Решение по дело №47/2019 на Окръжен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 март 2020 г. (в сила от 15 юли 2020 г.)
Съдия: Анета Милчева Петкова
Дело: 20191300900047
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 11 юли 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е        7

 

гр.Видин  20.03. 2020 година

 

В    И  М  Е  Т  О    Н  А     Н  А  Р  О  Д  А

 

ВОС търговска колегия в публичното

заседание на четвърти февруари    

две хиляди и двадесета година в състав:     

                                    

                                                      Председател:   АН*  П*    

                                                            

при секретаря   В* К*  и в присъствието на             прокурора      като разгледа докладваното от съдия     АН*П*  търговско дело № 47 по описа за 2019   година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Предявен е иск с правно основание чл.155  т.3 от ТЗ във връзка с чл.157 ал.1 от ТЗ.

              Ищецът А.Н.К.,***, ЕГН **********  е предявил иск против „Р* Т* 2*“  ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр.Б**, област В**, ул.“Ч** Й**“ №1,вх.Б,ет.3, представлявано от управителя А.Н.К. с правно основание чл.155 ТЗ за прекратяване на дружеството.

Твърди се в исковата молба , че ищецът е съдружник в ответното дружество , в което притежава 1 / 3  от дружествените дялове от неговия капитал или два дяла с номинална стойност 4 лева всеки един от тях. С решение от 20.07.2017 г. бил избран за управител на дружеството. Решението е вписано в АВ под № 20170731115309. Излага се в исковата молба , че по повод покана връчена на ищеца на 24.12.2018 г. чрез частен съдебен изпълнител Р** М.В** с рег. № 790 на КЧСИ покана за свикване на общо събрание на съдружниците на „Роял Тур 2006“, което трябвало да се проведе на 10.01.2019 г. на адреса на дружеството в гр.Б**, отправена от Р** Г** Д**, посочен като управител на дружеството, извършил проверка в ТРРЮЛНЦ по партидата на дружеството, при която установил, че са заявени за вписване от адв.А** Т** като пълномощник на Р** Д** промени по партидата на дружеството, изразяващи се в промяна на обявения за контакти адрес с НАП, заличаването на ищеца като управител и вписването на нов управител Р** Д**. Така променените обстоятелства са вписани по партидата на търговското дружество под № 20181126110018, въз основа на представен пред АВ-ТРРЮЛНЦ Протокол с решения на ОС с посочени в него две дати на провеждане на събранието - 20.11.2018 г. и 20.12.2018 г. Сред представените със заявлението документи се съдържат декларация от Р** Г** Д** за истинността на заявените обстоятелства и приемането на представените актове, както и декларация по чл. 13, ал.5 от ЗТРРЮЛНЦ от пълномощника, че заявлението и приложените документи са предоставени от заявителя. Тъй като не е присъствал на твърдяното за проведено общо събрание, напротив – токава с участие на ищеца не е провеждано, нито бил полагал подписа си под обективираните в протокола решения, на които е придаден вид чрез полагане на подпис от трето, неизвестно за ищеца лице, че са взети в резултат и на мои волеизявления, които не съм правил, завел на основание чл. 74, ал. 1 от ТЗ иск за отмяната им като незаконосъобразни, по който е образувано гр.д. № 47 по описа на ОС Видин за 2019 г.

 

С Решение по делото № 5/26.02.2019 г., влязло в сила на 22.03.2019 г, съдът е уважил изцяло иска, отменил е решенията като незаконосъобразни и служебно е изпратил заверен препис от съдебния акт на АВ-ТРРЮЛНЦ за обявяването му и заличаване на вписванията /заличени на 26.03.2019 г).

В мотивите на решението и с оглед събраните по делото доказателства съдът е приел, че същите не установяват отразените в протокола от проведено ОС на дружеството факти и обстоятелства да отговарят на истината, че ищецът като съдружник не съм участвал в събранието, както и е направил категоричен извод, че подписът под представения протокол не е положен от ищеца , а е налице имитация на подпис.

Твърди се също , че на 10.01.2019 год. се ищецът се явил на свиканото за същата дата общо събрание в гр.Б**, но там нямало никой. Единствения начин да бъде удостоверено, че се е отзовал на поканата, било да изпрати телеграма чрез услугата Телепоща, предлагана от Б* п**. Телеграмата се върнала в цялост с отбелязване на пощенския служител, че получателят се е преместил на друг адрес.

На 07.02.2019 год. получил нова покана за свикване на общо събрание на съдружниците, което да се проведе на 14.02.2019 год. в гр. С** от 10.00 часа, с дневен ред обсъждане на изключването му като съдружник и преразпределяне на дяловете ми от капитала между останалите двама съдружници – Р** Д** и Б** А**. На това общо събрание също никой не се явил.

На 11.04.2019 год., отново чрез частен съдебен изпълнител Р** М** В** му било връчено искане от съдружниците Р** Д** и Б** А** за свикване на общо събрание по реда на чл. 16, ал. 2 от Дружествения договор на „Р** Т** И ООД с ЕИК **, с дневен ред отново изключването му като съдружник и проразпределение на дружествените му дялове.

В изпълнение на задълженията си като управител, свикал общо събрание на дружеството, което се провело на 28.06.2019 год. от 10:00 часа на адрес гр. С**, район В**, ул. „А** I" No **, партер /адрес за кореспонденция с НАП на територията на страната/, при описания в поканата дневен ред. На същото съдружниците Р** Д** и Б** А** се явили с адвокат и предварително изготвен протокол от събранието, в който не било отразено нито едно изказано становище на упълномощените от ищеца представители. Незалвисимо от от това, изцяло незаконосъобразно, било взето решение за изключването му като съдружник и освобождаването ми като управител, които обстоятелства са заявени за вписване в Агенция по вписванията - ТРРЮЛНЦ под вх. N 20190709145329. По така депозираното заявление са дадени указания досежно удостоверяване на законосъобразността на проведеното на 28.06.2019 год. Общо събрание и взетите на него решения, които съдружниците му и в частност новоизбрания управител не биха могли да изпълнят, тъй като исканите документи никога не са били съставяни, както се поддържа в исковата молба. Между ищеца и съдружниците му лисва каквато и да е било комуникация от близо 10 месеца, а кореспонденцията по между им се осъществява чрез частни съдебни изпълнители и телеграми.  Твърди се още , че отношенията им са силно влошени, а доверието по между им, особено след освобождаването на ищеца като управител въз основа на неистински документ, е необратимо изчерпано. Самото дружество било създадено за развиване на стопанска дейност в сферата на пътническите превози, които извършвали с личен труд, а работата им изцяло се основавала на приятелските отношения помежду им. Ищецът поддържа , че работил денонощно, инвестирал средства за закупуването на лизингов автомобил, като първоначална вноска била заплатена от дружеството на майка му „Р** к** 2**" ЕООД, чиито дялове в последствие тя им прехвърлила, за да може да започнат собствен бизбнес. Ползвал е и заеми за развиване на дейността на дружеството, които изплащал и към момента.

Излага се , че понастоящем целта, за която съвместната им фирма бе създадена, е невъзможно да бъде осъществена. Същевременно дружеството калкулира загуби, има задължения към НАП, а партньорите отказват плащания за извършени услуги именно заради конфликтите помежду им, и е невъзможно да изпълнява пълноценно функциите си като управител.

От почти половин година дружеството не извършва дейност, липсват каквито и да е било поръчки, а лизинговият автомобил, закупен от дружеството се ползва от съдружниците ми чрез новозакупено от тях дружество „К**" ООД, с ЕИК ****.

 Моли съда да постанови решение, с което прекрати ответното дружество.

             В срока по чл.367 ал.1 от ГПК  е постъпил отговор, с който се оспорва иска. Поддържа се , че не са налице важни обстоятелства , които да налагат прекратяване на дружеството.  

             Съдът, след като взе предвид, че са налице процесуалните предпоставки за допустимост на иска и липсват процесуални пречки за разглеждането му, приема същият за допустим. След като съобрази изложеното в молбата, както и след преценката на събраните по делото писмени доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

От представеното и прието по делото съдебно решение № 5/26.02.2019 г., постановено по т.д. N 47/2018 год. по описа на ОС – В**, влязло в сила на 22.03.2019 г., е видно, че споровете между съдружниците датират още от есента на 2018 год. Конфликтът намира своята кулминация на 20.11.2018 год, когато със заявление вх. N 20181120164128 са депозирани за вписване промени по партидата на дружеството, в това число и заличаването на ищеца А.К. като управител на „Р** т** 2**" ООД и вписването на нов управител на търговеца Р** Г** Д**. Така заявените промени са вписани въз основа на представен пред АВ- ТРРЮЛНЦ Протокол с решения на ОС с посочени в него две дати на провеждане на събранието - 20.11.2018 г. и 20.12.2018 г., които решения са успешно атакувани пред окръжния съд по седалището на дружеството по реда на чл. 74, ал. 1 от ТЗ и отменени като незаконосъобразни. В мотивите на съдебния акт и с оглед събраните по делото доказателства съдът е приел, че същите не установяват отразените в протокола от проведено ОС на дружеството факти и обстоятелства да отговарят на истината, че доверителят ми като съдружник не е участвал в събранието, както и е направен категоричен извод, че подписът под представения протокол не е положен от него, а е налице имитация на подпис.

