Решение по дело №233/2019 на Районен съд - Нови пазар

Номер на акта: 82
Дата: 4 декември 2019 г. (в сила от 9 март 2020 г.)
Съдия: Атанаска Димитрова Маркова
Дело: 20193620200233
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 82

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Районен съд в публичното заседание на четвърти декември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АТАНАСКА МАРКОВА

 

при секретаря Валентина Великова, като разгледа докладваното от съдия МАРКОВА  наказателно дело от административен характер № 233  по описа за 2019 г.

 

Р Е Ш И :

 

ПРИЗНАВА Т.Т.Д., с ЕГН **********, роден на *** ***, обл. Ш., ул. „***“ № *, ***, работи във ***гр. Ш., за ВИНОВЕН В ТОВА, че на 28.12.2017 г. около 20,50 часа на път II-701, на км.***м., отсечката между гр. Нови пазар и с. Стоян Михайловски, обл. Ш., при управление на моторно превозно средство – лек автомобил „***“ с рег. № ***, е нарушил правилата за движение, а именно:

-          Чл. 20, ал. 2 от ЗДвП – „Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране на скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост, да спрат, когато възникне опасност за движението”, и по непредпазливост причинил на М.Г.Е. с ЕГН ********** ***, средна телесна повреда, изразяваща се в проникващо нараняване в черепната кухина и разстройство на здравето, временно опасно за живота, обусловено от дифузната травма на мозъка, протичаща със състояние на кома, като това деяние е реализирано при условията на независимо съпричинителство с пострадалия М.Г.Е. с ЕГН ********** ***, който по същото време и на същото място, управлявайки пътно превозно средство с животинска тяга /кон с каруца/, с концентрация на алкохол в кръвта си над 0,5 на хиляда /всъщност 2,43 промила/, установено по надлежния ред, е нарушил правилата за движение по пътищата, а именно:

-          Чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП – “На водача на пътно превозно средство е забранено да управлява пътно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или след употреба на наркотични вещества или техните аналози”;

-          Чл. 71, ал. 1 от ЗДвП – “Всяко пътно превозно средство с животинска тяга трябва да има два бели или жълти светлоотразителя отпред, два червени светлоотразителя отзад, а при движение през нощта и при намалена видимост – отзад вляво, светещо тяло, излъчващо бяла или жълта добре различима светлина. Светлоотразителите трябва да са разположени симетрично от двете страни на превозното средство”;

-          Чл. 106, ал. 2 от ЗДвП – “През тъмната част на денонощието водачите на пътни превозни средства с животинска тяга носят светлоотразителни жилетки”

- престъпление по чл. 343, ал. 1, б. „Б“, пр. 2-ро от НК, във вр. с чл. 342, ал. 1 от НК, като на основание чл. 78а от НК ГО ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ И МУ НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ ГЛОБА В РАЗМЕР НА 1500 /ХИЛЯДА И ПЕТСТОТИН/ ЛЕВА.

            На основание чл. 343г от НК във вр. с чл. 37, ал. 1 т. 7 от НК ЛИШАВА Т.Т.Д., с ЕГН **********, от право да управлява моторно превозно средство за срок от 5 /пет/ месеца.

 

            ОСЪЖДА Т.Т.Д., с ЕГН **********,***, да заплати направените по делото разноски в размер на 776,87 лв. /седемстотин седемдесет и шест лева и осемдесет и седем стотинки, платими по сметка на ОД на МВР Ш..

 

Решението подлежи на обжалване и протестиране пред ШОС в 15 дневен срок от днес.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

МОТИВИ КЪМ РЕШЕНИЕ №82 ОТ 04.12.2019 Г. ПО АНХД №233/2019 Г. НА НПРС.

 

С постановление от 01.08.2019 г. Новопазарската районна прокуратура е направила предложение за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание на Т.Т.Д., с ЕГН **********, роден на *** ***, обл. Ш., ул. „***“ № *, за това, че на 28.12.2017 г. около 20,50 часа на път II-701, на км.***м., отсечката между гр. Н.и с. С., обл. Ш., при управление на моторно превозно средство – лек автомобил „***“ с рег. № ***, е нарушил правилата за движение, а именно: чл. 20, ал. 2 от ЗДвП – „Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране на скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост, да спрат, когато възникне опасност за движението”, и по непредпазливост причинил на М.Г.Е. с ЕГН ********** ***, средна телесна повреда, изразяваща се в проникващо нараняване в *** и разстройство на здравето, временно опасно за живота, обусловено от *****, като това деяние е реализирано при условията на независимо съпричинителство с пострадалия М.Г.Е. с ЕГН ********** ***, който по същото време и на същото място, управлявайки пътно превозно средство с животинска тяга /кон с каруца/, с концентрация на алкохол в кръвта си над 0,5 на хиляда /всъщност 2,43 промила/, установено по надлежния ред, е нарушил правилата за движение по пътищата, а именно: чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП – “На водача на пътно превозно средство е забранено да управлява пътно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или след употреба на наркотични вещества или техните аналози”; чл. 71, ал. 1 от ЗДвП – “Всяко пътно превозно средство с животинска тяга трябва да има два бели или жълти светлоотразителя отпред, два червени светлоотразителя отзад, а при движение през нощта и при намалена видимост – отзад вляво, светещо тяло, излъчващо бяла или жълта добре различима светлина. Светлоотразителите трябва да са разположени симетрично от двете страни на превозното средство”; чл. 106, ал. 2 от ЗДвП – “През тъмната част на денонощието водачите на пътни превозни средства с животинска тяга носят светлоотразителни жилетки”- престъпление по чл. 343, ал. 1, б. „б“, пр. 2-ро от НК, във вр. с чл. 342, ал. 1 от НК.

На откритите съдебни заседания не се явява представител на Районна прокуратура.

            Обвиняемият не отрича отразените в предложениято факти, но твърди, че непосредствено преди удара бил заслепен от насрещно движещ се автомобил, който бил с дълги светлини.

            Защитникът на обвиняемия – адв. Б. И. *** счита, че предявеното спрямо обвиняемия обвинение е доказано. Намира, че деянието на подзащитния му е извършено в условията на съпричиняване. Изтъква, че по отношение на обвиняемия са налице смекчаващи вината му обстоятелства и моли за минимално наказание.

Като съобрази всички събрани по делото доказателства, съдът счете за установено от фактическа страна следното: Обвиняемият Т.Т.Д. ***. Същият е работещ, като по силата на сключен трудов договор от 2017 г. той изпълнявал длъжността ** – *** при „***– Ш.“ – ООД, обслужвайки част от селата в община Н..

На 28.12.2017 г., около 20, 30 часа, в тъмната част на денонощието обвиняемият Д. се движил с управлявания от него лек автомобил „***“ с рег. № *** по път ІІІ-701 в посока от гр. Н.към с. С., обл. Ш.. В същото време в същата посока и в същата лента за движение по пътя, се движил и пострадалият М.Г.Е. ***. Последният се движил с управлявана от него конска каруца, която по никакъв начин не била обозначена. Нямало поставени светлоотразители нито отпред, нито отзад на каруцата, нито някакво осветително тяло; пострадалият не носел и светлоотразителна жилетка. Единствено на главата на Е. имало закрепен фенер, за да осветява пред него. Каруцата, с която се движил пострадалият била с метална конструкция, дървени страници и четири гуми от лек автомобил. През същия ден, преди да тръгне за с. С., Е. употребил алкохол – ракия, като към момента на произшествието той бил с концентрация на алкохол в кръвта 2, 43 промила. Обвиняемият, към този момент се движил със скорост от 77, 65 км/ч, на включени къси светлини, тъй като имало насрещно движещ се автомобил. На участък от права отсечка, обвиняемият приближавайки каруцата не я забелязал веднага, а я видял когато бил на разстояние от 49, 11 м от нея. Той употребил аварийно спирачки и насочил автомобила вляво, за да я заобиколи, но тъй като опасната зона за спиране на колата била от 68, 40 м, той не успял да избегне удара в каруцата и я блъснал в задната ѝ част. От удара пострадалият паднал на предното стъкло на автомобила, след което и на пътя, а автомобилът спрял в лявата лента за движение. Обвиняемият веднага излезнал от колата и отишъл при пострадалия, за да види дали е много наранен. В това време на пътя спрял преминаващ автомобил, в който били свидетелите Б.Н.А.и О.Б.О.. Те отишли при обвиняемия, видели пострадалия и сигнализирали на тел.112, за да бъде изпратена линейка. След известно време от същия номер им било съобщено, че линейка няма да бъде изпратена, а те да откарат пострадалия в болницата. Така двамата свидетели и обвиняемия качили пострадалия в колата на свидетелите и така последният бил откаран в болница в гр. Н.. След прегледа му се установило, че М.Г.Е. е получил контузия на главата: ***************************** В резултат на така получените травматични увреждания на пострадалия е било причинено нараняване, проникващо в ********************************************. Пострадалият бил изписан от болницата на 12.01.2018 г.

Така описаната фактическа обстановка съдът прие за установена с категоричност от всички събрани по делото доказателства – от показанията на свидетелите М.Г.Е., Б. Н.А., О.Б.О. и Й. М. Р.; от заключенията по назначените по делото съдебно-медицинска експертиза и антотехнически експертизи, както и от приложените по делото писмени доказателства и доказателствени средства – протокол за оглед на местопроизшествие от 29.12.2017 г. и албум за посетено произшествие; констативен протокол за ПТП с пострадали лица от 28.12.2017 г., талон за изпращане на медицинско изследване от същата дата, протокол за медицинско изследване и вземане на биологични проби за употреба на алкохол, протокол №*/03.01.2018 г. за химическа експертиза, история на заболяването, протоколи за медицински изследвания и епикриза, а така също и от обясненията на самия обвиняем, където той признава посочените от прокурора факти и подробно разказва за случилото се. Анализът на доказателствения материал води до категоричния извод, че с деянието си обвиняемият от обективна и субективна страна е осъществил състава на престъплението по чл. 343, ал. 1, б. „б“, пр. 2-ро от НК, във вр. с чл. 342, ал. 1 от НК. Видно е, че той при управление на моторно превозно средство е нарушил правилата за движение по пътищата. Конкретно в случая е нарушил разпоредбата на чл.20, ал 2 от ЗДвП, която гласи, че водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране на скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост, да спрат, когато възникне опасност за движението. Обвиняемият е пренебрегнал забраната по този текст, касаеща скоростта му на движение. Избраната от него скорост от 77, 65 км/ч очевидно не е съобразена с конкретните условия на движението, тъй като при инцидента е било нощно време, видимостта е била намалена, обвиняемият е бил на къси светлини, а и е имало насрещнодвижещи се автомобили. Всички тези обстоятелства обвиняемият е следвало да отчита, като създаващи потенциална опасност за движението, като е следвало да избере скорост, която да му даде възможност да спре веднага щом забележи каруцата на пострадалия, или извърши маневра заобикаляне. Категорично е установено от заключенията по автотехническите експертизи, че обвиняемият е имал възможност в случая да спре при забелязването на каруцата и да избегне удара, ако се е движил с по-ниска скорост от тази, която е избрал тогава. Като не се е съобразил с посочената законова разпоредба, обвиняемият с деянието си е предизвикал пътно-транспортното произшествие. От своя страна пострадалият е съпричинил вредоносния резултат, тъй като също е извършил нарушение на законовите разпоредби. Той е нарушил разпоредбите на чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП гласяща, че на водача на пътно превозно средство е забранено да управлява пътно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или след употреба на наркотични вещества или техните аналози”; на чл. 71, ал. 1 от ЗДвП гласяща, че всяко пътно превозно средство с животинска тяга трябва да има два бели или жълти светлоотразителя отпред, два червени светлоотразителя отзад, а при движение през нощта и при намалена видимост – отзад вляво, светещо тяло, излъчващо бяла или жълта добре различима светлина, като изискването е светлоотразителите да са разположени симетрично от двете страни на превозното средство; както и чл. 106, ал. 2 от ЗДвП гласяща, че през тъмната част на денонощието водачите на пътни превозни средства с животинска тяга носят светлоотразителни жилетки. Без съмнение липсата на обозначаващи светлини и липсата на светлоотразителна жилетка са допринесли за настъпването на произшествието, тъй като без тях пострадалият е бил трудно забележим. Употребата на алкохол от страна на пострадалия също следва да се отчита като съпричиняващо поведение, защото наличието на алкохол, при това в така висока концентрация, лишава Е. от възможността да реагира адекватно при управлението на каруцата. В показанията си, дадени в хода на съдебното производство пострадалият заявява, че на задната страна на каруцата е имало светлоотразители. Тези негови твърдения съдът не приема за достоверни, защото в показанията си на досъдебното производство самият той твърди, че такива не е имало; също така в показанията на останалите свидетели, при изрично зададен им въпрос, те изрично сочат, че такива не са видели, а и при извършения оглед на произшествието такива не са установени. 

В случая следва да се отбележи също, че по делото са изготвени две автотехнически експертизи, които са дали различни данни за дължината на опасната зона за спиране на обвиняемия; за разстоянието, от което той е забелязал каруцата на пострадалия и за това с каква скорост би следвало да се е движил Д., за да избегне удара. Съдът възприе стойностите, дадени в заключението на повторната експертиза, тъй като прие за обоснована в достатъчна степен, но е видно, че дори и да се приемат тези на по-рано изготвената експертиза, то това не би се отразило на извода за вината на обвиняемия.

Категорично е доказано по делото, че вследствие произшествието на пострадалия е причинена средна ***, изразяваща се в нараняване, проникващо в ч********** т.е. причинена е средна телесна повреда по смисъла на чл. 129, ал.2 вр. ал.1 от НК.

От субективна страна деянието е осъществено при форма на вина непредпазливост. Обвиняемият не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици на деянието си, но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди.

По гореизложените мотиви и като прие, че обвинението спрямо обвиняемия е доказано напълно и по безспорен начин, съдът призна Т.Т.Д. за виновен в извършването на престъпление по чл. 343, ал. 1, б. „б“, пр. 2-ро от НК, във вр. с чл. 342, ал. 1 от НК.

За осъщественото от обвиняемия престъпление се предвижда наказание лишаване от свобода до три години или пробация. Обвиняемият Т.Т.Д. не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на глава VІІІ, раздел ІV от общата част на НК и от престъплението му не са налице причинени и невъзстановени имуществени вреди. Поради това съществуват всички основания за прилагане разпоредбата на чл.78а от НК. Ето защо, след като призна обвиняемия за виновен в извършването на престъпление по чл. 343, ал. 1, б. „б“, пр. 2-ро от НК, във вр. с чл. 342, ал. 1 от НК, СЪДЪТ ГО ОСВОБОДИ ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ  И МУ НАЛОЖИ АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ ГЛОБА В РАЗМЕР НА 1 500 /ХИЛЯДА И ПЕТСТОТИН/ ЛЕВА.

При определяне размера на наказанието, съдът отчете наличието на смекчаващи и отегчаващи вината на подсъдимия обстоятелства. Направените от подсъдимия признания, изразеното съжаление за стореното, поведението на пострадалия, допринасящо за произшествието и фактът, че обвиняемият е трудово ангажиран, са обстоятелства, които смекчават вината му. Предвид това съдът счете, че следва да наложи на обвиняемия размер на глобата, ориентиран към минималния, предвиден в закона, но все пак несъвпадащ с него, предвид обстоятелствата на самото престъпление – вида и характера на причинените на пострадалия увреждания.

На основание чл.78а, ал.4 във вр. с чл.343 г от НК СЪДЪТ ЛИШИ ОБВИНЯЕМИЯ ОТ ПРАВО ДА УПРАВЛЯВА МОТОРНО ПРЕВОЗНО СРЕДСТВО ЗА СРОК ОТ ПЕТ МЕСЕЦА. Съдът счете, че този срок на лишаване от правоуправление в подходяща степен би оказал поправително въздействие над обвиняемия.

Обвиняемият Т.Т.Д. бе осъден и да заплати направените по делото разноски от 776,87 лв. /седемстотин седемдесет и шест лева и осемдесет и седем стотинки, платими по сметка на ОД на МВР Ш..

В този смисъл съдът постанови решението си.

 

 

 

06.01.2020 г.                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: