Определение по дело №445/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 522
Дата: 24 октомври 2019 г. (в сила от 1 ноември 2019 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20191400200445
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 15 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на двадесет и четвърти октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                        Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

 

с участието на секретаря Миглена Костадинова

и прокурора Силвия Миленкова,  като разгледа докладваното от Агн. Ставарова

ЧНД N 445 по описа за  2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от М.Р.И., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде условно-предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно-предсрочно освобождаване. Излага доводи, че ходи на училище, участва в организираните мероприятия. Твърди, че не е наказван.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения М.И..

В съдебно заседание осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца инспектор "РД"  С. М., със Заповед № 165/23.05.2019 год., изразява становище за неоснователност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да не се уважи молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

  Лицето М.Р.И. е осъден с присъда по НОХД № 251/2016 г. по описа на PC - Лом на 2 години лишаване от свобода за престъпление
по чл. 196, ал. 1, т.2 от НК.

Преди това е изтърпял наложено наказание по НОХД № 56/16г. по описа
на PC - Лом в размер на 2 години и 6 месеца за периода от 09.03.2016 г. до
11.05.2018 г.

            Начало на наказанието - 11.05.2018 г. Фактически изтърпял - 1 година, 5 месеца и 13 дни. От работа - 3 месеца и 12 дни.  Всичко изтърпял - 1 година, 8 месеца и 25 дни. Остава за изтърпяване - 3 (три) месеца и 5 (пет) дни.

            Доказателствата сочат, че осъденият М.И. е изтърпял повече от 2/3 от  наложеното му наказание, съгласно изискванията на чл. 70, ал. 2, т. 1 НК.

            В първоначалната оценка на рискът от рецидив е отчетено  ВИСОКИ стойности - 101 точки.

            Посочени са дефицитни показатели , където има нужда от корекция по време на изтърпяване на наказанието:

            -           Отношение към правонарушението - не поема отговорност за деянието.

            -           Жилищно устройване - дома се намира в крими район.

            -           Взаимоотношения - към него са полагани формални грижи.

            -           Управление на финансите и доходите - повечето спечелени парични средства са от нелегални дейности и кражби.

            -           Злоупотреба с алкохол - една част от деянията са извършени под въздействието на алкохол.

            -           Умения за мислене - не разпознава проблемите си, не осъзнава последствията, импулсивен; и не е в състояние да ги решава по адекватен начин;

            Рискът от сериозни вреди за обществото след освобождаване от затвора според данните в доклада е СРЕДЕН. Рискът от вреди по време на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода е СРЕДЕН по отношение на служителите и околните лишени от свобода и НИСЪК за самонараняване. Не декларира дискриминационни нагласи спрямо различните лишени от свобода. Риск от извършване на бягство е също нисък на този етап.

            В първоначалния план на присъдата са заложени задачи,свързани с придобиване на умения за преодоляване на дефицитите.Акцентирано е в участие в групови мероприятия за формиране на критично отношение към собственото криминално поведение, участие корекционни програми, участие в образователен процес, придобиване на професионална квалификация и спазване на режимните изисквания. Предвидено е също преминаване през всички етапи за пенитенциарно третиране.

            В изготвената повторна ревизия на оценката е отчетено намаляване на числената стойност на рискът  от рецидив до 93точки, като рискът  остава ВИСОК по показател.

            продължава да има проблемни зони :отношение към правонарушението, взаимоотношения, управление на финансите, начин на живот и умения за мислене.

            Оценката на риска от вреди в доклада е посочено,че е със СРЕДНИ стойности за обществото.

            Рискът от вреди е със СРЕДНИ стойности за служителите и останалите лишени от свобода.

            В препланирането на присъдата е заложено да продължи работата свързана с уменията за мислене, нагласите и начина на живот и обкръжение.

            По време на пребиваването в затвора лишения от свобода М.Р.И. е показал положителни и отрицателни прояви. Като цяло е непостоянен в решенията и действията.

            Направената ревизия на оценката на рискът от рецидив продължава да е с високи стойности - 93 точки,като запазва дефицитните зони по които трябва да се работи. Те са:

            -           Отношение към правонарушението - Липсва самокритичност. Отчитат се трайно формирани нагласи в подкрепа на криминалното поведение и несъобразяване с установените норми и правила.

            -           Жилищно устройване - дома се намира в крими район.

            -           Взаимоотношения - към него са полагани формални грижи.

            -           Управление на финансите и доходите - повечето спечелени парични средства са от нелегални дейности и кражби.

            -           Злоупотреба с алкохол- фактор за криминализацията му.

            -           Умения за мислене - не зачита и не се интересува от вижданията на другите хора, не осъзнава последствията, импулсивен.

            Рискът от сериозни вреди за обществото след освобождаване от затвора е отчетено,че е СРЕДЕН .

            Рискът от вреди по време на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода е СРЕДЕН по отношение на служителите. Причината е в това, че не винаги показва дължимото поведение и на моменти е склонен да влиза в словесни спорове.

            Рискът от вреди е СРЕДЕН и за останалите лишени от свобода. Този риск се обосновава от факта, че има дисциплинарно наказание за упражнено физическо насилие към друг лишен от свобода. В миналото е имал агресивни прояви в охраняема среда и проявява склонност да решава проблемите си по силов начин. Показва нисък праг на търпимост и при наличие на конфликт е агресивен.

            В контролирана среда е постигнал и положителни резултати. Включен в учебен процес от дата 27.10.2017 година. Полага старание да посещава редовно учебните занятия.

            Награждаван е общо осем пъти, като една част от поощренията му са свързани с участията му в училището, а останалите за включването му в общопенитенциарни и спортни дейности.

            Въпреки демонстрираното желание за спазване на правилата до момента е наказван общо четири пъти. За последно със Заповед № Л-1503/09.10.2019 година за това, че на дата 22.08.2019 година в негов багаж са открити неразрешени вещи /2 броя мобилни телефони, 2 броя СИМ-карти, батерия за мобилен телефон и карта памет/.

            За изпълнението на плана на присъдата се работи индивидуално с лишения от свобода ,чрез провеждане на  консултативни срещи. Отношението му към плана е отчасти положително, като се отчита факта, че е започнал да проявява активност но все още не се изпълнява в пълен обем. За изпълнение на плана на присъдата е необходимо работата да продължи за осъществяване на следните цели: отношение към правонарушението и уменията за мислене. Ще продължи оказването на възпитателно въздействие, което би довело не само до външно съобразяване с правилата и ограниченията в затвора /примерно поведение/, а и до вътрешни убеждения: осъзнаване на причините довели до престъплението, намиране на алтернативни и адекватни начини за решаване на проблеми, конфликтни ситуации и др.

            Въпреки, че лишения от свобода М.Р.И. е започнал да осъзнава какви дефицити има, то показаният стремеж за поправяне по- скоро няма реално измерение, а остава с декларативен характер.Нуждае се от корекционни дейности и процеса на ресоциализация да продължи в условията на затвора, тъй като все още не е преминал през всички етапи на пенитенциарно третиране.

            Не са налице убедителни доказателства за неговото реално поправяне и превъзпитание, поради което индивидуалната и възпитателна работа трябва да продължи в посока на трайно и устойчиво поправяне на правонарушителя. Като ще се работи за позитивна промяна на нагласите, формиране на критично отношение към досегашното криминално поведение, правилно формулиране на проблемите и създаване на алтернативи за тяхното решаване.

            Към настоящият момент лишеният от свобода М.И. не е дал достатъчно категорични доказателства за промяна в нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот. Частично формираните криминални нагласи, престъпната многостранност и нежеланието му да се съобразява и да спазва установените правила и законови норми в обществото, определят възможността за продължаване на престъпната дейност и вероятността да причини вреди с поведението си в обществото.

            Към настоящия момент молителят не отговаря на изискванията за добро поведение съгласно чл. 439а НПК.

            Доказателствата сочат, че по делото е налице само една от двете законови предпоставки за УПО, затова че е изтърпял фактически необходимия минимум от наложеното му наказание. Съществува дефицит в предпоставките, свързани с изискването за добро поведение и поправяне. За да постанови съда УПО е необходимо молителят да се е поправил реално или да е дал категорични доказателства, че се поправя. Престоят в затвора трябва да въздейства за положителна промяна на лицето, което в случая не се доказва от данните, изнесени в доклада и изложените съображения на затворническата администрация. Дори в контролирана среда, същият показва нежелание за интегриране и поправяне. Горните обстоятелства говорят за липса на мотивация за поправяне и изкореняване на негативни проявления и лоши навици. Този довод се основава на данните от делото. В подкрепа на горното са приложените доклади на администрацията на затвора, категорична че целите на наказанието не са изпълнени в пълен обем. Рискът от  вреди и рецидив при осъдения е запазен без промяна за всички категории. Необходимо е самия осъден да полага целенасочени и последователни усилия за добро поведение и да даде доказателства за своето поправяне, каквито по делото не съществуват.

            Това е в основата за постановяване на отказ за условно предсрочно освобождаване.

            На основание горното и във връзка с чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

О П Р Е Д Е Л И:

 

            ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения М.Р.И. - роден на *** ***, жител и живущ ***, българин, български гражданин, с основно образование, женен, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, с ЕГН **********, да бъде условно-предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода, наложено му с присъда по НОХД № 251/2016 г. по описа на PC - Лом в размер на 2 години, с остатък в размер на 3 (три) месеца и 5 (пет) дни.

            ОПРЕДЕЛЯ 6-месечен срок, от влизане на определението в сила, в който лишеният от свобода М.Р.И. не може да подаде нова молба за УПО.

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

            Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

                                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: