Решение по дело №262/2019 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 януари 2020 г. (в сила от 9 ноември 2020 г.)
Съдия: Марин Димитров Маринов
Дело: 20197190700262
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 7 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер: 1                                  27.01.2020  год.                                  Град Разград

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд гр. Разград,  в публичното заседание на  тринадесети януари две хиляди и двадесета   година, в  състав:

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ:МАРИН МАРИНОВ

 

при секретаря Ралица Вълчева, като разгледа докладваното от съдията Марин Маринов  административно дело № 262 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 128, ал. 1, т. 8 от АПК.

Образувано е по искова молба на Д. Д. К. от гр. П., ул. ***** с искане за прогласяване на нищожност на решение № 106 от 26.07.2017 год., постановено по КАНД № 95/2017 год. на Административен съд Търговище.  Делото  в АС – Разград е образувано, след като с Определение № 14828 от 04.11.2019 год. по адм.д. № 12736/2019 год. на ВАС - –Седмо отделение, образуваното пред АС – Търговище дело по исковата молба на Д. К. е изпратено  за разглеждане  от АС Разград.

В исковата молба се твърди, че с НП № 17-0321-000046 от 11.04.2017 год.  на  ОДМВР Търговище, РУ Попово  ищецът бил осъден на глоба в размер на 20 лв. за нарушение на чл.6, ал. 1 от Закона за движение по пътищата и на глоба от 20 лв. за нарушение на чл. 139, ал. 2, т. 3 от ЗДвП. С решение № 83 от 06.06.2017 год. Районен  съд - Попово, като въззивна инстанция, потвърдил наказанието, наложено от първоинстанционната юрисдикция.  С решение № 106 от 26.07.2017 год. по КАНД № 95/2017 год. Административен съд  Търговище, като касационна инстанция, потвърдила наложените наказания с окончателно решение. Ищецът счита постановеното от Административен съд Търговище решение за нищожно, тъй като: 1.  противоречи на правния ред –касационната инстанция в противоречие на чл. 31, ал. 3 от Конституцията на Република България, чл. 6, пар. 2  на КЗПЧОС, чл. 48, пар. 1 от Хартата на основните права на Европейския съюз (2016/C202/02), чл. 16 от Наказателно процесуалния кодекс е приела, че правото му да се ползва от  презумпцията за невиновност  не е абсолютно и 2.- е постановено от незаконен състав –  според ищеца противно на житейската логика би било да се приеме, че лице притежаващо качествата, нужни за  съдия, би могло да не знае, че „всеки е невинен до доказване на противното” и да прокламира противното.

Ответникът в производството - Началникът на Районно управление „Полиция” - Попово към ОДМВР Търговище, чрез процесуалния си представител – главен юрисконсулт Л. В., оспорва иска като неоснователен и недоказан. Излага подробни доводи, че не са налице и не са доказани нито едно от основанията, при наличието на които трайната съдебна практика приема, че едно съдебно решение е нищожно.

Съдът, като обсъди и прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, и становищата на страните, приема за установено от фактическа страна следното:

На 26.02.2017 год.  младши авконотрольор от РУ „Полиция” - Попово съставил срещу ищеца Акт за установяване на административно нарушение с бл. № 222650 за извършено от него нарушение на чл. 6, ал. 1 и чл. 139, ал. 2, т. 3 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/. Въз основа на този акт Началникът на РУ „Полиция” Попово издал НП 17-0321-000046 от 11.04.2017 с което на ищеца на основание чл. 183, ал. 2, т. 3, предл. 1 от ЗДвП му наложил глоба 20 лв. за нарушение на чл. 6, т. 1 от същия закон и на основание чл. 185 от ЗДвП му наложил глоба от 20 лв. за нарушение на чл. 139, ал. 2, т. 3 от същия закон.

Ищецът обжалвал издаденото НП пред Районен съд - Попово, който с Решение № 83 от 06.06.2017 год. по АНД № 93/2017 год. потвърдил наказателното постановление. Решението на районния съд  е било обжалвано  от ищеца. По депозираната жалба в Административен съд Търговище е образувано КАНД № 95/2017 год. и съгласно приложения към делото протокол за случайно разпределение на делата и избор на съдия докладчик,  делото е разпределено на доклад на съдия Иванка Пенева Иванова. Жалбата е разгледана в публично заседание  на 11.07.2017 год. в състав Председател  - съдия Росица Цветкова и членове – съдия Албена Стефанова и съдия Иванка Иванова, с участието на прокурора Диляна Стоянова.

С Решение № 106 от 26.07.2017 год. по КАНД 95/2017 г. АС Търговище в състав – Председател  - съдия Росица Цветкова и членове – съдия Албена Стефанова и съдия Иванка Иванова е  оставил в сила Решение № 83 от 06.06.2017 год. по АНД № 93/2017 год. на РС Попово. Решението е подписано от всички членове на съдебния състав. Исковата молба  срещу решението е постъпила в съда на 01.10.2019 год.

Въз основа на така изложеното от фактическа страна, съдът направи следните правни изводи:

За ищеца Д. Д. К., който е бил жалбоподател в производството по КАНД № 93/2017 год.на АС – Търговище, е налице правен интерес да предяви иск с правно основание  чл. 128, ал. 1, т. 8 от АПК срещу решението по това дело, което  не подлежи на обжалване. Този иск не е ограничен със срок, поради което исковата молба е допустима.

В позитивното национално законодателство липсва легално определение на  нищожността на съдебен акт /решение или определение/, но трайната съдебна практика приема, че нищожността на един съдебен акт може да се обоснове от най-тежки пороци във връзка с формиране волята на съдебния орган, който го е постановил.

За да е налице нищожност на едно съдебно решение, следва то да е постановено при толкова тежък порок на процесуалните правила, който да води до нетърпимостта му в правния мир, а именно: да е постановено от незаконен състав, извън задължителната писмена форма, извън правораздавателната власт на съда или при липса на формирана воля. Т.е. касае се за недостатъци, свързани с функционирането на съда, с надлежното сформиране на състава му, с изключителното му овластяване да разрешава съдебни спорове, с формата на съдебното решение или с абсолютната невъзможност да бъде разбрана изразената воля. Нищожно съдебно решение ще е налице, когато решението е постановено от незаконен състав- еднолично от съдия, вместо от съдебен състав, когато това е предвидено в закона, само от съдебни заседатели, или с участието на лице, което не е съдия в съответния съд, или лице, което не е било избрано за съдебен заседател, устното и неподписано решение. Иначе казано, за да бъде обявено едно решение за нищожно е необходимо наличието на изключително тежък порок, засягащ правомощието  на съда да реши правния спор, изразената в решението воля или много тежък порок във формата на решението.

В настоящия случай атакуваното съдебно решение е постановено от касационен състав на административен съд Търговище, на който съд са подведомствени касационните жалби срещу решенията на Районен съд Попово в производства по чл. 59 и следващите от ЗАНН. Съдебното решение е постановено от надлежен съдебен състав – от съдии, които са назначени по съответния ред в АС – Търговище и които са разгледали делото по същество, с определен на принципа на случайното разпределение на делото  съдия-докладчик. Спазени са изискванията за писмена форма и решението е подписано от всички членове на състава. Не се твърдят и не се констатират пороци, водещи до неразбираемост на изразената в съдебното решение воля на съда.

Изложените от ищеца в исковата молба твърдения за неправилност на тезата на съдебния състав, постановил процесното решение, относно презумпцията за невиновност, която според него обосновава нищожността на процесното съдебно решение в същност касаят правилността му по съществото на правния спор и изразяват несъгласието на ищеца с правните изводи на касационната инстанция. Те обаче не обосновават нищожност на съдебното решение. Посоченият в исковата молба абзац от мотивите на процесното решение всъщност е цитат на т. 203 и т. 204 от Ръководство по чл. 6 на Конвенцията – Право на справедлив съдебен процес (наказателноправен аспект), публикувано на официалната интернет страница на Европейския съд по правата на човека  / https://www.echr.coe.int/Documents/Guide_Art_6_criminal_BUL.pdf  /, без да е посочена цитираната в ръководство практика на ЕСПЧ.

Съдът не намира за необходимо да обсъжда предположенията на ищеца относно здравословното състояние и квалификацията на членовете на съдебния състав, постановил процесното решение, тъй като на установяване, доказване и обсъждане подлежат само фактическите твърдения, на които ищецът обосновава своя иск, а не неговите предположения.

По изложените съображения съдът намира искането за неоснователно и недоказано.

С оглед изхода на делото, искането на ответника за присъждане на юрисконсултско възнаграждение като своевременно направено е основателно. В полза на държавното учреждение  - ОД на МВР - гр. Търговище /в чиято структура е началника на РУП Попово към ОДМВР - Търговище/ следва да се присъдят разноски, представляващи юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лева, определен на основание чл. 24 от Наредба за заплащане на правна помощ във вр. с чл. 37 от Закона за правната помощ във вр. с чл. 78, ал. 8 от ГПК и чл. 144 от АПК.

Мотивиран така, съдът

 

РЕШИ:

 

ОТХВЪРЛЯ искането на Д. Д. К. от гр. П., ул. ***** за прогласяване на нищожност на решение № 106 от 26.07.2017 год., постановено по КАНД № 95/2017 год. на Административен съд Търговище.

ОСЪЖДА Д. Д. К. от гр. П., ул. ***** да заплати на Областна дирекция на МВР – Търговище юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лв.

Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщението до страните.

 

Съдия: /п/