В хода на настоящото производство е представена и приета Покана за свикване на Общо събрание на съдружниците на „Р*** т** 2**" ООД с Изх. N 38457 от 20.12.2018 гад., връчена на ищеца на 24.12.2018 год., чрез частен съдебен изпълнител Р** М** В** с per. N 790 на КЧСИ. Събранието, според поканата, следва да се проведе на 10.01. 2019 год. на адреса на дружеството в гр. Б**, ул. „Ч** Й**" N 1, вх. Б, ет. 3. Същото така и не се провежда, тъй като останалите съдружници не се явяват на посочения адрес в гр. Б**. Видно от телеграма от 10.01.2019 год., изпратена чрез услугата Телепоща, предлагана от Б** п** - гр. Б**, получателят се е преместил на друг адрес.

От Покана за свикване на Общо събрание на съдружниците на ответника „Р** т** 2**" ООД с Изх. N 4036/31.01.2019 год., връчена на ищеца на 07.02.2019 год. отново чрез частен съдебен изпълнител Р** М** В** с per. N 790 на КЧСИ, се установява, че съдружниците следва да се явят на 14.02.2019 год. в гр. С**я от 10.00 часа за провеждане на общо събрание с дневен ред обсъждане на изключването на А.К. като съдружник и преразпределяне на дяловете му от капитала между останалите двама съдружници – Р** Д** и Б** А**. На това общо събрание също никой от останалите съдружници не се явява, видно от Телеграма от 14.02.2019 год.

С нова покана с Изх. N 8299/28.02.2019 год., представена по делото, връчена на ищеца на 11.04.2019 год., чрез частен съдебен изпълнител Ренета Милчева Василева с per. N 790 на КЧСИ, от която се установява, че е отправено искане от съдружниците Росен Димов и Борис Александров за свикване на общо събрание по реда на чл. 16, ал. 2 от Дружествения договор на „Р** Т** 2**" ООД с ЕИК ****, с дневен ред отново изключването му като съдружник и преразпределение на дружествените му дялове.

В изпълнение на задълженията си като управител, ищецът свиква общо събрание на 28.06.2019 год. от 10:00 часа на адрес гр. София, видно от Покана за свикване на общо събрание на съдружниците от 24.04.2019 год. и протокол от неговото провеждане от същата дата. Решенията по този протокол /изключването на ищеца като съдружник и освобождаването му като управител/ са незаконосъобразни, което се установява от постановените от АВ - ТРРЮЛНЦ откази под NN 20190709145329-2/15.07.2019 год., 20190723115459/24.07.2019 год. и 20190730135504/31.07.2019 год. Отказите не са обжалвани и са влязли в сила.

От представените по делото извлечения от ТРРЮЛНЦ по партидата на ответното дружество /стара фирма «Р** к** 2**» ЕООД/ е видно, че същото не е новоучредено, а съдружието възниква въз основа на продажба на дружествени дялове от предходния едноличен собственик на капитала Т** Б** - майка на ищеца, към настоящите съдружници А.К., Р** Д** и Б** А**. Преди датата на прехвърлянето на дружествените дялове «Р** к** 2**» ЕООД е придобило лизингов автомобил, което обстоятелство се установява от приетия по делото Индивидуален договор за финсов лизинг от 22.05.2017 год., правата и задълженията по който договор се поемат от „Роял тур 2006" ООД.

От представеното по делото извлечение по партидата на „К**" ООД, с ЕИК ****, е видно, че на 11.04.2019 год. съдружниците Р** Д** и Б** А** са закупили дяловете от неговия капитал за осъществяването на дейност с идентичен на дружеството-ответник предмет.

Така представените от ищеца писмени доказателства не са оспорени от ответника и са приобщени към доказателствения материал по делото.

От показанията на разпитания в хода на производството свидетел Т** Б** - майка на ищеца, се установява, че съдружниците са приятели от дълги години. Преди около две години синът й, заедно с Р** Д** и Б** А* са решили да развиват бизнес - превоз на пътници, като за целта им е предоставила една от своите фирми. За това е бил необходим бус, който тя закупила на лизинг и платила първоначалната вноска, преди да им прехвърли дяловете от дружеството. Първоначално дейността се е развивала много добре, като съдружниците са полагали собствен труд. През месец август 2018 година ищецът споделил, че се съмнява, че Р** Д** отклонява средства от фирмата. Следвайки съвета й да поговори с Р** Д**, синът й е разказал, че Росен се се е държал агресивно и след този разговор започнали проблемите, изразяващи се в това, че бусът се е ползвал от другите двама съдружници. Комуникацията помежду им била прекъсната, като самата тя не е могла да разговаря с тях. На 24 декември 2018 година са получили покана в къщи за общо събрание от Р** Д**, като управител на „Р** т** 2**" ЕООД за 10.01.2019 год., за което тя е пристигнала заедно с ищеца в гр. Б**, но другите не са присъствали. Последвала е нова покана за 14.02.2019 година за провеждане на общо събрание, на която също не са се явили останалите съдружници. Между съдружниците не е имало никаква комуникация през последната повече от година, назависимо от опитите да се свържат с тях. От познати са разбрали, че Р** Д** и Б** А** са регистрирали друга фирма и са упражнявали дейсност с буса на дружеството „Р** т** 2**" ЕООД. Свидетелката заявява, че дружствения бус е взет от банката поради неизплащане на лизинговите вноски и сега тя трябвало да изплаща вноски за него, тъй като е подписала запис на заповед при закупуването му. Фирмата от година нямала никаква дейност.

Показанията на свидетелката са последователни и непротиворечиви. Същите кореспондират на събрания по делото доказателствен материал, поради което следва да бъдат кредитирани от съда предвид разпоредбата на чл. 172 от ГПК.

С отговора на исковата молба ответникът оспорва иска, като твърди че не са налице предпоставките на чл. 155, ал. 1 от ТЗ. Представя и писмени доказателства - ГФО за 2018 на дружеството-ответник, покани за общи събрания и разписки от съдебен изпълнител Р** М**, както и Протокол от 10.01,2019 год. за проведено общо събрание на съдружниците в ф. Б***, с отбелязване, че съдружникът Р** К., редовно поканен, не присъства. Поискано е и изслушването на двама свидетели при режим на довеждане. Допълнителен отговор на депозираната по делото допълнителна искова молба не е постъпил. В проведеното открито заседание по делото ответникът не се явява и не изпраща представител.

С допълнителната искова молба ищецът е оспорил доказателствената стойност на представения годишен финансов отчет за 2018 год. Доколкото последният не е подписан нито от управителя, нито от изготвилия отчета, то същият не следва да бъде кредитиран, включително и в отделните му части, тъй като не представлява документ по смисъла на закона.

По отношение на представения Протокол от 10.01.2019 год. за проведено общо събрание на съдружниците, същият е оспорен  от ищеца  досежно съдържанието и датата на същия, като твърди, че е антидатиран и съставен с оглед нуждите на регистърното производство, а отразените факти и обстоятелства не отговарят на действителността. Съдържанието на процесния протокол се опровергава от представената по делото Телеграма от 10.01.2019 год., както и от събраните по делото гласни доказателства. Нещо повече, решенията, взети по този протокол не са своевременно заявени за вписване в предвидения от закона седмедневен срок, като протоколът е представен пред АВ - ТРРЮЛНЦ едва на 12.07.2019 год., и то в изпълнение на указания, дадени на 10.07.2019 год. В този смисъл следва да се приеме оспорването за доказано, като така представения протокол от 10.01.2019 год. следва да се изключи от доказателствата по делото.

 

Съгласно чл. 155,т. 1 от ТЗ по решение на окръжния съд по седалището на дружеството то може да бъде прекратено по иск на съдружниците с дялове, съставляващи повече от 1/5 от капитала, ако важни причини налагат това.

         С Решение № 159 от 15.12.2009 г. на ВКС по т. д. № 389/2009 г., I т. о., ТК, постановено по реда на чл.290 ГПК и съставляващо поради това задължителна практика е прието, че понятието “важни причини” по смисъла на чл.155, т.1 ТЗ няма легална дефиниция и това априорно е невъзможно поради разнообразието на проявните му форми, което налага при преценката за наличието им да се отчита факта, че всяко търговско дружество е със своя специфика - предмет на дейност, пазарни условия, права и задължения на съдружниците (предвидени в учредителния акт) и пр., но при обсъждането налице ли са важни причини за прекратяване на дружеството водещи според решението следва да са интересите на дружеството като цяло, а не на отделния съдружник. Именно по отношение на посочения принцип цитираното решение има характера на задължителна по смисъла на ТР І 1/2010 г. на ОСГТК на ВКС практика, което позволява да се възприемат и други причини извън посочените в него поради невъзможността за изчерпателното им изброяване.
Влошените отношения не са посочени в цитираното решение, но те не могат да бъдат игнорирани, когато са довели до фактическа невъзможност за функциониране на органите му на управление. При изграждане на извод в противния смисъл, обоснован с възможността решенията на общото събрание да се формират от гласовете на съответното мнозинство, въззивният съд не е отчел обстоятелството, че именно поради посочената възможност, паритетното участие на двамата съдружници в капитала на дружеството е довело до приемане на решения за взаимното им изключване, съответно за преобразуване на ТД в ЕООД от съдружника, останал след изключването на касаторката, като е игнорирано и обстоятелството, че с влязло в сила решение по предявения от последната иск по чл.74 ТЗ е отречено наличието на основанията по чл.126, ал.3 ТЗ за изключването й.

Както е изяснено в правната теория и съдебната практика в съдържанието на относително определеното понятие „важни причини" по смисъла на чл. 155, т. 1 ТЗ, обосноваващо наличието на основание за прекратяване на дружеството, се включват обстоятелства, които накърняват интересите на дружеството като цяло с оглед възможността му да осъществява целите, за които е създадено - да бъде обединяване на две или повече лица за извършване на търговски сделки с общи средства /чл. 63, ал. 1 ТЗ/.

Трайното нарушаване на тези два аспекта от дейността на дружеството представляват „важни причини" по смисъла на чл. 155, т. 1 ТЗ, като за такива по-конкретно се приемат: 1. неосъществяване в продължителен период на търговска дейност - така решение № 159/15.12.2009 г. по т.д. № 389/2009 г., решение № 21/2.03.2010 г. по т.д. № 471/2009 г. на ВКС, I т.о., и др., 2. фактическото нефункциониране на някой от органите на управление, вкл. и поради влошените отношения или противоречия между съдружниците така решение № 30/10.09.2010 г. по т.д. № 320/2009 г. на ВКС, II т.о., 3. трайна липса на рентабилност, 4. поведение на мнозинството, с което накърнява задължението си за лоялност към малцинството и към дружеството - накърняване на членствените права на малцинството от мнозинството, извършване на конкурентна дейност от мнозинството и други, а в конкретния случай всички, приети за важни причини за прекратяване на дружеството на основание чл. 155, т. 1 от ТЗ са налице. В подобна насока е и установената практика - Решение № 662 от 20.06.2006 г. на ВКС по т. д. № 86/2006 г., ТК, II о., Решение № 159 от 15.12.2009 г. на ВКС по т. д. № 389/2009 г., I т. о., ТК, Решение № 120 от 1.02.2002 г. на ВКС по гр. д. № 932/2001 г. и др.

 С оглед на изложеното съдът намира, че е налице основание за прекратяване на дружеството, което се налага от важни причини по смисъла на чл.155, т.1 от ТЗ.

С оглед на искането направено от процесуалния представител на ищеца за откриване на производство по ликвидация на дружеството съдът счита, че в настоящото производство той няма подобни правомощия. Производството по назначаване на ликвидатор не е спорно исково производство, а охранително такова и то започва едва след влизане на решението за прекратяване в сила. В ТЗ – глава седемнадесета изрично е уредено производството по ликвидация. Предвид изложеното съдът не дължи произнасяне по това искане.

На основание чл.78 , ал.1 ГПК на ищеца следва да се присъдят направените разноски по производството в размер на 1580 лева съгласно представения списък на разноските.

 

С оглед горните съображения и на осн.чл.155 т.1 ТЗ, съдът 

Р   Е   Ш   И   :

         ПРЕКРАТЯВА „Р** Т** 2**“  ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр.Б**, област В**, ул.“Ч** Й*“ №**,вх.*,ет.3, представлявано от управителя А.Н.К..

        ОСЪЖДА „Р** Т** 2**“  ЕИК **, със седалище и адрес на управление гр.Б**, област В**, ул.“Ч** Й**“ №*,вх.*,ет.* да заплати  на А.Н.К.,***, с ЕГН ********** сумата от 1580 лева , представляваща разноски по делото.

          РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред АПЕЛАТИВЕН СЪД – София, в двуседмичен срок от съобщаването му.

         След влизането му в сила, препис от решението да се изпрати на Агенция по вписванията – Търговски регистър за вписването му по партидата на дружеството и откриване на производство по ликвидация на дружеството.

СЪДИЯ: