Решение по дело №981/2020 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 260133
Дата: 17 ноември 2020 г. (в сила от 29 декември 2020 г.)
Съдия: Димитър Борисов Бишуров
Дело: 20205220200981
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 юли 2020 г.

Съдържание на акта

 РЕШЕНИЕ

 

№.............     

 

17.11.2020 год.,  гр.Пазарджик

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, ХІV състав на 02.11.2020 година, в публично заседание, в състав:

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДИМИТЪР БИШУРОВ

 

При секретаря И. Ч., като разгледа докладваното от съдия Бишуров АНД № 981 по описа за 2020 год., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда с чл.59  и  сл. от ЗАНН.

Образувано  е по  жалба  на  Н.К.К. ***, ЕГН ********** против НП № 2019-1818-02-1589 от 11.10.2019г. на началника на РУ МВР-Пазарджик, с което на основание  чл.80, т.5 от ЗБЛД и за нарушение на чл.6 от ЗБЛД е наложена глоба в размер на 50 лв. /петдесет лева/.

Релевираните в жалбата оплаквания се свеждат до изразяване на общо недоволство от издаденото НП, чиято отмяна се иска. По тълкувателен път могат да се извлекат доводи за това, че нарушението е формално и случаят е маловажен.

В съдебно заседание жалбоподателят се явява лично, поддържа жалбата си и иска отмяна на НП.

За АНО, редовно призован, не се явява представител. Постъпва писмено становище от АНО, с което иска НП да се потвърди.

Районният съд прецени събраните по делото гласни и писмени доказателства, обсъди доводите на страните и при съобразяване разпоредбите на чл.63 от ЗАНН, прие за установено следното:

          Жалбоподателят е санкциониран за това, че на 19.06.2019 год., около 18:40 часа, в гр.Пазарджик, на ***, при извършена полицейска проверка не представил документ за самоличност.

          Непосредствено преди проверката жалбоподателят се намирал пред входа на блока, в който самият той живеел, находящ се на посочения по-горе адрес. Там жалбоподателят чакал хладилен техник, който щял да пристигне всеки момент, за да отстрани повреда на хладилника в дома му. Жалбоподателят бил казал на техника, че ще го чака пред блока, т.к. входът се заключвал и в противен случай той нямало как да влезе, ако някой не го посрещне. Именно докато чакал техникът била извършена проверката от страна на полицейските служители – свидетелите С.П. /актосъставител/  и К.В. /свидетел по съставения АУАН/. Пред тях жалбоподателят споделил, че не носи в себе си личната си карта, както и че е слязъл пред входа си само за кратко, докато изчака хладилния техник. Веднага след като му било разпоредено, той се качил до апартамента си на третия етаж, взел личната си карта и я представил на полицейските служители.

          Във връзка с описаното до тук против жалбоподателя бил съставен АУАН № 1589/19.06.19г., а след това било издадено и атакуваното НП.   Последното било връчено лично на жалбоподателя на 22.06.2020 година, а жалбата против него била подадена чрез АНО на 25.06.2020г., т.е. в  срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН, поради което е процесуално допустима, като подадена в срок и от лице, активно легитимирано да инициира съдебен контрол над обжалваното НП.

Гореописаната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на събраните по делото доказателства - показанията на св.П. и св.В., обясненията на жалбоподателя, както  и писмените доказателства,  приети по делото.

При така установеното съдът намира, че жалбата е основателна поради следното:

В хода на административнонаказателното производство се установи категорично, че на посочените в НП дата, час и място жалбоподателят К. не е представил документ за самоличност при извършената му полицейска проверка. Установиха се категорично и причините, поради които той не е носел в себе си документ за самоличност – а именно намирал се пред входа на блока, в който живее и изчаквал хладилен техник.

При това положение е несъмнено, че поведението на жалбоподателя от формална страна осъществява състава на административното нарушение по чл.80, т.5, във вр. с чл.6 от ЗБЛД.

Оценявайки причините и обстоятелствата на извършване нарушението обаче, следва да се направи извод, че то съставлява маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН.

В ЗАНН липсва легална дефиниция на понятието „маловажен случай”, но предвид препращащата норма на чл.11 от ЗАНН, следва да намери приложение тази, дадена в чл.93, т.9 от НК, а именно извършеното административно нарушение, с оглед липсата на вредни последици или незначителността им и с оглед другите смекчаващи отговорността обстоятелства, да представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от съответния вид.

Настоящия случай е именно такъв, т.к. нарушението е извършено по описания по-горе начин и причини. Жалбоподателят не е представил личната си карта, т.к. не я носел в себе си, а в същото време бил слязъл за кратко пред блока, в който живеел, за да посрещне хладилен техник, който да посети дома му. Такова едно поведение, т.е. невзимането на документ за самоличност в такъв момент, е напълно обяснимо в житейски аспект, т.к. би било против целта на закона да се изисква гражданите във всеки един момент да носят в себе си документи, удостоверяващи самоличността им. Могат да се илюстрират различни житейски ситуации, в които е напълно нормално конкретен гражданин да не носи в себе си никакъв удостоверителен за самоличността му документ, т.к. например е излязъл за кратко пред дома си да изхвърли боклука или да поговори със свой съсед, да почиства на улицата пред дома си, или пък да ремонтира автомобила си и т.н. Отделно от това въпросното нарушение е първо за жалбоподателя. Няма данни за други извършени от него административни нарушения или нарушения на обществения ред. Нарушението е на формално извършване и от него не са настъпили каквито и да било вредни последици, още повече, че след като проверката е започнала жалбоподателят се качил до дама си, взел личната си карта и я представил на полицейските служители.

Ако беше отчел тези факти АНО  следваше да направи извод, че извършеното нарушение се характеризира с явно незначителна обществена опасност. С оглед на това същото  следва да се третира като маловажен случай на административно нарушение.

Поради това наказващият орган е следвало на основание чл.28 от ЗАНН да не налага наказание, а да предупреди нарушителя, че при повторно извършване на такова нарушение ще му бъде наложено административно наказание.

При това положение и като не е приложил нормата на чл.28 от ЗАНН наказващият орган е издал незаконосъобразен акт. Преценката за „маловажност на случая” подлежи и на съдебен контрол, като в неговия обхват се включва и проверка за законосъобразност на преценката по чл.28 от ЗАНН от страна на наказващия орган. С други думи, когато съдът констатира, че предпоставките на чл.28 от ЗАНН са налице, но наказващият орган не ги е приложил, това е основание за отмяна на наказателното постановление, като в този случай преценката на съда е преценка за законосъобразност /ТР № 1/12.12.2007г. по тълк. н. д. № 1/2005г. ОСНК - ВКС/.

Относно искането за присъждането на разноски – юрисконсултско възнаграждение в полза на ОДМВР-Пазарджик следва да се каже следното:

По делото преди последното с.з. е представено писмено становище по съществото на спора, подписано от Н. Г., с което се иска потвърждаване на НП и присъждането на разноски. Към това становище е приложено пълномощно, с което директорът на ОДМВР-Пазарджик е упълномощил Н.Л.Г., като служител с юридическо образование, да осъществи процесуално представителство пред въззивната инстанция на дирекцията, в чиято структура е включен и издателя на НП. В същото време е видно, че Н.Г., в качеството му на началник РУМВР-Пазарджик е издал обжалваното НП, т.е. той самият е административнонаказващият орган, при което няма как едновременно да съвмести две качества в процеса – като АНО и като пълномощник не само на директора на дирекцията, но и на самия себе си. При това положение не може да се каже, че АНО е бил представляван в процеса от пълномощник, заради което следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение. Очевидно е, че писменото становище представено от Н. Г. следва да се приеме като представено то него в качеството му на АНО.

Юрисконсултско възнаграждение по принцип не може да се присъди и заради изхода на делото – отмяна на НП, който е неблагоприятен за ответната страна.

Накрая, но не по значение, отговорността за разноски е обективна и невиновна, като на репариране подлежат само действително направените разноски, чието присъждане законодателят е предвидил. Единственото изключение, което законодателят предвижда, е в хипотезата на чл.78 ал.8 от ГПК, която гласи, че в полза на юридически лица или еднолични търговци се присъжда и възнаграждение в размер, определен от съда, ако те са били защитавани от юрисконсулт. Това е единственото законоустановено изключение, когато ще е законосъобразно присъждането на разноски, без същите да са доказани по делото. Нормата на чл.78 ал.8 от ГПК е процесуална и като такава е от публично-правен ред, визира изключение от общото правило за присъждане на разноските и според настоящия състав не следва да се тълкува разширително или да се прилага по аналогия и в хипотезите, когато страната по делото е представлявана не от юрисконсулт, а от други служители с юридическо образование по смисъла на чл. 32, т. 3, предл. 2 от ГПК. В този смисъл има достатъчно съдебна практика, като само за пример биха могли да се цитират Решение № 1739/17.02.2016г. на ВАС по адм. д. № 14713/2015г., ІV отделение, Решение № 1141/03.02.2016г. на ВАС по адм. д. № 13808/2015г., ІV отделение, Определение № 47/26.01.2017г. на Административен съд София-област по адм. д. № 62/2017г., Решение № 80/08.02.2017г. на Административен съд София-област по адм. д. № 1059/2016г., Решение № 2192/17.12.2019г. на Административен съд Бургас по адм. д. № 3049/2019г. и др.

По тези съображения и на основание чл.63 от ЗАНН, Пазарджишкият РС

 

                                                Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ НП № 2019-1818-02-1589 от 11.10.2019г. на началника на РУ МВР-Пазарджик, с което на Н.К.К. ***, ЕГН **********, на основание  чл.80, т.5 от ЗБЛД и за нарушение на чл.6 от ЗБЛД е наложена глоба в размер на 50 лв. /петдесет лева/.

 

РЕШЕНИЕТО  подлежи на обжалване пред Пазарджишкия административен съд в 14 дневен срок от съобщението за изготвянето му.

 

 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: