Решение по дело №322/2023 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 368
Дата: 6 ноември 2023 г.
Съдия: Златко Димитров Мазников
Дело: 20237240700322
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 1 юни 2023 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

368

06.11.2023 г., гр. Стара Загора

 

    В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорският административен съд – VIII състав, в публично съдебно заседание на двадесет и шести октомври през две хиляди и двадесет и трета година, в състав:

                                         

                                                     Председател: Златко Мазников 

                                                                

При секретаря Николина Николова, като разгледа докладваното от съдия Златко Мазников административно дело № 322 по описа за 2023 година, за да се произнесе, взе предвид следното:                                                           

 

 

Производството е по реда на чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по жалба на Г.Н.А., ЕГН **********, с постоянен и настоящ адрес ***, против изричен отказ на и. д. кмет на Община Марица, област Пловдив, обективиран в писмо № 94-00-708-[1] от 04.05.2023 г. и постановен по молба на Г.Н.А. с вх. № 94-00-708 от 31.03.2023 г. за издаване на разрешение за отсичане на 1 брой дърво, намиращо се в собствения му поземлен имот (ПИ) с идентификатор 69874.54.161 в землището на с. Строево, представляващ лозе.

В жалбата са изложени оплаквания за нищожност и незаконосъобразност на оспорения административен акт, като издаден при липса на компетентност на органа, неспазване на установената форма, допуснати съществени нарушения на административно-производствените правила, в противоречие с материално-правните разпоредби и в несъответствие с целта на закона. По тези съображения е направено е искане за прогласяване нищожността на обжалвания административен акт, алтернативно – за отмяната му като незаконосъобразен. Претендират се направените разноски по делото, като в съдебно заседание пълномощникът на жалбоподателя – адв. Н. А. прави и искане да му бъде определено и присъдено адвокатско възнаграждение при условията на чл. 38, ал. 2 от Закона за адвокатурата (ЗА).

Ответникът – кмет на Община Марица, област Пловдив, редовно призован, не се явява и не се представлява в съдебно заседание. С писмена молба, подадена от пълномощник съобразно приложено към нея пълномощно – главен юрисконсулт Л.П., моли да бъде потвърден обжалвания отказ. 

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства, намира за установена следната фактическа обстановка:

С молба вх. № 94-00-708 от 31.03.2023 г. (л. 14), подадена от пълномощник съобразно приложено към нея пълномощно – адв. Н. А. (л. 15), и адресирана до кмета на Община Марица, жалбоподателят Г.Н.А. пискал да му бъде дадено съгласие за премахването на 1 брой дърво, намиращо се в собствения му ПИ с идентификатор 69874.54.161 в землището на с. Строево, местността „Дуатларски път“, представляващ лозе с площ 1120 кв. м., като посочил, че дървото пречи на самите трайни насаждения, на обработката и извършването на мероприятията по отглеждане на лозето, наклонено е и поради песъчливата почва съществува риск от самопадане. Към молбата си жалбоподателят приложил нотариален акт за доброволна делба на недвижими имоти № 27 от 05.05.2021 г., том II, рег. № 2173, дело № 215 на нотариус  № 401 по Регистъра на Нотариалната камара, удостоверяващ собствеността му върху ПИ с идентификатор 69874.54.161 в землището на с. Строево, община Марица, област Пловдив, местност „Дуатларски път“ (л. 16 – 18).

С писмо № 94-00-708-[1] от 04.05.2023 г. (л. 19), обективиращо оспорения административен акт и подписано от инж. П. М. – и. д. кмет на Община Марица, област Пловдив, съгласно заповед № РД-09-596 от 02.05.2023 г. (л. 29), жалбоподателят бил уведомен, че във връзка с молбата му – вх. № 94-00-708 от 31.03.2023 г., на 25.04.2023 г. била извършена проверка на място от служители на Община Марица, при която било констатирано, че в поземления му имот се намира 1 дърво от вида Дъб, 35-годишно, в добро състояние, както и че съществуващото трайно насаждение – лозе, не е в добро състояние, междуредията му са обрасли с гъста храстовидна растителност, а лозовите насаждения не са оформяни, предвид което по никакъв начин не личи, че дървото пречи за развитието на лозето. С оглед на това е прието, че няма основание и причина, поради която Дъба да бъде премахнат, но в случай, че бъде възстановено трайното насаждение, ще бъде извършена повторна проверка, която да прецени необходимостта от премахването на дървото.

С преписката е представен и снимков материал, вероятно изготвен по време на извършената проверка на място, цитирана в обжалвания отказ (л. 21 – 27).

Писмо № 94-00-708-[1] от 04.05.2023 г. е получено от жалбоподателя по пощата на 18.05.2023 г., а от пълномощника му – на 09.05.2023 г. (л. 20), а жалбата против него е подадена по пощата на 25.05.2023 г. (л. 4 от адм. д. № 1325/2023 г. на Административен съд Пловдив) и заведена с вх. номер от същата дата на Административен съд Пловдив, до който е била адресирана от който е изпратена на настоящия съд по подсъдност.

Така установената фактическа обстановка обуславя следните правни изводи:

Жалбата е допустима. Оспореното писмо е издадено от административен орган с обща компетентност на територията на община Марица, област Пловдив – и. д. кмет на Общината, и има властнически характер, защото на практика представлява отказ за издаване на благоприятен административен акт за молителя, по силата на който той би могъл да отсече 1 брой дърво в имота си. Действително в писмото не е употребен изрично израз „отказ“ или „отказвам“, но от текста му е очевидно, че органът е приел, че на молителя не следва да се издава разрешение за премахване на намиращото се в имота му дърво, тъй като според него не са налице сочените от молителя като основателни причини за това. В този смисъл писмото, като властнически акт, засяга неблагоприятно правната сфера на заявителя, по чиято молба е издадено, и за последния е налице правен интерес от обжалването му. В писмото не е посочен срок за обжалване на отказа, нито е указано пред кого може да бъде реализирано това право, поради което при приложение на чл. 140, ал. 1 от АПК съдът приема, че срокът за обжалването на акта е бил спазен.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Съгласно  чл. 32 от Закона за опазване на селскостопанското имущество (ЗОСИ) е забранено отсичането и изкореняването на овощни и горски дървета и на лози в селскостопанските земи и по границите между тях, както и покрай водните течения и пътищата – ал. 1, като:

разрешение за отсичане и изкореняване до пет дървета и на лозя до 1 декар се дава от кмета на района или кметството въз основа на писмена молба и при наличие на уважителни причини – ал. 2;

разрешение за отсичане и изкореняване на по-голям брой дървета и на лозя над 1 декар се дава от началника на управление „Земеделие“ при общинската администрация въз основа на писмена молба и при наличие на крайно уважителни причини – ал. 2;

отказът да се даде разрешение в случаите по ал. 2 и 3 може да се обжалва по реда на АПК пред кмета на общината в 7-дневен срок от съобщението.

В случая молбата на жалбоподателя е за отсичане (премахване) на 1 бр. дърво и затова компетентен орган да разреши или да откаже отсичането му е кметът на района или кметството, в случая – кметът на кметство с. Строево, община Марица, където се намира имота на жалбоподателя според посоченото в молбата му и приложения към нея нотариален акт, тъй като от представеното в съдебно заседание решение на Общински съвет Марица (л. 38) е видно, че селото, намиращо се на територията на община Марица, има кмет на кметство. Кметът на общината е компетентен в качеството си на горестоящ орган, но само по отношение на отказите за издаване на разрешение, контролът върху които му е възложен по силата на  чл. 32, ал. 4 от ЗОСИ.

Тъй като молбата на жалбоподателя е била подадена до кмета на общината, той е следвало да я препрати на органа по  чл. 32, ал. 2 от ЗОСИ в структурата на общинската администрация за преценка на нейната допустимост и основателност. Като не е изпълнил предписанието на закона, а се е произнесъл вместо органа по  чл. 32, ал. 3 от ЗОСИ, и. д. кмет на Община Марица е издал нищожен административен акт – обжалвания отказ.

С оглед на гореизложеното и тъй като от текста на писмото, обективиращо обжалвания отказ, а и от останалите документи, съдържащи се в преписката, не може да бъде направен извод, че подписалият процесното писмо и. д. кмет на Община Марица е действал като решаващ орган при хипотезата на чл. 32, ал. 4 от ЗОСИ, обжалваният отказ следва да се прогласи за нищожен, а преписката да се изпрати на компетентния административен орган – кмета на кметство с. Строево, община Марица, област Пловдив, за продължаване на административното производство съобразно мотивите на настоящото решение, като при новото разглеждане на молбата на жалбоподателя с вх. № 94-00-708 от 31.03.2023 г. компетентният административен орган следва да извърши преценка на основателността на искането съобразно нормите на  чл. 3234 от ЗОСИ.

Предвид изхода на делото Община Марица, област Пловдив, следва да бъде осъдена да заплати на жалбоподателя направените по делото разноски за заплащане на държавна такса – 10 лева, а на пълномощника му (негов баща), с оглед на представените пълномощно и договор за правна защита и съдействие (л. 35 – 36) и фактическата и правната сложност на делото – адвокатско възнаграждение в минималния размер от 1000 лева, определен по реда на чл. 32, ал. 2 във връзка с ал. 1, т. 3 от ЗА във връзка с чл. 8, ал. 3 от Наредба № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

Водим от горните мотиви, Старозагорският административен съд на основание чл. 172, ал. 2 и чл. 173, ал. 2 от АПК

 

Р Е Ш И :

 

ОБЯВЯВА ЗА НИЩОЖЕН изричния отказ на и. д. кмет на Община Марица, област Пловдив, обективиран в писмо № 94-00-708-[1] от 04.05.2023 г. и постановен по молба на Г.Н.А., ЕГН **********, с вх. № 94-00-708 от 31.03.2023 г. за издаване на разрешение за отсичане на 1 брой дърво, намиращо се в собствения му ПИ с идентификатор 69874.54.161 в землището на с. Строево, община Марица, област Пловдив.

 

ИЗПРАЩА административната преписка на кмета на кметство с. Строево, община Марица, област Пловдив, за произнасяне по молбата на Г.Н.А., ЕГН **********, с вх. № 94-00-708 от 31.03.2023 г., съобразно дадените в обстоятелствената част на настоящото решение указания за преценка съответствието на искането с нормите на чл. 3234 от ЗОСИ.

 

ОСЪЖДА Община Марица, област Пловдив, да заплати на  Г.Н.А., ЕГН **********, с постоянен и настоящ адрес ***, сумата от 10 (десет) лева, представляваща направени разноски по делото.

 

ОСЪЖДА Община Марица, област Пловдив, да заплати на Н. Г. А. – адвокат от Адвокатска колегия Пловдив с личен № 1000146940, със служебен адрес гр. Пловдив, ул. „Златарска“ № 16, ет. 1, сумата от 1000 (хиляда) лева, представляваща адвокатско възнаграждение по чл. 38, ал. 2 от ЗА.

 

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, ведно с препис от него, пред Върховния административен съд. 

 

 

                                                             СЪДИЯ: