Присъда по дело №107/2014 на Районен съд - Гълъбово

Номер на акта: 22
Дата: 24 юни 2014 г. (в сила от 10 юли 2014 г.)
Съдия: Христо Алексеев Ангелов
Дело: 20145550200107
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 9 май 2014 г.

Съдържание на акта

ЕИСПП НП:******************

ЕИСПП № Пр.: *****************

 

 

П Р И С Ъ Д А  

 

гр. Гълъбово, 24 юни 2014г.

 

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

            РАЙОНЕН СЪД – ГЪЛЪБОВО, двадесет и четвърти юни, две хиляди и четиринадесета година, в открито съдебно заседание, в следния състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: Х.А.

 

при секретаря А.Д. и в присъствието на Районен Прокурор Ж.Р. разгледа докладваното от съдия А. НОХ дело №107 по описа за 2014г., и въз основа данните по делото и закона

П Р И С Ъ Д И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Т.И.А. - роден на ***г***, общ.Г., българин, български гражданин, с основно образование, безработен, неженен, осъждан, ЕГН **********, ЗА ВИНОВЕН в това, че през периода от месец ноември 2013 година – месец май 2014 година в с.М., общ.Г., след като е осъден да издържа свой низходящ – малолетния Т.Т.А., съзнателно не изпълнил това си задължение  в размер на повече от две месечни вноски – 7 /седем/ месечни вноски на обща стойност 560,00 лева /петстотин и шестдесет лева/, за което и основание чл.183, ал.1 от НК, във вр. чл.42а, ал.2, т.1 и т.2, във вр. ал.3, т.1, във вр. чл.42б, ал.1 от НК, го ОСЪЖДА на  „ПРОБАЦИЯ” – съвкупност от мерки за контрол и въздействие без лишаване от свобода при следните пробационни мерки:

- „Задължителна регистрация по настоящ адрес” за срок от 1 /една/ година при периодичност на срещите 2 /два/ пъти седмично.

- „Задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от 1 /една/ година, считано от влизане на присъдата в законна сила.

 

ПРИСЪДАТА може да се обжалва и протестира в 15-дневен срок от днес пред Окръжен съд – Стара Загора.

 

 

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ към ПРИСЪДА № 22 постановена на 24.06.2014г.

ПО НОХД  107/ 2014г. по описа на Районен Съд – Г.

Обвинението е против подсъдимия Т.И.А. с ЕГН **********, роден на ***г***, с постоянен адрес: с.П., общ.Г., българин, български гражданин, с основно образование, безработен, не женен, осъждан, за това, че в периода от месец Ноември 2012г. до месец Май 2014г., в гр.Г., общ.Г., обл.С.З., след като е бил осъден да издържа свой низходящ – малолетния Т.Т.А., съзнателно не изпълнил задължението си в размер на повече от две месечни вноски, а именно 7 /седем/ месечни вноски, или общо сумата от 560 лева /петстотин и шестдесет лева/ – престъпление по чл.183, ал.1 от НК.

 

Представителят на РП – Г. в съдебно заседание поддържа повдигнатото срещу подсъдимия, обвинение. Счита, че обвинението е доказано по несъмнен начин и пледира на подсъдимия Т.А. да бъде наложено наказание „пробация” за срок от 1 /една/ година– при приложение на първите две пробационни мерки.

 

            Подсъдимия Т.И.А. с ЕГН ********** се признава за виновен, изказва съжаление за постъпката си, обяснява, че не е имала възможност да плаща издръжка.  

Съдът като взе предвид събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

 

ФАКТИЧЕСКА ОБСТАНОВКА:

 

Подс.Т.И.А. ***.

Св.К.Т.З. ***.

През месец Декември 2009г., подс.А. заживял съпружески с ненавършилата тогава четиринадесет годишна възраст, св.К.Т.З.. От това съжителство на 08.10.2011г., св.З. родила дете от мъжки пол. Подс.А. не припознал роденото от св. З. дете.

Преди раждането на детето, подс.А. и св.З. се разделили, като тя напуснала дома му и заживяла в дома на родителите си в с.М., общ.Г..

С Решение № 358/08.10.2013г. по гражданско дело № 84/2013г. на Окръжен съд – С.З. е признато за установено, че подс.Т.И.А. е биологичен баща на детето, родено от св.З. на 08.10.2011г. Със същото решение упражняването на родителските права върху детето са предоставени на св.К.И.З., а подс.Т.А. е осъден да заплаща ежемесечна издръжка на детето Т.Т.А. в размер на 80,00 лева чрез неговата майка и законна представителка – св.З..*** е влязло в сила на 01.11.2013г.

От влизане в сила на съдебното решение до края на месец Май 2014г., подс.А. не е изплатил нито една от дължимите издръжки.

 

За периода м.Ноември 2013г. – м.Май 2014г., подс.А. е следвало да изплати общо 7 / седем/ ежемесечни вноски по 80,00 лева или сумата 560 /петстотин и шестдесет/ лева.

 

ПО ДОКАЗАТЕЛСТВАТА:

 

Гореизложената фактическа установка съдът приема за установена от съвкупната преценка на събраните по делото писмени доказателства – Постановление за образуване на досъдебно производство № 35/2014г. от 06.03.2014г. на РП-Г.; Опис; Докладна записка относно извършена проверка по Постановление на РП-Г. с рег.№ 1340/04.02.2014г. на РУП-Г.; Постановление № 35/2014г. от 20.01.2014г. на РП-Г.; Тъжба от К.Т.З. с вх.№ 35/2014г. от 13.01.2014г.; Копие от Решение № 358/08.10.2013г. по гр.дело № 84/2013г., по описа на РС-Г.; Обяснение от К.Т.З.; Обяснение от Т.И.А.; Протокол за разпит на свидетел; копие от Удостоверение за раждане на Т.Т.А., издадено въз основа на акт за раждане № 1959/11.10.2011г.  от гр.С.З.; Искане на основание чл.159 от НПК с рег.№ 3029/20.03.2014т. на РУП-Г.; Писмо с изх.№ 468/24.03.2014г. от ДСИ Г.Н. при РС-Г.; Постановление за привличане на обвиняем и вземане на мярка за неотклонение; Протокол за разпит на обвиняем; Искане за изготвяне на справка за съдимост с рег.№ 3507/28.03.2014г. на РУП-Гълъбово; Справка за съдимост на Т.И.А. с рег.№ 147/28.03.2014г., издадена от РС-Г.; Декларация за семейно и материално положение и имотно състояние; Протокол за предявяване на разследване – 2 броя и Заключително постановление, а така също и от гласните – показанията на свидетеля К.Т.З. и обясненията на подсъдимия Т.А., дадени на съдебното следствие.

 

По делото не са налице доказателства противни на така възприетата и изложена по – горе фактическа обстановка, което да налага отделното им обсъждане.

 

ПРАВНА КВАЛИФИКАЦИЯ:

 

С оглед на установената по делото фактическа обстановка съдът приема, че подсъдимия Т.И.А. с ЕГН ********** е осъществил от субективна и обективна страна състава на престъпление по чл.183 ал.1 от НК, тъй като след като е бил осъдена да издържа свой низходящ, съзнателно не изпълнил задължението си в размер на повече от 2 /две/ месечни вноски, в случая 7 /седем/ месечни вноски на обща стойност 560 /петстотин и шестдесет/ лева.

 

Съгласно чл.183 ал.1 от НК, който след като е осъден да издържа свой съпруг, възходящ, низходящ, брат или сестра, съзнателно не изпълни задължението си в размер на две или повече месечни вноски, се наказва с лишаване от свобода до една година или с „пробация”.

Разпоредбата на чл.183, ал.1 от НК изрично постановява, че се държи наказателно отговорен този, който като е осъден да заплаща издръжка на свой близък, посочен в закона, съзнателно не изпълни задължението си в размер на две или повече месечни вноски.

Инкриминираният период от време, за който осъденото да заплаща издръжка лице може да се държи наказателно отговорно за съзнателно забавяне изплащането на дължимите месечни вноски, е само, след като е влязло в сила осъдителното решение за заплащането на издръжката.

В случая, акта на съда, с който подс.Т.А. е осъден да заплаща издръжка и е определен  размера й, е влязъл в законна сила на 01.11.2013г. Подсъдимият не е започнал да заплаща издръжка и до настоящия момент не е платил нито една вноска.

Поради това, че същността на издръжката е да задоволява ежедневните нужди на лицата, които са нетрудоспособни и не могат да се издържат от личните си имущества, тя е изискуема през течение на целия месец, за които се отнася. Издръжката служи за задоволяване на бъдещи нужди на лицето/лицата, в полза на което е присъдена. По тези съображения съдебната практика приема, че тя е изискуема от началото на месеца, за които се отнася и не трябва да се изчаква неговото изтичане. Задължението на родителя за издръжка на низходящ е приоритетно и безусловно. Издръжката на не навършило пълнолетие дете е основния социален и правен аспект на родителското алиментно задължение. Тя е най-важният случай в системата на задълженията за издръжка въобще и е свързана с конституционните принципи за особени грижи към децата. Нейната изключителна обществена значимост произтича от връзката й с развитието на подрастващите. Именно, тази нейна значимост обуславя специфичният режим на задължението. По смисъла на чл.76 от ЗЗД, най – обременителното за подсъдимия е задължението му, което като не изпълни, влече след себе си наказателна отговорност.

 

От субективна страна деянието е извършено умишлено, при условията на пряк умисъл. Подсъдимия Т.А. е съзнавал обществено - опасния характер на деянието, съзнавал е, че дължи ежемесечна издръжка на своя низходящ, но не я е заплащал и в този смисъл е съзнавал е и е искал настъпването на обществено - опасните последици.

 

ОТНОСНО ВИДА И РАЗМЕРА НА НАКАЗАНИЕТО:

 

При определяне вида и размера на наказанието съдът се съобрази с двата принципа в наказателното право – на законоустановеност на наказанието и на индивидуализация на наказанието.

 

Съгласно първият принцип за извършеното престъпление се предвижда наказание „лишаване от свобода” или „пробация”.

 

При индивидуализация на наказанието съдът се съобрази със степента на обществена опасност на деянието и дееца, подбудите за извършването му и с всички смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства. Подсъдимият Т.А. признава вината си и проявява критичност към постъпките си, същия е без постоянна работа и без постоянни доходи. Тези обстоятелства се прецениха като смекчаващи отговорността. Като отегчаващи отговорността обстоятелство се отчетоха: липсата на каквото и да е желание или усилие за заплащане на издръжката и обремененото му съдебно минало.

 

Съдът, след като съобрази характера на извършеното престъпление, личността на дееца, обстоятелствата, при които е извършено престъплението, всички смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства, и с оглед реализиране целите по чл.36 от НК, прецени, че целите на наказанието ще се постигнат с определяне на наказание по втората алтернатива на чл.183, ал.1 от НК, а именно „пробация”. Ето защо, съдът наложи на подсъдимия Т.И.А. с ЕГН **********, наказание при баланс на смекчаващите и отегчаващите отговорността обстоятелства –– ориентирано около средния размер, а именно „пробация” за срок от 12 /дванадесет/ месеца, със следните пробационни мерки:

 

- „Задължителна регистрация по настоящ адрес” за срок от 12 / дванадесет / месеца с периодичност на срещите два пъти седмично и

- „Задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от 12 / дванадесет / месеца.

 

Причини и условия способствали за извършване на престъплението: ниско правно съзнание на подсъдимия и лекомисленото му поведение като родител.

 

Воден от горните мотиви, съдът постанови присъдата си.

           

                                  

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:…………………….

                                                                                                                         / Х. А. /