Решение по дело №290/2019 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 228
Дата: 18 юни 2019 г. (в сила от 18 юни 2019 г.)
Съдия: Наталия Денева Георгиева
Дело: 20194500500290
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 30 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                                              228

 

                                      гр. Русе,  18.06.2019г.

                          В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

                         Русенски окръжен съд                       гражданска колегия в открито заседание на 31 май две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                      Председател:         НАТАЛИЯ ГЕОРГИЕВА

                                      Членове                 АГЛИКА ГАВРАИЛОВА

                                                                        ГАЛИНА МАГАРДИЧИЯН

 

при секретаря МАРИЕТА ЦОНЕВА                                          и в присъствието на

прокурора                                                              като    разгледа докладваното от съдията Н. Георгиева                                                           в.гр. дело 290 по описа         за 2019год.,  за да се произнесе, съобрази:

 

                   Производството е по чл.258 и сл. ГПК.

                   Адвокат Н.Б. – особен представител на К.С.Б. ***, е обжалвал решението на Русенския районен съд по гр.д.№6401/2018г., с което е уважен предявения против нея иск по чл.422 ГПК за дължимост на сумата 277,86лв., представляваща дължими такси по изп.д.№106/2018г. по описа на ЧСИ С.К., със законната лихва от 25.-06.2018г. до окончателното плащане, присъдена в заповедното производство по ч.гр.д.№4416/2018г. по описа на РРС и върху нея са възложени направените по делото разноски. Излага оплаквания за неправилност на решението и моли то да се отмени и вместо него да се постанови друго, с което искът да се отхвърли.

                   Ответницата оспорва основателността на жалбата и моли тя да не се уважава.

                   Въззивният съд намира жалбата за допустима – подадена е от заинтересована от обжалването страна в законния срок срещу подлежащ на обжалване съдебен акт. Разгледана по същество тя е основателна.

                   ЧСИ е с район на действие Окръжен съд гр.В. Търново. Подал е заявление за издаване заповед за изпълнение по чл.410 ГПК против жалбоподателката за събиране на сумата 277,86лв., представляваща дължими на съдебния изпълнител такси по т.т.1, 3, 4, 5, 9, 26 и 31 ТТРЗЧСИ по изп.д.№547/2012г. съгласно чл.49, ал.3 ЗЧСИ. Към заявлението са представени съставените от съдебния изпълнител сметки за дължимите от жалбоподателката суми по изп.д.№106/2018г. Районният съд счел заявлението за основателно и издал в полза на съдебния изпълнител заповед за изпълнение за процесната сума, дължима по изп.д.№547/2012г. Съобщението с препис от заповедта за изпълнение е връчена на жалбоподателката по реда на чл.47, ал.5 ГПК, тъй като не е намерена на постоянния и настоящ адрес. Съдът е изпратил съобщение на заявителя, съгласно чл.415, ал.1, т.2 ГПК в 1-месечен срок от съобщението може да предяви иск за установяване на вземането. В законния срок кредиторът е предявил установителен иск по чл.422 ГПК пред Русенския районен съд за установяване вземането си против длъжницата. В исковото производство е приложено изп.д.№106/2018г. по описа на ищеца съдебен изпълнител, от което е видно, че същото е образувано за събиране вземане на Община В. Търново. От него е видно, че ПДИ е получена от майката на жалбоподателката със задължение да й я предаде. По него са  приложени съставените сметки за дължимите от нея такси по ТТРЗЧСИ, която не е връчена на длъжницата, тъй като от 23.05.2018г. била в чужбина, а нейната майка е отказала да ги получи. При така изяснената фактическа обстановка районният съд счел, че жалбоподателката дължи на съдебния изпълнител процесната сума, представляваща такси по изп.д.№106/2018г. и възложил на жалбоподателката направените по делото разноски.

                   Въззивният съд счита решението на районния съд за неправилно.

                   Заповедта за изпълнение, постановена по ч.гр.д.№4416/2018г. по описа на РРС, разпорежда жалбоподателката да заплати на съдебния изпълнител сумата 277,86лв. главница, представляваща неплатени такси по т.т.1, 3, 4, 5, 9, 26 и 31 ТТРЗЧСИ, дължими по изп.д.№547/2012г.,ведно със законната лихва от 25.06.2018г., както и 25лв. разноски. Приложените към заявлението сметки и събраните по делото доказателства касаят вземане на съдебния изпълнител, но по друго изпълнително производство – изп.д.№106/2018г. Ищцата не е доказала твърдението си, че жалбоподателката е страна по изп.д.№547/2012г. и в това качество дължи присъдена в заповедното производство сума, , поради което установителният иск по чл.422 ГПК се явява недоказан и като неоснователен следва да се отхвърли.

                   Решението е постановено и в нарушение на материалния закон и процесуалните правила.

                   Изпълнителното производство е образувано за събиране на вземане на Община гр.Велико Търново по акт за установяване на задължения по местни данъци и такси. ЧСИ е с район на действие Окръжен съд гр.В. Търново, а постоянния и настоящ адрес на жалбоподателката е в гр.Русе. При тези данни и на основание чл.427, ал.1, т.5 ГПК молбата за изпълнение е следвало да се подаде до съдебния изпълнител, в чийто район е постоянния или настоящ адрес или седалището на длъжника. Следователно ЧСИ не е бил местно компетентен да извърши исканите изпълнителни действия. Местната изпълнителна компетентност е предпоставка за допустимост на изпълнителния процес и условие за валидност на изпълнителните действия, поради което образуваното изпълнително производство е било недопустимо, а извършените от  съдебният изпълнител действия – невалидни. На това основание изпълнението е следвало да се прекрати, а дължимите разноски – да останат в тежест на взискателя съгласно чл.79 ГПК.

                   Съгласно чл.79, ал.1 ЗЧСИ за събиране на таксите по изпълнението следва да се изготви сметка в два или повече еднообразни екземпляра, подписани от ЧСИ, единият от които се връчва на задълженото лице. Тази норма е императивна и задължава ЧСИ да спази както изискванията за форма, така и изискването за връчване на сметката на задълженото лице. В решение № 393 от 15.05.2015 г. о гр. д. № 5473/2014 г., IV г. о., ВКС приема, че произнасянето на съдебния изпълнител за разноските на взискателя в изпълнителното производство е действие в изпълнение на общия принцип за отговорност за разноски - т.е. за неоснователно причинени имуществени вреди, което подлежи на обжалване. На обжалване подлежи сметката за разноски, изготвена от съдебния изпълнител при предприемане на действия по принудително изпълнение, сметката за допълнителни разноски и постановлението за определяне на неплатените разноски при приключване на принудителното изпълнение. Длъжникът разполага с процесуалното право да претендира пред съдебния изпълнител намаляване на разноските на взискателя поради прекомерност и да обжалва пред съда сметката за разноски. Затова връчването на сметката на длъжника е задължително преди подаването на заявление по чл.410 ГПК пред съда. В настоящия случай това условие не е изпълнено, тъй като  лицата по чл.46 ГПК могат да получат съобщението до адресата само ако са съгласни да го приемат. Сметката не е редовно връчена на жалбоподателката и по реда на чл.40, ал.2 ГПК, тъй като по делото няма данни тя да е била предупредена за тези последици с поканата за доброволно изпълнение. Невръчването на сметката и лишаването на жалбоподателката от възможността да я обжалва пред съда са пречка за уважаването на заявлението за издаване на заповед за изпълнение на основание чл.79, ал.3 ЗЧСИ. На това основание твърдението в исковата молба, че жалбоподателката дължи процесната сума, се явява недоказано, а предявеният установителен иск – неоснователен. Решението на районния съд в обратния смъл като неправилно следва да се отмени и вместо него да се постанови друго, с което искът да се отхвърли, като върху ищцата се възложат направените по делото разноски, в т.ч. и за дължимата д.т. по въззивната жалба. На основание чл.280, ал.3, т.1 ГПК въззивното решение не подлежи на касационно обжалване.

                   По изложените съображения Окръжният съд

 

                                  Р                  Е       Ш      И:

 

                   ОТМЕНЯ решение №290 ОТ 25.02.2019г. на Русенския районен съд по гр.д.№6401/2018г. и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

                   ОТХВЪРЛЯ като неоснователен установителния иск по чл.422 ГПК на ЧСИ С.В.К. с рег.№809 в камарата на ЧСИ с район на действие Окръжен съд Велико Търново, против К.С.Б. ***, за установяване съществуването на вземането, присъдено в заповедното производство по ч.гр.д.№4416/2018г. по описа на РРС.

                   ОСЪЖДА ЧСИ С.В.К. с рег.№809 в камарата на ЧСИ с район на действие Окръжен съд Велико Търново да заплати по сметка на Русенския окръжен съд 25лв.д.т.

                   Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:                               ЧЛЕНОВЕ: Решение № 393 от 15.05.2015 г. на ВКС по гр. д. № 5473/2014 г., IV г. о., ГК, докладчик съдията Зоя Атанасова

Произнасянето на съдебния изпълнител за разноските на взискателя в изпълнителното производство е действие в изпълнение на общия принцип за отговорност за разноски - т.е. за неоснователно причинени имуществени вреди, което подлежи на обжалване. На обжалване подлежи сметката за разноски, изготвена от съдебния изпълнител при предприемане на действия по принудително изпълнение, сметката за допълнителни разноски и постановлението за определяне на неплатените разноски при приключване на принудителното изпълнение. Длъжникът разполага с процесуалното право да претендира пред съдебния изпълнител намаляване на разноските на взискателя поради прекомерност. Постановеният по това искане акт на съдебния изпълнител подлежи на обжалване пред съда.

 Решение № 393 от 15.05.2015 г. на ВКС по гр. д. № 5473/2014 г., IV г. о., ГК, докладчик съдията Зоя Атанасова

Произнасянето на съдебния изпълнител за разноските на взискателя в изпълнителното производство е действие в изпълнение на общия принцип за отговорност за разноски - т.е. за неоснователно причинени имуществени вреди, което подлежи на обжалване. На обжалване подлежи сметката за разноски, изготвена от съдебния изпълнител при предприемане на действия по принудително изпълнение, сметката за допълнителни разноски и постановлението за определяне на неплатените разноски при приключване на принудителното изпълнение. Длъжникът разполага с процесуалното право да претендира пред съдебния изпълнител намаляване на разноските на взискателя поради прекомерност. Постановеният по това искане акт на съдебния изпълнител подлежи на обжалване пред съда.