Решение по дело №115/2020 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 126
Дата: 4 юни 2020 г. (в сила от 4 юни 2020 г.)
Съдия: Красимира Керанова Иванова
Дело: 20207100700115
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ ………04.06.2020 г.,  град Добрич

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Добрич, в открито съдебно заседание на двадесет и шести май през две хиляди и двадесета година, І касационен състав:

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ИВАНОВА

                                                         ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА МИЛЕВА

                                                                          СИЛВИЯ САНДЕВА

         при участието на прокурора РАДОСЛАВ БУХЧЕВ и секретаря ИРЕНА ДИМИТРОВА разгледа докладваното от председателя КАНД № 115/ 2020 год. по описа на АдмС - Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба от Сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР Добрич срещу Решение № 34 от 21.01.2020 г. по НАХД № 1251/ 2019 год. по описа на Районен съд – Добрич. 

В касационната жалба се поддържа, че обжалваното решение е необосновано, неясно и издадено в нарушение на закона. Според касатора съдът е тълкувал и приложил неправилно закона, без да се аргументира. Настоява, че при издаването на фиша е била спазена процедурата, не е имало спор по отношение наличието на нарушение и неправилно съдът е отменил фиша. Иска да бъде отменено първоинстанционното решение и да бъде потвърден процесният фиш.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се явява и не се представлява.

Ответникът по касационна жалба – К.Г.В., редовно призована, не се явява и не се представлява в съдебно заседание. Постъпило е Писмено становище от нейно име, подадено чрез адв. С.Х., САК, който оспорва жалбата и настоява да бъде оставено в сила първоинстанционното решение. Претендира съдебно – деловодни разноски във вид на адвокатско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура - Добрич изразява становище за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд - Добрич, І касационен състав, като обсъди становищата на страните и след служебна проверка на законосъобразността на обжалвания съдебен акт и преценка на събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в срок, от страна в производството пред районния съд, за която обжалваното решение е неблагоприятно.

Настоящата инстанция, съобразявайки се с оплакванията в касационната жалба и при служебната проверка на обжалвания съдебен акт съобразно изискванията на чл. 218, ал. 2 от АПК, констатира основание за недопустимост на решението, тъй като Районният съд е постановил решение по същество при недопустима жалба.

Производството пред РС е било образувано по повод на жалба на К.Г.В. против фиш сер. Н № 0880952 от 17.09.2019 г. на полицейски инспектор при сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Добрич, И.М.К., с който на основание чл. 177, ал. 6 ЗДвП за нарушение на чл. 145, ал. 2 ЗДвП е наложено наказание глоба в размер на 200 лв. (двеста лева). В самия фиш е изписано, че лицето не е спазило срока за регистрация на МПС. Попълнени са всички реквизити на фиша, вкл. модел и номер на МПС, отразена е датата на съставянето на фиша и е положен подпис от нарушителя - К.В., като са изписани името и презимето ѝ. Към преписката е приложен Договор за покупко – продажба на МПС с нотариална заверка от 31.07.2019 г.

При така събраните доказателства и приложимият закон се налагат следните изводи:

Законодателят е предвидил в чл. 186, ал. 1 от ЗДвП, че за административни нарушения, които са установени в момента на извършването им и за които не е предвидено наказание лишаване от право да управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, на мястото на нарушението може да бъде наложена с фиш глоба или в минималния размер, или в размера, посочен в административно-наказателната разпоредба за съответното нарушение. Издаденият за наложената глоба фиш трябва да съдържа следните данни: за самоличността на служителя, наложил глобата; за самоличността на нарушителя; за мястото и времето на нарушението; за моторното превозно средство, с което е извършено нарушението; за нарушените разпоредби, за размера на глобата, срока, сметката и начините за доброволното ѝ заплащане. Фишът се подписва от служителя, наложил глобата, и от нарушителя, когато е съгласен да плати глобата. Законът не предвижда възможността за оспорване пред съд на тази категория актове. Ако в тези случаи лицето оспори нарушението или размера на глобата, или откаже да подпише фиша, тогава се съставя акт, видно от разпоредбата на чл. 186, ал. 2 от ЗДвП. Само в посочените три хипотези е предвидено съставянето на АУАН, съответно на НП. В случая лицето е подписало фиша. В съдебно заседание съставителят на фиша обяснява, че г-жа Г. е имала претенции, но след като ѝ е било разяснено нарушението, е бил съставен фишът и тя го е подписала. С подписването на фиша се преклудира възможността за неговото обжалване, защото според уредбата в закона то е признало нарушението и се е съгласило да заплати глобата. Да, лицето е имало възможност да защити правата си, ако е считало, че не е извършило нарушение, като откаже да подпише фиша. В този случай вече се съставя акт за установяване на нарушение и съответно се издава наказателно постановление, което подлежи на обжалване пред РС по аргумент от чл. 59, ал. 1 от ЗАНН, съгласно който на обжалване пред районния съд подлежат наказателни постановления и електронни фишове. След като от доказателствата по делото се установява, че съставеният фиш е подписан от К.Г., се налага изводът, че към момента на съставянето му вече тя не е оспорила вписаното в него нарушение и размера на наложената глоба. Според чл. 186 от ЗДвП, възраженията се правят на място и тогава нарушителят не подписва фиша, а му се съставя АУАН и производството протича по общия ред. С подписването на съставения фиш, нарушителят декларира своето съгласие с констатираното нарушение и размера на глобата и законът не му позволява впоследствие да оспори тези обстоятелства. С това производството по налагане на административното наказание приключва и същото подлежи на изпълнение - доброволно или принудително, в зависимост от поведението на нарушителя.   

Липсата на право на жалба определя недопустимостта на производството по делото. С оглед на това и съобразно разпоредбите на чл. 323, ал. 1, т. 3 от НПК, във връзка с чл. 63, ал. 2 от ЗАНН, съдът е следвало да върне жалбата и да прекрати съдебното производство. Като се е произнесъл по съществото на спора, по недопустима жалба, първоинстанционният съд е постановил едно недопустимо решение, което следва да се обезсили, а производството по делото - да се прекрати.

За пълнота настоящият състав счита, че следва да отбележи, че Определението по ЧКАНД № 520/ 2018 г. по описа на АдмС – Добрич, на което се е позовал РС, е неотносимо към спора, доколкото касае фиш за неправилно паркиране, съставен в отсъствие на нарушителя, т.е. без декларирано съгласие от негова страна.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 3 от АПК, Административен съд – Добрич, І касационен състав,

РЕШИ:

ОБЕЗСИЛВА Решение № 34 от 21.01.2020 г. по НАХД № 1251/ 2019 год. по описа на Районен съд – Добрич.

ПРЕКРАТЯВА образуваното пред Районен съд – Добрич НАХД № 1251/ 2019 год. по жалба на К.Г.В.,***, срещу фиш сер. Н № 0880952 от 17.09.2019 г. на полицейски инспектор при сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Добрич, И.М.К., с който на основание чл. 177, ал. 6 ЗДвП за нарушение на чл. 145, ал. 2 ЗДвП ѝ е наложено наказание глоба в размер на 200 лв. (двеста лева).

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                        ЧЛЕНОВЕ: