Определение по дело №415/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 411
Дата: 15 май 2019 г. (в сила от 6 юни 2019 г.)
Съдия: Стоян Константинов Попов
Дело: 20193100200415
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 15 април 2019 г.

Съдържание на акта

П Р О Т О К О Л

 

№ 411/15.5.2019г.

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД                               Наказателно отделение

На петнадесети май                            Година две хиляди и  деветнадесета

В публично заседание, в следния състав:   

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: С. ПОПОВ

                                       

Секретар КАТЯ АПОСТОЛОВА

Прокурор АНТОНИЯ ИВАНОВА

сложи за разглеждане докладваното от съдия Ст. Попов

ЧНД № 415 по описа за 2019 г.

На именното повикване в  14:30 часа се явиха:

 

Л.св. Г.С. - явява се лично.

За Затвора-Варна се явява Йордан Йорданов – Началник на Затвора-Варна, редовно упълномощен.

В залата се явява адв. С.К. определен съобразно уведомително писмо на АК-Варна за служебен защитник на лишения от свобода.

Съдът като взе предвид, изразеното от л.св. Г.С. в декларация от 19.04.2019 г. желание за назначаване на служебен защитник и на основание чл.94 ал.1 т.9 от НПК,

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

НАЗНАЧАВА на осъд. лице  С. за служебен защитник адв. С.К. ***.

 

Прокурорът: Да се даде ход на делото.

Й. Йорданов: Да се даде ход на делото.

Адв. К.: Да се даде ход на делото.

Л. св. С.: Да се даде ход на делото.

Съдът намира, че няма процесуални пречки по хода на делото, поради което

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО И ГО ДОКЛАДВА

 

Прочитат се данните от личното досие на лицето, предложено за освобождаване и приложените към делото писмени документи.

 

Прокурорът: Уважаеми г-н Председател, молбата за УПО на  лишения от свобода С. намирам за допустима, но неоснователна. С оглед деянието за което е осъден и размера на наказанието, към настоящия момент е изтърпял повече от 2/3 от наложеното с присъдата наказание, като същото е извършено при условията на опасен рецидив, налице е първата предпоставка. Втората обаче, че са налице безспорни и категорични, безпротиворечиви док-ва относно това, че осъдения в следствие на корекционната работа с него се е поправил, превъзпитал в достатъчна степен и може успешно да бъде ресоциализиран в обществото, не са налице такива и док-ва за това се съдържат в представените справки и други док-ва в затворническото досие на осъдения. Макар че същия въпреки пинетенциарното  третиране е постигнал напредък, който не е несъществен, не е наказван нито веднъж от началото на престоя си в МЛС при изтърпяване на настоящото наказание, награждаван е, работил е и е коригирано неговото поведение до средните стойности от риска от рецидив - 59 точки. Видно обаче от представените справки от Инспектор „Социална дейност“, ръководител на управление социална дейност, експертна оценка за актуално психично и емоционално състояние, заявените и демонстрирани мотиви от страна на л.св. и цели, извън местата за лишаване от свобода са само привидни. С поведението си, макар и същото да е в рамките на режимните изисквания, не е показал такова което да изведе у служителите на администрацията на затвора данни за това  същият в достатъчна степен да е преодолял криминогенните нагласи в своето поведение и да е осъзнал в цялост последствията от извършеното от него престъпление за което е осъден. Това е дало основание на администрацията на затвора да изведе данни за това, че корекционната работа с осъдения следва да продължи, макар и за един сравнително кратък срок, който остава за изтърпяване на наказанието, същия да не бъде условно предсрочно освобождаван. В тази насока е експертната оценка която е изготвена и представена от 05.03.2019 г., като резултатите от проведеното изследване определят средна обща оценка на криминогенните потребности. С оглед натова моля молбата за У3ПО на С. да не бъде уважавана.

 

Й. Йорданов: Уважаеми г-н Председател, считам молбата за допустима, но неоснователна, като съображенията съм си ги изложил писмено.

 

Адв. К.: Уважаеми г-н Председател, от документите които са приложени към настоящата процедура можем да извлечем следното: В тях се съдържат факти, които са неоспорими и неоспорени, те произтичат от затворническата администрация и тяхната интерпретация от страна на прокуратурата и от същите затворнически власти.

Пред съда се изнесе, че не са налице обективни данни за промяна настъпила в осъд. лице. Но такава презумпция не съществува в закона по отношение на тази процедура. Тя трябва да бъде изведена от фактите, които са настъпили в и по време на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода. В абсолютно всички документи няма нито един изложен факт от който да е видно, че осъденото лице не е спазвало вътрешния ред, не е изпълнявало  разпореждания, а точно обратното. Да е увеличило или запазило тенденцията към криминогенно поведение, точно обратното е записано във всички  документи. Да няма налице положителна линия, точно обратното е записано, същият е редовен и отговорен в работа си и не само това, а е записано изрично, че същият избягва и е дистанциран от лишени от свобода,  очертали се като нарушители. Всички изложени факти са в полза на осъдения, същият е бил многократно награждаван, между които три пъти е с домашен отпуск, веднъж 3 дни и два пъти за срок от 5 дни. Няма никакви индиция и док-ва той да е нарушавал режима и във връзка с тези три поредни отпуски. Изрично е посочено, че се е връщал на време и това не е повлияло по никакъв отрицателен аспект, нито във вътрешно затворническия режим, нито когато е бил в отпуск. Няма данни за противообществени прояви докато е бил извън стените на затвора. Всичките тези положителни факти изложени в документацията са за един период от 2 години, недоумяваме защо се счита, че те са само свързани с намерението му да остави добро впечатление с оглед демонстративна готовност за промяна на поведението,  но не реална такава и във връзка с процедурата за предсрочно условно освобождаване. Ако някой може 2 години да следва законосъобразно и съобразно порядките на затвора реда, поведение в продължение на две години без нито едно отклонение, това е не само индиция, това е твърдо док-во за промяна на характер.

В тази връзка считаме, че тълкуването на всички положителни факти, но в отрицателен аспект, не следва да бъде кредитирано от съда. Налице са формално основанията 2/3 е изтекло от осъждането му, останала е 1/3,  за този срок съдът ще следва да му постанови условно осъждане и съответните мерки като, които той ако наруши ще излежи и тази част. Това е стимул за законосъобразно поведение.  Считаме, че са налице всички основания да бъде уважена молбата за УПО на осъдения.

 

Л. св. С.: Поддържам молбата си и моля да бъда предсрочно условно освободен.

 

Производството е по чл. 437 и сл. от НПК инициирано по искане на осъденото лице С., съдържащо искане за условно предсрочно освобождаване. Молбата е придружена със съответните становища от администрацията на Затвора-Варна.

В с.з. представителят на ВОП счита, че същата не следва да бъде уважавана, като аргумент за това посочва липсата на категорични доказателства, че лицето се е поправило.

Същото е мнението и на Началника на Затвора-Варна, което писмено е обективирано в приложените към молбата становище.

На противното разбиране е процесуалният представител на С., като той счита, че всичко изложено в изготвените документи от затворническата администрация сочи, че молбата следва да бъде уважена. Такова е искането и в последната дума на осъдения С..

Съдът като се запозна с материалите по делото становищата на страните прецени следното:

По отношение на изискванията залегнали в чл. 70 и сл. от НК съдът счита, че е налице първата материално правна предпоставка, а имено лицето да е изтърпяло фактически 2/3 от наложеното му наказание. Това е така, с оглед обстоятелството, че С. изтърпява наказание за престъпление, извършено в условията на опасен рецидив, което обстоятелство се установява категорично от приложената справка за съдимост.

По отношение на втората предпоставка съдът счита, че тя не е налице поради следното:

 Всичко изложено в с.з. от страна на защитата, а в голямата си част от страна на представителя на държавното обвинение е вярно и то е обективирано в становищата на специализираната администрация - лицето има поведение в места за лишаване от свобода, което следва да бъде оценявано категорично положително, същият е награждаван, полага труд, няма конфликтни зони и такива лица, с които да контактува, но така или иначе това само по себе си не може да обоснове извод такъв, какъвто изисква закона, а имено доказателство за трайното му поправяне. В крайна сметка това поведение се дължи от лицата лишени от свобода, а отделно от това е налице и възможност за административно санкциониране за неспазване на определените законови и подзаконови нормативни актове, които регулират поведението в местата за лишаване от свобода.

В този смисъл, съдът намира, че анализът, който е направен и заключението на съответното длъжностното лице по отношение риска от рецидив е от най-важно значение относно извод за неговото поправяне и готовност за ресоциализация. Конкретно С. е постъпил с внушителните 86 точки риск от рецидив, като след цялостното му специализирано третиране /близо две години/, този риск е спаднал само с 21 точки. Към настоящият момент е 59 точки. Риск с еквивалент 59 т. не само не е малък /голяма част от лишените от свобода постъпват с далеч по-ниски стойности/, но и за лице със съдебно минало като на С., представлява изключителен риск да извърши престъпление. Самия факт, че съществува и минимален риск лицето да извърши престъпление, съдът счита, че не може да се даде категорично становище, че той е готов за съответната социализация в обществото и следва да бъде предсрочно условно освободен. Към настоящият момент съдебният състав счита, че втората предпоставка не е налице и разглежданата молба следва да бъде оставена без уважение.

В отговор на аргументите на защита, че С. е бил изряден по отношение дадения му домашен отпуск и завръщането му в затвора,  следва да бъде посочено, че престъплението за което изтърпява настоящата присъда е извършено само два месеца след като е бил освободен от МЛС.

Поради горното съдът счита, че молбата не следва да бъде уважена, поради което

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на Г.Р.С. – ЕГН ********** за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на останалата част от наказанието определено по НОХД № 908 / 2017 г. на РС-Варна.

 

Определението подлежи на обжалване в 7-дневен срок от осъдения, началника на затвора, и на протест от прокурора по реда на глава двадесет и втора от НПК пред Апелативен съд – Варна.

 

 Протоколът е изготвен в съдебно заседание.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

СЕКРЕТАР: