Решение по дело №338/2020 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 260073
Дата: 29 октомври 2020 г. (в сила от 18 декември 2020 г.)
Съдия: Димитър Георгиев Цончев
Дело: 20201840200338
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 29.10.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД – ИХТИМАН, пети състав, в открито заседание на 12.10.2020 г., в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР ЦОНЧЕВ

при участието на секретаря Надя Борисова като разгледа докладваното от съдията НАХД № 338 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 59 и сл. ЗАНН.

Образувано е по жалба на Н.Л.О. против Наказателно постановление № 20-0274-000684/05.06.2020 г. на началника на РУ на МВР – Ихтиман към ОДМВР – София, с което за нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП на въззивника е наложено наказание „глоба“ в размер на 500 лв. и наказание „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 12 месеца;

В жалбата се претендира отмяна на наказателното постановление при подробно изложени съображения.

По допустимостта на жалбата:

Жалбата е допустима, тъй като е подадена в срока по чл. 59, ал. 2 ЗАНН от процесуално легитимирана страна срещу акт, подлежащ на въззивно обжалване.

Разгледана по същество е неоснователна.

От фактическа страна:

На 30.04.2020 г. около 18.00 часа в Община Ихтиман по Първокласен път № 8, в с. Мирово, с посока на движение от с. Мирово към гр. Ихтиман жалбоподателят управлявал моторно превозно средство – мотоциклет „Кимко 250“, син на цвят с номер на рама F885000041008142, което не е имало поставени регистрационни табели. Движението на водача било забелязано от намиращите се в района полицейски служители – свид. В. и Ц., поради което го спрели за проверка. По време на същата било установено, че моторното превозно средство не е регистрирано по надлежния ред.

Поради констатацията за липса на регистрация свид. В., в качеството си на младши автоконтрольор към РУ на МВР – Ихтиман, съставил срещу жалбоподателя АУАН за това, че е допуснал нарушение на чл. 140, ал. 1 ЗДвП – управление на МПС, което не е регистрирано по надлежния ред.

Административнонаказателната преписка е изпратена на РП-Ихтиман с оглед преценката за осъществяване на състав на престъпление по чл. 345, ал. 2 вр. ал. 1 НК като с постановление от 14.05.2020 г. по пр. пр. № 370/2020 г по описа на РП - Ихтиман е отказано образуването на наказателно производство и преписката изпратена на АНО за преценка относно наличие на предпоставки за ангажиране на административнонаказателна отговорност на жалбоподателя.

След получаване на постановлението на РП-Ихтиман е било издадено обжалваното Наказателно постановление 20-0274-000684/05.06.2020 г. на началник на РУ на МВР – Ихтиман, с което за нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено наказание „глоба“ в размер на 500 лв. и наказание „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 12 месеца;

По доказателствата:

Горната фактическа обстановка се установява от събраните гласни доказателства, обективирани в показанията на свидетелите В. и Ц. и от писмените доказателства – прокурорско постановление, АУАН, който съгласно разпоредбата на чл. 189, ал. 2 ЗДвП има доказателствена стойност и справка нарушител водач.

От показанията на свидетелите В. и Ц. и от приложения АУАН се установяват всички обстоятелства около извършената проверка и установеното нарушение. Те безпротиворечиво изясняват, че забелязали движение на мотоциклет без регистрационни табели, за който при проверка на водача установили, че не е регистриран по надлежния ред, а водачът неправоспособен. Показанията им намират подкрепа и в съставения АУАН.

Изброените доказателства са логични, непротиворечиви и взаимно допълващи се, поради което следва да бъдат кредитирани в цялост. Те в пълнота разкриват всички значими обстоятелства, свързани с предмета на доказване и предвид разпоредбата на чл. 84 ЗАНН вр. чл. 305, ал. 3, изр. 2 НПК не е необходимо да бъдат по-подробно анализирани.

От правна страна:

Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 1 вр. чл. 84 ЗАНН вр. чл. 314 НПК в това производство районният съд следва да провери законността на обжалваното НП/електронен фиш, т. е. дали правилно е приложен както процесуалния, така и материалния закон, независимо от основанията, посочени от жалбоподателя.

Издадените АУАН и НП не страдат от формалните пороци по чл. 42, съотв. 57 от ЗАНН. АУАН е съставен от компетентен актосъставител, спазени са изискванията на чл. 42 ЗАНН, подписан е и е връчен надлежно на нарушителя. Описани са съставомерните признаци от обективна страна на извършеното деяние, както в АУАН, така и в НП, противно на твърденията на защитата. При съставянето на АУАН са спазени изискванията на чл. 40, ал. 1 ЗАНН. АНО е изпълнил задълженията си по чл. 52, ал. 4 ЗАНН, като изводите му от фактическа страна напълно се потвърждават и споделят от настоящия състав. Противно на твърденията, развити във въззивната жалба, компетентността на актосъставителя и административнонаказващия орган се установява от Заповед № 8121з-515/14.05.2018 г. на министъра на вътрешните работи. По делото не са установени изключващи отговорността и/или вината обстоятелства. Съдът споделя и правните изводи на АНО.

Жалбоподателят законосъобразно е наказан на основание на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП за нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП.

На 30.04.2020 г. около 18.00 часа в Община Ихтиман, първокласен път № 8, в с. Мирово, с посока на движение от с. Мирово към гр. Ихтиман жалбоподателят е управлявал моторно превозно средство – мотоциклет „Кимко 250“, син на цвят с номер на рама F885000041008142, което не е имало поставени регистрационни табели и не е било регистрирано по надлежния ред.

От субективна страна деянието е извършено с пряк умисъл. Жалбоподателят съзнавал, че управлява мотоциклет, който не е регистриран по надлежния ред и пряко целял това.

За наличието на пряк умисъл се съди не от обясненията на дееца, а от обективните му действия. В случая същият е бил наясно, че моторното превозно средство не е регистрирано по надлежния ред, тъй като мотоциклетът е бил без поставени регистрационни табели. Последното е сигурен признак за липсата на надлежна регистрация и сочи на пряк умисъл у жалбоподателя.

Не може да се сподели доводът на защитата за малозначителност на случая. Нарушението чл. 175, ал. 3, пр. 1 вр. чл. 140, ал. 1 от ЗДвП е формално и в състава не са предвидени някакви по-тежки последици, различни от осъществяване на конкретното деяние. Процесното нарушение създава потенциална опасност от засягане на множество други обществени отношения, тъй като управлението на МПС е рискова дейност, при която се създават предпоставки за увреждане на живота, здравето и имуществото на множество лица. След като едно МПС не е регистрирано, то не е преминало през технически преглед, поради което не може да бъде направен извод дали е технически изправно. Преди регистрация не е възможно да бъде сключена действаща задължителна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“, което усложнява обезвреда на пострадали от потенциално ПТП. Освен това жалбоподателят е многократно санкциониран за различни нарушения на ЗДвП. Всичко изброено идва да обрисува достатъчната значителност на процесното деяние и да отхвърли тезата на защитата.

По вида и размера на наказанието:

         Вида на наказанието законосъобразно е определен от АНО съобразно предвиденото в нормата на чл. 175, ал. 3, пр. 1 ЗДвП, а именно кумулативно налагане на наказание „лишаване от право на управление на МПС“ и наказание „глоба“.

         Размерът на наказанията е правилно определен към максималния, предвиден в чл. 175, ал. 3, пр. 1 ЗДвП. Жалбоподателят е многократно санкциониран за различни нарушения на ЗДвП, като наложените наказания не са осъществили превантивната си функция. Поради изложеното наказателното постановление следва да бъде потвърдено.

Мотивиран от изложеното, съдът основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН,

Р Е Ш И:

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 20-0274-000684/05.06.2020 г. на началника на РУ на МВР – Ихтиман към ОДМВР – София.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба по реда на АПК пред Административен съд–София област в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

        

РАЙОНЕН СЪДИЯ: