Решение по дело №729/2019 на Районен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 октомври 2019 г. (в сила от 5 февруари 2020 г.)
Съдия: Христо Тотев Христов
Дело: 20194210100729
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 368

Гр. Габрово, 21.10.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Габровски районен съд в публично съдебно заседание на 19.09.2019 г., в състав:

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО ХРИСТОВ

 

При секретаря ДАНИЕЛА МАРЧЕВА, като разгледа докладваното от съдия Христов гр.д. № 729 по описа за 2019 г.,  за да се произнесе взе предвид следното:

Производството се води по предявен отрицателен установителен иск от ЕТ„Добруджанка-Васил Михайлов", с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Габрово, ул. „******" №2 срещу "ЕНЕРГО-ПРО ЕНЕРГИЙНИ УСЛУГИ" ЕООД,  с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Варна, бул. Владис­лав Варненчик № 258, Варна Тауърс, кула Г.

І. Искания и възражения на страните, сочени обстоятелства от значение за претендраните права и възражения:

1. От страна на ищеца:

Сочи, че е потребител на ел. енергия в недвижим имот, находящ се на адрес: гр. Габрово, ул. „******" №2, като ползваната ел. енергия на този адрес се заплащала на ответника „Енерго-Про Енергийни услуги" ЕООД по негова партида с клиентски номер ********** за абонатен номер 1345152, записан на името на ищеца.

На адреса в гр. Габрово, ул.„******" №2 била получена фактура от ответното дружество с № **********/28.02.2019 г. за сумата 1028,20лв. Сумата по фактурата била формирана на основание начислени служебно по констативен протокол общо 5139,00 кВтч. ел.енергия за периода от 06.01.2019г. до 29.01.2019г. За този период от време клиентът заплатил сумата 931.79 лв. по редовен отчет на електромера. За тази ел. енергия била издадена фактура №  **********/25.02.2019г. за периода от 01.01.2019г. до 31.01.2019г.

Ищецът депозирал жалба към двете дружества, в която изразявал своето несъгласие с извършената корекция и начислената служебно ел. енергия по клиентският му и абонатен номер.

Извършена била неправомерна проверка на СТИ и абсолютно неправомерно била изчислена и коригирана потребена ел. енергия в неоправдан размер.

Проведената корекционна процедура била извършена след отмяна на разпоредбите на ПИКЕЕ. След отмяната им изцяло, липсвала установена процедура, въз основа на която да се извърши корекцията на сметка и след като не била налице законова уредба, която да регламентира цялостна корекционна процедура следавло да бъде прието, че липсвало основание за извършване на процесната корекция.

Искането на ищеца е съдът да постанови решение, с което да признае за установено, че ищецът ЕТ„Добруджанка-Васил Михайлов", с ЕИК ********* не дължи на ответника „Енерго-Про Енергийни услуги" ЕООД, с ЕИК 13151267 сумата 1028,20 лв., начислена по партида с клиентски номер ********** за абонатен номер 1345152, за периода от 06.01.2019г. до 29.01.2019г., за недоставена и непотребена електроенергия за този период на адрес гр.Габрово, ул. „******" №2,

както и да му бъдат присъдени направените разноските по делото.

2. От страна на ответника:

Оспорва предявения иск, като неоснователен. Претендира отхвърляне на същия и присъждане на разноски.

Сумата 1028,20лв. представлявала стойността на ползвана от ищцовата страна електрическа енергия за периода от 06.01.2019 г. до 29.01.2019 г., изчислена на база аналогичен предходен период, за която била издадена Фактура № ********** от 28.02.2019 г. Последната била издадена след извършена корекция, поради установено неточно измерване на електрическа енергия от проверения електромер.

 „Електроразпределение Север" АД (с предишно наименование „Енерго - Про Мрежи" АД) било публично дружество с основен предмет на дейност експлоатация и управление на електроразпределителна мрежа, представляваща съвкупност от електропроводни линии и електрически уредби със средно, ниско и високо напрежение, чрез която дружеството извършвало пренос и разпределение на електрическа енергия на обособена територия, при наличие на валидна лицензия за това. „Електроразпределение Север" АД осъществявало дейността си на територията на административните области с центрове Варна, Добрич, Шумен, Търговище, Велико Търново, Разград, Габрово, Силистра и Русе, за което притежавало Лицензия за разпределение на електрическа енергия № Л-138 - 07/13.08.2004г., издадена от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.

В предмета на дейност на дружеството било включено осигуряване поддържането на електроразпределителната мрежа, обектите и съоръженията в съответствие с техническите изисквания.

На дружеството било предоставено право да извършва периодични, извънредни технически проверки и проверки на място на средствата за търговско измерване, на целостта и фунционалността им и на свързващите ги електрически инсталации, да организира извършването на последващи проверки на средствата за търговско измерване по реда на действащото законодателство, както и да упражнява контрол за спазването на задълженията на ползвателя, като при установяване на тяхното неизпълнение да съставя констативни протоколи по реда на Общите условия.

Клиентът на „Електроразпределение Север" АД бил задължен да не променя схемата на свързване на електрическите съоръжения, да не преустройва, ремонтира или да заменя елементите на средствата за търговско измерване, да не снема самоволно или поврежда средство за търговско измерване, знак, пломба или друго контролно приспособление, поставено от служители на „Електроразпределение Север" АД, овластен държавен орган или трети лица, на които „Електроразпределение Север" АД възложило дадена дейност, както и съгласно чл. 17, т. 7 от Общите условия да не използва електрическа енергия, без тя да се отчита от средства за търговско измерване.

На 29.01.2019 г. от оправомощени за това служители на „Електроразпределение Север" АД била извършена проверка на техническо средство за измерване на електрическа енергия - електромер, при място на потребление обект в гр. Габрово, ул. „******" № 2, с клиентски № ********** и абонатен № 1345152.

За установеното при извършената на 29.01.2019г.  проверка, служителите на „Електроразпределение Север" АД съставили констативен протокол /КП/ № 5660868  от същата дата. В цитирания протокол било отразено, че проверката е извършена по инициатива на „Електроразпределение Север" АД и е присъствал служител на търговеца - ищец.

Повреденото СТИ било изпратено за метрологична проверка, за която бил съставен Констативен протокол № 50 от 05.02.2019г. на БИМ. В него било посочено, че „Няма видима външна намеса и изменение в схемата на електромера. Електромерът не съответства на изискванията за измерване на електрическа енергия".

Въз основа на двата констативни протокола „Електроразпределение Север" АД изготвило справка, съгласно която общото количество енергия, с което следвало да бъде завишено потреблението на електрическа енергия на абоната, поради неизмерването му е за периода от 06.01.2019г. до 29.01.2019г. и е в размер на 5 139 кВтч.

"Енерго-Про Енергийни услуги" ЕООД издало на основание сключения между него и ищеца договор Фактура № ********** от 28.02.2019г. за сума в размер на 1 028, 20 лв., с включен в нея ДДС.

Енерго - Про Енергийни услуги" ЕООД било дружество, чийто основен предмет на дейност е снабдяване с електрическа енергия и продажба на електрическа енергия на потребителите, присъединени към електроразпределителната мрежа, при наличието и поддържането на валидна лицензия за обществено снабдяване с електрическа енергия на тези потребители. В тази връзка дружеството сключвало сделки с електрическа енергия по регулирани цени, както и на организирания пазар на електрическа енергия в съответствие с действащото законодателство.

В качеството му на доставчик на електрическа енергия, „Енерго - Про Енергийни услуги" ЕООД имало право на корекция на съставени от него първични счетоводни документи. Съгласно чл. 115, ал. 1 от ЗДДС при изменение на данъчната основа на доставка или при развалянето на доставка, за която била издадена фактура, доставчикът бил длъжен да издаде известие към фактурата. Съгласно ал. 2 на същия текст, известието се издавало задължително не по-късно от 5 дни от възникване на съответното обстоятелство по ал. 1.

Ищецът се явявал потребител на енергийна услуга, доколкото същият бил краен клиент, който купувал енергия от доставчик, предоставящ услуги от обществен интерес, по смисъла на §1, т. 41Б от ДР на Закона за енергетиката. В качеството си на такъв същият потребявал електрическа енергия за определен период от време, която не била отчитана с техническо средство за измерване на електрическа енергия в съответствие с изискването на ОУДПЕЕ.

Стойността на количество електрическа енергия за периода от 06.01.2019г. до 29.01.2019г., която била потребена без да била отчитана изобщо, възлизало на сума в размер на 1028,20 лв. с включен в нея ДДС. Поради това издаването на фактура за тази сума от страна на доставчика на електрическа енергия било правомерно.

Неотчитането на потребената електрическа енергия от ищеца било в резултат на неправомерно въздействие върху монтираното от „Електроразпределение Север" АД техническо средство, но целта на корекцията не било мярка със санкционен характер за нарушители, а начин за компенсиране на разликата между заплатените суми и сумата по действително консумираната електрическа енергия. Потребяването на ел. енергия от страна на абоната било извършено не без основание, а в рамките на съществуващо правоотношение по продажба на електроенергия.

ІІ. Съдът като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, от фактическа и правна страна намира следното:

1. От фактическа страна:

Ищецът се намира в договорно правоотношение с ответното дружество относно доставката и продажбата на електрическа енергия за обекта му с административен адрес: гр. Габрово, ул. „******" № 2 въз основа на договор за комбинирани услуги от 08.12.2017 г. Доставената в обекта електрическа енергия се заплаща на ответника „Енерго-Про Енергийни услуги" ЕООД по разкрита партида на името ищеца с клиентски номер ********** и абонатен номер 1345152.

Обектът е присъединен към електроразпределителната мрежа на Електроразпределение Север АД (с предишно наименование „Енерго Про Мрежи" АД), като ищецът е снабдяван и закупува електроенергията от „Енерго-Про Енергийни услуги" ЕООД, явяващо се краен снабдител.

На 29.01.2019 г. от служителя на „Електроразпределение север" АД и свидетел по делото И.К., в присъствието на представител на потребителя, била извършена проверка на изправността на средството за търговско измерване /СТИ/ на посочения по-горе обект на ищеца, при което била установена повреда в СТИ. За извършена проверка в посочения обект от служителя на  дружество "Електроразпределение Север" АД И.К. бил съставен констативен протокол № 5660868/29.01.2019 г., в който била отразена посочената констатация, както и че СТИ е подменено с ново и изпратено за експертиза в БИМ.

За резултатите от извършената от БИМ метрологична експертиза на снетото СТИ бил  изготвен констативен протокол № 50/05.02.2019 г., в който е отразено:

„Няма видима намеса и изменения в схемата на електромера. Електромерът не съответства на изискванията за измерване на електрическата енергия".

Въз основа на посочените два констативни протокола от „Електроразпределение север" АД е съставена на 08.02.2019 г. справка № 5038386 за корекция на база на предходен аналогичен период, съгласно която общото количество енергия, с което следва да бъде завишено потреблението на електрическа енергия на абоната, поради неизмерването му е за периода от 06.01.2019г. до 29.01.2019г. и е в размер на 5139 кВтч.

Въз основа на посочената справка, от ответника била  издадена фактура № ********** от 28.02.2019г. за сума в размер на 1028,20 лв. и срок за плащане 01.04.2019г. Посочената фактура е връчена на ищеца, видно от отразеното признание за този факт в исковата молба, т.е преди 10.04.2019 г., когато е подадена  исковата молба.

2. От правна страна:

Към момента на извършване на проверката и коригиране на сметката на потребителя липсва приложим материален закон, чрез който да се установяват случаите на неизмерена, неправилно и/или неточно измерена ел.енергия. Корекционната процедура е въведена с изменението на Закона за енергетиката през 2012г. – чл. 83, ал. 1, т. 6. Този текст изисква изменения в Общите условия, при които крайният снабдител продава ел.енергия, както и правила за измерване на ел.енергия, които да регламентират  принципите, начините и местата за измерване. Такива правила са били създадени, но разпоредбите на чл. 1-47 и чл. 5256 от ПИКЕЕ, регламентиращи процедурата по установяване на неточното измерване, както и последиците при констатирано такова, са отменени с решение №1500/06.02.2017г. на ВАС по адм.д. №2385/2016г. (обн. ДВ, бр.15/14.02.2017г.), като подзаконовият нормативен акт се смята за отменен от деня на обнародването на съдебното решение - 14.02.2017г. Следователно посочените разпоредби от ПИКЕЕ, в частност нормата на чл. 47 са неприложими към съдебно предявения спор, доколкото техническата проверка в обекта на потребление е извършена на 29.01.2019г. Същевременно в сключения между страните договор липсват норми, регламентиращи процедурата по извършване на проверка на СТИ и нейното документиране.

Липсата на нормативна уредба, която да регламентира реда за възникване на правото на оператора да извърши едностранна корекция на сметката не може да бъде заместена по аналогия с правни норми съществуващи в други източници на правото. Съгласно чл. 83, ал. 2, изр. 2 от ЗЕ процесните Правила се приемат от КЕВР, по предложение на енергийните предприятия.

С Решение № 2315 от 2018 г. на ВАС на РБ /ДВ, бр. 97 от 2018 г./ , в сила от 23.11.2018 г., са отменени и чл. 48- чл. 51 от ПИКЕЕ. Поради това, освен, че след отмяната на чл. 41 - 47 от ПИКЕЕ към момента на проверката не са били налице правила и ред за извършване на проверки за метрологична, функционална и техническа изправност на СТИ, към момента на издаване на справката и начисляване на електрическа енергия и на процесната фактура, не са били налице и разпоредби въз основа на които да бъдат приложени корекционните процедури.

Поради това, отрицателният установителен иск следва да бъде уважен изцяло.

3. Разноски:

Съгласно чл. 78 ал. 1 от ГПК заплатените от ищеца такси, разноски по производството и възнаграждение за един адвокат се заплащат от ответника съразмерно с уважената част от иска.

Искът е уважен изцяло и ответникът дължи на ищеца направените от него разноски, а именно 50,00 лева държавна такса за завеждане на делото и 360 лева адвокатски хонорар, или общо 410,00 лева.

По изложените съображения, съдът

 

Р    Е    Ш    И  :

 

 

І. ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО по отношение на "ЕНЕРГО-ПРО ЕНЕРГИЙНИ УСЛУГИ" ЕООД,  с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Варна, бул. Владис­лав Варненчик № 258, Варна Тауърс, кула Г, че ЕТ„ДОБРУДЖАНКА-ВАСИЛ МИХАЙЛОВ", с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Габрово, ул. „******" № 2 НЕ ДЪЛЖИ на "ЕНЕРГО-ПРО ЕНЕРГИЙНИ УСЛУГИ" ЕООД,  с ЕИК ********* сумата 1028,20 лв. по фактура № ********** от 28.02.2019г., представляваща цена на допълнително начислено количество електрическа енергия в размер на 5139 квтч за периода от 06.01.2019 г. до 29.01.2019 г., за обект на потребление с адрес: гр. Габрово, ул. „******" № 2, с клиентски № ********** и абонатен № 1345152, на осн. чл. 124 от ГПК.

 

ІІ. ОСЪЖДА "ЕНЕРГО-ПРО ЕНЕРГИЙНИ УСЛУГИ" ЕООД,  с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Варна, бул. Владис­лав Варненчик № 258, Варна Тауърс, кула Г ДА ЗАПЛАТИ на ЕТ„ДОБРУДЖАНКА-ВАСИЛ МИХАЙЛОВ", с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Габрово, ул. „******" № 2 сумата 410,00 лева /четиристотин и десет лева и 00 ст./ - разноски по делото, на основание чл. 78 ал. 1 от ГПК.

 

Решението подлежи на обжалване от страните пред ОС – Габрово, в двуседмичен срок от връчването му.                  

 

 

  Районен съдия :