Определение по дело №183/2023 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 485
Дата: 2 август 2023 г.
Съдия: Маргарита Йорданова Стергиовска
Дело: 20237270700183
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 14 юли 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр.Шумен, 02.08.2023г.

 

 

Административен съд - град Шумен, в закрито заседание на втори август две хиляди и двадесет и трета година, в следния състав:

 

                           Административен съдия: Маргарита Стергиовска

 

като разгледа докладваното от административния съдия АД № 183 по описа за 2023г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по жалба от В.и к.- Ш.“ ООД, със седалище и адрес на управление ***, ЕИК *********, представлявано от управителя И.П., против Решение от 21.06.2023 г. за определяне на финансова корекция, издадено от Главен директор на Главна дирекция «Оперативна програма околна среда» и Ръководителя на Управляващия орган на Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020г.“. С обжалваното решение на бенефициента „ВиК – Шумен“ ООД на основание чл.70, ал.1, т.9 и чл. 73 от ЗУСЕФСУ, е определена финансова корекция в размер на 25% от стойността на засегнатите от нарушението и признати от УО на ОПОС за допустими за финансиране по ОПОС 2014-2020г. разходи, представляващи средства от ЕСИФ по смисъла на чл.1, ал.2 от ЗУСЕСИФ от стойността на сключения договор № ДОП-16/18.09.2020г. с изпълнител ДЗЗД „Кристална вода“ на стойност 20999999,37 лева без ДДС.

След като се запозна със съдържанието на жалбата, оспорвания административен акт и приложените доказателства, съдът намира, че е сезиран с жалба срещу административен акт, подлежащ на съдебен контрол. Жалбата е подадена в законоустановения срок, от лице, имащо правен интерес от оспорване на процесния акт пред компетентния съд, поради което същата се явява допустима и делото следва да се насрочи за разглеждане в открито съдебно заседание.

Съдът намира, че като страни в настоящото производство следва да бъдат конституирани, както следва: оспорващ В.и к.- Ш.“ ООД, със седалище и адрес на управление ***, ЕИК *********, представлявано от управителя И.П. и ответник Главен директор на Главна дирекция „Оперативна програма околна среда“ в качеството на Ръководител на Управляващ орган на Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020г.“.

С оглед задължението за разпределяне на доказателствената тежест, произтичащо от разпоредбата на чл.170, ал.3 от АПК, съдът намира за необходимо да укаже на страните за кои обстоятелства следва да сочат доказателства, а именно:

- на оспорващия да се укаже, че е в негова тежест да докаже обстоятелствата, от които черпи благоприятни за себе си правни последици, като посочи и представи конкретни доказателства в подкрепа на изложените в жалбата твърдения, както и че същите обосновават незаконосъобразност на обжалваното решение.

- на ответната страна да се укаже, че е в нейна тежест да установи съществуването на фактическите основания, посочени в административния акт и изпълнението на законовите изисквания при издаването му, в т.ч., че актът е издаден от компетентен орган, при спазване на процедурата и при наличие на посоченото в него материално правно основание, а именно - че възложителят е допуснал нарушение на правилата на ЗОП, което съставлява „нередност“ по смисъла на чл.2, §36 от Регламенти №1303/2013г., за което същият следва да понесе финансова санкция в размер, определен с обжалваното решение.

Водим от горното съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

Конституира като страни в настоящото производство както следва:

оспорващ В.и к.- Ш.“ ООД, със седалище и адрес на управление ***, ЕИК *********, представлявано от управителя И.П.;

ответник Главен директор на Главна дирекция „Оперативна програма околна среда“ в качеството на Ръководител на Управляващ орган на Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020г.“.

Насрочва АД № 183/2023г. по описа на ШАдмС за 05.10.2023г. от 11.45 часа, за която дата да се призоват страните на посочените от тях адреси.

Указва на оспорващия, че е в негова тежест да докаже обстоятелствата, от които черпи благоприятни за себе си правни последици, като посочи и представи конкретни доказателства в подкрепа на изложените в жалбата твърдения, както и че същите обосновават незаконосъобразност на обжалваното решение.

Указва на оспорващия в седемдневен срок от получаване на препис от определението да посочи доказателствата, които иска да бъдат събрани в съдебното производство.

Указва на ответната страна, че е в нейна тежест да установи съществуването на фактическите основания, посочени в административния акт и изпълнението на законовите изисквания при издаването му, в т.ч., че актът е издаден от компетентен орган, при спазване на процедурата и при наличие на посоченото в него материално правно основание, а именно - че възложителят е допуснал нарушение на правилата на ЗОП, което съставлява „нередност“ по смисъла на чл.2, §36 от Регламенти №1303/2013г., за което същият следва да понесе финансова санкция в размер, определен с обжалваното решение.

Указва на ответната страна, че следва да ангажира доказателства относно изложените в оспорвания акт фактически и правни основания.

УКАЗВА на ответната страна да представи доказателства за валидност на електронният подпис, положен върху Решение от 21.06.2023 г. за определяне на финансова корекция, издадено от Главен директор на Главна дирекция «Оперативна програма околна среда» и Ръководителя на Управляващия орган на Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020г.“

Наред с това, ответната страна следва да представи в надлежно заверени копия всички документи, съставляващи административната преписка – пълната документация по проведената обществена поръчка, в т. ч. и съдържащите се на магнитен носител като приложения №1 и №2 към писмо изх. № Ж-124/10.07.2023 г., придружени с подробен опис, включително и доказателства за датата и начина на съобщаване на процесното решение.

В случай, че преписката съдържа електронно подписани документи, към същите следва да се приложи сертификат за валидност на електронния подпис.

Съдът на основание чл.40 и чл.41 от ГПК, във връзка с чл.144 от АПК предупреждава страните за следното:

Страната, която живее или замине за повече от един месец в чужбина, е длъжна да посочи лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията - съдебен адресат, ако няма пълномощник по делото в Република България. Същото задължение имат законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. Когато тези лица не посочат съдебен адресат, всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

Страната, която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който веднъж ѝ е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес. Същото задължение имат и законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. При неизпълнение на задължението всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

Дава възможност на страните до датата на съдебното заседание да представят нови доказателства.

Препис от настоящото определение да се изпрати на страните за сведение.

 

                                     Административен съдия: