Определение по дело №125/2021 на Административен съд - Търговище

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 май 2021 г. (в сила от 3 юни 2021 г.)
Съдия: Красимира Тодорова Тодорова
Дело: 20217250700125
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 17 май 2021 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

Номер                                  25.05.2021 година                                 Град  Търговище

 

                    

                                                                                  

Търговищки Административен съд                     

на двадесет и пети май                                                                     2021 година                           

в  закрито заседание в следния състав:

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ТОДОРОВА

                                                                

Като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

Адм.Д №125   описа за 2021 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

   Производството е по чл. 145 и сл. от АПК.

            Постъпила е жалба от В.Ц.Х. *** против мълчалив отказ на директора на РЗИ – Търговище да се произнесе по жалба вх.№94-67/26.03.2021 г. Със същата е поискал анулиране на Удостоверение за пенсия Обр.УП-2, изх.№94-31-2812.03.2021 г., да бъде издадено ново съобразено със закона и да му бъде дадена възможност да види подписите си, които е поставил върху оригиналните платежни документи за изплатените суми за резултати от здравна дейност за второто тримесечие на 1998 г. и за ДМС за 1998 г. Моли да се отмени мълчаливия отказ. Допълнително поставя два въпроса към съда с характер на търсена правна консултация.

Съдът приема следното:

В производството по отпускане на пенсия осигурителният доход на лицата, работещи по трудови правоотношения, се установява с нарочен документ-удостоверение обр. УП-2. То представлява формуляр в типизирана форма, утвърден със заповед на Управителя на НОИ, в който работодателят е длъжен да посочи за определен период от време брутното трудово възнаграждение или дохода, върху който са внесени и/или дължими осигурителните вноски за осигуреното лице.

Издадено по предвидения ред и форма, подписано от длъжностното лице, което го е изготвило, от главния счетоводител и от ръководителя на предприятието и подпечатано с печата на предприятието удостоверение обр. УП-2 има характер на официален удостоверителен документ за вписаните в него обстоятелства относно размера на осигурителния доход.

Принципно сроковете за издаване на удостоверение обр. УП-2 са императивно определени в чл.5, ал.7 от КСО и неспазването им е основание за налагане на административно наказание.

С оглед така установеното, съдът намира, че жалбата е процесуално недопустима. Издаването на посоченото удостоверение не е административна услуга и не носи белезите на индивидуален административен акт, поради което не подлежи на обжалване. В случая интересите на жалбоподателя могат да бъдат защитени ефективно и бързо, ако се сезират контролните органи на Националния осигурителен институт, които могат да упражнят правомощията си по чл. 108 от Кодекса за социално осигуряване за удовлетворяване молбата, както и да наложат евентуално санкция на осигурителя на основание чл. 349 от КСО за неизпълнение на задължението по  чл. 5, ал. 7, т. 2 от същия кодекс. Неиздаването на справка за осигурителен стаж не подлежи на съдебно обжалване. По силата на  чл. 5, ал. 7, т. 2 КСО издаването на удостоверителни документи за осигурителен стаж и осигурителен доход по искане на осигурено лице или негов представител преди 1 януари 2000 г., е установено в тежест на осигурителя, при което същият не упражнява властнически правомощия, а изпълнява нормативно установено задължение, за неизпълнението, на което нарушителят носи административно-наказателна отговорност.

Актовете за отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст въз основа на зачетения осигурителен стаж и осигурителен доход, подлежат на административен и съдебен контрол. Както в административното, така и в съдебното производство, жалбоподателят има възможност за ефективна защита на правото му на пенсия, включително и на размера на същата.

Издаването на исканите удостоверения не е административна услуга, нито е индивидуален административен акт, поради което и отказът за това включително и мълчалив не представлява отказ от издаване на индивидуален административен акт по смисъла на АПК.  

Жалбата е процесуално недопустима поради липса на предмет за обжалване.

С оглед на процесуална икономия и на основание чл. 130, ал. 4 от АПК съдът намира, че следва да изпрати жалбата на Директора на ТП на НОИ -Търговище за извършване на проверка и евентуално упражняване на правомощията му по чл. 349 от КСО. В този смисъл е и Определение № 8562 от 8.08.2006 г. на ВАС по адм. д. № 4747/2006 г., VI отделение.

Водим от горното и на основание чл. 159, т.1АПК, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ  В.Ц.х. *** против мълчалив отказ на директора на РЗИ – Търговище да се произнесе по жалба вх.№94-67/26.03.2021 г.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. д. № 125 по описа за 2021 год. на АС - Търговище.

ИЗПРАЩА ЖАЛБАТА И ПРИЛОЖЕНИЯТА към нея на Директора на ТП на НОИ -Търговище за извършване на проверка и евентуално упражняване на правомощията му по чл. 349 от КСО.

 Определението подлежи на обжалване пред ВАС в 7-дневен срок от съобщаването му на страната с частна жалба.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: