Решение по дело №144/2015 на Районен съд - Костинброд

Номер на акта: 163
Дата: 13 октомври 2016 г. (в сила от 1 февруари 2017 г.)
Съдия: Ивайло Христов Родопски
Дело: 20151850200144
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 юни 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                  Р Е Ш Е Н И Е  № …

                                 гр. К., 13.10.2016 година

 

                                       В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          К. РАЙОНЕН СЪД, четвърти състав, в открито съдебно заседание на петнадесети септември две хиляди и шестнадесета  година, в състав :

                                                                  Председател: ИВАЙЛО РОДОПСКИ

при участието на секретаря М.Г., като разгледа НАХД № 144, по описа за 2015 година, докладвано от съдията Родопски, взе предвид следното:                             

          К. районен съд е сезиран с жалба от ”А Г П И П М П” ООД, ЕИК *********, с адрес на управление гр. К., ул."Л. ш." № ** представлявано от д-р А. С. Т., ЕГН **********, адрес на практиката: гр. К., ул."Л. ш." № ** против наказателно постановление № 349 / 08.06.2015 година, издадено от директора на РЗОК-С. област. Моли съда да бъде отменено наказателното постановление като незаконосъобразно, поради изложени съображения.

          Въззиваемата страна, редовно призовани, не изпращат представител, вземат становище за неоснователност на жалбата.

          Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено от фактическа и правна страна следното :

          Въз основа на акт за установяване на административно нарушение № 141 от 04.05.2015 година, е издадено обжалваното наказателно постановление, с което на жалбоподателя, като изпълнител по ИД № 230250/13.02.2015 г. за оказване на първична извънболнична медицинска помощ /ПИМП/ е наложено административно наказание „имуществена санкция” за две нарушения в общ размер на 150.00 (сто и петдесет) лв. на основание чл. 105в, ал.1 от 330 и чл.18 от ЗАНН, за нарушение на чл.158, ал.2, т. I. А.1, чл.160, ал.1 и Приложение №3 от същия, частта „Указания за попълване на амбулаторен лист за преглед от общопрактикуващ лекар или лекар специалист " - т.10 от НРД за медицинските дейности 2014г., във връзка с чл.55, ал.2, т.5 от ЗЗО, като за всяко от нарушенията е определена санкция от по 75.00 лева.

          При осъществената на 06.04.2015 г. на основание Заповед № РД-09-205/06.04.2015 г. на Директора на РЗОК - С. област проверка на адреса на практиката - гр. К., ул."Л. ш."№**, е установено, че д-р А. Т. /член на проверената групова практика/ не е предоставил за подпис на пациента/настойника на разпечатания от електронния отчет амбулаторен лист за осъществения амбулаторен преглед в деня на неговото извършване в амбулаторията. Нарушението било констатирано при следните пациенти:

-ЕГН ********** за извършен преглед на дата 17.06.2014 г., отразен в издаденият амбулаторен лист с №2925.

-ЕГН ********** за извършен преглед на дата 09.07.2014 г., отразен в издаденият амбулаторен лист с №3295.

          Изискването за наличие на подпис от лекаря и пациента или негов представител в амбулаторния лист /съхраняван при лекаря/ е регламентирано в чл. 158, ал. 2, т. І, А. 1 от НРД за медицинските дейности 2014г. и Приложение №3 от същия, частта „Указания за попълване на амбулаторен лист за преглед от общопрактикуващ лекар или лекар специалист " - т.10. Съгласно чл.160, ал.1 от НРД за медицинските дейности 2014 г. първичните медицински документи се попълват при спазване на изискванията на Приложение № 3 от НРД за медицинските дейности 2014г. Липсата на подпис на ЗЗОЛ или негов представител в амбулаторния лист е в нарушение на установените изисквания за работа с медицинска документация.

          Описаното представлявало нарушение на чл. 158, ал.2, т. I. А. 1, чл.160, ал.1 и Приложение №3 от същия, частта „Указания за попълване на амбулаторен лист за преглед от общопрактикуващ лекар специалист " - т. 10 от НРД за медицинските дейности 2014г., във връзка с чл. 55, ал. 2, т. 5 от ЗЗО.

          Установеното в Акта за установяване на административно нарушение се потвърждавало от приложените доказателства:  констативен протокол; копие на амбулаторен лист с №2925/17.06.2014 година и копие на амбулаторен лист с №3295/09.07.2014 година.

          Наказващият орган е приел, че жалбоподателят, в качеството си на изпълнител на ПИМП, регистриран по чл.8, ал.1 от ЗЛЗ, чрез д-р А. Т. - член на груповата практика - са нарушени установените изисквания за работа с медицинска документация, регламентирани в НРД за медицинските дейности 2014 година. Документацията и документооборотът при изпълнителите на медицинска помощ съгласно чл. 55, ал.2, т.5 от 330 се установяват в НРД.

          Според разпоредбата на чл. 158, ал.2, T.I.A.1, от НРД 2014г. за медицинските дейности амбулаторният лист е първичен медицински документ, част от здравната документация, като лекарят следва да приложи към здравното досие на пациента амбулаторен лист на хартиен носител, подписан от лекаря, извършил прегледа, и ЗЗОЛ. Съгласно чл. 160, ал.1 от същия нормативен акт амбулаторният лист следва да се изготви според изискванията на Приложение №3 от НРД 2014г. за медицинските дейности. В т. 10 от „Указание за попълване на АЛ за преглед от общопрактикуващ лекар или лекар специалист" от цитираното приложение е посочено, че с поставяне на подпис пациентът удостоверява извършените медицински дейности, назначените изследвания и терапия. С подписа си лекарят потвърждава отразеното в него, с оглед на медицинските познания и квалификация, които притежава, а пациентът декларира, че прегледът му е извършен и че е информиран от лекаря за извършените му манипулации, назначена терапия и очаквани резултати от лечението, като гаранция за реализиране правото на пациента да получи ясна и достъпна информация за здравословното си състояние, регламентирано в чл. 31, т.9 от НРД за медицинските дейности 2014 г. Значението на документалното оформяне е и с оглед създаване на сигурност в пациентите, че им е оказана медицинска помощ в обем и качество, определени в НРД, и сключения индивидуален договор. Това има значение и с оглед заплащане на съответните дейности от Здравна каса. Липсата на подпис на пациент, създава и съмнение дали въобще е извършен съответният преглед, а е отчетен като такъв.

          С оглед изложеното, считат, че задължение на изпълнителя на първична извънболнична медицинска помощ е да изготвя амбулаторните листа съгласно изискванията на нормативната уредба .

          В посочения случай се касаело за бездействие от страна на изпълнителя на първична извънболнична медицинска помощ, изразяващо се в непредоставяне от д-р А. Т. /член на груповата практика/ на амбулаторен лист от преглед за подпис от пациент или негов законен представител, като по този начин е нарушен установеният ред за работа с медицинска документация, като извършването на нарушение от член на груповата практика ангажирало  отговорността на дружеството. Нарушението било формално и за осъществяването му не е необходимо настъпването на обществено опасни последици. Със самото му извършване се засягали обаче  обществените отношения които оказват влияние както върху правата на пациентите, така и върху правата на РЗОК, която следва да заплаща извършената медицинска помощ не само в случаите, когато тя е извършена, а и когато тя е надлежно документирана. Поради тези съображения описаното нарушение считат, че не е малозначително. Независимо, че нарушенията били извършени в периода на действие на НРД за медицинските дейности 2014 г., съгласно разпоредбата на §11 от ПЗР на НРД за медицинските дейности 2015 г., ИМП подлежали на санкция по реда на ЗЗО и ЗАНН

          Във връзка със съставения АУАН, Директорът на РЗОК е издал атакуваното наказателно постановление, в което описал допуснатите от жалбоподателя нарушения, както и обстоятелствата, при които те са извършени. Както и в АУАН, е посочил, че нарушението на жалбоподателя е по чл. 158, ал.2, т. I. А. 1, чл.160, ал.1 и Приложение №3 от същия, частта „Указания за попълване на амбулаторен лист за преглед от общопрактикуващ лекар специалист " - т. 10 от НРД за медицинските дейности 2014г., във връзка с чл. 55, ал. 2, т. 5 от ЗЗО, а наложените наказания по чл. 105в, ал.1 от 330 и чл.18 от ЗАНН,

          При издаване на Акт за установяване на административно нарушение от 07.02.2013г. съдът не констатира нарушения в процедурата по чл.36 и сл. от ЗАНН. Актът е съставен от служител на РЗОК, в присъствието на двама свидетел, служители в същата институция. В така изготвения акт, в съответствие с изискванията на чл.42 т.4 от ЗАНН е направено описание на нарушенията и обстоятелствата при които са били извършени те. Актът е подписан от актосъставителя, свидетелите и нарушителя.

          На първо място съдът намира обаче, че направеното от жалбоподателя възражение, че участвалия в проверката  финансов инспектор от РЗОК не е имали компетентност да проверява медицинските досиета на ЗЗОЛ е основателно, тъй като акта е подписан от финансов инспектор при РЗОК-С.-област, който съобразно нормата на чл.73 от ЗЗО може да проверява само финансово отчетната дейност на ИМП, а не медицинската документация, каквато се съдържа в здравното досие на ЗЗОЛ.  След като амбулаторният лист е част от медицинското досие, финансовият инспектор няма компетентността да проверява  здравните досиета на ЗЗОЛ.

          На следващо място, съдът намира за основателно възражението на жалбоподателя, че от посочените в АУАН нарушени разпоредби,  същият не може да разбере в какво точно се изразява неговото нарушение, като по този начин е допуснато съществено процесуално нарушение, довело до ограничаване правото му на защита в административно-наказателното производство.

          Съгласно разпоредбата на чл.55 ал.2 т.5 от ЗЗО, Националните рамкови договори съдържат документацията и документооборота. В същността си тази разпоредба по никакъв начин не касае дейността на дружеството-жалбоподател и няма как да бъде нарушена от него.

          На следващо място, всяка от посочените две разпоредби на НРД 2014 г. не предвижда задължения, неизпълнението на които да представляват отделни административни нарушение. Първата норма посочва каква е документацията и документооборота, който изготвя общопрактикуващия лекар    158, ал.2, т. I. А. 1, а втората норма посочва как и по какъв начине се изготвят документите по чл.158, ал. 1 от НРД – чл. 160, ал. 1 от НРД 2014 год.

          Доколкото е налице неяснота относно това, какво е нарушение е било извършено виновно от жалбоподателя, съдът намира, че в случая е налице съществено нарушение на изискванията на чл.57 ал.1 т.6 от ЗАНН, което обуславя отмяна на обжалваното наказателно постановление, като незаконосъобразно.

          Воден от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, СЪДЪТ

                                        

                                          Р       Е       Ш      И  :

 

          ОТМЕНЯ ИЗЦЯЛО наказателно постановление № 349 / 08.06.2015 година, издадено от директора на РЗОК-С. област, като незаконосъобразно.

 

          Решението може да се обжалва в 14 /четиринадесет/ - дневен срок от съобщението за жалбоподателя и въззиваемата страна, пред А. съд - С. област.

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ :