Решение по дело №1532/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1638
Дата: 18 септември 2020 г.
Съдия: Здравка Георгиева Диева
Дело: 20197180701532
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 23 май 2019 г.

Съдържание на акта

Gerb osnovno jpegРЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Административен съд  Пловдив

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 1638/18.9.2020г.

гр.Пловдив,  18 . 09 . 2020г.

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

Административен съд-Пловдив, VI състав, в открито заседание на втори септември две хиляди и двадесета година, в състав :

                                                                               Административен съдия : Здравка Диева

 

С участието на секретаря Г.Г., като разгледа докладваното от съдията адм.д.№ 1532/2019г., за да се произнесе , взе предвид следното :

*** ООД, гр.Пловдив, ул.“Чорлу“ № 82, представлявано от управителя С.В.П., ЕИК *********, с пълномощник адв.Ал.О. обжалва Заповед № РД – 09 – 229 от 01.03.2019г. на Министъра на земеделието, храните и горите, за одобряване на окончателен специализиран слой „Площи, допустими за подпомагане” за Кампания 2018г., в частта, с която част от заявените от *** ООД – площи за подпомагане, не са включени в специализирания слой „Площи, допустими а подпомагане”.

Становища на страните :

- В обжалваната част заповедта се счита за неправилна и незаконосъобразна. Поискано е да бъде отменена със задължаване на административния орган да извърши необходимите действия за включване на заявените, но неодобрени площи в специализирания слой „Площи, допустими за подпомагане”. Описани са имотите, декларирани със заявление за подпомагане УИН 16/290518/89443, приети за недопустими : 1. идентификатор на деклариран парцел 00672-313-1-1 в землище на с.Арчар, община Димово, област В., допустима площ : 3,85, недопустима площ – 0,25; 2. идентификатор на деклариран парцел 00672-370-1-1 в землище на с.Арчар, община Димово, област В., допустима площ : 0,8, недопустима площ – 0,95; 3. идентификатор на деклариран парцел 00672-562-1-1 в землище на с.Арчар, община Димово, област В., допустима площ : 0, недопустима площ – 0,48; 4. идентификатор на деклариран парцел 00672-58-1-1 в землище на с.Арчар, община Димово, област В., допустима площ : 0, недопустима площ – 0,57; 5. идентификатор на деклариран парцел 00672-58-2-1 в землище на с.Арчар, община Димово, област В., допустима площ : 0, недопустима площ – 0,71; 6. идентификатор на деклариран парцел 59032-333-6-1 в землище на с.П., община Родопи, област Пловдив, допустима площ : 0,4, недопустима площ – 0,10. Поддържа се, че имотите са изключени от окончателния Специализиран слой, без да са налице основания за това – площите са поддържат и обработват. Заявено е искане за присъждане на направените съдебни разноски.

В съдебно заседание с ход по същество адв.О. моли жалбата да бъде уважена ако не в цялост, то частично. Позовава са на заключението по допълнителната комплексна експертиза, според което макар и не точно по зададените въпроси, за част от имотите има трайни насаждения – орехи, които и към момента съществуват и са съществували към 2018г. в някаква степен, противно на това, което е установено от проверяващите от Общинска служба “Земеделие”. По отношение на действителното състояние се счита, че извършения оглед и отразените констатации при проверката от 2018г. не съответстват на нормативните изисквания и не е детайлно посочено в какво се състои недоброто земеделско стопанство. За двата имота с люцерна бе заявено, че за 2019г. и 2020г. те не се обработват от дружеството-жалбоподател.

 Писмено е посочено, че оспорения административен акт се основава на неточни и незаконосъобразно извършени теренни проверки за допустимост на подпомагане на заявените площи. По отношение парцел с БЗС № 00672-313-1-1 и № 00672-370-1-1 се твърди, че при проверка служителите на ОСЗ не са спазили изискванията на Наредба № 2 от 26.03.2018г. за критериите за допустимост на земеделските площи за подпомагане по схеми и мерки за плащане на площ, като това е констатирано и от първата СТЕ. Преценката на допустимостта за подпомагане е извършена при посочване на погрешни критерии. Контролният доклад не съдържа данни за относимите изисквания в чл.4 от Наредба № 2 от 2018г.  чрез препращане в случая към чл.5 т.1 и чл.7 от наредбата, като в същия липсва информация за извършвана една или повече от дейностите по чл.5 т.1 от наредбата, както и налична ли е или може да бъде установена чрез растителни остатъци заявената земеделска култура. Счита се, че отсъстват данни теренната проверка на посочените БЗС, намиращи се в с.Арчар, област В., да е извършена съгласно изискванията на Наредба № 2 от 2018г. Заявено е, че представените снимки на място не кореспондират с установеното в протокола за теренни проверки и явно се различават от установеното в допълнителната комплексна експертиза. В тази вр. – залесяване, описано в теренните проверки, не се установява от приложените към допълнителната експертиза снимки. Относно БЗС № 00672-562, с.Арчар също е оспорено наличието на основания за изключването му от слоя „Площи, допустими за подпомагане“ – установената при теренната проверка липса на минимум 70% живи култури, заявени за подпомагане, се различава от установеното в допълнителната комплексна експертиза. За БЗ № 00672-58, с.Арчар оспорването на наличието на основания за изключването му от слоя „Площи, допустими за подпомагане“, се основава на твърдение за несъответствие между теренната проверка и чл.5 т.1, чл.7 от наредбата. За БЗС № 00672-58 в с.П., община Родопи се твърди, че резултатите от теренната проверка не отговарят на наличните орто-фото карти, а снимките на изключената за подпомагане площ се неясни и не доказват състоянието на изключените площи. Посочено е, че по отношение на съпоставката с наличната орто-фото карта се установява, че по южната граница поне една трета от недопустимата площ съставлява разорана площ, край на реда, който се обработва, на югоизток и изток цялата площ е разорана, а на север също има малка площ, която е край на лозовия ред и се обработва. Поддържа се, че част от изключените площи от ЦОФК са обработваеми, поради което дешифрацията не е извършена коректно. С оспорване на фактическите констатации за издаване на оспорената заповед е заявено, че изключените части от имотите са проверявани многократно при изпълнение на проекта, вкл. относно отглежданите земеделски култури и не е открито нарушение, в която връзка са изброени приети по делото доказателства.

- Ответникът Министър на земеделието, храните и горите се представлява от ст.юрисконсулт Х.Ш. и оспорва жалбата. В писмено становище /л.22, 23/ поддържа законосъобразност на акта, с искане за отхвърляне на жалбата : Специализираният слой „Площи, допустими за подпомагане” /СС/ представлява геореферирана графична база данни за площите, допустими за подпомагане за съответната кампания, изграден на база ортофото и сателитни изображения за територията на страната. Тази електронна база е част от системата за идентификация на земеделските парцели /СИЗП/, която съгл. чл.30 ал.2 т.2 от Закона за подпомагане на земеделските производители /ЗПЗП/ е част от Интегрираната система за администриране и контрол /ИСАК/. Заявено е, че специализираният слой се състои от площите, за които се счита, че отговарят на изискванията за подпомагане и този слой се актуализира основно с използването на сателитни или самолетни изображения, от които е изготвена цифровата ортофото карта, а също така и чрез отразяване на резултати от теренни проверки на характеристики на физическите блокове. В системата за идентификация на земеделските парцели се създава специализиран слой „Площи, допустими за подпомагане” /преди „Площи в добро земеделско състояние”/, за да се използва от Разплащателната агенция за административни проверки на подадените заявления за подпомагане по чл.37 ал.2 ЗПЗП и за да улесни земеделските стопани при заявяването на земеделските парцели за подпомагане – чл.16а от Наредба № 105/2006г. Производството по създаването и одобряването на окончателния СС се провежда от Министерството на земеделието и храните и представлява сложен фактически състав от административнопроцесуални действия на администрацията, която подпомага земеделските стопани да заявят своите парцели, с които искат да участват в съответната кампания за подпомагане. Съответно, състоянието на земеделските площи е динамично – обусловено както от човешката дейност по тяхното обработване, така и от климатичните условия. Поради това е предвидено неговото ежегодно обновяване – точният размер и точните граници на СС са от определящо значение както за дейността на Разплащателната агенция във вр. с правомощията й по определяне на плащанията по схемите и мерките за подпомагане на земеделските стопани, така и за самите земеделски производители при подаване на заявленията за подпомагане.

Заявено е, че със Заповед № РД 46-504/12.12.2018г. на Министъра на земеделието, храните и горите е одобрен проект на СС „Площи, допустими за подпомагане” за кампания 2018г., като част от Системата за идентификация на земеделските парцели, обновен за 2018г. чрез дешифрация /разчитане/ на нова цифрова ортофотокарта /ЦОФК/ на страната по самолетно и сателитно заснемане от 2018г. и чрез отразяване на резултатите от теренни проверки, проведени през годината от страна на областните и общинските структури на Министерството на земеделието, храните и горите. В раздел IV на заповедта изрично е указана възможността, земеделските стопани в срок до 07.01.2019г. да подадат възражения за включване или невключване на определени физически блокове или части от тях в СС за кампания 2018г. Основната цел на заповедта е да информира заинтересованите лица за изготвяне на специализирания слой, да им укаже възможност за запознаване с него и подаване на възражения против обхвата му. Жалбоподателят е подал възражение вх. рег. № АР-39/04.01.2019г. срещу заповедта с посочени в него 6 бр. парцели в землището на с.Арчар, община Димово, обл. В. и с.П., община Родопи, обл.Пловдив, за които е подадено заявление за подпомагане УИН 16/290518/89443. С позоваване на писмо изх.№ 70-1739/05.04.2019г. на дирекция „Директни плащания и идентификация на земеделските парцели”, е посочено, че площите – предмет на жалбата попадат в частта от страна извън извършеното през годината самолетно заснемане, тоест – за тези територии МЗХГ не разполага с актуална за кампанията Цифрова ортофото карта, която да бъде дешифрирана. В случая актуализацията на СИЗП и на специализирания слой „Площи, допустими за подпомагане” /ПДП/ за кампания 2018г. е извършена чрез теренни проверки, вкл. на физическите блокове, в които има заявени площи извън актуалния към момента на кандидатстване „допустим слой”, съгл. заповед № РД-09-757/10.08.2019г. на министъра на земеделието, храните и горите. След проверка на получените възражения и отстраняване на установени непълноти и грешки, МЗХГ изготвя окончателен специализиран слой „Площи, допустими за подпомагане”. Със Заповед № РД-09-229/01.03.2019г. министъра на земеделието, храните и горите одобрява окончателен специализиран слой „Площи, допустими за подпомагане” за кампания 2018г. като част от СИЗП. Заповедта се изпраща за обнародване в Държавен вестник и се публикува на интернет страницата на МЗХГ и на Държавен фонд Земеделие. Поддържа се издаване на оспорената заповед от компетентен орган, в предписаната в закона форма и при спазване на административнопроизводствените правила.

По същество е изразено становище за неоснователност на жалбата и искане за оставянето й без уважение, ведно с присъждане на юрисконсултско възнаграждение /л.244/.

Окръжна прокуратура-Пловдив не участва по делото.

I. Обжалваната заповед е „качена” на 08.03.2019г. според информация от сайта на МЗХГ. Жалбата е подадена чрез Български пощи на 22.03.2019г. /плик - л.12 от адм.д.№5582/2019г. на ВАС / - в 14 дн.срок, посочен в заповедта, от адресат на неблагоприятен административен акт – по отношение заявен обхват на спора. В оспорената част от заповедта, административният акт е неблагоприятен за жалбоподателя, тъй като засяга пряко правата и законните му интереси по отношение на 6-те парцела, приети за недопустими /вкл. частично недопустими/, съответно – които не са включени в обхвата на одобрения окончателен специализиран слой „Площи, допустими за подпомагане” за Кампания 2018г. Жалбата е допустима за разглеждане по основателност.

Административно дело № 1532/2019г. на АС-Пловдив е образувано след изпращане от ВАС по подсъдност за произнасяне по жалбата на *** ООД против Заповед № РД – 09 – 229 от 01.03.2019г. на Министъра на земеделието, храните и горите, за одобряване на окончателен специализиран слой „Площи, допустими за подпомагане” за Кампания 2018г., в оспорената й част, в съответствие с Определение № 7585/21.05.2019г. по адм.д.№ 5582/2019г. на ВАС.

II. 1. Оспореният акт е издаден на основание чл.25 ал.4 от Закона за администрацията, чл.33а ал.2 от Закона за подпомагане на земеделските производители и чл.16г ал.4 от Наредба № 105/22.08.2006г. за условията и реда за създаване, поддържане, достъп и ползване на Интегрираната система за администриране и контрол.

Със заповедта е одобрен окончателен специализиран слой „Площи, допустими за подпомагане” за Кампания 2018г. като част от система за идентификация на земеделските парцели, който е актуализиран за 2018г. чрез дешифрация на нова цифрова ортофотокарта на страната по самолетно и сателитно заснемане от 2018г.; отразяване на резултатите от теренни проверки, извършени през годината от страна на Технически инспекторат на Държавен фонд „Земеделие” – Разплащателна агенция /ДФЗ – РА/ и областните и общински структури на МЗХГ, както и чрез проверка на получени възражения срещу обхвата на проекта на специализирания слой „Площи, допустими за подпомагане”, одобрен със Заповед № РД 46-504/12.12.2018г. на министъра на земеделието, храните и горите.

Заповед № РД – 09 – 229/01.03.2019г. е издадена от министъра на земеделието, храните и горите – подписана със запетая от „за министър” – „заместник-министър В.К., заповед за заместване № РД09-223/22.02.2019г.”.

При насрочване на делото към страните са отправени указания по доказателствената тежест и във вр. с доказателствата /л.3/, като ответникът изрично е задължен да представи доказателства за компетентност на заместник-министъра, подписал със запетая оспорената заповед – заверен препис от Заповед № РД 09-223/22.02.2019г. – отразена до подписа със запетая на зам-министъра и доказателства за отсъствие на министъра на земеделието, храните и горите на 01.03.2019г. /данни за отпуск, командировка, др./.

1.1. С изм. на ЗПЗП – ДВ бр.40 от 13.05.2014г. е приета нова разпоредба чл.33а, според ал.2 на която : Данните в системата за идентификация на земеделските парцели, които се отнасят до физическите блокове и специализирания слой „Площи в добро земеделско състояние", се обновяват ежегодно с цел отразяване на реалното състояние и ползване на площите. Обхватът на специализирания слой се одобрява със заповед на министъра на земеделието и храните по ред, определен в наредбата по чл. 30, ал. 6.“. Според Т.Р. № 8 от 11.12.2015г. по т.д. № 1 / 2015г. : Специализираният слой "Площи, допустими за подпомагане" (СС), чието наименование съгласно чл. 16г от Наредба № 105 преди изменението с ДВ, бр. 16/2015г., бе специализиран слой "Площи в добро земеделско състояние", представлява геореферирана графична база данни за площите, допустими за подпомагане за съответната кампания, изграден на база ортофото и сателитни изображения за територията на страната. Тази електронна база е част от Системата за идентификация на земеделските парцели (СИЗП), която пък по силата на чл. 30, ал. 2, т. 2 от Закона за подпомагане на земеделските производители (ЗПЗП) е част от Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК). Специализираният слой се състои от площите, за които се счита, че отговарят на изискванията за подпомагане. Този слой се актуализира основно с използването на сателитни или самолетни изображения, от които е изготвена цифровата ортофото карта, а също така „и чрез отразяване на резултати от теренни проверки на характеристики на физическите блокове.”

Заповедта на министъра на земеделието и храните, издадена на основание чл. 16г ал. 4 /предишна 2/ от Наредба № 105, е акт, с който се засягат конкретни права и законни интереси на земеделския производител, и този акт подлежи на съдебен контрол за законосъобразност. Възприето е, че Разплащателната агенция действа в условията на обвързана компетентност и няма как да извърши окончателна оторизация и плащания на площ за съответната година и да приеме заявление за подпомагане през следващата година, ако парцелът на съответното лице не е включен в заповедта по чл. 16г, ал. 4 от Наредба № 105. Това е причината, обосноваваща прекия и непосредствен правен интерес на земеделския производител да оспорва заповедта.

1.2. Компетентността на лицето издало обжалвания акт, съдът проверява служебно, при съобразяване основанията за обявяване нищожност на административния акт : нарушаване изискванията за компетентност, пълна липса на правно основание, невъзможен предмет и др. според спецификата на случая. Относно компетентност на органа – издател според правното основание за издаване на заповедта : Съгл. чл.33а ал.2 ЗПЗП в редакция към дата на издаване на административния акт /доп., ДВ бр.18 от 2018г./ – „Данните в системата за идентификация на земеделските парцели, които се отнасят до физическите блокове и специализирания слой "Площи, допустими за подпомагане", се обновяват ежегодно чрез дешифриране (компютърно разчитане) на актуална цифрова ортофото карта, чрез извършване на специализирани теренни проверки на референтни парцели и чрез отразяване на резултатите от проверките на място по чл. 37 с цел отразяване на реалното състояние и ползване на площите. Обхватът на специализирания слой се одобрява със заповед на министъра на земеделието, храните и горите по ред, определен в наредбата по чл. 30, ал. 6. Заповедта се обнародва в "Държавен вестник". Министърът на земеделието, храните и горите е компетентен орган, правомощията на който произтичат пряко от закона. В случая заповедта е издадена в хипотеза на заместване, поради което следва да бъде съобразено Т.Р. № 4/22.04.2004г. по т. д. № ТР-4/2002г. на Общото събрание на съдиите на ВАС, според което – „Заместването се извършва в случаите, когато лицето, титуляр на правомощия, е в обективна невъзможност да ги изпълнява. В тези случаи, предвид необходимостта от непрекъснато функциониране на административния орган, по силата на изрична писмена заповед, отсъстващият титуляр нарежда заместването му от друго, подчинено нему лице. За определения период заместващият изпълнява правомощията на замествания в пълен обем, като върши това от името на замествания орган.”. При заместване, за разлика от хипотезата при делегиране на правомощия, ответник е заместваният административен орган.

Представена по делото е Заповед № РД 09-212 от 22.02.2019г. /л.19/, а не Заповед № РД 09-223/22.02.2019г. – отразена до подписа със запетая на зам -министъра. В писмо на МЗХГ /л.17/ е посочено, че „При изписване на заповедта за заместване в щемпела на оспорваната заповед е допусната техническа грешка”. Представената заповед отразява основанието за заместване – ползване на законоустановен годишен отпуск от страна на министъра, за периода от 27.02.2019г. до 01.03.2019г. включително. Възприема се хипотезата на чл.62 ал.2 АПК, като допуснатата очевидна фактическа /в случая в изписването на част от цифровото означение на заповедта за заместване/ не повлиява на компетентността на органа, издал оспорената заповед. Същата е издадена в период на заместване на министъра, който е отсъствал поради обективна пречка – ползване на законоустановен годишен отпуск.

1.3. Представената административна преписка съдържа : оспорената заповед; заповед № РД 46-504/12.12.2018г. за одобряване проект на специализиран слой „Площи, допустими за ползване” за кампания 2018г., съгл. чл.15 от Наредба № 105/2006г., която да се публикува на 19.12.2018г. на интернет страницата на МЗХГ и ДФЗ, ведно със съобщение до кандидатите за подпомагане по схемите и мерките за плащане на площ през 2018г. с възможност за запознаване с актуализирания специализиран слой „Площи, допустими за подпомагане” за кампания 2018г. и подаване на възражения против конкретни части от него, по реда на чл.16б, 16в и 16г от наредба № 105/2006г.; писмено уведомление от дирекция „Директни плащания и идентификация на земеделските парцели” при МЗХГ до директор дирекция „Правна” – предоставяне на административната преписка, съдържаща се в CD – 3 бр. /за съда, за жалбоподателя и за процесуалния представител на ответника/, ведно с пояснение - Заповед № РД 46-504/12.12.2018г. за одобряване проект на специализиран слой „Площи, допустими за ползване” за кампания 2018г. и съобщение са публикувани на 19.12.2018г. на интернет страницата на МЗХГ. Проектът е актуализиран чрез дешифрация /разчитане/ на нова цифрова ортофотокарта /ЦОФК/ на страната по самолетно/сателитно заснемане през 2018г. и чрез отразяване на резултатите от теренни проверки през годината. Въз основа на подадените в срок възражения МЗХГ е извършило необходимите проверки и СС „Площи, допустими за подпомагане”, е актуализиран в случаите, в които е установена техническа грешка или пропуск в него. С проверка в регистъра на подадените възражения за кампания 2018г. е установено, че жалбоподателят е представил в Областна дирекция Земеделие – Пловдив възражение против обхвата на специализирания слой „Площи, допустими за подпомагане” – с рег. № АР-39 от 04.01.2019г. Хартиеният екземпляр на възражението в оригинал се съхранява в съответната ОД Земеделие към МЗХГ /представено е сканирано копие на възражението/.

Заповед № 09-229/01.03.2019г. на министъра на земеделието, храните и горите е публикувана в Държавен вестник, бр.20 от 08.03.2019г. /стр.100/ и на интернет страницата на МЗХГ, на 08.03.2019г. *** ООД е с УРН 650946 и за кампания 2018г. бенефициентът е заявил за подпомагане 13 парцела. Обект на възражението до МЗХГ, респект. – на жалбата, са 6 парцела, за които е посочено : „Площите попадат в частта от страната извън извършеното през годината самолетно заснемане. Тоест, за тези територии МЗХГ не разполага с актуална за кампанията /от същата година/ Цифрова ортофото карта /ЦОФК/, която да бъде дешифрирана. Съответно в случая актуализацията на СИЗП и на специализирания слой ПДП за кампания 2018 е извършена чрез теренни проверки, включително на физическите блокове, в които има заявени площи извън актуалния към момента на кандидатстване „допустим слой”, съгласно заповед № РД 09-757/10.08.2019г. на министъра на земеделието, храните и горите.”.

Представени са като съдържание на CD: заповед № РД 09-757/10.08.2018г. и протоколи от теренни проверки, ведно със снимки от GPS към тях, както и таблица с подробни данни за заявените от кандидата парцели за кампания 2018г. В резултат на извършена допълнителна – трета проверка по казуса, е потвърдена коректността на извършените теренни проверки и на отразяването на констатациите от тях в СИЗП за кампания 2018г. по отношение на конкретните площи. Адм.д.№ 5582/2019г., ВАС съдържа диск в плик № 11 снимки – приложени към първата СТЕ – л.49, вкл. от 09.07.2018г. – 4 бр. JPEG изображения. В плик 207 по настоящото дело - наименован 4 бр. JPEG изображения 7 FB 00672 – 313, 370, 562, 58, се съдържат 21 бр. JPEG изображения от 09.07.2018г. и от 11.09.2018г. – без орехови дръвчета и без люцерна. Всяка снимка /изображение/ е с дата и координати – само на една снимка е личимо едно младо дръвче – файл 00672 – 313_884153_Т_ от 11.09.2018г.

2. В съответствие с ТР № 16/1975г. на ОСГК на ВС на РБ - мотивите към административния акт могат да се съдържат в друг документ, съставен с оглед предстоящото издаване на административния акт от помощни и подчинени на издателя на акта длъжностни лица или органи, като е възможно позоваване на извършени справки, проверки, както и на административни актове и други, представляващи в съвкупност фактически основания - в случая фактическите основания за издаване на оспорената заповед се съдържат в относими документи по отношение шестте имота и в частност – протоколите от теренни проверки, ведно със снимки от GPS към тях, както и таблица с подробни данни за заявените от кандидата парцели за кампания 2018г., предвид отсъствие на актуална за кампанията /от същата година/ Цифрова ортофото карта /ЦОФК/, която да бъде дешифрирана за конкретната територия, заета от площите на имотите в двете области.

2.1. Преписката бе допълнена в хода на съдебното производство : В писмено уведомление /л.18/ бе пояснено съдържанието на CD, част от което са файлове, които представляват сами по себе си оригинал на съответните данни и не са документи, а цифрови данни, които не съществуват на хартиен носител в оригинал; възражение от *** ООД, вх. № АР-39/04.01.2019г. против обхвата на актуализирания специализиран слой – като проект по заповед № РД 46-504/12.12.2018г., в което са индивидуализирани 6-те имота с идентификатор на деклариран парцел, площ на деклариран парцел в ха, допустима площ и недопустима площ /л.11/ и е поискано преразглеждане на специализирания слой по отношение на физическите блокове, в които попадат земеделските парцели, за които е установено несъответствие между декларираната и допустимата за подпомагане площ; Протокол № PDV-01-SV-20279/26.11.2018г. за специализирана теренна проверка на място на физически блокове от 12.10.2018г. в землището на с.П., община Родопи, обл.Пловдив, извършена от ст.експерт ОСЗ Родопи – С.В., утвърден от Директор ОДЗ – Пловдив, без данни за присъствие на земеделския стопанин /л.12 и сл./ - относно физически блок по т.2 – 59032.333, НТП СЗП 59032.233-6, метод GPS, за всички файлове е отразено „Без Промяна” – л.14, като за 59032-333-6 не е отразена установена култура; Протокол № VID-02-ЕК-16638/25.09.2018г. за специализирана теренна проверка на място на ФБ от 07.09.2018г. в землище с.Арчар /л.119 и сл./ : за 00672-313 е отразено корекция на граница и установена култура орехи, но за 00672-313-1-1 - промяна в границите; 00672-370-1-1, корекция на границите с ФБ 313, във ФП няма ДПП, не са отразени установени култури, чл.3 ал.1 – неземеделски площи; 00672-562-1-1, отпадане на ДПП, чл.9 ал.1 т.1 – във ФП няма над 70% живи растения, чл.9 ал.1 т.2 и чл.10 ал.2 т.2 б.а – неподдържани междуредия или тревостой над 0,5м.; 00672-58-1-1, отпадане на ДПП, чл.4 и чл.10 ал.2 т.1 – площта е неизползваема земя; 00672-58-2-1, отпадане на ДПП, чл.4 и чл.10 ал.2 т.1 – площта е неизползваема земя, л.120 и сл. ; Заповед № РД 09-757/10.08.2018г. на Министъра на земеделието, храните и горите /чл.30 ал.2 и ал.4 т.2, чл.33 ал.4 и чл.33а ал.1 и ал.2 ЗПЗП/ - за организиране извършването на специализирани теренни проверки на ФБ, попадащи на територията на съответните Областни дирекции Земеделие, по изготвени от МЗХГ списъци, съгл. приложена към заповедта методика /Приложение № 1/, със срок за физическо приключване на проверките – 10.10.2018г. и представяне на резултатите до 19.10.2018г., с осигуряване на служителите на високо проходим автомобил, GPS – устройство и т.н. /л.127 и сл./; Одобрените с цитираната заповед – Методика за избор на референтни парцели /ФБ/ за теренна проверка, вр. с актуализация на данните в СИЗП за 2018г. /л.130 и сл./ и Указания за извършване на специализирани теренни проверки на физически блокове за 2018г. /л.133 и сл. – измерването се провежда по начин, осигуряващ заснемането на границите на измерваните площи с необходимия брой точки /чупки/, с оглед отразяването на реалните характеристики на ФБ и/или площи, допустими за подпомагане; преди отиване на теренна проверка трябва да се провери дали GPS – устройството е в изправност, заредено и сигнализиращо за наличие на достатъчен брой спътници, за да е достоверно измерването /; Заповед № РД-11-432/31.08.2018г. за определяне на екипи от служители – мерачи на територията на област Пловдив, за извършване на специализирани теренни проверки на ФБ /л.152 и сл./; снимков материал към протокол за извършена теренна проверка на място по отношение имота в с.П., община Родопи – разпечатка от магнитния носител, приобщен по делото, с отбелязване номерата на парцелите; снимков материал към протокол за извършена теренна проверка на място по отношение имотите в с.Арчар, община Димово – разпечатка от магнитния носител, приобщен по делото, с отбелязване номерата на парцелите, л.156 и сл.; Заповед № РД-04-138/20.07.2018г. за определяне на екипи от служители на територията на област В., за извършване на специализирани теренни проверки на ФБ /л.198 и сл./; Протокол № VID-02-ЕК-16638/25.09.2018г. за специализирана теренна проверка на място на ФБ от 07.09.2018г. в землище с.Арчар; снимков материал към протокол за извършена теренна проверка на място по отношение имотите в с.Арчар, община Димово – магнитния носител.

2.2. СТЕ даде заключение по поставени въпроси в молба /л.25/ : - налице ли са данни за извършени „теренни проверки” за 6-те имота, декларирани за подпомагане от *** ООД, със заявление за подпомагане УИН 16/290518/89443; - в случай на извършени терени проверки, да се извърши съпоставка между наличните данни /местоположение, местност, граници, площ, отглеждана култура и др./ за проверяваните физически блокове /ФБ/ и дали същите съответстват на тези, заявени от земеделския производител в заявлението за подпомагане и в случай на установени разлики – същите да бъдат посочени ; - да бъде посочена установената от проверките недопустима за подпомагане площ на всеки от посочените ФБ, чрез обозначаването й графично върху съответния ФБ, с описание на нейните граници, вкл. в случай на разминаване между ФБ по извършената проверка и ФБ в подаденото заявление за подпомагане, в.л. да отрази същото чрез комбинирано графично нанасяне на съответните площи, както и в.л. да посочи датите на извършване на всяка „теренна проверка”, основанието за извършването й и установените обстоятелства; - да бъде посочено по какъв начин са индивидуализирани границите на ФБ при извършените теренни проверки /GPS – устройство или по други трайни белези, вкл. като посочи вида на позициониращото устройство, ако такова е използвано/ и извършени ли са същите съгл. Указания на Министъра на земеделието и храните, дадени на основание чл.15 ал.3 от Наредба № 105/2006г., като в.л. нанесе евентуално съществуващите огради за имотите, както и наличните трайни белези и/или координатни точки за съответните ФБ от теренните проверки – графично върху ФБ, декларирани от земеделския стопанин и в случай, че същите не съвпадат – да посочи установените разминавания, вкл. – в.л. да посочи за всеки конкретен случай съществува ли възможност за разминаване, вкл. поради отклонения в работата на GPS – устройството и/или други методи за обозначаване на мястото на проверката и действителното местоположение на проверяващите; - в.л. да посочи налице ли са снимки от извършените теренни проверки за всеки от отделните физически блокове и да нанесе координатите, от които е извършено заснемането върху съответните карти на ФБ, както и да посочи как са въведени координатите на заснемане и при възможност – съответстват ли на направените снимки на посоченото място на заснемане /съобразно видими трайни белези и характеристики на терена или чрез друг метод на съпоставка/; - в.л. да посочи отговарят ли изключените за подпомагане площи на изискванията на Наредба № 2 от 26 март 2018г. за критериите за допустимост на земеделските площи за подпомагане по схеми и мерки за плащане на площ и ако не отговарят – да бъде посочено как това е установено.

В СТЕ /л.36 и сл./ са описани всички земеделски парцели /13 бр./ по заявление УИН № 16/290518/89443 на бенефициента *** ООД и тези, по отношение на които е установена площ – извън обхвата на допустимия слой : 1. 00672-313-1-1, землище на с.Арчар, декларирана площ – 4,10 ха, недопустима площ – 0,25; 2. 00672-370-1-1, землище на с.Арчар, декларирана площ – 1,75 ха, недопустима площ – 0,94; 3. 00672-562-1-1, землище на с.Арчар, декларирана площ – 0,48 ха, недопустима площ – 0,48 /целия парцел/; 4. 00672-58-1-1, землище на с.Арчар, декларирана площ – 0,57ха, недопустима площ – 0,57 /целия парцел/; 5. 00672-58-2-1, землище на с.Арчар, декларирана площ – 0,71 ха, недопустима площ – 0,71 /целия парцел/; 6. 59032-333-6-1, землище на с.П., декларирана площ – 0,51ха, недопустима площ – 0,10.

Посочено е, че административните проверки на площите на жалбоподателя са извършени въз основа на база данни „Площи, допустими за подпомагане” за кампания 2018г., предоставени от МЗХГ. Част от площите, заявени от *** ООД попадат извън обхвата на допустимия слой, валиден към момента на кандидатстване през 2018г., както и района, където попадат парцелите – е изцяло извън териториалният обхват, предвиден за самолетно заснемане през 2018г., на ФБ №№ 00672-370, 00672-562, 00672-58 и 59032-333, където има заявени парцели от бенефициера, са извършени теренни проверки.

По отношение ФБ в землище на с.Арчар е цитиран Протокол № 16638/25.09.2018г. на длъжностни лица, документирал извършена теренна проверка на място от ОС Земеделие – Грамада : - ФБ №№ 00672-313 и 00672-370 /При извършване на проверката от актуалната към момента ЦОФК е разпечатана работна карта, съдържаща границите, идентификатора, площта, НТП на ФБ, както и са отбелязани контролни точки за проверка, които носят информация за площите /парчетата/, които излизат извън актуалния към момента допустим слой. Заявените площи в двата парцела са с декларирана култура – трайни насаждения – орехи. В Приложение № 1 е представено копие от работната карта от теренна проверка на ФБ №№ 00672-313 и 00672-370, като контролните точки са обозначени с жълт цвят. При теренната проверка е направено измерване с GPS – устройство, в режим „следа” – тоест, очертан е полигон с измерени GPS точки, които определят линията на подходящата за подпомагане площ. Границата на допустимата площ е променена, като от ФБ №№ 00672-313 и 00672-370 е образуван нов ФБ № 00672-313 с площ 4,86ха, като ФБ № 00672-370 е отпаднал. Към протокола от проверката са приложени 5 бр. фотоснимки, като позиционирането е отчетено с GPS координати /данните от местоположението, където е направено заснемането се запазват като „shp файл , формат от точков тип/ и обозначена дата, час и посока на заснемане. Снимките са направени на 07.09.2018г. и 11.09.2018г. Местоположението на заснемането, както и очертанието на заснетия полигон са показани върху скица, където са съвместени координатите на точките от заснемането с нанесените заявени парцели. Според скицата, на която са показани, снимките са направени на границата, както и във вътрешността на заявените парцели. Приложение № 2 представлява извадка от актуалната за кампания 2018г. ортофотокарта, с очертан в син цвят ФБ № 00672-313 /допустима площ/ и заявените парцели №№ 00672-313-1-1 и 00672-370-1-1, очертани с жълт контур. Приложение № 3 представлява графична извадка със съвместени заявените от жалбоподателя парцели № 00672-313-1-1 и 00672-370-1-1, обозначени с жълт контур, измерения полигон от проверката, показан със син контур и точките, показани със знак „звезда”, от които са направени фотоснимките, като нанасянето е на база координатите от приложените shp файлове към протокола от проверката.При преглед на ортофотокартата се вижда, че изключената от допустимата за подпомагане площ представлява площи, заети плътно с дървета и храсти. ; - ФБ №№ 00672-562 /по идентичен начин е представен отговор на поставените въпроси, като е отчетено, че : Заявената площ е с трайни насаждения – орехи. Приложение № 4 представлява копие на работната карта от теренната проверка на ФБ № 00672-562, като контролните точки са обозначени с жълт цвят. Снимките /5 бр./ са направени на 07.09.2018г. около 9ч. Местоположението на заснемането и очертанието на заснетия полигон са показани върху скица със съвместяване координатите на точките от заснемането с нанесени заявени парцели. „Някои от точките се припокриват, тъй като са направени от близко местоположение, като е сменена само посоката на снимане. От снимките се вижда телена мрежа, която огражда парцела на жалбоподателя /”направила съм справка и в Google Earth Pro”/, както и самия парцел, който е затревен и не се виждат орехови насаждения.”. Описано е съдържанието на Приложения №№ 5 и 6 по отношение ФБ 562. Отразено е, че според резултатът от извършената теренна проверка на ФБ № 562, отбелязан в протокола – няма допустима площ. Установено е, че няма над 70 % живи растения и е наличен тревостой над 0,5м /чл.9 ал.1 т.1 и чл.10 ал.2 т.2б от Наредба № 2 от 2018г./. Физически блок № 562 е отпаднал от специализирания слой „Площи, допустими за подпомагане”.; - ФБ № 00672-58 / по идентичен начин е представен отговор на поставените въпроси, като е отчетено, че : Заявената площ е с декларирана култура – люцерна. Снимките /9бр./ са направени на 07.09.2018г., около 11ч. От снимките се виждат площи, обрасли с трева, необработени. Не се виждат площи, посадени с люцерна. Местоположението на снимките е по границите на заявените от жалбоподателя площи. В приложение № 7 с лилав цвят е оградена проверяваната площ. Според резултатът от теренната проверка на ФБ № 58, отбелязан в протокола – в целия физически блок няма допустима площ. Установено е, че площта е неизползваема /пустееща/ - чл.4 и чл.10 ал.2 т.1 от Наредба № 2 от 2018г. ФБ № 58 е отпаднал от специализирания слой „Площи, допустими за подпомагане”. В Приложение № 8 – извадка от актуалната за кампания 2018г. ортофотокарта, с очертан в цикламен цвят е ФБ № 58, а допустимия слой е показан със син контур. ; - ФБ № 59032-333 : За извършената теренна проверка е съставен Протокол № 20279/26.11.2018г. от длъжностни лица при ОС Земеделие – Родопи. По идентичен начин е представен отговор на поставените въпроси, като е отчетено, че заявената площ е за трайни насаждения – лозя. Снимките са 2 бр. и са направени на 12.10.2018г., около 10.30ч. – на западната граница на заявения парцел, с посока на снимане – на изток. „Снимките не са много ясни и изобразяват част от лозови насаждения.”. В Приложение № 10 – копие от работната карта от теренната проверка на ФБ 333 – с червен кръг е ограден заявения от жалбоподателя парцел. Според резултатът от извършената теренна проверка на БЗС № 333-6, отбелязан в протокола – няма промяна на допустимата площ. Същевременно, в.л. е посочило „При преглед на ортофотокартата се вижда, че изключените от допустимата за подпомагане площ представлява ивици по границите на заявения парцел, които не са засети с лозови насаждения, като на места има наличие на дървета и храсти.”. Приложение № 11 /л.52 – ненаименовано изрично в заключението, но следващо в хронология номерацията на останалите приложения/ представлява извадка от актуалната за кампания 2018г. ортофотокарта, с очертан в жълт цвят заявения парцел 59032-333-6-1, обозначен с жълт контур и допустимия слой, показан със син контур. „Площта, заключена между жълтия и синия контур е изключената от допустимия слой заявена площ.”.

В заключителната част на СТЕ са представени отговори на въпросите : 1 въпрос - На заявените от жалбоподателя парцели са извършени теренни проверки, резултатите от които са документирани в протоколи, с приложени към тях – данни от измерванията, фотоснимки и работни карти.; 2 въпрос - След запознаване с материалите от извършените теренни проверки, извършване на необходимите справки в МЗХГ и направена съпоставка между данните от измерванията и данните от одобрената ортофотокарта и специализирания слой „Площи, допустими за подпомагане” за кампания 2018г, експертът счита, че заявените площи от жалбоподателя, които са извън допустимия слой – са били обект на теренни проверки.; 3 въпрос - Тъй като част от площите по заявлението на жалбоподателя попадат извън обхвата на допустимия слой, валиден към момента на кандидатстване през 2018г., както и района, където попадат парцелите е изцяло извън териториалния обхват на самолетно заснемане, процесните физически блокове са избрани за теренна проверка. Данните от проверката се отразяват автоматично в СИЗП, както и автоматично се изчисляват недопустимите площи на база цифровите данни. По заявлението за финансово подпомагане на жалбоподателя от допустимия слой са отпаднали площи от следните парцели : 1. 00672-313-1-1, землище с.Арчар, извън обхвата на допустимия слой е площ в размер на 0,25ха. ; 2. 00672-370-1-1, землище с.Арчар, извън обхвата на допустимия слой е площ в размер на 0,94ха Извършена е била теренна проверка на място от ОСЗ Грамада на двата ФБ, на 07.09.2018г. и на 11.09.2018г. – съставен е Протокол № 16638/25.09.2018г. Границата на допустимата площ е променена – от ФБ № 00672-313 и № 00672-370 е образуван нов ФБ № 00672-313 с площ 4,86ха. ФБ № 00672-370 е отпаднал. Изключената от допустимата за подпомагане площ представлява площи, заети плътно с дървета и храсти. От направената теренна проверка същите са определени като неземеделски площи – чл.3 ал.1 от Наредба № 2/2018г.; 3. 00672-562-1-1, землище с.Арчар, извън обхвата на допустимия слой е целия парцел с площ 0,48ха. Извършена е била теренна проверка на място от ОСЗ Грамада на ФБ, на 07.09.2018г. – съставен е Протокол № 16638/25.09.2018г. Като резултат от теренната проверка в протокола е отбелязано, че няма допустима площ. Установено е, че няма над 70 % живи растения и е наличен тревостой над 0,5м /чл.9 ал.1 т.1 и чл.10 ал.2 т.2б от Наредба № 2 от 2018г./. Физически блок № 562 е отпаднал от специализирания слой „Площи, допустими за подпомагане”.; 4 00672-58-1-1, землище с.Арчар, извън обхвата на допустимия слой е целия парцел с площ 0,57ха. 5. 00672-58-2-1, землище с.Арчар, извън обхвата на допустимия слой е целия парцел с площ 0,71ха. Извършена е била теренна проверка на място от ОСЗ Грамада на ФБ, на 07.09.2018г. – съставен е Протокол № 16638/25.09.2018г. Резултатът от теренната проверка на ФБ № 58, отразен в протокола – в целия ФБ няма допустима площ. Установено е, че площта е неизползваема /пустееща/ - чл.4 и чл.10 ал.2 т.1 от Наредба № 2/2018г. Целият ФБ № 58 е отпаднал от специализирания слой „Площи, допустими за подпомагане”. ; 6. 59032-333-6-1, землище с.П., извън обхвата на допустимия слой е площ в размер на 0,10ха. Извършена е била теренна проверка на място от ОСЗ Родопи на ФБ, на 12.10.2018г. – съставен е Протокол № 20279/26.11.2018г. Резултатът от проверката на БЗС № 333-6, отразен в протокола е – няма промяна в допустимата площ. Експертът се позовава на преглед на ортофотокартата, според който изключената от допустимата за подпомагане площ представлява ивици по границите на завения парцел, които не са заети с лозови насаждения, като на места има наличие на дървета и храсти.; 4 въпрос – При извършване на теренните проверки служителите са ползвали наличната актуална ЦОФК, върху която се налагат цифровите данни за проверяваните ФБ. Разпечатват се работни карти, които съдържат границите, идентификатора, площта, НТП на ФБ, както и са отбелязани контролни точки за проверка – контролните точки носят информация за площите /”парчетата”/, които излизат извън актуалния към момента допустим слой. В конкретния случай местоположението на проверяваните площи е определено от GPS устройство, както и са направени снимки с GPS фотоапарат. „Същото е видно от данните, приложените файлове към протоколите от проверките и работните карти за проверените физически блокове.”. Местоположението на проверките е отразено в приложения №№ 3, 5, 7, 10 към СТЕ, където са нанесени по координати точките на проверката. Относно точността на извършените проверки в.л. счита, че при използване на GPS устройство, независимо от неговата марка и вид – може да се допусне отклонение до 1 м., съгласно отчетените координати, при положение, че се използва само сателитен сигнал. „Конкретно за процесните теренни проверки, това отклонение не е от значение, предвид проверяваните площи”. Според в.л. – от наличните документи по делото и направените справки в МЗХ, теренните проверки са извършени съгласно Указания на Министъра на земеделието и храните – Приложение № 2 към Заповед № РД09-757/10.08.2018г.; 5 въпрос – При теренните проверки за всеки ФБ – обект на проверката, е направено геопозиционно заснемане с GPS фотоапарат и са изготвени снимки с точки от GPS координати за местоположението й, които автоматично се въвеждат в системата. Снимките и цифровите данни /shp файловете/ са приложени към протоколите от проверката. От снимките може да се определи посоката на снимане, като се изхожда от местоположението на заснемане и се сравни с ортофотокартата. Посоченото е дало основание на в.л. да направи фактически извод за това, че на площите на жалбоподателя действително е извършено заснемане, но не може да се даде точна преценка за състоянието на цялата площ. Местоположението на заснемането е показано върху скици, където са съвместени координатите на точките от заснемането и заявените парцели /приложения №№ 3, 5, 7 и 10/.; 6 въпрос – Всички изключени от допустимия слой площи от заявлението на жалбоподателя са били обект на теренни проверки, като местоположението на проверките отговаря на местоположението на изключените площи. Установено е, че са заявени площи, които са неизползваеми /пустеещи/ и липсва декларираната култура /люцерна/, като при заявените трайни насаждения няма над 70% живи растения и е наличен тревостой над 0,5м - чл.9 ал.1 т.1 и чл.10 ал.2 т.2б от Наредба № 2 от 2018г., както и наличие на площи с дървета и храсти – чл.3 ал.1 от Наредба № 2/2018г.

- При изслушване на заключението /съдебно заседание от 19.09.2019г., л.93 и сл./, в.л. уточни за отговора на въпрос 5, втори абзац, посл. изречение /л.7 от СТЕ/ : „От тези данни може да се направи извод, че на площите на жалбоподателя действително е извършено заснемане, но не може да се даде точна преценка за състоянието на цялата площ”, че е имала предвид заснемането по фотоснимките и факта, че експертът не е агроном, поради което не може да прецени състоянието на цялата заявена площ. Посочено бе, че е заснет един участък по снимките и затова не може да прецени цялата площ в какво състояние е. Това е имала предвид, което не изключва факта –проверяващите са били на място и са направили снимки и констатации.

- СТЕ се цени като компетентно изготвено с приложени специални знания. Заключението е обективно – основава се на приетите по делото доказателства и фактическите изводи на експерта са обосновани с конкретни източници на информация – протоколите от теренните проверки на място и снимковия материал към тях; Методика за избор на референтни парцели /ФБ/ за теренна проверка, вр. с актуализация на данните в СИЗП за 2018г. и Указания за извършване на специализирани теренни проверки на физически блокове за 2018г.

2.3. Жалбоподателят представи доказателства за проверки от ДФЗ, извършени на 17.07.2017г. /8 бр. заверени копия на Контролни листове за посещение на място по идентификационен номер на заявка за плащане № 05/04/1/0/02634/2/01/, на 27.06.2018г. /6 бр. заверени копия на Контролни листове за посещение на място по идентификационен номер на заявка за плащане № 05/04/1/0/02634/2/02/, на 25.03.2019г. /8 бр. заверени копия на Контролни листове за посещение на място по идентификационен номер на заявка за плащане № 05/04/1/0/02634/3/01/ - с твърдение за извършени многократни проверки за изпълнение на проекта, вкл. относно отглежданите земеделски култури, без да е открито нарушение /л.58 и сл./.

- По отношение контролен лист за посещение на място по заявка № 05/04/1/0/02634/2/01/, се констатира, че покупката на земеделски земи /в графа № 2 – описание на  инвестицията/ касае имоти в с.Арчар с №№ 047022, 087009, 078005, 003012, 177001 – за които не бе установена идентичност с номерата на ФБ /респект. парцелите - БЗС в обхвата на ФБ/, от които са изключени части или които изцяло са изключени от допустимия слой за подпомагане, вкл. не бе доказана принадлежност на конкретните имоти към ФБ или БЗС, за да е възможна съпоставка между информацията от представените контролни листове и тази от теренните проверки. Част от контролните листове касае наличие на машини, съоръжения и техническо оборудване /плуг, косачка, трактор/, които пряко не доказват фактически извършени дейности в имотите, части от които са изключени от допустимия слой или тези, които изцяло са изключени. Относно посадъчния материал – орехи 1130бр. и агротехнически мероприятия по създаване на трайни насаждения върху 93,14 дка – отсъства пряко доказателство да касаят имотите, които или части от които са изключени от допустимия слой. За контролен лист за посещение на място по заявка за плащане № 05/04/1/0/02634/2/02/, се констатира, че касае изграждане на огради за имоти №№ 003012, 078005, 047022, 087009 и 177001 в с.Арчар – за които, както бе посочено - не бе установена идентичност с номерата на ФБ, от които са изключени части или които изцяло са изключени от допустимия слой за подпомагане, вкл. не бе доказана принадлежност на конкретните имоти към ФБ или БЗС, за да е възможна съпоставка между информацията от контролните листове и тази от теренните проверки. Относно контролен лист за посещение на място по заявка за плащане № 05/04/1/0/02634/3/01/ се отбелязва, че касае изграждане на огради в посочените имоти с №№ 003012, 078005, 047022, 087009 и 177001 в с.Арчар и описание на нотариалните актове за закупуването им, както и посочените по горе данни за трактор и посадъчен материал – орехи, 1130бр.

- От представеното Решение за изплащане на финансова помощ № 05/04/1/0/02634/3/01/03/01 от 27.06.2019г. /л.83 и сл./, е видно, че е одобрено изплащане на финансова помощ по договор от 10.02.2016г. съгл. заявка за плащане в размер на 20 438,29лв. за дейности и активи – пръскачка, земеделска земя в с.Арчар /за описаните имоти по контролните листове/, бизнес план и изготвяне на КСС, като е оторизирана сума от 20 438,29лв. Посоченото за имотите е относимо и по отношение изплащането на оторизираната сума според данните от решението.

- При съпоставка между номерата на БЗС, отразени в представените документи от Балкан Биосерт ООД /л.86 и сл. – 00672-68-1-1, 00672-99-4-1, 00672-265-1-1, 00672-527-19-1, 00672-538-4-1/ и номерата на имотите, декларирани за подпомагане от земеделския стопанин в с.Арчар /00672-313-1-1, 00672-370-1-1, 00672-562-1-1, 00672-58-1-1, 00672-58-2-1/, се констатира отсъствие на съответствие.

2.4. Заявено бе доказателствено искане за допълнителна комплексна СТЕ за отговори на въпроси, произтичащи от проверки на място на изключените с оспорената заповед площи /л.57/. Назначаваните последователно експерти /л.99 и сл. – 8 в.л. / отказаха да работят по поставените задачи, като заключение по допълнителна комплексна експертиза /л.246 и сл./ бе изслушано в съдебно заседание на 02.09.2020г.

Поставени бяха следните въпроси : 1. Към момента на извършване на експертизата, в изключените със Заповед № РД-09-229/01.03.2019г. площи от слоя, допустим за подпомагане – отглеждат ли се земеделски култури, какви земеделски култури и в какво състояние са; 2. Вещо лице – агроном, въз основа на наличните на място растения да посочи – може ли да се определи периода, годината на тяхното засаждане, както и насажденията налични ли са били към датата на извършване на теренни проверки за отделните физически блокове, за които е постановено изключване от слоя и в.л. да посочи въз основа на състоянието на имотите към момента на извършения от него оглед – може ли да се посочи поддържани ли са в „добро земеделско състояние“ към дата на извършените теренни проверки; 3. „Моля площите, изключени от допустимия за подпомагане слой, за които вещото лице счита, че са били в „добро земеделско състояние“ към датата на извършените теренни проверки, както и площите, за които вещото лице е установило към датата на огледа различно състояние на земеделски култури и ползване от това, посочено в Протоколите за теренни проверки да бъдат посочени графично върху картите на съответните физически блокове? Моля да бъдат графично посочени съществуващи огради ? Моля върху картите на съответните физически блокове, за които е отказано включване в Специализирания слой на площи, допустими за подпомагане, да бъдат означени поне три точки на извършения оглед, чрез използване на GPS – устройство ?“.

В допълнителната експертиза е посочено, че при оглед на място се установило, че една част от площите в землище на с.Арчар, не се обработват. За БЗС 00672-313-1-1 е посочено, че в Приложение № 4 – извадка от ортофото картата по БЗС с площи, е отразено, че са засадени орехи. Следва да бъде отбелязано, че в Приложение № 4 /л.255/ не са отразени такива данни. В експертизата е вписано, че „Орехите са посадени и 2018г. са съществували. Съществуват и 2020г. голяма част от тях са изсъхнали и силно затревено“.

- По отношение на експертизата за посоченото БЗС : Отсъстват приложени специални знания във вр.с въпрос 2 за конкретното БЗС. Няма информация според спецификата на дървото – орех, за вероятен начален период на засаждане и за състояние към момент на огледа, обосновано с растеж. БЗС 00672-313-1-1 е идентифицирано като ПИ 00672.78.5 /извадка от КККР, л.253/ и в заключението е посочено, че Приложение № 4а представлява снимки от огледа. За Приложение № 4а може да се приеме снимковия материал – л.266 и сл., видно от който за ПИ 00672.78.5 – л.271 и сл до л.276, са заснети затревени площи, без в същите да се намират орехови дръвчета. Освен, че експертизата не е отговорила на поставените въпроси, снимковия материал противоречи на текста за посочения имот.

За БЗС 00672-370-1-1 е отразено Приложение № 2 – „Скица на имот 078005 от засадени орехи съществували 2018г. съществуват и 2020г. но вече голяма част изсъхнали и затревени“. Отбелязва се, че Приложение № 2 не съответства на посочения имот, който не е идентифициран по КК.

- По отношение на експертизата за посоченото БЗС : Не е ясно кой снимков материал касае конкретното БЗС, но на нито една от снимките не са видими орехови дръвчета. Относими са посочените по горе изводи : Отсъстват приложени специални знания във вр.с въпрос 2 за посоченото БЗС. Няма информация според спецификата на дървото – орех за вероятен начален период на засаждане и за състояние към момент на огледа, обосновано с растеж на дървото.

За БЗС 00672-562-1-1 е посочено, че е ограден с бетонни колове през 2.50м. мрежа между тях. В посока изток-запад съществуват 6 реда дървета с междуредия 10м. и 10м.-растения.“Голяма част от дърветата в изсъхнал вид и затревено“.

- По отношение на експертизата за посоченото БЗС : Отсъстват приложени специални знания във вр.с въпрос 2 за конкретното БЗС. Няма информация според спецификата на дървото /вкл. не е посочен вида на дърветата/, за вероятен начален период на засаждане и за състояние към момент на огледа, обосновано с растеж на дървото. БЗС 00672-562-1-1 не идентифицирано като ПИ по КК, но за него се отнася Приложение № 6, което е на л.257 и е за ПИ 00672.177.1. За този БЗС експертизата не съдържа препратка към снимков материал, но на л.266 е отразен ПИ 00672.177.1 – видима ограда и затревени площи без дръвчета. Освен, че експертизата не е отговорила на поставените въпроси, снимковия материал противоречи на текста за посочения имот.

За БЗС 00672-58-1-1 – „2018г. имота е засят с люцерна. 2020г. имота е затревен“.

- По отношение на експертизата за посоченото БЗС : Отсъстват приложени специални знания във вр.с въпрос 2 за посоченото БЗС. Няма информация според спецификата на люцерната за вероятен начален период на засаждане и за състояние към момент на огледа, обосновано с растеж на растението. Не е отразен източник на данни за извод, че през 2018г. имота е засят с люцерна. Препратката за снимков материал е Приложение № 13а – каквото експертизата не съдържа. Идентификацията с имот по КВС 107023 ориентира към снимки на л.276 и сл. – заснети затревени площи без люцерна.

За БЗС 00672-58-2-1 – „2018г. засята люцерна, 2020г. само затревена.“, л.249.

- По отношение на експертизата за посоченото БЗС : Отсъстват приложени специални знания във вр.с въпрос 2 за посоченото БЗС. Няма информация според спецификата на люцерната , за вероятен начален период на засаждане и за състояние към момент на огледа, обосновано с растеж на растението. Не е отразен източник на данни за извод, че през 2018г. имота е засят с люцерна. Препратката за снимков материал е Приложение № 13а – каквото експертизата не съдържа. Идентификацията с имот по КВС 107.16 ориентира към снимки на л.276 и сл. – заснети затревени площи без люцерна.

В отговор на поставените въпроси /л.250/ е посочено за БЗС 00672-313-1-1, че са засаждани орехови дървета, които „…при проверките може би са били живи“. Твърдението не е основано на конкретна информация, предположението също не е обосновано. Отразено е, че в настоящия момент част от овощната орехова градина е затревена и е започнала да се самозалесява и част от дърветата са изсъхнали. Тези данни също не може да бъдат приети за достоверни, тъй като според снимковия материал не е налице част от овощна градина с орехи, не са видими заснети изсъхнали дървета и не е посочен брой на установени орехови дървета при огледа. За БЗС 00672-562-1-1 отговорът за част от дърветата – изсъхнали, също не е подкрепен със снимков материал или друга обективна информация. За имотите с посята люцерна е отговорено, че са останали угар – затревен.

- По изложените съображения за текста и приложенията към допълнителната експертиза, същата не се възприема за изготвена с приложени специални знания, освен което не е и обективна, вкл. не е отговорила на поставените въпроси. Като последица – не допринася за изясняване на спорни факти, произтичащи от поддържаната от жалбоподателя теза. При изслушване на заключението също не бе отговорено на поставените въпроси и не бяха преодолени неясноти от експертизата.

2.5. Допуснатите свидетели в съдебно заседание от 27.06.2019г. /л.27/ – за установяване извършване или не на обработка на заявените за подпомагане парцели, както и присъствали ли са представители на земеделския стопанин при извършваните проверки и как същите са били проведени /молба, л.25/ - не бяха осигурени от страна на жалбоподателя.

3. Както бе посочено - съобразно т. 2 от Тълкувателно решение № 8 от 11.12.2015 г. на ОСС на Първа и Втора колегии при Върховния административен съд, заповедта на министъра на земеделието и храните, издадена на основание чл. 33а от ЗПЗП и чл. 16г от Наредба № 105 от 2006г. представлява съвкупност от множество индивидуални административни актове и може да се обжалва от всеки земеделски производител, който е заявил площи за подпомагане, с оглед на което жалбоподателят има правен интерес да установи дали декларираните от него парцели попадат в слоя „Площи, допустими за подпомагане”, като това установяване е пряко свързано с възможността да получи субсидия за подпомагането, за което кандидатства.

Според чл. 30 ЗПЗП, за изпълнение на функциите на Разплащателна агенция се създава Интегрирана система за администриране и контрол /ИСАК/, която се състои от отделни системи, посочени в ал. 2, като една от тях е Системата за идентификация на земеделските парцели /СИЗП/ - чл. 30 ал. 2 т. 2 ЗПЗП, която се създава и поддържа от Министерството на земеделието, храните и горите - чл. 30 ал. 4 т. 2 ЗПЗП. СИЗП и данните, включени в нея са посочени в чл. 33 ЗПЗП, като според ал. 4 на същата норма - данните в СИЗП се актуализират ежегодно чрез дешифриране /компютърно разчитане/ на актуална цифрова ортофото карта, чрез извършване на специализирани теренни проверки на референтни парцели и чрез отразяване на резултатите от проверките на място по чл. 37 ЗПЗП. Специализираните теренни проверки на референтни парцели се извършват след уведомяване на бенефициентите при условия и по ред, определени с наредбата по чл. 30 ал. 6 ЗПЗП - редът по чл. 15 ал. 5 от Наредба № 105 от 22.08.2006г. за условията и реда за създаване, поддържане, достъп и ползване на Интегрираната система за администриране и контрол.

В чл. 33а ал. 1 ЗПЗП, в относимата действаща редакция – „Министерството на земеделието, храните и горите създава в системата за идентификация на земеделските парцели специализиран слой "Площи, допустими за подпомагане", който включва площите, допустими за подпомагане в рамките на всеки физически блок, въз основа на критериите, определени в наредбата по чл. 40.”. Наредбата по чл.40 е Наредба № 2 от 26.03.2018г. за критериите за допустимост на земеделските площи за подпомагане по схеми и мерки за плащане на площ – предвид извършени специализирани теренни проверки през м.07, 09 и м.10.2018г.

В чл. 33а ал. 2 ЗПЗП е посочено, че данните в СИЗП, които се отнасят до физическите блокове и специализирания слой „Площи, допустими за подпомагане“, се обновяват ежегодно чрез дешифриране /компютърно разчитане/ на актуална цифрова ортофото карта, чрез извършване на специализирани теренни проверки на референтни парцели и чрез отразяване на резултатите от проверките на място по чл. 37 с цел отразяване на реалното състояние и ползване на площите. Обхватът на специализирания слой се одобрява със заповед на министъра на земеделието, храните и горите по ред, определен в наредбата по чл. 30 ал. 6 ЗПЗП. Следва извод за материална компетентност на Министъра на земеделието, храните и горите, издал оспорената заповед.

3.1. Обжалваната заповед е издадена в предвидената писмена форма и оспорената й част е мотивирана с излагане на фактически и правни основания, обективирани в съдържащите се в преписката относими документи. Съобразени са административнопроизводствените правила – в конкретиката на фактите са били налице предпоставки за извършване на теренни проверки, констатираните при които факти, са документирани в съответни протоколи с прилагане критериите за допустимост на земеделските площи за подпомагане по схеми и мерки за плащане на площ. Оспорената заповед съответства на приложимите материалноправни разпоредби.

Със Заповед № РД 46-504/12.12.2018г. на министъра на земеделието, храните и горите е одобрен проект на СС „Площи, допустими за подпомагане” за кампания 2018г., като част от Системата за идентификация на земеделските парцели, обновен за 2018г. чрез дешифрация /разчитане/ на нова цифрова ортофотокарта /ЦОФК/ на страната по самолетно и сателитно заснемане от 2018г. и чрез отразяване на резултатите от теренни проверки, проведени през годината от страна на областните и общинските структури на Министерството на земеделието, храните и горите. В раздел IV на заповедта изрично е указана възможността, земеделските стопани в срок до 07.01.2019г. да подадат възражения за включване или невключване на определени физически блокове или части от тях в СС за кампания 2018г. Заповед № РД 46-504/12.12.2018г. за одобряване проект на специализиран слой „Площи, допустими за ползване” за кампания 2018г. и съобщение са публикувани на 19.12.2018г. на интернет страницата на МЗХГ / чл.15 от Наредба № 105/2006г./. Проектът е актуализиран чрез дешифрация /разчитане/ на нова цифрова ортофотокарта /ЦОФК/ на страната по самолетно/сателитно заснемане през 2018г. и чрез отразяване на резултатите от теренни проверки през годината.

Жалбоподателят е подал възражение вх. рег. № АР-39/04.01.2019г. срещу заповедта с посочени в него 6 бр. парцели в землището на с.Арчар, община Димово, обл. В. и с.П., община Родопи, обл.Пловдив, за които е подадено заявление за подпомагане УИН 16/290518/89443 : 1. 00672-313-1-1, землище на с.Арчар, декларирана площ – 4,10 ха, недопустима площ – 0,25; 2. 00672-370-1-1, землище на с.Арчар, декларирана площ – 1,75 ха, недопустима площ – 0,94; 3. 00672-562-1-1, землище на с.Арчар, декларирана площ – 0,48 ха, недопустима площ – 0,48 /целия парцел/; 4. 00672-58-1-1, землище на с.Арчар, декларирана площ – 0,57ха, недопустима площ – 0,57 /целия парцел/; 5. 00672-58-2-1, землище на с.Арчар, декларирана площ – 0,71 ха, недопустима площ – 0,71 /целия парцел/; 6. 59032-333-6-1, землище на с.П., декларирана площ – 0,51ха, недопустима площ – 0,10. За шестте парцела е прието : Площите попадат в частта от страната извън извършеното през годината самолетно заснемане. Тоест, за тези територии МЗХГ не разполага с актуална за кампанията /от същата година/ Цифрова ортофото карта /ЦОФК/, която да бъде дешифрирана. В случая актуализацията на СИЗП и на специализирания слой ПДП за кампания 2018 е извършена чрез теренни проверки, включително на физическите блокове, в които има заявени площи извън актуалния към момента на кандидатстване „допустим слой”, съгласно заповед № РД 09-757/10.08.2019г. на министъра на земеделието, храните и горите. В тази насока е писмо изх.№ 70-1739/05.04.2019г. на дирекция „Директни плащания и идентификация на земеделските парцели” : площите – предмет на жалбата попадат в частта от страна извън извършеното през годината самолетно заснемане, тоест – за тези територии МЗХГ не разполага с актуална за кампанията Цифрова ортофото карта, която да бъде дешифрирана. В случая актуализацията на СИЗП и на специализирания слой „Площи, допустими за подпомагане” /ПДП/ за кампания 2018г. е извършена чрез теренни проверки, вкл. на физическите блокове, в които има заявени площи извън актуалния към момента на кандидатстване „допустим слой”, съгл. заповед № РД-09-757/10.08.2019г. на министъра на земеделието, храните и горите.

Според чл.15 ал.4 от Наредба № 105 от 22.08.2006г. за условията и реда за създаване, поддържане, достъп и ползване на Интегрираната система за администриране и контрол /изм. и доп. – ДВ, бр. 24 от 2018г. , в сила от 16.03.2018г./ : „Специализираните теренни проверки по ал. 2, т. 2 определят чрез използване на устройство за позициониране и измерване, чието допустимо отклонение на измерване отговаря на указанията на ЕК, необходимостта от актуализиране, вида и обхвата на промените на характеристиките на референтните парцели – граници и начин на трайно ползване, както и на допустимите площи в тях, съгласно наредбата по чл. 40 ЗПЗП. В зависимост от установеното на място състояние на проверяваните площи и необходимостта от промени се извършват измервания (линейни или полигонови) за нови граници или съществуващите граници се потвърждават. Тези проверки не са проверки на място по смисъла на чл. 37 ЗПЗП, не касаят оценка на конкретни заявени за подпомагане площи и за резултатите от тях не се изпращат контролни листове или доклади на кандидатите от ДФ "Земеделие" или Министерството на земеделието, храните и горите.”. Не са представени данни за уведомяване на земеделските стопани по см. на чл.15 ал.5 и 6 от Наредба № 105 от 22.08.2006г., но с арг. от текста на чл.15 ал.7 пр. 2-ро от същата наредба, следва, че пропускът не представлява съществено нарушение на правилата : „Земеделските стопани, заявили площи за подпомагане в референтни парцели – физически блокове, определени за теренни проверки по ал. 2, т. 2, може да присъстват по време на нейното провеждане. Специализираните теренни проверки се извършват и без присъствието на земеделските стопани.”. Протокол № PDV-01-SV-20279/26.11.2018г. за специализирана теренна проверка на място на физически блокове от 12.10.2018г. в землището на с.П., община Родопи, обл.Пловдив, извършена от ст.експерт ОСЗ Родопи – С.В., утвърден от Директор ОДЗ – Пловдив и Протокол № VID-02-ЕК-16638/25.09.2018г. за специализирана теренна проверка на място на ФБ от 07.09.2018г. в землище с.Арчар, съответстват на изискванията на чл.15 ал.8 от Наредба № 105 от 22.08.2006г. Извършените проверки са разпоредени и организирани със Заповед № РД-11-432/31.08.2018г. за определяне на екипи от служители – мерачи на територията на област Пловдив, за извършване на специализирани теренни проверки на ФБ и Заповед № РД-04-138/20.07.2018г. за определяне на екипи от служители на територията на област В., за извършване на специализирани теренни проверки на ФБ. Към протоколите е приложен снимков  материал – разпечатка от магнитния носител, приобщен по делото, с отбелязване номерата на парцелите.

3.2. Информацията в протоколите съответства на одобрените със Заповед № РД 09-757/10.08.2018г. на Министъра на земеделието, храните и горите /чл.30 ал.2 и ал.4 т.2, чл.33 ал.4 и чл.33а ал.1 и ал.2 ЗПЗП/ - за организиране извършването на специализирани теренни проверки на ФБ, попадащи на територията на съответните Областни дирекции Земеделие, по изготвени от МЗХГ списъци : Методика за избор на референтни парцели /ФБ/ за теренна проверка, вр. с актуализация на данните в СИЗП за 2018г. и Указания за извършване на специализирани теренни проверки на физически блокове за 2018г. – измерването се провежда по начин, осигуряващ заснемането на границите на измерваните площи с необходимия брой точки /чупки/, с оглед отразяването на реалните характеристики на ФБ и/или площи, допустими за подпомагане, вкл. с проверка преди заснемането - дали GPS – устройството е в изправност, заредено и сигнализиращо за наличие на достатъчен брой спътници, за да е достоверно измерването. Констатира се наличие на предпоставки за извършване на специализирани теренни проверки – според Методика за избор на референтни парцели (физически блокове) за теренна проверка, във връзка с актуализация на данните в СИЗП за 2018г., за целите на актуализацията на СИЗП през 2018г., подлежащите на теренна проверка от страна на ОДЗ/ОСЗ физически блокове са разпределени в следните категории и са определени по критерии, сред които : СТАНДАРТЕН ИЗБОР НА ФИЗИЧЕСКИ БЛОКОВЕ ЗА ТЕРЕННИ ПРОВЕРКИ - Физически блокове, в които през 2018г, са заявени площи извън актуалния към момента специализиран слой „Площи, допустими за подпомагане” /ПДП/. Според Указания за извършване на специализирани теренни проверки на физически блокове за 2018г. - За всяка област се изготвят таблици, с разбити по области данни от разширената извадка за физическите блокове, които са предмет на теренните проверки. Данните /списъци, бази и т.н./ за проверка по области се изпращат в ОД „Земеделие" по електронен път чрез сървъра на СИЗП. Задължително е разпечатването на работни карти /съдържащи граница, идентификатор, площ /в ха/, НТП/ на проверяваните физически блокове, по които да става ориентацията на терена /особено при физически блокове с по-сложен релеф и конфигурация/ и нанасянето на бележки и пояснения към извършените измервания. В случай на проверка на рискови ФБл, вкл. на ФБл със заявени в тях парцели извън слой „Площи, допустими за подпомагане", на разпечатаните карти е желателно да фигурират границите на всички физически блокове, граничещи с ФБл, обект на проверка. С оглед коректното извършване на теренни проверки е задължително и зареждането в GPS на следните данни - полигони /граници на ФБл, на ПДП и др./, контролни точки, линии, касаещи физическите блокове, предвидени за проверка. Проверките се извършват със задължително използване на GPS - устройства и съгласно „Инструкция за работа с GPS-устройство Торсоп" и „Инструкция за работа с GPS-устройство Qpad Х5". Задължително е геопозиционирано заснемане на проверяваните площи с наличния в GPS фотоапарат. Снимките трябва да бъдат в близост до подадените за проверка точки, или на такива места, които предоставят възможност от снимката да се придобие достатъчна представа за състоянието на проверяваната площ. Снимката трябва да носи дата и час на заснемане, координати на точката, от която е извършено заснемането, както и посоката на заснемане. Освен тези снимки проверяващите трябва да направят и снимки на проблемните граници, подадени за проверка от отдел ИЗП. Също така да се направят снимки /с точка от GPS за местоположението й/ на всички допустими и недопустими за подпомагане парчета от площта на блока, обект на проверката, спрямо данните подадени от отдел ИЗП /заснемат се с фотоапарата на GPS-устройството отделните допустими площи, както и недопустимите такива налични в базата данни, като за предпочитане е снимките да бъдат направени на границата между двете категории площи, или в близост до границата./. Когато при извършване на теренна проверка, след обход/запознаване със състоянието на проверяваните площи и сравнение с наличните данни от СИЗП с помощта на GPS - устройството, не се установи необходимост от промяна на границата между допустими и недопустими за подпомагане части от подадените за проверка ФБл, е препоръчително служителят да извърши частично измерване на границата между двете категории площи, с цел потвърждаване на съществуващата граница. Такъв тип измерване се извършва с помощта на GPS - устройството, в режим на измерване „следа". Същото измерване, придружено със съответния снимков материал се прилагат към протокола за извършена теренна проверка, като доказателства за липса на промяна на допустимите за подпомагане площи в дадения ФБл. „Следата/Следите" се извършват с дължина, по преценка на проверяващия служител, достатъчна за потвърждаване границите между допустими и недопустими за подпомагане площи, в зависимост от дължината и сложността на съществуващата граница. Освен с измерване в режим „следа", потвърждаването на границите може да се извърши и чрез достатъчно на брой геопозиционирани снимки от различни части по протежението на съществуващата граница между допустима и недопустима за подпомагане площ, от които може да се придобие представа за нейното местоположението и липса на промяна.

Установените правила са спазени в случая – СТЕ потвърди съответствие между механизма на заснемането при специализираните теренни проверки в с.Арчар и в с.П. и изискванията в Указания за извършване на специализирани теренни проверки на физически блокове за 2018г. При извършване на проверките, от актуалната към момента ЦОФК е разпечатана работна карта, съдържаща границите, идентификатора, площта, НТП на ФБ, както и са отбелязани контролни точки за проверка, които носят информация за площите /парчетата/, които излизат извън актуалния към момента допустим слой. Представени са приложения към експертизата - копия от работната карта от теренна проверка на физическите блокове, като контролните точки са обозначени с жълт цвят. При теренните проверки е направено измерване с GPS – устройство, в режим „следа” – тоест, очертан е полигон с измерени GPS точки, които определят линията на подходящата за подпомагане площ. Към протоколите от проверката са приложени фотоснимки, като позиционирането е отчетено с GPS координати /данните от местоположението, където е направено заснемането се запазват като „shp файл, формат от точков тип/ и обозначена дата, час и посока на заснемане.

Местоположението на заснемането, както и очертанието на заснетия полигон са показани върху скица, където са съвместени координатите на точките от заснемането с нанесените заявени парцели – за ФБ №№ 00672-313 и 00672-370 /трайни насаждения – орехи/. Конкретно за тези ФБ бе установено и не е опровергано посредством допълнителната СТЕ, следното : В приложение № 2 - извадка от актуалната за кампания 2018г. ортофотокарта, с очертан в син цвят е ФБ № 00672-313 /допустима площ/ и заявените парцели №№ 00672-313-1-1 и 00672-370-1-1, очертани с жълт контур. В приложение № 3 - графична извадка със съвместени заявените от жалбоподателя парцели № 00672-313-1-1 и 00672-370-1-1, са обозначени с жълт контур, измерения полигон от проверката е показан със син контур и са отразени точките, показани със знак „звезда”, от които са направени фотоснимките, като нанасянето е на база координатите от приложените shp файлове към протокола от проверката.При преглед на ортофотокартата се вижда, че изключената от допустимата за подпомагане площ представлява площи, заети плътно с дървета и храсти.

Относно ФБ № 00672-562 /трайни насаждения – орехи/ : Приложение № 4 представлява копие на работната карта от теренната проверка на ФБ № 00672-562, като контролните точки са обозначени с жълт цвят. Местоположението на заснемането и очертанието на заснетия полигон са показани върху скица със съвместяване координатите на точките от заснемането с нанесени заявени парцели. От снимките се вижда телена мрежа, която огражда парцела на жалбоподателя, както и самия парцел, който е затревен и не се виждат орехови насаждения. Според резултатът от извършената теренна проверка на ФБ № 562, отбелязан в протокола – няма допустима площ. Установено е, че няма над 70 % живи растения и е наличен тревостой над 0,5м /чл.9 ал.1 т.1 и чл.10 ал.2 т.2б от Наредба № 2 от 2018г./. Физически блок № 562 е отпаднал от специализирания слой „Площи, допустими за подпомагане”. Според тези разпоредби : чл.9 ал.1 т.1 – „Трайните насаждения са допустими за подпомагане, когато: 1. най-малко 70 % от растенията в парцела след изключване на неподходящите за подпомагане площи по чл. 10 са живи (неизсъхнали)”; чл.10 ал.2 т.2б – „Временно неподходящи за подпомагане са земеделските площи или части от тях, за които в календарната година се установи, че: 2. височината на тревостоя е над: а) 0,5 м за земи под угар и междуредията в трайни насаждения; б) 0,7 м за ливади по чл. 8, ал. 1, т. 2 и временно затревени площи;”.

За ФБ № 00672-58 /люцерна/ : От наличния снимков материал са видими площи, обрасли с трева, необработени и не се виждат площи, посадени с люцерна. Местоположението на снимките е по границите на заявените от жалбоподателя площи. В приложение № 7 с лилав цвят е оградена проверяваната площ. Според резултатът от теренната проверка на ФБ № 58, отбелязан в протокола – в целия физически блок няма допустима площ. Установено е, че площта е неизползваема /пустееща/ - чл.4 и чл.10 ал.2 т.1 от Наредба № 2 от 2018г. : изисквания за допустимите за подпомагане земеделски площи, както и Временно неподходящи за подпомагане са земеделските площи или части от тях, за които в календарната година се установи, че: 1. са изоставени – земеделски площи без наличие на земеделска дейност (производство на продукция или поддържане в състояние, годно за производство), които могат да бъдат приведени в състояние, годно за подпомагане чрез стандартни земеделски мероприятия или чрез премахване на камъни, дървесна, храстовидна и друга нежелана растителност;”. ФБ № 58 е отпаднал от специализирания слой „Площи, допустими за подпомагане”. В Приложение № 8 – извадка от актуалната за кампания 2018г. ортофотокарта, с очертан в цикламен цвят е ФБ № 58, а допустимия слой е показан със син контур.

По отношение ФБ № 59032-333 /лозя/ : Според резултатът от извършената теренна проверка на БЗС № 333-6, отбелязан в протокола – няма промяна на допустимата площ. Същевременно, в.л. е посочило „При преглед на ортофотокартата се вижда, че изключените от допустимата за подпомагане площ представлява ивици по границите на заявения парцел, които не са засети с лозови насаждения, като на места има наличие на дървета и храсти.”. Приложение № 11 /л.52 – ненаименовано изрично в заключението, но следващо в хронология номерацията на останалите приложения/ представлява извадка от актуалната за кампания 2018г. ортофотокарта, с очертан в жълт цвят заявения парцел 59032-333-6-1, обозначен с жълт контур и допустимия слой, показан със син контур. „Площта, заключена между жълтия и синия контур е изключената от допустимия слой заявена площ.”.

3.3. Съобрази се, че нормата на чл.171 ал.1 АПК : „Доказателствата, събрани редовно в производството пред административния орган, имат сила и пред съда.“ не изключва възможност за опровергаване на приетите за установени факти от административния орган – при съдебно оспорване адресатът на неблагоприятен акт дължи доказване на предпоставки за издаване на благоприятен акт. В случая събраните по делото доказателства не отричат истинността на фактите, установени в административна фаза по отношение данните от проверките, нито я разколебават до степен, която да обоснове отричане на доказателствената им стойност. Протоколите от специализираните теренни проверки имат доказателствена сила за съществуване и вида на площите. Същите обаче не са официален документ по см. на чл.179 ал.1 ГПК вр. чл.144 АПК в частта за засаждане на лозя, орехи и люцерна, както и за извършените дейности по отглеждане на насажденията - тъй като те не са действия, извършени пред длъжностните лица, отразили фактически установявания от посещение на място. Осъществени дейности върху целите площи на БЗС/ФБ, в резултат на които съществуват орехови дървета, лозя и люцерна се твърдят от жалбоподателя, но твърденията не са достатъчни, а доказването им бе изцяло в тежест на адресата на административния акт. Фактическите установявания в протоколите представляват огледен протокол в административното производство, затова същия се преценява не по реда на чл.193 и чл.194 ГПК, а заедно с всички останали доказателства по делото. Тоест, установеното от административния орган само по себе си не е основание за единствен правен извод, тъй като в съдебното производство са налице процесуални възможности за доказване или опровергаване на констатациите. В случая е налице приета без оспорване експертиза, заключението по която съдържа данни за всеки от имотите, основани на картен материал и заснемания, които не са опровергани, вкл. не е опровергана техническата изправност на способите за извършване на проверките на място – в резултат на което има основание за определяне на информацията от проверките като достоверна. В тази насока е и СТЕ : При извършване на теренните проверки служителите са ползвали наличната актуална ЦОФК, върху която се налагат цифровите данни за проверяваните ФБ. Разпечатват се работни карти, които съдържат границите, идентификатора, площта, НТП на ФБ, както и са отбелязани контролни точки за проверка – контролните точки носят информация за площите /”парчетата”/, които излизат извън актуалния към момента допустим слой. В конкретния случай местоположението на проверяваните площи е определено от GPS устройство, както и са направени снимки с GPS фотоапарат. „Същото е видно от данните, приложените файлове към протоколите от проверките и работните карти за проверените физически блокове.”. Местоположението на проверките е отразено в приложения №№ 3, 5, 7, 10 към СТЕ, където са нанесени по координати точките на проверката. В реда на изложеното следва да бъде повторен извода за допълнителната СТЕ – същата не разколеба обосноваността на първата СТЕ, нито изясни спорни факти, вкл. не отговори на поставените въпроси.

Относно точността на извършените проверки в.л. от първата СТЕ счита, че при използване на GPS устройство, независимо от неговата марка и вид – може да се допусне отклонение до 1 м., съгласно отчетените координати, при положение, че се използва само сателитен сигнал, но „Конкретно за процесните теренни проверки, това отклонение не е от значение, предвид проверяваните площи”. При теренните проверки за всеки ФБ – обект на проверката, е направено геопозиционно заснемане с GPS фотоапарат и са изготвени снимки с точки от GPS координати за местоположението й, които автоматично се въвеждат в системата. Снимките и цифровите данни /shp файловете/ са приложени към протоколите от проверката. От снимките може да се определи посоката на снимане, като се изхожда от местоположението на заснемане и се сравни с ортофотокартата. Както бе посочено по-горе : приложените по делото дискове съдържат JPEG изображения /заснемания/ – без орехови дръвчета и без люцерна, като всяка снимка /изображение/ е с дата и координати и само на една снимка е личимо младо дръвче – файл 00672 – 313_884153_Т_ от 11.09.2018г.

В случая част от площите по заявлението на жалбоподателя попадат извън обхвата на допустимия слой, валиден към момента на кандидатстване през 2018г., както и района, където попадат парцелите - е изцяло извън териториалния обхват на самолетно заснемане, поради което процесните физически блокове са избрани за теренна проверка. Всички изключени от допустимия слой площи от заявлението на жалбоподателя са били обект на теренни проверки, като местоположението на проверките отговаря на местоположението на изключените площи. Фактическите изводи на първата СТЕ са основани на доказателствата по делото, поради което няма основание за неприемането им : „Установено е, че са заявени площи, които са неизползваеми /пустеещи/ и липсва декларираната култура /люцерна/, като при заявените трайни насаждения няма над 70% живи растения и е наличен тревостой над 0,5м - чл.9 ал.1 т.1 и чл.10 ал.2 т.2б от Наредба № 2 от 2018г., както и наличие на площи с дървета и храсти – чл.3 ал.1 от Наредба № 2/2018г.”. СТЕ не отрича доказателствената стойност на събраните в хода на административното производство писмени доказателства, като оспорването на удостоверените факти в протоколите от проверките на място е общо заявено поради липса на индивидуализирани пропуски при осъществяване на проверките. В допълнение се отбелязва, че не бе възразено за приемане на снимковия материал към протоколите от проверки, по отношение на който в.л. потвърди спазване изискванията на заснемане.

Преценката за допустимите за подпомагане площи е основана на критериите на Наредба № 2/ 26.03.2018г. за критериите за допустимост на земеделските площи за подпомагане по схеми и мерки за плащане на площ, при съобразяване заявените култури за всеки от физическите блокове. Според доказателствата по делото, като събраните в административната фаза са предоставени на жалбоподателя на отделен CD, следва, че достоверно е представена информацията на всеки конкретен физически блок - след настройка за визуализация на дата и координати на снимката и посока на заснемане. В случая измерването е проведено по начин, осигуряващ заснемане на границите на измерваните площи с необходимия брой точки /чупки/, с оглед отразяване на реалните характеристики на ФБл и/или площи, допустими за подпомагане.  Извършеният оглед на място от в.л., изготвили допълнителната СТЕ /комплексна/ - не отрече достоверността на заснеманията от проверките и респект. - отразяване на реалните характеристики на ФБл и/или площи, допустими за подпомагане.

В конкретиката на фактите процесните шест парцела не са попаднали в територията на страната, покрита със самолетни/сателитни снимки от същата година, поради което коректността на извършената дешифрация е установена чрез специализирани теренни проверки и административна проверка, които се извършват въз основа на заповед на министъра на земеделието и храните и не са проверки на място по смисъла на чл. 37 ЗПЗП, като резултатите от тях служат за обновяване на информацията в СИЗП. Съображенията за изключване на части от парцелите от одобрения окончателен специализиран слой се съдържат в протоколите, документирали установени факти при специализираните теренни проверки. Към оспорената заповед са налице съпътстващите издаването й материали, свързани с изготвянето на специализирания слой и дешифрацията на изображенията.

Според данните в преписката и събраните по делото доказателства - границите на допустимия слой за конкретните парцели са определени коректно. Правото на защита на жалбоподателя не е нарушено, тъй като е подал възражение срещу заповедта, с която е одобрен проекта на специализирания слой и е упражнил и правото си на защита пред съда. Следва извод за недопуснато съществено нарушение на административнопроизводствените правила при издаването на заповедта.

С оглед на това съдът приема, че при постановяване на обжалваната заповед в оспорената й част не са допуснати нарушения, съставляващи основания за отмяна по смисъла на чл. 146 т.1, 2 и 3 АПК. За парцели с идентификатори : 1. 00672-313-1-1, землище на с.Арчар, декларирана площ – 4,10 ха, недопустима площ – 0,25; 2. 00672-370-1-1, землище на с.Арчар, декларирана площ – 1,75 ха, недопустима площ – 0,94; 3. 00672-562-1-1, землище на с.Арчар, декларирана площ – 0,48 ха, недопустима площ – 0,48 /целия парцел/; 4. 00672-58-1-1, землище на с.Арчар, декларирана площ – 0,57ха, недопустима площ – 0,57 /целия парцел/; 5. 00672-58-2-1, землище на с.Арчар, декларирана площ – 0,71 ха, недопустима площ – 0,71 /целия парцел/; 6. 59032-333-6-1, землище на с.П., декларирана площ – 0,51ха, недопустима площ – 0,10, недопустимата за подпомагане площ е определена след извършени специализирани теренни проверки, резултатите от които са обективирани в протоколи от специализирани теренни проверки на място. Към протоколите за теренни проверки са представени на магнитен носител и снимки от извършено заснемане, които са представени и под форма на разпечатки – хартиен носител. Според онагледеното на приложените снимки - определената за недопустима площ съответства на констатациите в съставените протоколи от теренните проверки, които се потвърждават и от приетата СТЕ. Обжалваният административен акт в оспорената му част не противоречи на целите на ЗПЗП - чл. 2, т. 1 - т. 11 ЗПЗП.

По изложените съображения жалбата се приема за неоснователна, предвид което съдът

Р  Е  Ш  И :

 

Отхвърля жалбата на *** ООД, гр.Пловдив, ул.“Чорлу“ № 82, представлявано от управителя С.В.П., ЕИК *********, против Заповед № РД – 09 – 229 от 01.03.2019г. на Министъра на земеделието, храните и горите, за одобряване на окончателен специализиран слой „Площи, допустими за подпомагане” за Кампания 2018г., в частта, с която част от заявените от *** ООД – площи за подпомагане, не са включени в специализирания слой „Площи, допустими а подпомагане” : 1. 00672-313-1-1, землище на с.Арчар, декларирана площ – 4,10 ха, недопустима площ – 0,25; 2. 00672-370-1-1, землище на с.Арчар, декларирана площ – 1,75 ха, недопустима площ – 0,94; 3. 00672-562-1-1, землище на с.Арчар, декларирана площ – 0,48 ха, недопустима площ – 0,48 /целия парцел/; 4. 00672-58-1-1, землище на с.Арчар, декларирана площ – 0,57ха, недопустима площ – 0,57 /целия парцел/; 5. 00672-58-2-1, землище на с.Арчар, декларирана площ – 0,71 ха, недопустима площ – 0,71 /целия парцел/; 6. 59032-333-6-1, землище на с.П., декларирана площ – 0,51ха, недопустима площ – 0,10.

Осъжда *** ООД, гр.Пловдив, ул.“Чорлу“ № 82, представлявано от управителя С.В.П., ЕИК *********, да заплати на Министерството на земеделието, храните и горите сума в размер на 100 лв., юрисконсултско възнаграждение.

Осъжда *** ООД, гр.Пловдив, ул.“Чорлу“ № 82, представлявано от управителя С.В.П., ЕИК *********, да заплати невнесен увеличен депозит за допълнителна комплексна СТЕ – общо в размер на 353,20лв. за в.л. П. и общо в размер на 349,60лв. за в.л. Д. по сметката на АС - Пловдив за вещи лица.

Решението може да се обжалва пред Върховния Административен Съд, в 14-дневен срок от съобщението до страните за постановяването му.

 

 

                                                                                   

 

                                                                                        Административен съдия :