Решение по дело №3310/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 441
Дата: 15 март 2022 г. (в сила от 15 март 2022 г.)
Съдия: Йордан Росенов Русев
Дело: 20217180703310
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 декември 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И E

 

№ 441

 

гр. Пловдив, 15. март 2022год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивският административен съд, ХХI касационен състав, в публично съдебно заседание на шестнадесети февруари през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯВОР КОЛЕВ

ЧЛЕНОВЕ: ЯНКО АНГЕЛОВ

ЙОРДАН  РУСЕВ

при участието на секретаря ПОЛИНА ЦВЕТКОВА и прокурора ЗДРАВЕНА ЯНЕВА, като разгледа докладваното от съдия Й.Русев КАНД № 3310 по описа за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по реда на чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ във връзка с чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

Образувано е по касационна жалба, наименована „Възражение“ от Д.А.Д., ЕГН **********, с адрес: ***, против Решение № 1822/28.10.2021г. на Пловдивския районен съд, постановено по АНД № 5918/2021г., с което е потвърдено наказателно постановление № 21-1030-006414 от 08.07.2021г. на Началник група при ОД на МВР - гр.Пловдив, сектор „Пътна полиция“, с което на касатора, на основание чл. 638, ал. 3 от Кодекса за застраховането КЗ/ е наложено административно наказание – глоба в размер на 400 (четиристотин) лева.

Искането е обжалваното решение да бъде отменено, а с това и наказанието, наложено с издаденото НП. В жалбата се поддържа теза за недоглеждане и заблуждение от страна на касатора, че имал 14-дневен гратисен период за подновяване на застраховката „Гражданска отговорност“. Сочи се също допусната явна фактическа грешка в издаденото НП, както и обстоятелството, че Д. притежава
„контролен талон за водач без наказания“.

Ответникът по касационната жалба- ОД на МВР - гр.Пловдив, сектор „Пътна полиция“, редовно призован, не се явява и не взема становище по жалбата.

Прокурорът от Окръжна прокуратура-Пловдив по съществото на спора изразява становище за неоснователност на жалбата.

Административен съд - Пловдив, в настоящия касационен състав, като провери законосъобразността на първоинстанционното решение, във връзка с наведените от касатора оплаквания, намери следното:

Касационната жалба е подадена в преклузивния срок по чл. 211, ал. 1 от АПК от лице, имащо правен интерес като страна в първо-инстанционното производство, за която решението е неблагоприятно, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество е неоснователна.

Районният съд, въз основа на събрани по предвидения в процесуалния закон ред доказателства, е достигнал до правилния извод, че касаторът на 14.06.2021г. около 20:25ч. в гр. Пловдив, на ул. „Лозенград“ – кръстовище с ул. „Хан Аспарух“ управлявал лек автомобил БМВ 318 И с рег. № ***, собственост на А.Р.Н., без да има сключен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“. На касатора бил съставен АУАН № 192882/14.06.2021г., въз основа на който било издадено и НП № 21-1030-006414 от 08.07.2021г. на началник група при ОД на МВР - гр.Пловдив, сектор „Пътна полиция“ за нарушение на чл. 638, ал. 3 от КЗ.

Районният съд е приел за установена така изложената фактическа обстановка, след като се е запознал с представените по делото писмени и гласни доказателства, събрани при разпита на свидетеля Марудов, по чийто показания няма данни по делото да са направени възражения.

Обжалваното решение е валидно и законосъобразно.

Съгласно чл. 638, ал. 3 от КЗ лице, което не е собственик и управлява моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, се наказва с глоба от 400 лв. Разглежданият текст предвижда наказание за лице-несобственик, което управлява МПС, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. Изпълнителното деяние тук е управление на МПС, от лице, което не е собственик на моторното превозно средство и няма сключена застраховка "Гражданска отговорност". Касаторът не е ангажирал доказателства, че има сключена застраховка „Гражданска отговорност“ към датата на проверката, поради което е субект на административна отговорност по чл. 638, ал. 3 от КЗ. Действително задължението за сключване на договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ е на собственика и е за всяко регистрирано МПС, което не е спряно от движение /чл. 483, ал.1 от КЗ/, но чл. 481, ал.3 от КЗ въвежда абсолютна забрана за движение на МПС, за които няма сключена и действаща застраховка ГО за водача: „Не се допуска движение на моторно превозно средство по пътищата, отворени за обществено ползване по смисъла на чл. 2, ал. 1 от Закона за движението по пътищата, без водачът да е застрахован по реда на този кодекс". Предвид на тази абсолютна забрана за движение на МПС без сключена застраховка „Гражданска отговорност“ от касатора безспорно е осъществен съставът на административно нарушение по чл. 638, ал.3 от КЗ с всички негови обективни признаци.

Нарушението по чл. 638, ал. 3 от КЗ, за което е ангажирана административнонаказателната отговорност на касатора е свързано с обществените отношения, гарантиращи правата на физическите, юридическите лица и причинените на трети такива имуществени и неимуществени вреди. Посочената норма е императивна и възвежда задължително поведение – управление на МПС след сключване на застраховка „Гражданска отговорност” за посочените в нормата лица. Фактическите обстоятелства, свързани с настоящия случай, не сочат на маловажност по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, особено като се има предвид характерът на този вид административно нарушение. До този извод е стигнал и районният съд в мотивите на обжалваното решение. На извод, обратен на посочения, не навежда и представените по делото копия от застрахователна полица. Автомобилът, управляван от касатора, девет дни е бил без сключен и действащ договор за застраховка „Гражданска отговорност“ преди да бъде спрян за проверка от контролните органи. Задължение на водачите на МПС е да следят за наличието на този вид застраховка и касаторът е имал възможност да провери наличността ѝ, преди да предприеме управление на МПС. Възраженията в КЖ за самозаблуждение от страна на водача, че е в хипотеза на гратисен период за подновяване на застраховката, както и за притежаван от него „контролен талон за водач без наказания“ са ирелевнтни в настоящия случай и не сочат касационни основания за отмяна на обжалваното решение. Допуснатата явна фактическа грешка в съдържанието на НП не съставлява съществено нарушение, което би могло да рефлектира върху правото на защита на нарушителя, както правилно е посочил и районният съд.

При тези съображения, касационните оплаквания не намират опора в доказателствата по делото и са неоснователни. Първоинстанционният съд правилно е приложил закона, като е потвърдил наказателното постановление и не е допуснал нарушения на материалния закон и на процесуалните правила при постановяването на обжалваното решение. Същото е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон и следва да бъде оставено в сила. 

Водим от горното Административен съд-Пловдив, ХХI касационен състав,

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1822/28.10.2021г. на Районен съд - Пловдив, постановено по АНД № 5918/2021г. 

Решението е окончателно.

      

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

                   2.