Решение по дело №3008/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2266
Дата: 25 ноември 2019 г. (в сила от 10 февруари 2020 г.)
Съдия: Марияна Пенчева Бахчеван
Дело: 20197050703008
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 4 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е


№ ………………………………….

 

…………………………….., Варна

 

 


В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ  АДМИНИСТРАТИВЕН  СЪД, Деветнадесети състав в открито съдебно заседание на петнадесети ноември две хиляди и деветнадесета година в състав: 

        

АДМИНИСТРАТИВЕН  СЪДИЯ: М. БАХЧЕВАН

 

при секретар Румела Михайлова,  изслуша докладваното от съдията административно дело №3008/2019г.

 

 

 

Производството е по чл. 126 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.459 от Изборния кодекс /ИК/.

Делото е образувано въз основа на жалба на И.Р.М. срещу решение на Общинската избирателна комисия /ОИК/ – гр.Аксаково №284/28.10.2019г., с което на основание чл.87 ал.1 т.1 и т.26 и чл.452 от ИК и въз основа на получените данни от протоколите на Секционна избирателна комисия /СИК/, ОИК – Аксаково е обявен резултата от гласуването на първи тур за кмет на кметство в с. Изворско, община Аксаково. Кандидатът обявен за кмет е И.Р.И. получил 296 действителни гласове.

Жалбоподателят чрез адв. Л.Р. оспорва изборния резултат като недействителен и иска отмяна на решението на ОИК – Аксаково при  следните доводи:

·  В СИК в избирателна секция №********* в с. Изворско, общ. Аксаково не е имало представител на ПП „Съюз на демократичните сили“, от която е подкрепена неговата кандидатура за кмет;

·  Допълнително вписаните  в деня на избора под черта гласоподаватели не са имали право да гласуват в тази избирателна секция;

·  Дописаните в част ІІ на избирателния списък не са имали  право да гласуват съгласно чл.357 ал.2,  чл.359 ал.1 и чл.408 ал.1 от ИК;

·  В изборния ден В. П.е била придружител на четирима човека;

·  Гласували са две лица, които са били във видимо нетрезво състояние;

·  Т. К. – представител на ПП „ГЕРБ“ е обявила подадени 184 гласа за жалбоподателя, вместо вписаните 174 гласа за него;

·  Председателката на СИК в с. Изворско противозаконно е престояла часове сама с цялата изборна документация;

·  Т. И. К. непрекъснато е надничала през урната в бюлетините като е бъркала с дълга линийка през отвора и ги е надигала за да види за кого е гласувано, след което е записвала дадения човек за кой кандидат е гласувал.

Оспорил е протоколите на СИК – с. Изворско и на ОИК – Аксаково по реда на чл.193 от ГПК по отношение на тяхното съдържание, което смята, че не съответства на фактическото  положение като изтъква, че няма недействителни осем бюлетини и са отчетени гласове на хора, които са били вписани в допълнителния списък без да са имали  право да гласуват.

Направено е оплакване в жалбата, че другия кандидат за кмет И.Р.И. преди и по време на изборния ден е заплашвал хората да гласуват за него. В съдебното заседание на 11 ноември 2019г. съдът е указал на жалбоподателя, че твърденията за насаждане на страх и заплахи у гласоподавателите не могат да бъдат разгледани в настоящото съдебно производство, тъй като са предмет на друг вид съдебен процес,  в случая е представена жалба с вх. №10212/19 от 05.11.2019г. от М. Р.М. ***.

Ответната страна – Общинска избирателна комисия – Аксаково, представлявана от председателя ѝ чрез  адв. Ю.Г. оспорва жалбата като неоснователна. Иска да бъде потвърдено решението на ОИК, с което е обявен избрания за кмет на с. Изворско. Изтъква, че от събраните писмени и гласни доказателства не се установи нито едно нарушение на изборните правила, което да обуслови незаконосъобразност на обжалвания акт и да доведе до промяна на резултата.

Заинтересованата страна И.Р.И. чрез адв. И.Д. и адв. П. Н.иска отхвърляне на жалбата като неоснователна и потвърждаване на обжалваното с нея решение. Смята, че всички твърдения на жалбоподателя са отречени от събрания доказателствен материал. В постъпилата писмена защита, в която отново подчертава, че нито едно от оплакванията в жалбата не бяха доказани, дори напротив всички събрани доказателства ги опровергават. Намира за неотносимо възражението, че в СИК е нямало включен представител на ПП „СДС“, тъй като по делото е установено, че в деня на избора в процесната СИК е имало застъпник на тази политическа партия. Свидетелските показания сочат, че след приключване на изборния ден при преброяване на подадените гласове до отброяващия ги член на СИК лично е стоял И.Р.М., който си е тръгнал без да изчака оформянето и подписването на протоколите и извършването на останалите действия по обявяване на резултатите от избора, поради което доводите му за липса на такива от членовете на комисията са несъстоятелни. Опроверга се и твърдението на жалбоподателя, че председателката на комисията е останала сама с изборните книжа и материали, тъй като в превозващия автомобил е била заедно със заместник председателя и секретаря на комисията, които са били съпроводени и от полицейски патрул.

Съображения относно допустимостта на жалбата:

Решението на ОИК – Аксаково е било публикувано на 29.10.2019г., жалбата срещу него е постъпила на 01.11.2019г., т.е. в 7-дневния срок по чл.459 ал.1 от ИК от лице с активна процесуална легитимация предвид кандидатирането му за кмет на с. Изворско и участието му в местните избори за това населено място, поради което съдът я намира за ДОПУСТИМА.

Съображения относно предмета на спора и обхвата на съдебния контрол:

Оспорване  верността на протоколите на СИК и ОИК в производство по реда на чл.193 от ГПК  не е равнозначно на обжалване на тяхната незаконосъобразност, поради което като взе предвид съдържанието на жалбата и уточненията на адв. Р., направени в съдебното заседание на 11.11.2019г., съдът счита, че правилно в съответствие с чл.459 ал.1 от ИК с жалбата се оспорва единствено решение №284/28.10.2019г. на Общинската избирателна комисия– гр. Аксаково.

В съдебното заседание на 11.11.2019г. съдът е указал на страните, че съгласно чл.459 ал.7 от ИК, в съдебното производство се разглеждат само обстоятелствата, посочени в жалбата. Тоест, по отношение на материалната законосъобразност на решението и спазване на процедурата при постановяването му, съдът ще извърши преценка на изложените в жалбата оплаквания, тъй като в производството по чл.459 от ИК съдът няма задължение да извърши цялостна ревизия на законосъобразността на проведените избори, а е длъжен да извърши проверка на наведените в жалбата оплаквания за допуснати нарушения на избирателния процес и с оглед на тази проверка да прецени нарушено ли е правото на гласуване на избирателите и налице ли са основания за обявяване на изборния резултат за недействителен. Изборът се обявява за недействителен при установени съществени нарушения на изборния процес, а съществените нарушения на изборния процес са тези, които опорочават вота и процедурата по провеждането на изборите по начин, който би могъл да промени изборния резултат.

Оплакванията на жалбоподателя, изложени в жалбата и уточненията направени чрез пълномощника му адв. Р. в проведените две открити съдебни заседания не включват неправилно отчитане като действителни на бюлетини, за  които да твърди, че са била недействителни, а единствено до упражняване на право на глас на избиратели, за които се възразява, че не са имали такова по отношение на избирателна секция № ********* в с. Изворско, поради това съдебния контрол трябва да включи само  проверка дали вписаните допълнително 120 човека в избирателния списък и четиримата вписани под черта в изборния ден са имали право да гласуват именно в това населено място.

Срокът за отстраняване на непълноти и грешки и поправки в предварителните списъци, които са били изготвени от ЕСГРАОН по регистрите на населението и  отпечатани преди предаването им на СИК е изтекъл и тяхното оспорване не може да бъде извършено в това съдебно производство, поради предвидения отделен ред по чл.43-45 от ИК. Редът за извършване на проверка  за спазване на изискванията за адресна регистрация или промяна на адрес посочен в регистъра на населението е регламентирано в чл.99б от Закона за гражданската регистрация и също не може да бъде предмет на съдебен контрол в настоящото производство.

След преценка на събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, и предвид доводите и възраженията на страните, съдът приема за установено следното от фактическа  страна:

Съгласно протокола от 27.10.2019г. на СИК в избирателна секция № ********* в с. Изворско /която е само една/ е отбелязано, че гласуването е започнало в 07:00ч. на 27.10.2019г. и е завършило в 20:00ч. При отваряне на избирателната кутия и при установяване на резултатите от гласуването са присъствали: В. М.И. – застъпник на ПП „СДС“, Виолета Тодорова Василева – представител на коалиция „Демократична България“ и С. И. Д. – представител на ПП „ГЕРБ“. От получените по реда на чл.215 ал.1 от ИК и вписани в протокола за предаване и приемане на изборни книжа и материали на СИК хиляда бюлетини са останали 516 неизползвани и една е била унищожена. В избирателния списък – част І са вписани 583 граждани, а в част ІІ – 120 граждани. От общо 703 граждани с право на глас в с. Изворско са гласували 483-ма, колкото са намерените бюлетини в избирателната кутия. От тях 8 са отбелязани като недействителни, а 5 броя са гласовете с отбелязан вот в квадратче „Не подкрепям никого“. От 470 действителни гласа за И.Р.И. от ПП „ГЕРБ“ са гласували 296 души,  за И.Р.М. от ПП „СДС“ са гласували 174 души.

В протоколът на СИК, който беше предявен на всички страни в съдебното заседание на 11.11.2019г. и съдът съвместно с тях  установи, че няма поправки, зачерквания и задрасквания. Отбелязано е, че не са възникнали спорове за действителността или недействителността на гласовете и след откриване на изборния ден и при установяване на резултатите от гласуването в СИК не са постъпили заявления, жалби и възражения. Протоколът е подписан на 28.10.2019г. в 01:10 ч. от 9-мата членове на СИК – с. Изворско /в т.ч. председател, зам. председател и секретар/ в съответствие с изискването на чл. 451 ал.1 от ИК и без вписване на особено мнение като е посочено, че  изборната обстановка е била спокойна.

Протоколът на ОИК – Аксаково е подписан на 28.10.2019г. в 17:00ч. от 13-те члена /в т.ч. председател, двама заместник председатели и секретар/ в изпълнение на условието по чл.451 ал.1 от ИК, без особено мнение и също не съдържа зачерквания, задрасквания и поправки. Данните в него напълно съвпадат с тези от протокола на СИК – с. Изворско. Не са вписани спорове за действителността или недействителността на гласовете и при отчитане на резултатите в ОИК не са постъпили заявления, жалби и възражения.

С решение №284/28.10.2019г. на ОИК на основание чл.87 ал.1 т.1 и т.26 и чл.452 от ИК и въз основа на протоколите на Секционна избирателна комисия /СИК/ - с. Изворско и ОИК – Аксаково, които съдържат всички задължителни данни по  чл. 450 от ИК,  е обявен резултата от гласуването за кмет на кметство в с. Изворско, община Аксаково. Кандидатът обявен за кмет е И.Р.И. получил 296 действителни гласове, което представлява повече от половината от действителните гласове, съгласно изискването по чл.452 ал.3 от ИК.

Във връзка с наведените в жалбата спорни обстоятелства, в съдебното заседание на 15.11.2019г.  в присъствието на страните и техните процесуални представители беше направен оглед на недействителните осем броя бюлетини, от който се установи, че  макар и всяка от тях да съдържа два печата на СИК, осемте гласа правилно са били отчетени като недействителни по смисъла на чл.437 ал.3 от ИК.

Решението за назначаване на членове на СИК в с. Изворско е издадено при спазване на срока по чл.89 от ИК и видно справката за състава, всички парламентарно представени партии имат излъчен член в избирателна секция  №*********, съобразно разпоредбата на чл. 92 от ИК. Неоснователно е оплакването на жалбоподателя, че в състава на СИК в с.Изворско няма представител на ПП „СДС“, тъй като същата не е част от 44-то Народно събрание. Видно от протокола на СИК – с. Изворско, при отваряне на избирателната кутия и при установяване на резултатите от гласуването е присъствала В. М.И. – застъпник на ПП „СДС“, която според собствените ѝ показания, дадени в съдебното заседание на 15.11.2019г.  е била в избирателната секция през целия изборен ден.

Съставени са протоколи: за предаване и приемане на изборните книжа и материали на СИК по чл. 215 ал.4 във връзка с ал.1 от ИК, за предаване и приемане на изборните книжа и материали за съхранение в общинската администрация по чл.445 ал.7 от ИК, приемо-предавателна разписка №030200002026 от 28.10.2019г. в 06:58 ч. за предаване на числовите данни за резултатите в изборна секция №********* от СИК – с.Изворско на ОИК – гр. Аксаково. От извадката от електронния публичен регистър на жалбите и сигналите постъпили в ОИК – Аксаково става ясно, че единствената жалба постъпила от И.Р.М. е тази, с която обжалва решение №284/28.10.2019г., във връзка с което е образувано и настоящото съдебно производство, т.е. не е постъпвала в ОИК – Аксаково жалба в изборния ден.

С решение по т.13  от протокол №044/27.07.2011г. Общински съвет при община Аксаково е именувал улиците на територията на с. Изворско. Във връзка с това кметът на община Аксаково е изпратил до Централната избирателна комисия /ЦИК/ писмо с изх. №МИ-27/12.09.2019г. за издаване на решение, с което да бъдат допуснати всички гласоподаватели – български граждани с адресна регистрация според лична карта или зелен паспорт н с. Изворско да имат право да гласуват в изборите за кметове и общински съветници на 27 октомври 2019г. в секцията по адреса, посочен в личната им карта, ако адресната им регистрация по постоянен адрес е на територията на тази секция и същите не фигурират в списъка на заличените лица, както и да бъде разрешено в случай, че тези гласоподаватели не фигурират в избирателния списък да бъдат дописани в изборния ден от СИК в допълнителна страница към него /под черта/. В резултат на това искане, ЦИК е постановила решение №1137-МИ от 19.09.2019г., с което е разрешила на общинските администрации да впишат на ръка в избирателните списъци всички избиратели, които са с непълни адреси или с т.нар. „сгрешени адреси“, както и със служебно заличени адреси, но имат избирателни права и не фигурират в отпечатаните избирателни списъци. Указано е вписването да се извърши преди предаването на избирателните списъци на секционните избирателни комисии. В случай, че посочените избиратели не фигурират в избирателния списък, е дадена възможност да се допишат в изборния ден от СИК в допълнителна страница на избирателния списък /под черта/, след което да се допуснат да гласуват. Посочено е, вписванията в изборния ден да се извършат, само ако лицата имат избирателни права, като се допуснат да гласуват след попълване на декларация – Приложение №81-МИ.

Въз основа на решение №1137-МИ от 19.09.2019г. на ЦИК в  изборния ден СИК е дописала на ръка 120 човека в избирателния списък на с. Изворско  на основание чл.27 ал.5 във връзка с ал.3 от ИК. От представените справки за постоянен и настоящ адрес, съдът след проверка установи, че  тези 120 гласоподаватели са с постоянен или настоящ  адрес ***  от няколко години преди 27.10.2019г. и не по-късно от 6 месеца преди изборния ден, каквото е изискването по  чл.396 ал.1 от ИК.

Подадени са 23 заявления /приложени по делото/ в срока по чл.36 ал.1 във връзка с  ал.2 от ИК за гласуване по настоящ адрес ***. Деветима от тях са вписани допълнително от номер 695 до номер 703 вкл. и видно от справката за техните постоянни и настоящи  адреси, имат настоящ адрес *** от 1979г., 1996г., 2003г., 2007г. и 2011г., т.е. отговарят на изискването по чл.396 ал.1 от ИК. При проверка, съдът установи, че останалите 14 заявители фигурират в отпечатаните списъци, съставените по постоянен адрес на гласоподавателите от общинската администрация и преди да бъдат предадени на СИК – с. Изворско. Във всяко заявление са вписани номера на личната карта на заявителя и датата на издаването ѝ, която предхожда с повече от 6 месеца изборния ден.

Видно от изборния списък на избирателния списък І и ІІ част на гражданите с право на гласуване в с. Изворско, под черта са вписани 4 души, които са подали декларация. Трима от тях са членове на СИК – с.Изворско, но с постоянен адрес ***, поради което са подали декларации  по реда на чл.233 от ИК. Четвъртото лице, подало декларация в изборния ден е В. Д. Д., която е сменила адреса си в с. Изворско и е можела да гласува единствено там. Според свидетелските показания на Г. К. – председател на СИК – с.Изворско лично се е обадила в ОИК - Аксаково и след тяхното разрешение В. Д. е била вписана в избирателния списък под черта. Същата свидетелка сочи, че на 27 октомври 2019г. в избирателната секция в с. Изворско е присъствал за известно време членът  на ОИК – Аксаково П. С.. Разликата между двамата кандидати за кмет на с. Изворско е 122 гласа и гласът на едно лице не би могъл да промени изборния резултат.

В изпълнение на чл.236 ал.2 от ИК е бил изготвен списък /представен по делото/ за допълнително вписване на придружителите в изборите на 27.10.2019г. за кмет в избирателна секция №*********. Придружителите са вписани в графа „забележки“ в избирателния списък, според условието на чл.236 ал.2 от ИК. От извършената проверка в избирателния списък, съдът установи, че всеки от придружителите е вписан в представения списък и е придружавал лице по чл.236 ал.1 от ИК само веднъж – чл.236 ал.5 от ИК, което се потвърждава и от свидетелските показания, събрани в хода на настоящото дело. В Изборния  кодекс и по-специално в разпоредбата на чл.236 от него озаглавена „Гласуване с придружител“ не е поставено изискване за удостоверяване с официален документ на увреждане на слуха, зрението или  друго такова, което да не  позволява на избирателя да извърши сам необходимите действия при гласуването.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

В хода на съдебното производство по настояване на жалбоподателя бяха разпитани свидетелите:  В. М.И. – застъпничка на ПП „СДС“, Д.С. Р. ***, Р. Й. Р. – член на СИК в с.Изворско, Т. И. К. – член на СИК в с. Изворско, както и свидетелите: Г. Г.К. – председател на СИК в с. Изворско, М. С. И. – заместник председател на СИК в с. Изворско, З.С. Г. – секретар на СИК в с. Изворско.

Застъпничката на ПП „Съюз на демократичните сили“ е присъствала през целия изборен ден в избирателната секция включително при преброяването на бюлетините и признава, че не е подавала жалба или сигнал за нарушения, което се потвърждава и от показанията на останалите свидетели. Твърди, че секретарката на кмета В. П.е влизала в сградата на читалището няколко пъти, но не е влизала с никой избирател в стаичката за гласуване. Твърдението ѝ, че са гласували две лица във видимо нетрезво състояние не се потвърди от показанията на останалите свидетели. Всички свидетели сочат, че през целия ден в сградата на читалището е присъствал полицейски служител и нито веднъж не се е наложило да потърсят неговото съдействие. Показанията на свидетелката, че са гласували хора, които не са жители на с. Изворско, защото тя самата не ги познава не могат да опровергаят данните в писмените документа за  адресната регистрация на въпросните 120 човека. Не могат да бъдат кредитирани и показанията ѝ, че не е бил съставен протокол за резултатите от гласуването, тъй като си е тръгнала веднага след преброяването на гласовете и не е влизала в читалището през следващите дни. Свидетелката В.И. сама отрече показанията си, че Т. К. е бъркала в урната с линийка и е отваряла бюлетините като заяви, че до урната през цялото време е стоял членът на СИК Д. Р. и е покривал с  лист  отвора ѝ, като не е разрешавал на никого да бърка в урната с линийка. Потвърждава, че комисията през цялото време е била в избирателната секция, както и останалите застъпници и представители на политически партии. Признава, че избирателната комисия е извършвала еднакви действия за всеки един избирател: изисквала е лична карта, проверявала е в списъка, отбелязвала е и той се е подписвал след гласуването. Не е забелязала различен подход към някой избирател включително и към тези, които не познава и смята, че не са жители на с. Изворско.

Свидетелят Д. Р. потвърждава, че през цялото време като член на СИК е имал за задача да покрива отвора на урната с лист, който отмествал само при пускане на бюлетина и то след справка дали са положени двата печата. Отрича да е позволявал някой да бърка с линийка в урната. Присъствал е при отварянето на урната и при преброяването на бюлетините, което е било извършено от Т. К. и Р. Р.. Заявява, че не е възниквал спор между членовете  на СИК от началото на изборния ден до подписване на протоколите за резултатите, които са били съставени след преброяването на всички бюлетини. Не е имало възражения при определянето на резултата. Показанията на свидетеля Д. Р. опровергават тези на В.И., че секретарката на кмета В. П.е агитирала хората за кого да гласуват. Потвърждава, че през целия изборен ден пред избирателната секция е присъствал полицай, но никой не го е викал за съдействие. Двамата пияни, които са били допуснати да гласуват сами са пуснали бюлетините си и не са създали конфликт в избирателната секция. Показанията му, че Т. К. е обявила 186 гласа за И.Р.М. не се потвърждават от останалите свидетели и от събрания по делото писмен материал. Присъствал е до подписването на протокола към 01:15 ч. и си е тръгнал без да поиска копие от него.

Свидетелката Т. К. също е присъствала през целия изборен ден включително при преброяването на бюлетините, което е станало без никакви спорове и разногласия между членовете на комисията. Резултатът, който е бил отчетен е бил нанесен в протоколите и те са подписани без възражения и особено мнение. Самата тя е участвала в преброяването на  бюлетините, като резултата от 174 гласа е бил съобщен от Р. Р. в присъствието на И.Р.М.  и на В.И., без никой от тях да направи възражение. Сочи, че И.Р.М. си е тръгнал веднага след преброяването и не е поискал копие от протокола. Всеки избирател е проверяван в списъка срещу проверка на личната му карта, отбелязван  е и се е подписвал след гласуване. В коридора пред избирателната секция е имало полицай, но не е имало повод да бъде потърсено съдействието му, което не е сторено и от В.И. – застъпничката на ПП „СДС“ въпреки твърденията ѝ за допуснати двама граждани да гласуват в нетрезво състояние. За предаване на  изборните материали към Аксаково са тръгнали председателя, заместник председателя и секретаря на СИК, като техния автомобил е бил съпроводен от полицейски патрул.

Според показанията на свидетелката Р. Р., която е присъствала от началото до края на изборния ден в т.ч. и при преброяването на бюлетините, като е броила тези за И.Р.М., които са били 174 гласа, както са отразени в протокола. Всички избиратели са били допускани до гласуване след проверка на личните им карти. Не е имало разногласия при отчитане на резултата и попълването на протоколите, които са били подписани от всички членове без възражения. Резултатите са били обявени от председателя на СИК в 01:00 часа и са били нанесени  в протокола, като членовете са се подписали след като е бил  попълнен. Не е виждала някой да бърка в урната и не е търсен за съдействие полицая, който е охранявал извън избирателната секция.

Обявяването на  резултатите от гласуването е легитимно само, ако е извършено по реда на чл.441 от ИК от председателя на комисията, като в случая това е Г. К.. Показанията на нито един от разпитаните свидетели не сочат, че тя е обявила повече гласове за И.Р.М. от отбелязаните в протокола 174 гласа в негова полза. Не се твърди, че за другия кандидат за кмет са били обявени по-малко от отбелязаните в протокола гласове. Съдът намира за неоснователни и недоказани твърденията, че за И.Р.М. е бил обявен от единия от членовете на СИК  резултат от 186 гласа. Ако за единия кандидат гласовете са били повече от отбелязаните в протокола, а за другия същите, които са посочени в него, тогава нямаше да излязат контролите, които са заложени в протоколите, съгласно Методическите указания на ЦИК, приети с Решение № 246-ЕП от 2 май 2019 г. За да се получат контролите щеше да означава, че са гласували повече избиратели от подписалите избирателните списъци и щяха да бъдат намерени в урната повече бюлетини от посочените в протокола.

От показанията на разпитаните председател, заместник председател и секретар на процесната СИК, съдът установява следното: По време на изборния ден не са постъпвали писмени или устни жалби и сигнали. Не е имало такива и от застъпничката на ПП „СДС“, която е задала само няколко въпроса, на които ѝ е било отговорено. Присъствали са застъпници и представители на политически партии, имало е за определен период от време и представител на ОИК - Аксаково. Всеки гласоподавател е представял документ за самоличност преди да гласува. В избирателния списък на с. Изворско са дописани от ЕСГРАОН 120 човека с постоянен адрес в селото, които не са били включени в първоначалния списък, поради именуване на улиците. При гласуване с придружители са спазени Методическите указания на ЦИК, като всеки придружител е съпровождал само едно лице и е вписан в избирателния списък срещу съответния избирател. Т. К. не  е бъркала в урната с линийка. През целия ден в читалището е присъствал полицай и не е имало повод да потърсят професионалната му намеса. Не е имало спорове при определянето на действителни и недействителни бюлетини. При броенето им срещу комисията на дълга маса лице в лице са седели застъпници, представители, наблюдатели на политически партии в т.ч. застъпничката на ПП „СДС“ В.И. и самият И.Р.М., които не са възразили. Действията на комисията са били видими за всички присъстващи. Никой не е обявявал резултата, тези които са присъствали са го видели лично. Резултатите са нанесени в протоколите без възражения или особени мнения от членовете на комисията. В. П.е влязла само два пъти в избирателната секция, веднъж да гласува и още веднъж като вписан придружител. Протоколите с резултатите са били подписани около 01:00-01:10 ч. без възражения, спорове и разногласия и преди представителите на СИК да тръгнат към ОИК – Аксаково, са закачили екземпляри от протоколите в коридора на читалището. За издаване на изборните книжа са тръгнали към 02:00ч. председателката, зам. председателката М. И. и секретарката З. Г., като автомобилът им е бил съпровождан от полицейски автомобил. Когато са пристигнали в Аксаково са били настанени в читалището, където също ги  охранявали служители на МВР. Техният ред за предаване на протоколите е дошъл към 07:00 ч. сутринта.

Следователно, събраните гласни и писмени доказателства опровергават всички оплаквания в жалбата. Не се доказаха твърдените от жалбоподателя нарушения на изборните правила, които биха могли да се отразят на резултата от избора за кмет на с. Изворско.

Варненският административен съд,  ХІХ състав въз основа на приетите за установени факти и след служебна проверка на оспорения акт по реда на чл.168 ал.1 от АПК на всички основания по чл.146 от АПК счита следното от правна страна:

Протоколите на СИК и на ОИК са официални свидетелстващи документи, които се ползват с обвързваща съда материална доказателствена сила. Във връзка със своевременното  оспорване на тяхната верност, съдът в първото по делото открито съдебно заседание откри производство по чл.193 от ГПК.  Оспорването на верността на официален свидетелстващ документ е средство за защита срещу обвързващата доказателствена сила на документа, че фактите, предмет на удостоверителното изявление на органа, издал документа, са се осъществили така, както се твърди в документа, т. е. чрез твърдението, че удостоверените в документа факти и обстоятелства не отговарят на действителното фактическо положение се цели да се отрече материалната доказателствена сила на документа. В този смисъл оспорването на верността на официален свидетелстващ документ не съставлява по смисъла на чл. 164, ал. 1, т. 2 ГПК опровергаване съдържанието на официален документ, затова твърдението за невярност  на удостоверените от СИК и ОИК обстоятелства относно законосъобразното упражняване правото на гласуване и отчитането на действителни и недействителни бюлетини може да се доказва и със свидетелски показания. Аргумент за допустимост на свидетелски показания е разпоредбата на чл. 194, ал. 1 ГПК, съгласно която проверката на истинността на оспорен писмен документ се извършва от съда чрез сравняване с други безспорни документи, чрез разпит на свидетели или чрез вещи лица.

Ограничението на свидетелските показания по чл. 164, ал. 1, т. 2 ГПК се отнася до опровергаване съдържанието на официален документ по отношение на направените волеизявления. Опровергаване на съдържанието на документ е налице тогава, когато се твърди, че материализираното или удостовереното с документа изявление не отговаря на действителната воля на лицето, направило изявлението. Документът е с невярно съдържание, когато се опровергава съответствието на заявеното от външна страна с действителната воля, намерения и уговорки и в този смисъл разпоредбата на чл. 164, ал. 1, т. 2 ГПК намира приложение.

Официалният свидетелстващ документ е неистински /в хипотезата неверен/ като удостоверително изявление, когато от външна страна не са се осъществили удостоверените от длъжностното лице факти, т. е. отразеното в документа не съответства на това, което реално се е осъществило. Когато се оспорва истинността на официален свидетелстващ документ в двете му хипотези /при твърдение, че документът е неавтентичен, т. е. че материализираното в него изявление не е направено от лицето, сочено като издател на документа; при твърдение, че документът е неверен, т. е., че удостоверените в него факти и обстоятелства не отговарят на действителното фактическо положение/, не е налице опровергаване на неговото съдържание по смисъла на чл. 164, ал. 1, т. 2 ГПК, поради което ограничението на свидетелски показания не намира приложение.

В случая, официалните свидетелстващи документи – протоколи на СИК и ОИК бяха оспорени от жалбоподателя чрез неговия пълномощник адв. Р. по отношение на верността им, поради което съгласно разпоредбата на чл.193, ал. 3 ГПК тежестта за доказване пада върху страната, която го оспорва, в какъвто смисъл съдът е дал указания към жалбоподателя в съдебното заседание на 11.11.2019г. По негово настояване бяха разпитани свидетелите В. М.И. – застъпничка на ПП „СДС“, Д.С. Р. ***, Р. Й. Р. – член на СИК в с.Изворско, Т. И. К. – член на СИК в с. Изворско. По почин на съда бяха разпитани свидетелите: Г. Г.К. – председател на СИК в с. Изворско, М. С. И. – заместник председател на СИК в с. Изворско, З.С. Г. – секретар на СИК в с. Изворско. Видно от свидетелските показания, преброяването на действителните гласове е станало в присъствието на И.Р.М.. Не се установи да са гласували лица, които не са имали право на глас в това населено място съгласно техните постоянни и настоящи адреси при спазване на принципа на уседналост. Не се доказаха твърденията в жалбата за нарушаване правилата за гласуване с придружител или в нетрезво състояние. Не бяха установени нарушения на правилата за предаване на изборните книжа и материали от председателя, заместник председателя и секретаря на СИК – с. Изворско в ОИК – Аксаково. Не се установиха и нарушения, които да са били извършени от членове на СИК в с. Изворско. Не са постъпили писмени и устни жалби и сигнали на граждани за нарушения на изборните правила.

Въпреки указанията в решение № 9/26 ноември 2009 г. на Конституционния съд на Република България по конституционно дело № 8 от 2009 г., съдия докладчик Е. Т. (Обн., ДВ, бр. 97 от 08.12.2009г.), според които при липса на възражение или особено мнение на член на комисията не е оправдано да се извършва проверка на съответствието на обявените за недействителни бюлетини с изискванията на избирателния закон и методическите указания на ЦИК, както и относно правомерността на дописаните и допуснати до гласуване избиратели съобразно закона извън включените в първоначалния избирателен списък, настоящия съд извърши оглед на недействителните бюлетини в присъствието на страните и техните процесуални представители и установи, че същите правилно са били определени като недействителни. Беше изискан и избирателния списък в оригинал ведно с удостоверенията за гласуване по настоящ адрес и не беше установено нарушение за нито едно от 120-те лица, дописани в първоначалния избирателен списък и четиримата вписани „под черта“.

В своята съвкупност писмените и гласните доказателства, събрани по делото установяват, че отразените данни в протоколите на СИК и ОИК съответстват на това, което действително се е осъществило в изборния ден на 27 октомври 2019г. в избирателната секция в с. Изворско, община Аксаково. Верността на съдържанието на протокола на СИК – с. Изворско обуславя законосъобразността на решението на ОИК – Аксаково, с което в условията на обвързана компетентност е обявен за избран кмета на кметство Изворско на първи тур.

Съгласно Тълкувателно решение №5 от 14 ноември 2012г. на Върховния касационен съд по тълкувателно дело 5 от 2012г., оспорването истинността на документ по чл.193 ал.1 от ГПК представлява по същността си предявяване на инцидентен установителен иск за установяване неистинността на документ.  С инцидентния установителен иск се търси самостоятелна защита, затова той трябва да бъде разгледан даже и делото по главния иск да бъде прекратено. Макар и настоящото административно  производство по своята същност да е контролно-отменително, при субсидиарното приложение на ГПК съдът смята, че дължи изрично произнасяне по инцидентния установителен иск по чл.193 ал.1 от ГПК, който се явява неоснователен и като такъв следва да бъде отхвърлен. Оспорването истинността на протоколът СИК – с. Изворско остана недоказано, което обуславя истинността и на протокола на ОИК – Аксаково, предвид напълно еднаквото им съдържание.

Съобразявайки изложеното, жалбата на И.Р.М. срещу решение  №284/28.10.2019г. на Общинската избирателна комисия – гр.Аксаково се явява неоснователна. Оспореното решение трябва да бъде потвърдено като законосъобразно. 

С оглед изхода на делото,  ответникът има право да му бъдат присъдени разноски, но такива не бяха предявени.

Водим горното и на основание чл.459  ал.10 от Изборния кодекс съдът

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от И.Р.М. инцидентен установителен иск по чл.193 ал.1 от ГПК, като приема за установено по отношение на Секционната избирателна комисия - с. Изворско и  признава за недоказано оспорването от И.Р.М., че протоколът,  изготвен от нея на 27.10.2019г. е неистински.

ОТХВЪРЛЯ предявения от И.Р.М. инцидентен установителен иск по чл.193 ал.1 от ГПК,  като приема за установено по отношение на Общинската избирателна комисия и признава за недоказано оспорването от И.Р.М., че протоколът, изготвен от нея на 28.10.2019г. е неистински.

ПОТВЪРЖДАВА решение на Общинската избирателна комисия  – гр.Аксаково №284/28.10.2019г., с което на основание чл.87 ал.1 т.1 и т.26 и чл.452 от Изборния кодекс,  е обявен за избран И.Р.И. *** на първи тур.

 

Решението може да бъде обжалвано с касационна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му, съгласно чл.459 ал.8 от Изборния  кодекс.

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: