Решение по дело №442/2016 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 28 октомври 2016 г. (в сила от 28 октомври 2016 г.)
Съдия: Рени Петрова Ковачка
Дело: 20161700500442
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 5 юли 2016 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ 

 

 

   358    /  28.10.2016 год.  гр.Перник

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Пернишкият окръжен съд, гражданска колегия в публичното заседание  на 28.09.2016год. / двадесет и осми  септември през две хиляди и шестнадесета година   / в състав :

 

 Председател: Милена Даскалова

Членове : Нели Тошева      

Рени Ковачка  

 

при секретаря Златка Стоянова  като разгледа докладваното от съдия Ковачка  възз. гр. дело № 442 по описа за 2016 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

С Решение № 552/ 10.05.2016год., постановено по гр. дело № 09660/2015г., П. районен съд е признал за установено по отношение на А.М.Р. *** , че същият  дължи на „Т. П. „ АД гр.П. сумата от 664.05лева , представляваща стойността на доставена, ползвана, но незаплатена топлоенергия за апартамент № ****  за периода от ****год.  до ****год. ; лихва за забава на месечните плащания в размер на 104.86 лв. за периода от ***год.  до ***год. , ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение – ****год.  до окончателното  й изплащане като е отхвърли иска  в останалата му част като погасен по давност.

  Със същото решение съдът е осъдил А.Р. да заплати на „ Т. П.“ АД гр.П.  направените разноски  в заповедното и исково производство  в размер на  500 лева..

  Недоволен от така постановеното решение е останал ответникът А.Р. , който го обжалва изцяло в законоустановения срок. По изложените в жалбата оплаквания за неправилност и необоснованост на първоинстанционния акт, жалбоподателят моли същия да бъде отменен и постановен нов за отхвърляне на исковата претенция в пълния й предявен размер.

Въззиваемата „ Т. П.“ АД гр.П. е подала  писмен отговор с наведени доводи за неоснователност на подадената въззивна жалба.

 При извършената служебна проверка  по реда на чл.269 от ГПК съдът констатира, че атакуваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо. Не са налице основания за обезсилването му, поради което следва да бъде извършена проверка относно правилността му въз основа на наведените в жалбата доводи:

Както се посочи по-горе , пред районния съд е предявен и разгледан иск от „ Т. П.“ ЕАД  против А.Р.  за заплащане на сумата от 623.60лева, представляваща стойността на доставена, потребена, но незаплатена от него топлинна енергия за апартамент № ***** за периода от  *****год. , както и сумата от 104.86 лева  законна лихва за забава на месечни плащания  за периода от ****год., ведно със законната лихва, считано от датата на подаване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение- ****год. до окончателното й изплащане.

Ответникът е подал писмен отговор, с който не оспорва че е собственик на топлоснабдения имот. Оспорва наличието на облигационно правоотношение с между него  и ищеца във връзка с продажбата на топлинна енергия. В тази връзка  основният довод който навежда е за съществуваща разлика между понятията „ продажба“ на топлинна енергия  и „ доставка“ на топлинна енергия, първото цитирано в чл.150 от ЗЕ, а второто-в  чл.4 от Общите условия за продажба на топлинна енергия за битови нужди от *****год..

  Районният съд е приел че между страните по делото е налице валидно облигационно правоотношение във връзка с доставката на топлинна енергия за процесния апартамент, че е налице еквивалентност между  използваните в ЗЕ и ОУ  понятия „ продажба“ и „ доставка“ , че ответникът е неизправна страна по това правоотношение, поради което  и дължи заплащане на потребената от него топлинна енергия , в количествата и на стойност, претендирани от ищеца.  

   Предвид естеството на така предявения иск, в тежест на ищеца, в случая на „ Т. П. „ ЕАД гр.П. е да докаже съществуването на вземането на твърдяното основание и в претендирания размер. Ищецът следва да установи всички положителни факти и обстоятелства, от които черпи права, а именно наличието на твърдяното договорно отношение с ответника, както и размера на дължимите суми. Ответникът от своя страна носи тежестта на доказване на правоизключващите или правопогасяващите вземането на ищеца възражения. Горното е съобразено от районния съд при разпределяне на доказателствената тежест, който, позовавайки се на относимите за това материални норми в Закона за енергетиката и Закона за етажната собственост и предвид събраните по делото доказателства, е достигнал до правилен и законосъобразен извод относно наличието на облигационно отношение между страните във връзка с доставка на топлинна енергия за **** . За наличието и валидността на съществуващото между страните облигационно правоотношение във връзка с доставката и ползването на топлинна енергия за битови нужди, първостепенният съд е изложил мотиви, които въззивната инстанция споделя и към които препраща на основание чл.272 от ГПК.

Както бе посочено по –горе, не се спори по делото , че жалбоподателят  е собственик на  апартамент № ****. От събраните пред районния съд доказателства се установява, че в апартамента на ответника има монтиран отоплително тяло единствено в хола, с поставен на него  индивидуален разпределител / т.н. топломер/,като в останалите три стаи радиаторите са демонтирани.  Апартаментът се снабдява и с битово гореща вода, за отчитането на която има монтирани два водомера, като в банята има щтранг-лира.  Горните данни се съдържат в изготвената по делото съдебно-техническа експертиза , на която съдът се позовава като компетентно дадена. След проверка на всички относими към спора документи, вещото лице е установило и посочило точното количество потребена от ответника топлоенергия и битово гореща вода. Начислените прогнозно суми са били коригирани след  извършен действителен отчет на топломера и водомера с издадените изравнителни сметки, срещу които ответникът не е подавал възражения. Начислените количества топлоенергия са съобразени и кореспондират с данните на общия топломер на абонатната станция, който притежава необходимите сертификати и е преминал през всички задължителни проверки. При извършената последна такава на ****год. е установено  че общия топломер съответства  на одобрения тип и това е удостоверено със Свидетелство  за проверка № **** от горецитираната дата.  Същевременно от констатациите на съдебно-техническата експертиза става ясно,че в етажната собственост на **** е въведено  „ дялово разпределение” , като  фирмата за дялово разпределение –„ Т.с.“ ЕООД  е изготвяла ежегодно изравнителни сметки, при които са спазени принципите и методиката за разпределение, залегнала в Наредба № ****год.  От констатациите на същата се  установява , че  задължението на ответникът е формирано  от няколко компонента: цена на  начислена  и потребена топлоенергия като отдадена от щтранг-лирата  и от сградната инсталация, цена на топлоенергия, отдадена от отоплителните тела в апартамента и БГВ. Разходът за първите е формиран по изчислителен път и е съобразен с отопляемия обем на процесния имот - 222 кв.м., а за отоплителното тяло в хола на апартамента и БГВ-  по отчета на монтираните топломер и водомер.

Позовавайки се гореизложеното съдът намира за несъстоятелни всички доводи на ответника, изложени в писмения отговор и въззивната жалба, касаещи  потребената от него топлинна енергия и БГВ, както и тези свързани с отчитането , разпределението  и формирането на цената й. Както вече се посочи по-горе, при изготвяне на експертизата вещото лице е работило въз основа на документи, представени му от ищеца и фирмата за дялово  разпределение, тоест въз основа на всички предвидени по закон документи, съставяни във връзка с доставката, ползването и заплащането на потребената топлинна енергия и битово гореща вода. Съобразена е и  конкретиката на спора, а именно че в апартамента се ползва едно  отоплително тяло, полза се БГВ , а  банята се отоплява от  щранг-лира. В тази връзка следва да се има предвид , че макар и да е оспорил изготвената по делото съдебно-техническа експертиза, жалбоподателят не е ангажирал доказателства за опровергаване констатациите в същата .

Неоснователни са доводите на жалбоподателя за липса на основание за ищеца да претендира заплащането на потребената от него топлоенергия. „  Т. П.” АД гр. П. освен, че произвежда топлинна енергия, се явява и топлопреносно предприятие, съгласно §1, т.44 от ДР към ЗЕ. Съгласно чл. 150, ал.1 от ЗЕ, продажбата на топлинна енергия на потребители за битови нужди, в това число и за общите части в сградите етажна собственост, се осъществява при публично известни общи условия, изготвени от дружеството и одобрени от ДКЕВР /сега КДВР/. В това отношение, облигационната връзка между топлопреносното дружество и потребителя възниква по силата на закона, от момента на възникване качеството потребител. Качеството потребител е определено в ЗЕ, чл. 153, ал.1, и съгласно разпоредбата, потребител на топлинна енергия е всеки собственик и титуляр на вещно право на ползване в сграда- етажна собственост, присъединен към абонатната станция или към нейното самостоятелно отклонение. Доставката на топлинна енергия е задължение на топлопреносното дружество по силата на чл. 102, т.1, вр. с чл. 105, ал.1 от ЗЕЕ /отм./ и чл. 130, т.1 вр., вр. чл. 133, ал.3 от ЗЕ. Самата топлинна енергия представлява специфичен вид стока, а облигационното отношение между доставчика и потребителя възниква по силата на закона, като самият ред и начин се регулират в “Общите условия”, а цените се определят от КЕВР .Законът за енергетиката е специален закон  и  в параграф 1, т.16 от ДР на  ЗЕ  е дадена легална дефиниция на  понятието „ доставка“. Съгласно така дадената дефиниция, „доставката“ съставлява продажбата, включително препродажбата на енергия или природен газ. От гореизложеното, както и от обстоятелството, че Общите условия за продажба на топлинна енергия за битови нужди за 2008год.,  са издадени въз основа на закона, следва че и  употребения в Общите условия термин „ доставка“ е със смисъла, даден му в параграф 1, т.16 от ДР на ЗЕ. Следователно, исковата претенция на топлопреносното преприятие –продавач на топлинна енергия правилно е основана на чл.4 от Общите условия спрямо купувача, ползвател на топлинна енергия.

Предвид изложеното,  съдът намира исковата претенция за основателна и доказана в пълния й предявен размер. Достигайки до  същия извод районния съд е постановил правилно и законосъобразно решение, което следва да бъде потвърдено. В този смисъл и

 

Р    Е    Ш    И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 552/ 10.05.2016год. , постановено по гр.дело № 09660/2015год. по описа на П. районен съд .

РЕШЕНИЕТО НЕ подлежи на касационно обжалване.

 

 

 

Председател:                               Членове: