Решение по дело №1107/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 260115
Дата: 30 септември 2020 г. (в сила от 27 октомври 2020 г.)
Съдия: Явор Димов Влахов
Дело: 20204520201107
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

гр.Русе, 30.09.2020 г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Русенският Районен съд, ПЪРВИ наказателен състав в публично заседание на трети септември, през две хиляди и двадесета година в състав :

                                               

                                                Председател: Явор Влахов

 

при секретаря Албена Соколова, като разгледа  докладваното от съдията АН Дело № 1107/2020 г. по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното:

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

          Постъпила е жалба от адвокат Б.Ж. ***, в качеството му на упълномощен процесуален представител на Х.Л.В.,***, до Русенския Районен съд против Наказателно постановление № 19-1085-004204/04.06.2019 г. на Началник Сектор “Пътна полиция” към ОД на МВР гр.Русе, с което за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП, на осн. чл.182, ал.1, т.6 от същия закон, на В. били наложени наказания “Глоба” в размер на 750.00 лв. и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 месеца.

Жалбоподателя моли съда да отмени наказателното постановление като незаконосъобразно.

          Ответникът по жалбата, редовно призован, не изпраща представител.

Русенската Районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Жалбоподателят, редовно призован, не се явява. Вместо него се явява упълномощеният му процесуален представил, който моли Съда да отмени наказателното постановление, като излага аргументи за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

         

Съдът след преценка на събраните доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

На 10.03.2018 г., около 12.20 ч. лек автомобил “Мерцедес С63 АМГ” с рег. № СА 8731 ХМ, собственост на „Уникредит Лизинг“ ЕАД гр.София и с ползвател „Полисан“АД гр.Русе, се движел по бул.”България” в гр.Русе, в посока ГКПП „Дунав мост“. Непосредствено до бензиностанция „Лукойл“ автомобила бил управляван със скорост 110.00 км/ч. В този участък на пътя в сила било ограничение на скоростта до 50 км/ч. като част от населеното място гр. Русе. На това място била инсталирана и включена стационарна видео-радарна система за наблюдение и регистрация на пътни нарушения „SITRAFFIC ERS 400“, фиксираща дата, час и скорост, и заснемаща движещите се в посока ГКПП „Дунав мост“ моторни превозни средства.

Скоростта на движение на автомобила била отчетена от системата, като за констатираното нарушение бил изведен фотокадър, на който бил заснет регистрационния номер и моторното превозно средство, с което било извършено превишението на скоростта.

В последствие, в Сектор ПП-Русе била извършена справка по регистрационният номер на автомобила и се установило, че същият е ползван от „Полисан“АД гр. Русе, като отдаден на лизинг от „Уникредит Лизинг“ ЕАД гр. София. Установило се, че управляващи и представляващи дружеството „Полисан“ АД гр. Русе са две лица – Л. В.В. и Х.Л.В.. На 30.01.2019г. служител от Сектор ПП-Русе изпратил покана до жалб. Х.В. по постоянният му адрес, с която му било указано, че в едномесечен срок следва да се яви в Сектор ПП-Русе за запознаване със снимковият материал за констатираното нарушение. Х.В. не бил открит за връчване на поканата, поради което, на 18.03.2019г. свид. М.Д. – младши автоконтрольор в Сектора съставил в негово отсъствие АУАН за нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП. Акта бил изпратен за връчване на жалб.В. чрез полицейски служители на Първо РУ-Русе. При посещение на постоянният и настоящ адреси на Х.В. същият не бил открит и актът не му бил връчен. Поради това, с разпореждане /резолюция върху акта/ на началника на Сектор ПП-Русе, на осн. чл.43, ал.6 от ЗАНН административнонаказателното производство било спряно на 15.04.2019г. Впоследствие жалб. Х.В. бил установен на ГКПП „Дунав мост“-Русе и на 11.02.2020 г. се явил в Сектор ПП-Русе, където свид.Д. му връчил преси от съставеният АУАН.

Въз основа на акта за установяване на административното нарушение, на 05.03.2020г. Началник Сектор “Пътна полиция” към ОД на МВР гр. Русе издал обжалваното наказателно постановление, с което за нарушението по чл.21, ал.1 от ЗДвП и на осн. чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП наложил на Х.В. наказания “Глоба” в размер на 750.00 лв. и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 месеца.

Тази фактическа обстановка Съдът приема за установена от събраните в хода на  настоящото производство  доказателства.

Жалбата е подадена в предвидения за това процесуален срок, от легитимното за това действие лице и при наличието на правен интерес, поради което се явява допустима, а разгледана по същество се явява основателна.

При съставяне на АУАН и издаване на Наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които са самостоятелна предпоставка за отмяна на НП само на това основание.

В акта, а в последствие и в наказателното постановление, нарушението било описано пълно и ясно, като били посочени всички елементи от обективната страна на състава му, както и допълнителните относими към него обстоятелства. По този начин, била осигурена възможност на нарушителя да разбере за извършването на какво конкретно нарушение е ангажирана административнонаказателната му отговорност, респективно да организира пълноценно защитата си, което в крайна сметка той сторил, в развилото се съдебно производство.

От събраните по делото доказателства се установява, по несъмнен начин, че на 10.03.2018 г., около 12.19 ч. л.а. “Мерцедес С63 АМГ” с рег.№ СА 8731 ХМ, собственост на „Уникредит Лизинг“ ЕАД гр. София и ползвател „Полисан“ АД гр. Русе, се движел по бул.”България” в гр. Русе, в посока ГКПП „Дунав мост“. Непосредствено до бензиностанция „Лукойл“ автомобила бил управляван със скорост 110.00 км/ч. В този пътен участък, като част от населеното място гр.Русе, ограничението на скоростта, съобразно чл.21, ал.1 от ЗДвП било до 50 км/ч. за категорията на процесното МПС. За това нарушение, от стационарна видео-радарна система за наблюдение и регистрация на пътни нарушения „SITRAFFIC ERS 400“ бил изведен фотокадър, съдържащ информация освен за мястото на нарушението, превозното средство, измерената скорост и въведеното ограничение, а и за датата и часа на извършване на нарушението. Мястото, на което е установено нарушението, било посочено коректно както с името на пътя, така и с ориентиране в близостта до общоизвестен крайпътен обект. От приложените веществени доказателствени средства - снимки и разпечатки от паметта на техническото средство, също се установява точното място, на което е извършено нарушението, както и посоката на движение – в посока ГКПП „Дунав мост“-Русе.

 Видно от фотоснимката и разпечатката от системата, действителната измерена скорост на движение на л.а. “Мерцедес С63 АМГ” с рег.№ СА 8731 ХМ била 113км/ч., но в АУАН и в НП била посочена по-ниската скорост, след като законосъобразно била приспадната допустима грешка, която при измерване на скорост в обхвата над 100 км/ч. е в границите на 3%.

В същото време обаче, при наличието на всички елементи от обективната страна на състава на нарушението, било установено и не се оспорва от страните, че процесният автомобил бил собственост на „Уникредит Лизинг“ЕАД гр.София и предоставен за ползване на „Полисан“ АД гр. Русе.

Съобразно чл.188, ал.2 от ЗДвП /послужил като основание на АНО да наложи административната санкция на жалбоподателя/, когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице, предвиденото по този закон наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на моторното превозно средство.

От приобщеното от Съда актуално състояние на „Полисан“АД гр. Русе става ясно, че от 2015 г. и до настоящият момент, изпълнителни директори и представляващи Дружеството, заедно и поотделно, са две лица – жалб. Х.В. и Л. В..

По делото не бяха представени и не се събраха доказателства, АНО да е предоставил възможност, на което и да било от двете управляващи дружеството лица да посочи кое е лицето, на което е било предоставено управлението на процесния автомобил към дата и часа на констатираното нарушение. Напротив, установява се от материалите по делото, че още в самото начало на проверката по случая, действията на полицейските служители били насочени единствено и само по отношение единият от управляващите дружеството – жалб. Х.В., като след като последният не бил открит за връчване на покана по реда на чл.40, ал.2 от ЗАНН, актът бил съставен против него, в негово отсъствие. Съобразно тази правна норма, когато нарушителят е известен, но не може да се намери или след покана не се яви за съставяне на акта, актът се съставя и в негово отсъствие. По мнение на  Съдът тази процедура е била неприложима в случая, тъй като към него момент очевидно нарушителят не е бил известен и не са били изчерпани способите за установяване и наказване в крайна сметка на действителният извършител на противоправното деяние - водачът на автомобил към датата и часа, когато е констатирано нарушението, какъвто е смисълът на разпоредбата на чл.188, ал.2 от ЗДвП, а и аналогичната на чл.189, ал.5 от ЗДвП. По неизвестни за Съда причини, за установяване на тези обстоятелства, другият управляващ и представляващ дружеството-ползвател на автомобила не бил търсен, не били предприети и действия за отправяне на поканата по чл.40, ал.2 от ЗАНН и по седалището и адреса на управление на „Полисан“АД гр.Русе.

При така изложеното, за Съда остават неясни мотивите на АНО да насочи административнонаказателната репресия точно срещу жалб.Х.В..

Това от своя страна налага извода, че в настоящият случай е нарушен материалния закон при определяне субекта на отговорността за иначе установеното нарушение, което води като резултат до незоконосъобразност на издаденото против Х.Л.В. наказателно постановление.

По този начин било опорочено изцяло производството по ангажиране на административнонаказателната отговорност на Х.В. за обсъжданото нарушение, поради което, само на това основание, като незаконосъобразно обжалваното наказателно постановление следва да бъде отменено.

Мотивиран така и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН Съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-1085-004204/05.03.2020г. на Началник Сектор “Пътна полиция” към ОД на МВР гр.Русе, с което за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП, на осн. чл.182, ал.1, т.6 от същия закон, на Х.Л.В.,***, ЕГН-********** били наложени наказания “Глоба” в размер на 750.00 лв. и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 месеца.

 

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му пред Административен съд гр.Русе.

 

Районен съдия: