Присъда по дело №2904/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 319
Дата: 3 декември 2019 г. (в сила от 19 декември 2019 г.)
Съдия: Боян Димитров Кюртов
Дело: 20195330202904
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 10 май 2019 г.

Съдържание на акта

                                                П Р И С Ъ Д А

 

№319                                          03.12.2019 г.                        Град ПЛОВДИВ

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски районен съд                                               ХІV наказателен състав

На трети декември                                       две хиляди и деветнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЯН КЮРТОВ

                                                       

Секретар: Славка Иванова

Прокурор: ВЕСЕЛИНА НИКОЛОВА

като разгледа докладваното от СЪДИЯТА

НОХД № 2904 по описа за 2019 година

 

                                      П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимата И.И.Л. родена на *** ***, живуща ***, б., б.г., с основно образование, неомъжена, безработна, неосъждана, ЕГН ********** за ВИНОВНА в това, че през периода от месец май 2018г. до месец февруари 2019г. включително, в гр. Пловдив, като е обила осъдена с влязло в сила на 19.12.2017г. Решение № 4193/30.11.2017г. по гражданско дело № 9994/2017г. по описа на Районен съд – гр. Пловдив, IV брачен състав да издържа свой низходящ – ** си Г.Д.Н., ЕГН: **********, съзнателно не е изпълнила задължението си в размер на повече от две месечни вноски, а именно: 10 /десет/ месечни вноски   по 150.00 лв /сто и петдесет лева/ всяка или всички вноски на обща стойност от 1 500 лв /хиляда и петстотин лева/, поради което и на основание чл. 183, ал.1, вр. чл. 78А, ал.1 от НК, я ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност, като й НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на 1000 /хиляда/ лева.

 

Присъдата подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок от днес пред ПОС, по реда на глава ХХІ от НПК.

                                               

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

С.И.

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

по НОХД № 2904/2019год., ПРС - ХІV н.с.

         Районна прокуратура - Пловдив е повдигнала обвинение против подсъдимата И.И.Л., в това че през периода от месец май 2018г. до месец февруари 2019г. включително, в гр. Пловдив, като е била осъдена с влязло в сила на 19.12.2017г. Решение № 4193/30.11.2017г. по гражданско дело № 9994/2017г. по описа на Районен съд – гр. Пловдив, IV брачен състав да издържа свой низходящ – ** си Г.Д.Н., ЕГН: **********, съзнателно не е изпълнила задължението си в размер на повече от две месечни вноски, а именно: 10 /десет/ месечни вноски   по 150.00 лв /сто и петдесет лева/ всяка или всички вноски на обща стойност от 1 500 лв /хиляда и петстотин лева- престъпление по чл.183, ал.1 от НК.

         Прокурорът поддържа изцяло така повдигнатото на подсъдимата обвинение. Предлага да й бъде наложено наказание около минималното предвидено в закона.

         По делото не участва частен обвинител.

         Подсъдимата И.Л. намира, че формално е извършила вмененото престъпление, но претендира че не плащала издръжка по обективни причини и моли да не бъде наказвана. Нейния защитник пледира за приложение нормата на чл.183, ал.3 НК като изразява становище, че няма пречки за това, въпреки че е била водена по-рано проверка срещу подзащитната му и е постановен отказ за образуване на досъдебно производство поради плащане от нейна страна..

         Съдът след преценка на събраните и приложени по делото доказателства, преценени по отделно и в тяхната съвкупност, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Подсъдимата И.И.Л. е родена на *** ***, живуща ***. Тя е б., б.г., с основно образование, неомъжена, безработна, неосъждана, ЕГН **********.

През 2010г. подс.Л. и свид.Д.Н. заживели заедно без брак, а на 26.04.2013г. им се родило ** – Г.Д.Н.. Всички те живели в жилището на *** на **, а именно свид.М. И.Н.. Поради проблеми в семейството обаче през декември 2016г. подс.Л. напуснала общото домакинство и се върнала да живее при своите родители. ** Г. Н. останало да живее при свид.Д.Н. и неговата **. Първият се обърнал към съда за присъждане на издръжка и така било образувано брачно дело № 9994/2017г. на ПРС, ІV брачен състав. С Решение № 4193/30.11.2017г., влязло в сила на 19.12.2017г. подсъдимата била осъдена да плаща издръжка в размер 150 лв. месечно посредством бащата. На практика от влизане в сила на решението подс.Л. не успяла да заплати никаква издръжка. По жалба на свид.Н.  била образувана проверка, която имала за предмет издръжката за периода от м.12.2017г. до м.03.2018г. В хода на същата обаче подсъдимата изплатил цялата сума и с оглед нормата на чл.183, ал.3 НК, при наличие визираните в нея предпоставки, прокурорът отказал образуване на наказателно производство с Постановление от 04.06.2018г. Тъй като обаче подсъдимата отново не плащала издръжка за следващите периоди през м.07.2018г. свид.Н. *** за неплащане на месечните суми. Така отпочнало и досъдебно производство по настоящия казус. В хода на същото, включително производството в съдебна фаза подсъдимата на части успя да заплати сумата предмет на обвинението изцяло.

 Горната фактическа обстановка, Съдът приема за безспорно и категорично установена частично от обясненията на подс.И.Л. в съдебната фаза на процеса, от показанията на свидетелите в същата фаза на процеса, както и от приложените писмени доказателства, които Съдът кредитира като логични, безпротиворечиви и съответстващи на помежду си. Не се потвърдиха твърденията на подсъдимата, че правела често подаръци на ** си, нито че е полагала някаква грижа извън режима на лични контакти определен от съда, при това нередовно. Същественото е обаче, че дори и да е имало такива случаи, то същите не могат да изместят задължението за плащане на издръжка, а представляват изпълнение на т.нар. в правото „естествени задължения“, тъй като всеки родител е нормално да прави подаръци или да дава дребни суми на ** си, дори да не е осъден да плаща издръжка. Не е налице и решително доказателство сочещо на невъзможност по здравословни причини И.Л. да осигури издръжка на ** си. Следва да се има предвид, че ** което е малолетно такова, не може само да се издържа. В този смисъл то е в по-тежко положение от родителите си. Не случайно няма защита за принудително изпълнение, когато задължението е за издръжка именно порази горната причина.

         При така установената безспорна фактическа обстановка, Съдът намира от правна страна, че с деянието си подсъдимата Л. е осъществила от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл.183, ал.1 от НК, за това че през периода месец май 2018г. до месец февруари 2019г. включително, в гр. Пловдив, като е била осъдена с влязло в сила на 19.12.2017г. Решение № 4193/30.11.2017г. по гражданско дело № 9994/2017г. по описа на Районен съд – гр. Пловдив, IV брачен състав да издържа свой низходящ – ** си Г.Д.Н., ЕГН: **********, съзнателно не е изпълнила задължението си в размер на повече от две месечни вноски, а именно: 10 /десет/ месечни вноски   по 150.00 лв /сто и петдесет лева/ всяка или всички вноски на обща стойност от 1 500 лв /хиляда и петстотин лева/.

         От обективна страна – след влизане на решението на РС-Пловдив в сила подсъдимата е следвало, включително под страх от наказателна отговорност за всеки календарен месец да изплаща определената издръжка на ** си чрез неговия баща и законен представител. По начало тази издръжка е дължима още с настъпване на месеца, тъй като това е нейното предназначение – да осигури следства за живот през текущия месец. Въпреки това подс.Л. не правела това, макар, че е трудоспособна. Липсата на работа не е оправдание. В крайна сметка задължение на всеки родител е след като е създал **, да осигури неговата издръжка приоритетно. В хода на наказателното производство настъпилите плащания следва да се отчитат, но е налице пречка за приложението на нормата на чл.183, ал.3 НК в процесния казус именно поради обстоятелството, че макар да не е било образувано наказателно производство за по-ранен период на издръжката, то именно след намесата на органите на държавата се е стигнало до плащане. Именно това е отмел и прокурорът който е отказа да образува наказателно производство, защото иначе формално е следвало да образува такова и да го прекрати. Последното обаче би било излишен формализъм.

         От субективна страна деянието е било извършено с пряк умисъл, с целени и настъпили общественоопасни последици. Подсъдимата е съзнавала общественоопасния характер на деянието, предвиждала е и е искала настъпването на общественоопасните му последици. Липсата на средства обяснява неплащането на издръжка, но не го извинява.

С оглед на посочената и приета по-горе правна квалификация за извършеното от подсъдимата Л., като се съобрази , че все пак към приключването на делото в първа инстанция сумата по обвинението изплатена изцяло, не е допустимо да се приложи нормата на чл.183, ал.3 НК, а преденото наказание е лишаване от свобода под три години или пробация, то са налице условията на чл.78а, ал.1  НК за освобождаване на дееца от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. Подсъдимата не е осъждана, не е освобождавана друг път от наказателна отговорност. В случая смекчаващи вината обстоятелства са иначе добрата характеристика на дееца, а отегчаващо обстоятелство е факта, че плаща издръжка само след осъществяване на държавна принуда. Въпреки това наказание глоба от 1000лв, което е минималното предвидено в закона Съдът намира за съответно на обществената опасност на деянието и дееца. В тази връзка се отчита и липсата на трудова заетост и източник на постоянни доходи на подсъдимата.

Причини за извършване на деянието – незачитане на установения в страната правов ред и родителските задължения.

Подбуди – лични.

По делото не са извършени разноски, които да се възложат в тежест на подсъдимата Л..

         По изложените съображения, Съдът постанови присъдата си.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

С.И.