Решение по дело №1740/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 744
Дата: 17 декември 2019 г. (в сила от 23 януари 2020 г.)
Съдия: Таня Петкова Петкова
Дело: 20195220201740
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№……

 

гр. Пазарджик, 17.12.2019 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

РАЙОНЕН СЪД ГР. ПАЗАРДЖИК, Наказателна колегия, Х състав, в публичното заседание на двадесет и първи октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАНЯ ПЕТКОВА

 

при секретаря Соня Моллова, като разгледа докладваното от районен съдия Петкова АНД № 1740/2019 г. по описа на Районен съд Пазарджик, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба от Д.В.Б., ЕГН- **********,***, чрез адв. Е.В. от АК- Смолян, против Електронен фиш Серия К № 1093884/ 09.12.2015 г. издаден от ОД на МВР- Пазарджик, с който на основание чл.189 ал.4 във вр. с чл.182 ал.2 т.2 от ЗДвП, за нарушение на чл.21 ал.1 от ЗДвП, й е наложена глоба в размер на 50 лева.

Релевираните в подадената жалба оплаквания се свеждат до наличие на незаконосъобразност на ЕФ, чиято отмяна се иска.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява лично, не се явява и процесуалният представител. От последния е депозирано писмено становище, с което се излагат аргументи за незаконосъобразност на ЕФ, поради изтекла погасителна давност.

За въззиваемата страна, редовно призована не се явява представител. Не депозира и писмено становище по основателността на жалбата. Единствено в съпроводителното писмо, с което е изпратена АНП е посочено, че в система АИС-АНД, ЕФ е със статус „погасено по давност наказателно преследване“.

Районният съд провери основателността на жалбата, след като съобрази изложеното в нея и становището на процесуалния представител на въззивника, съобразявайки закона, по вътрешно убеждение и като обсъди събраните по делото писмени и гласни доказателства при съблюдаване разпоредбата на чл.63 от ЗАНН, прие за установено следното:

Жалбоподателката е санкционирана за това, че на 09.12.2015 г., около Г., в посока от гр. Пазарджик за гр. Пловдив, е управлявала лек автомобил „***“ с рег. № ***,като се е движила с превишена скорост от 83 км/час, при ограничение 60 км/ч въведено с пътен знак В26. Скоростта била установена и фиксирана с автоматизирано техническо средство (АТТС)- мобилна радарна система TFR1-M № 0521. Системата отчела движение със скорост именно от 83 км/час, т.е. превишение на скоростта от 23 км/час, но от това превишение били извадени 3 км/ч, каквато е възможната технически допустима грешка на техническото средство при засичане на движение със скорост под 100 км/час, което би било в полза на жалбоподателя и така се формирало превишението от 20 км/час, респ. превишена скорост 80 км/час.

Въз основа на това бил издаден атакуваният ЕФ. Същият бил издаден против жалбоподателката Д.В.Б. в качеството й на собственик на процесното МПС, което се установява безспорно от справката за собственост и регистрация на МПС.

По делото са налице данни, че ЕФ е връчен лично на санкционираното лице на 15.08.2019 г., видно от разписка на л.7 от делото. Това обстоятелство не се отрича и от жалбоподателя, видно от жалбата и писменото становище. При това положение подадената срещу фиша жалба по пощата на 21.08.2019 г., видно от пощенското клеймо на плика (л.25 от делото) се явява процесуално ДОПУСТИМА, тъй като е подадена при наличието на законните основания за това.

Горната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на събраните по делото писмени доказателства и веществено доказателствено средство- фотоси от видеоклип и снимка към Протокол за използване на АТСС, които са абсолютно непротиворечиви.

При така установеното съдът намира, че разгледана по същество жалбата е и ОСНОВАТЕЛНА.

Първо следва да се каже, че видно от процесния ЕФ, е че същият е издаден в законоустановените срокове, в рамките на материалната и териториална компетентност на своя издател. Неговото съдържание съответства на изискванията на чл.189 ал.4 изр.2-ро от ЗДвП, т.е. отразява териториалната структура на МВР, на чиято територия е установено нарушението, което съвпада с данните от техническото средство, изведени на фотос от заснетия клип. Описано е нарушението по време, място и констатирано превишение на скоростта, като е отчетен и толеранс от минус 3 км/час от измерената скорост. Посочена е нарушената разпоредба на ЗДвП- чл. 21 ал.1, както и наложената глоба по размер, място, начин и срок на плащане. Индивидуализирано е в пълна степен и техническото средство, с което е извършено видеозаснемането и е засечена превишената скорост. Процесното техническото средство е одобрен тип средство за измерване на скоростта и към момента на установяване на нарушението е било технически изправно. От приложената снимка на л.5 от делото пък е видно, че е поставен и преносим пътен знак Е24 преди мястото на контрол, указващ обхвата на мястото на контрол с мобилното техническо средство съгласно Наредба № 8121з-532/2015 г. на МВР. Спазено е изискването на чл.10 ал.3 от Наредбата, като към Протокола за използване на АТСС е заснето и мястото за контрол- виж посочената снимка на л.5, както и протокола на л.6 от делото.

В този смисъл съдът не споделя направените в жалбата и писменото становище на жалбоподателя възражения за допуснати нарушения на процесуалния и материалния закон относно съдържанието на ЕФ.

Съдът обаче напълно споделя направеното възражение за изтекла погасителна давност за административнонаказателно преследване на извършеното нарушение.

ЕФ по своите последици се приравняват на НП, съгласно чл.189 ал.8 и ал.11 от ЗДвП, т.к. се издават за констатирани административни нарушения. При това положение за тях важат общите правила за давностните срокове, относими към НП. Според препращащата разпоредба на чл.11 от ЗАНН, по въпросите за обстоятелствата изключващи отговорността, се прилагат разпоредбите на общата част на НК, доколкото в ЗАНН не се предвижда друго. В този смисъл е и задължителната съдебна практика, обективирана в Тълкувателно постановление № 1 от 27.02.2015 г. на ВКС по тълк. д. № 1/2014 г., ОСНК и ОСС на Втора колегия на ВАС.

Императивната разпоредба на чл.80 ал.1, т.5 от НК разписва, че за наказанията, извън случаите на предвиждано наказание лишаване от свобода повече от една година, наказателното преследване се изключва по давност, когато не е възбудено в продължение на три години. Тоест с изтичането на този срок от извършване на административното нарушение изтича и давността за административнонаказателно преследване.

В ЗАНН не е предвидено друго нито за тригодишната давност по чл.80 ал.1 т.5 от НК, нито за абсолютната, предвидена в чл.81 ал.3 от НК, поради което тези институти са напълно приложими и при административнонаказателните производства, по силата на чл.11 от ЗАНН. В чл.82 от ЗАНН се съдържа единствено регламентация на давността за изпълнение на наказанието, наложено с влязло в сила НП. В случая обаче ЕФ не е влязъл в сила и не тече изпълнителската давност съгласно тази разпоредба.

В случая АНП е започнало с установяване на административното нарушение, извършено на 09.12.2015 г. Тъй като липсват данни кога е бил издаден ЕФ, съдът приема, че това е датата, на която е извършено нарушението. От тази дата тригодишният срок за наказателно преследване започва да тече и изтича на 09.12.2018 г. Тоест към датата, на която е връчен ЕФ- 15.08.2019 г., давностният срок за административнонаказателно преследване е изтекъл. По АНП липсват каквито и да е доказателства, че в периода от 09.12.2015 г. до 09.12.2018 г. са правени опити за връчване на ЕФ, т.е. че са налице действия, прекъсващи изтичането на давността. Не може да се приеме също, че на 15.08.2019 г., когато е бил връчен ЕФ, е налице прекъсване на относителната давност за административнонаказателно преследване, т.к. към тази дата тригодишният давностен срок е изтекъл. Категорично той е изтекъл и към датата на депозиране на жалбата срещу ЕФ- 21.08.2019 г.

Следва да се отбележи, че сам дори АНО е посочил в съпроводителното си писмо, че ЕФ е със статус погасено наказателно преследване във АИС- АНД, което обстоятелство се установява от извадката от тази система на л.12 от делото.

С оглед на това съдът намира, че процесният ЕФ е незаконосъобразен и като такъв следва да бъде отменен, като в този смисъл съдът не намира за нужно да обсъжда и други доводи по същество.

По изложените по-горе съображения Районен съд Пазарджик, в настоящия състав, след като извърши анализ на установените обстоятелства и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН,

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш Серия К № 1093884/ 09.12.2015 г. издаден от ОД на МВР- Пазарджик, с който на Д.В.Б., ЕГН- **********,***, на основание чл.189 ал.4 във вр. с чл.182 ал.2 т.2 от ЗДвП, за нарушение на чл.21 ал.1 от ЗДвП, е наложена глоба в размер на 50 лева, като незаконосъобразен.

 

Решението може да се обжалва в 14-дневен срок от съобщението за изготвянето му, пред Административен съд гр. Пазарджик.

 

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: