Решение по дело №1266/2019 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 4 май 2020 г. (в сила от 30 юни 2020 г.)
Съдия: Минчо Стоянов Минев
Дело: 20192230101266
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 март 2019 г.

Съдържание на акта

                                                       Р Е Ш Е Н И Е  № 420

04.05.2020 г., гр. Сливен

В  ИМЕТО   НА    НАРОДА

 

СЛИВЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД                             VІ-ти  ГРАЖДАНСКИ състав

в публично заседание на 21.02.220г., в следния състав:

 

                                                                                 председател: МИНЧО МИНЕВ                                                       

секретар: ТАНЯ ИВАНОВА

прокурор: 

като разгледа докладваното от СЪДИЯ МИНЧО МИНЕВ

гр. дело 1266 по описа за 2019 година.

 

В исковата молба на „АГЕНЦИЯ ЗА КОНТРОЛ НА ПРОСРОЧЕНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ” ЕООД /АКПЗ/ със седалище гр.София се твърди, че по силата на сключен на 28.09.2017г. договор, с № 5386500, „Вива Кредит“ ООД предоставило на  С.Р.Ч. потребителски кредит, в размер 600лв. Мъжът пък се задължил да полза сумата и я върне, заедно с договорна лихва в размер на 105.15лв., както и други плащания, на девет месечни погасителни вноски, всяка по 109.85лв.

Ищецът твърди още, че по силата на договора кредитополучателя се задължил да заплати, тъй като поискал такава услуга, и такса за експресно разглеждане на искането му за предоставяне на заема, в размер 283.50лв.

Така също, с подписване на договора кредитополучателя се задължил да предостави на кредитори си, в 3-дневен срок, обезпечение на задълженията си, като осигури поръчител-физическо лице, което да отговаря за изпълнението им или пък като осигури валидна банкова гаранция. Това обаче Ч. не сторил и по тази причина дължал и неустойка, също в абсолютен размер- също 283.50лв.

Не само това, ответника не внесъл нито една от дължимите от него вноски и това принудило кредитора да положи усилия за извънсъдебно събиране на вземането си, за което извършил разходи от 245лв., които също станали дължими от Ч..

С обстоятелството, че не е изпълнявал задълженията си, ищеца свързва отговорността на длъжника за заплащането на обезщетение за забавата, в която е изпаднал, а то в случая е в размер на 53.73лв., начислено върху главницата.

 

Търговското дружество черпи претендираните по това дело права от твърдяното от него обстоятелство, че е кредитор на ответника, тъй като по силата на договор за цесия е изкупило паричните му задължения към „Вива Кредит“. Всъщност, по-късно, в хода на настоящото дело, АКПЗ е прехвърлило, с цесия, вземанията си на „Агенция за събиране на вземания“ЕАД.

 

Все още в качеството си на актуален кредитор и предвид липсата на изпълнение от страна на С.Ч., „Агенция за контрол на просрочени задължения“ЕООД депозирало пред Сливенски районен съд заявление по чл.410 от ГПК за дължимите от мъжа парични суми и му била издадена, в производството по ч.гр.д.№ 5215/2018г., заповед за изпълнение- № 2958/ 01.10.2018г. Тя обаче била  връчена на ответника в условията на чл.47 ал.5 от ГПК, което мотивира предявяването от АКПЗ на искове съда с решението си да приеме за установено, че Ч. му дължи споменатите по-горе суми, с уточнението, че върху главницата се дължи законната лихва. В исковата молба е направено и изявление уведомлението, предназначено за длъжника, за цесия, да му бъде връчено от съда заедно с преписите от исковата молба и представените с нея документи.

Търговското дружество претендира и сторените от него разноски.

 

Ответникът не подаде писмен отговор, въпреки че му бе връчен препис от исковата молба. Той и не се яви в съдебно заседание, а и не взе становище по ищцовите претенции по какъвто и да е начин. Последните обаче се поддържат от ищеца в писмено становище.

 

            След като анализира събраните по делото доказателства, съда приема за установено от фактическа страна следното:

Видно от приложения на исковата молба- документите, представляващи листи №№ 6,7,8 и 9 от материалите по делото, на 28.09.2017г. е бил сключен Договор за паричен заем „Вивакредит ПЛАН“ с № 5386500, по силата на който „Вива Кредит“ООД предоставя на заемателя С.Р.Ч. паричен заем в размер 600лв., като следва да се приеме, че сумата е получена от мъжа, тъй като договора носи подписа му - в тази връзка изрично чл.3 ал.1 и ал.2 от договора. Сумата е трябвало да послужи за рефинансиране на старо задължение на мъжа- по по-рано сключен договор, като той се задължава да я върне, заедно с лихва, явно договорна, а също и с такса за експресно разглеждане на искането му за отпускане на заем, на девет месечни погасителни вноски, всяка от които по 109.85лв. или да върне общо 988.65лв.-чл.9 ал.1, т.т.1,2,3 и 5 от договора.

 

От документа, представляващ листи №№16-22вкл. съда установява, че на 01.12.2016г. е бил сключен Рамков договор за продажба на вземания, по силата на който „Вива Кредит“ ООД прехвърля на АКПЗ свои парични вземания, като всяка партида от такива се уточнява в създавано при всяко подобно прехвърляне приложение №1, с нова дата, което е неразделна част от договора.

Друг от представените с исковата молба документи е точно такова  приложение №1 или по-скоро- извадка от него, от 01.07.2018г., в което се съдържа информация, че сред прехвърлените с него вземания е това на „Вива Кредит“ООД от С.Ч. по договора от 28.09.2017г. за заем в размер на 600лв.

С пълномощното л.№25 от настоящото дело, цедента упълномощава цесионера последния да уведоми длъжника за извършеното прехвърляне на задължението му. Такова уведомление до Ч. АКПЗ е подготвило, но от ангажираните доказателства не може да се установи дали е изпратено и съотв.- получено от адресата му.

 

От приложеното към настоящото дело частно гражданско дело- № 5215/2018г. съда констатира, че през м.09.2018г. АКПЗ е депозирало пред Сливенски районен съд заявление по чл.410 от ГПК за дължими му от С.Ч. парични суми и в производството по същото му е издадена заповед за изпълнение- № 2958/ 01.10.2018г., с която на мъжа е разпоредено да му заплати: главница в размер 600лв., ведно със законната лихва, считано от 27.09.2018г. до окончателното й изплащане; 105.15лв.- договорна лихва; 53.23лв.- законна лихва; 283.50лв., представляваща такса за експресно разглеждане на документи; 283.50лв.- неустойка за неизпълнение на задължение и 245лв.- разходи и такси за извънсъдебно събиране, както и 175лв. разноски в заповедното производство, от тях: 25лв.- заплатена държавна такса и 150лв.- юрисконсултско възнаграждение за процесуалния представител на АКПЗ.

 Ответникът не е подавал възражение против заповедта, но и не е намерен от призовкар, за да му бъде връчена тя. Това е наложило съда да  даде указания на заявителя, че трябва да установи съществуването на тези си вземания в общия исков процес. Дружеството е предявило своевременно необходимите искове.

 

При така установената фактическа обстановка съда прави следните правни изводи:

Предявени са положителни установителни искове- за съществуването на парични вземания, за които на ищеца е издадена по –рано във времето, в т.н. заповедно производство и на основание чл. 410 от ГПК, заповед за  изпълнение. Те са с правно основание чл. 415 ал. 1 и чл.422 ал.1 ГПК; допустими са и са подсъдни на Районен съд - Сливен по правилата на родовата и на местната подсъдност. Становището на съда по всеки от тях е следното:

Установи се по делото- от писмено доказателство, че по силата на сключен през м.09.2017г. Договор, дружеството с фирма „Вива Кредит“ е предоставило на лицето С.Ч. паричен заем в размер 600лв. Мъжът пък се е задължил да върне сумата, заедно с договорна лихва и други плащания, на 9 месечни погасителни вноски, всяка от по 109.85лв., а общото задължение възлязло на 988.65лв. Предвид тези договорни клаузи съда намира, че процесния договор е за заем- паричен заем. По тази причина са приложими разпоредбите на чл.240 от Закона за задълженията и договорите ЗЗД/.

В случая кредитора е изпълнил договорното си задължение, тъй като е предал на заемателя спомената сума- съгласно изрична клауза- чл.3 ал.2, с подписването на договора това се смята извършено, като договора представлява и разписка за предаването на сумата. Всъщност, предаването на паричната сума /или пък вещта/ по договор за заем е не изпълнение на задължение на заемодателя, а условието да се приеме, че договора за заем е сключен. Така е, защото е реален и едностранен договор и постигнатото между двете страни съгласие за сключването му не е достатъчно последното да е факт. Необходимо е сумата да бъде предадена.

Длъжникът-ответник обаче не е изпълнил задължението си- да извърши договорените вноски, при това не е погасил нито една от тях. Съдът достига до този извод, защото Ч. не ангажира доказателства за осъществени от него плащания, а по правилата на процеса това бе в доказателствената му тежест.

След като ответника не е престирал, то той дължи на кредитора си, на първо място, дадената в заем сума- главница, а тя в случая е 600лв. Така е защото при неизпълнение кредитора може да иска изпълнение- чл.79 ал.1 от ЗЗД. Дължи и втората от сумите по петитума на исковата молба- 105.15лв., тъй като това е договорената между кредитора и заемополучателя възнаградителна лихва за първия от тях- чл.240 ал.2, изр. първо от ЗЗД..

След като не е плащал задълженията си, а падежа на всички е настъпил и то преди още да бъде образувано заповедното производство- тъй като първата от договорените 9 вноски е с падеж 28.10.2017г., а последната- 25.06.2018г., то той безспорно е изпаднал в забава- съгласно чл.84 ал.1, изр.първо от ЗЗД, когато деня на изпълнение на задължението е определен, длъжника изпада в забава с изтичането му. Така също, съгласно чл.86 от този нормативен акт, при неизпълнение на парично задължение длъжника дължи обезщетение, от деня на забавата, което е равно на законната лихва за периода й. От друга страна, и в самия договор е предвидена такава отговорност за заемополучателя- чл.9 ал.2. Т.е., за съществуващо следва да се счита и паричното вземане в размер 53.23лв.

 Не такова обаче е становището на съда за останалите суми по петитума на исковата молба, съотв. по заповедта за изпълнение, с която АКПЗ се е снабдило. На първо място трябва да се отбележи, че кредитора няма вземане за сумата 245лв., тъй като не доказа възникването му- то е посочено като разходи и такси за извънсъдебно събиране на вземането и лихва за забава-мораторна лихва. Съдът обаче вече призна, че кредитора има вземане за мораторна лихва- така е прието в правната теория и практика да се нарича споменатото обезщетение по чл.86 от ЗЗД. А не е възможно кредитора да има две идентични вземания за обезщетение за забава върху една и съща главница.

Не може да се сподели от съда и желанието на ищеца да се приеме, че ответника му дължи и две суми от по 283.50лв. Едната от тях се обосновава като неустойка, дължима от заемополучателя за това, че не е успял да осигури физическо лице, което да поръчителства пред кредитора за изпълняването на задълженията му или пък да осигури банкова гаранция. Въпреки че такава клауза съществува в договора за заем, съда няма да уважи този иск, тъй като тя цели не да се обезпечи изпълнение на задължението, а да осигури вземане на кредитора в по-голям краен/сумарен размер – като за заемателя възникне задължение за заплащане не само на възнаградителна лихва и обезщетение за забава, но и други суми. Така също, с тази, а и подобни, клаузи кредитора заобикаля вече забранената му възможност да залага в договорите за кредит изключително завишени лихвени проценти, съответно годишен процент на разходите. Всъщност, изискването към заемополучателя е несъвместимо с природата на процесния договор- това са т.н. бързи кредити, сключвани в момента на поискването или час-два след това, и отново при не малка по размер възнаградителна лихва- в случая тя е 40.29%, и тя е толкова висока и несравнимо по-висока от лихвите, при които банки отпускат заеми, именно  поради по-високия риск, който съществува за кредитора, тъй като вземането му не е обезпечено. Т.е., или вземането на кредитора-заемател ще е обезпечено, но ще е с нисък лихвен процент, или пък ще е с висок, но няма да е обезпечено.

При сходни разсъждения съда няма да уважи и иска за второто вземане в размер на 283.50лв.- то е за такса за експресно разглеждане на искането на заемателя за отпускането на заем. Такава отново е неприсъща за договори като процесния, тъй като те, както вече се отбеляза, са предназначени за бързо, в рамките на деня, отпускане на искания кредит и така или иначе, и с нея и без нея, искането се разглежда експресно. Т.е., ако трябва да се заплати, кредитора би се обогатил неоснователно.

 

По въпроса за разноските: търсят се само от ищеца, а той има право на такива- както в заповедното производство, така и в исковия процес, съразмерно уважената част от исковете- чл.78 ал.1 от ГПК. В случая разноските на АКПЗ в ч.гр.д.№ 5215/2018 на СлРС, видно от заповед № 2958/ 01.10.2018г., са 25лв.- заплатена държавна такса за образуването на делото. Съразмерно уважената в производството по гр.д.№1266/2019 част от исковете, на дружеството се следват разноски в заповедното производство в размер на 12.07лв. Разноските в исковия процес отново са в размера на заплатена държавна такса за образуване на делото. В случая е 268.59лв. и поради това на ищеца се следват разноски от 129.71лв.

АКПЗ търси и юрисконсултско възнаграждение и то му се следва- на осн.чл.78 ал.8 от ГПК, тъй като както в заповедното производство, така и в исковия процес, дружеството бе представлявано от юрисконсулт. Възнаграждението му в ч.гр.д.№ 5215/2018г. е 150лв., видно от заповед № 2958/ 01.10.2018г., а съразмерно уважената част от исковете се следва в размер 72.44лв. В исковия процес дружеството търси такова възнаграждение от 300лв. То може да е, с оглед размера на паричното вземане, предмет на делото, в този размер. Съразмерно уважената част от исковете, на АКПЗ се следва юриск.възнаграждение от 144.88лв. 

 

При горните съображения, Сливенски районен съд

 

Р Е Ш И:

 

 ПРИЕМА на осн.чл.415 ал.1 и чл.422 ал.1 от ГПК ЗА УСТАНОВЕНО, че С.Р.Ч., с ЕГН: ********** и адрес ***  дължи на „АГЕНЦИЯ ЗА КОНТРОЛ НА ПРОСРОЧЕНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ” ЕООД с ЕИК: *********, със седалище гр. София и адрес на управление на дейността- ул.”Панайот Волов” №29, ет.3, със съдебен адресат юриск.Д. А.,

на основание Договор за паричен заем „Вивакредит ПЛАН“ с № 5386500 от 28.09.2017г. следните от сумите, за които на това дружество е издадена от Сливенски районен съд, в заповедното производството по ч.гр.д.№ 5215/2018г., заповед № 2958/ 01.10.2018 г.:

- 600лв. /шестстотин лева/ – главница, ведно със законната лихва, считано от 27.09.2018 г. до окончателното й изплащане.

- 105.15 лв. /сто и пет лева и петнадесет стотинки/ - представляваща договорна/възнаградителна лихва, за периода 28.10.2017г.- 25.06.2018г.

           - 53.23 лв. /петдесет и три лева и двадесет и три стотинки/-  обезщетение за забава, за периода 29.10.2017 г. – 20.09.2018 г.,

а ОТХВЪРЛЯ като НЕОСНОВАТЕЛНИ и НЕДОКАЗАНИ исковете за: сумата 283.50лв., представляваща такса за експресно разглеждане на документи; 283.50лв., представляваща неустойка за неизпълнение на задължение и 245лв.- представляваща разходи и такси за извънсъдебно събиране и мораторна лихва.

 

ОСЪЖДА С.Р.Ч., с ЕГН: ********** да заплати на „АГЕНЦИЯ ЗА КОНТРОЛ НА ПРОСРОЧЕНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ” ЕООД с ЕИК: ********* на осн.чл.78 ал.1 от ГПК, направените от дружеството разноски в заповедното производство, развило се в ч.гр.д.№ 5215/2018г. на СлРС, съразмерно уважената част от исковете, разгледани в гр.д.№ 1266/2019г. на СлРС – 12.07лв. /дванадесет лева и седем стотинки/.

ОСЪЖДА С.Р.Ч., с ЕГН: ********** да заплати на „АГЕНЦИЯ ЗА КОНТРОЛ НА ПРОСРОЧЕНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ” ЕООД с ЕИК: ********* на осн.чл.78 ал.8 от ГПК, следващото се за заповедното производство, развило се в ч.гр.д.№ 5215/2018г. на СлРС,  юрисконсултско възнаграждение, съразмерно уважената част от исковете, разгледани в гр.д.№ 1266/2019г. на СлРС – 72.44лв. /седемдесет и два лева и четиридесет и четири стотинки/.

 

ОСЪЖДА С.Р.Ч., с ЕГН: ********** да заплати на „АГЕНЦИЯ ЗА КОНТРОЛ НА ПРОСРОЧЕНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ” ЕООД с ЕИК: ********* на осн.чл.78 ал.1 от ГПК, направените от дружеството разноски в установителното производство, развило се в настоящото гр.д.№ 1266/2019г. на СлРС, съразмерно уважената част от исковете- 129.71лв. /сто двадесет и девет лева и седемдесет и една стотинки/.

ОСЪЖДА С.Р.Ч., с ЕГН: ********** да заплати на „АГЕНЦИЯ ЗА КОНТРОЛ НА ПРОСРОЧЕНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ” ЕООД с ЕИК: ********* на осн.чл.78 ал.8 от ГПК, юрисконсултско възнаграждение за установителното исково производство, развило се в настоящото гр.д.№ 1266/2019г. на СлРС, съразмерно уважената част от исковете- 144.88лв. /сто четиридесет и четири лева и осемдесет и осем стотинки/.

 

Решението се постановява при участието на трето лице- помагач на ищеца - „АГЕНЦИЯ ЗА СЪБИРАНЕ НА ВЗЕМАНИЯ“ЕАД с ЕИК *********; със седалище гр.София и адрес на управление на дейността- бул.“Д-р Петър Дертлиев“№25, офис -сграда „Лабиринт“, ет.2, офис 4.

 

Решението подлежи на въззивно обжалване пред СлОС в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: