Решение по дело №49/2020 на Районен съд - Севлиево

Номер на акта: 29
Дата: 18 май 2020 г. (в сила от 2 юни 2020 г.)
Съдия: Станислав Иванов Цветков
Дело: 20204230200049
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 29

 

гр.Севлиево 18.05.2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Севлиевският районен съд, в публично заседание

на петнадесети май през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

Председател: Станислав Цветков

              

при секретаря РЕФУЗЕ ОСМАНОВА, в присъствието на прокурора                 като разгледа докладваното от съдията Цветков Н.А.Х.дело № 49 по описа за 2020 г.,  за да се произнесе взе предвид следното:

Жалбоподателката Л.С.Л. ***, е обжалвала наказателно постановление № 18-0341-000484 от 10.07.2018 г. на Началник сектор към ОДМВР Габрово, РУ - Севлиево, с което за извършено нарушение по чл.9, ал.3 и на осн. чл.178, ал.1, т.8 от Закона за движение по пътищата / ЗДвП / й е наложено наказание глоба в размер на 2000.00лева.В жалбата се твърди, че НП е незаконосъобразно, в подкрепа на което се излагат подробно развити в същата съображения.

ИСКАНЕТО в жалбата е съдът да отмени наказателното постановление.

Ответникът по жалбата – РУ МВР гр.Севлиево, редовно призован, не се явява представител при разглеждане на делото.В писмото, придружаващо административно-наказателната преписка, се прави искане жалбата да се остави без последствиe и наказателното постановление да се потвърди.

По делото се събраха писмени и гласни доказателства, от съвкупната преценка на които съдът установи следната фактическа обстановка:

Жалб.Л.С.Л. работела като продавач в магазин „Лафка“, находящ се на ул.“Лозарска“ № 3 в гр.Севлиево.На 27.06.2018 г. свид.М.Х.П. и свид.Я.Ю.Д. – мл.автоконтрольори в РУ на МВР Севлиево били изпратени от оперативния дежурен при управлението по сигнал за настъпило ПТП с лек автомобил на същата улица.При отиването им на мястото на произшествието, двамата свидетели установили, че лекият автомобил е преминал през участък, в който имало поставени бордюри, без той да е сигнализиран за това.Констатирали също така, че въпросните бордюри са поставени в обхода на пътното платно, без за това да има разрешение от собственика на пътя.Пред служителите на МВР първоначално жалб.Л. заявила, че тя е поставила въпросните бордюри, тъй като пред павилиона, в който работи се образувала локва и преминаващите автомобили нанасяли щети на предлаганата от нея стока.Полицейските служители счели, че извършеното от нея съставлява административно нарушение, поради което на същата дата 27.06.2018 г. свид.П., в присъствието на двама свидетели, съставил против жалбоподателката Л.С.Л. АУАН за това, че на 27.06.2018 г., в 12.30часа, в гр.Севлиево, на ул.„Лозарска” пред № 3, пред павилион „Лафка“ поставя четири броя бордюри в обхвата на пътното платно, без да е свързано с предназначението му и без разрешение от собственика или администрацията, управляваща пътя, при което лек автомобил „Ауди 80“ с рег. № ЕВ **** ВА при преминаване през тях без да е сигнализиран участъка за опасност.Настъпва ПТП с материални щети.Водачът е изпробван за употреба на алкохол с техническо средство „Алкотест Дрегер 7410/0018“, който отчел 0,00 промила алкохол в издишания въздух, с което виновно е нарушила: чл.9, ал.3 от ЗДвП.При съставяне на АУАН и след запознаване със съдържанието му жалбоподателката заявила, че не тя е поставяла бордюрите и отказала да подпише съставеният й АУАН.Отказът й бил удотоверен с подписа на свид.Я.Ю.Д..Възражения от страна на жалб.Л. по повод съставения й АУАН не са направени от нея в срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН.

Въз основа на така съставения АУАН е издадено обжалваното наказателно постановление на Началник сектор към ОД МВР Габрово, РУ Севлиево с № 18-0341-000484 от 10.07.2018 г.Същото е издадено против Л.С.Л. ***, за това, че на 27.06.2018 г., в 12.30часа, в гр.Севлиево, на ул.„Лозарска”, като пешеходец, в гр.Севлиево, на ул.„Лозарска” пред № 3, пред павилион „Лафка” поставя четири броя бордюри в обхвата на пътното платно, без да е свързано с предназначението му и без разрешение от собственика или администрацията, управляваща пътя, при което лек автомобил „Ауди 80“ с рег. № ЕВ **** ВА преминаване през тях без да е сигнализиран участъка за опасност.Настъпва ПТП с материални щети.Водачът е изпробван за употреба на алкохол с техническо средство „Алкотест Дрегер 7410/0018“, който отчел 0,00 промила алкохол в издишания въздух.Наказващият орган е приел, че жалб.Л. поставя предмети, извършва дейности в обхвата на пътя, несвързани с предназначението му, като променя въведената организация на движение без съгласуване с органите на МВР и администрацията, стопанисваща пътя, с което виновно е нарушила чл.9, ал.3 от ЗДвП, за което й е наложил наказание по реда на чл.178, ал.1, т.8 от ЗДвП - глоба в размер на 2000.00лева.

Гореизложената фактическа обстановка съдът намира за установена от показанията на свидетелите М.Х.П. и Я.Ю.Д. и писмените доказателства – АУАН серия Д № 044336 от 27.06.2018 г.; Протокол за ПТП № 1536690 от 27.06.2018 г.; План-схема на ПТП; Молба от жалб.Л.; НП № 18-0341-000484 от 10.07.2018 г. и Заповед № 8121з-515 от 14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи.

При така установената фактическа обстановка, въз основа на събраните писмени и гласни доказателства, съдът достига до следните правни изводи:

Препис от обжалваното наказателно постановление е връчен на жалбоподателката на 27.01.2020 г.Жалбата е заведена в деловодството на РУ-МВР Севлиево на 03.02.2020 г., тоест в законноустановения срок, поради което същата е допустима и следва да се разгледа по същество.

НП е издадено от компетентен орган, във връзка с което е представено заверено копие от Заповед № 8121з-515 от 14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи.АУАН е съставен от лице, което е оправомощено за това по силата на същата заповед, предвид заеманото от него длъжностно качество.

АУАН и издаденото в последствие въз основа на него НП са за извършено нарушение на разпоредбата на чл.9, ал.3 от ЗДвП.Тексът на посочената разпоредба гласи следното: “Поставянето на предмети или извършването на дейност в обхвата на пътя, несвързани с предназначението му, може да става само след разрешение от собственика или администрацията, управляваща пътя.”.

Административно-наказващият орган на осн. чл.178, ал.1, т.8 от ЗДвП е наложил на жалб.Лилова наказание глоба в размер от 2000.00лева.Съгласно посочената разпоредба: „Наказва се с глоба от 2000 до 7000 лв.: който променя въведената организация на движение без съгласуване с органите на Министерството на вътрешните работи и администрацията, стопанисваща пътя”.

Жалбоподателката, редовно призована, не се явява в съдебно заседание лично, явява се неин процесуален представител.Последният поддържа искането за отмяна на обжалваното НП, като се поддържа жалбата и съображенията за неговата незаконосъобразност.

Както в жалбата, така и в с.з., на първо място се твърди, че авторството на деянието не е установено по един несъмнен и безспорен начин.

Настоящият съдебен състав възприема описаната в АУАН и НП фактическа обстановка и намира, че същата се подкрепя по недвусмислен начин от събраните по делото доказателства.

Поставянето на предмети или извършването на дейност в обхвата на пътя, несвързани с предназначението му, може да става само след разрешение от собственика или администрацията, управляваща пътя.Извършването на това действие е запретено от нормата на чл.9, ал.3 от ЗДвП и жалбоподателката Л. е сложила предмети на пътя, като по този начин е затруднила движението на ППС.С това обаче не е променена организацията на движението, а са сложени предмети на пътя, без да са взети безопасни мерки за движението.

Неправилно административно-наказващият орган е определил санкционната норма тъй като с поставянето на бордюри, жалбоподателката фактически не е променила организацията на движението, без съгласуване с органите на Министерството на вътрешните работи и администрацията, стопанисваща пътя, а е затруднила движението без да вземе мерки за неговата безопасност, което нарушение попада под нормата на чл.178, ал.1, т.3 от ЗДвП.

В случая наказващият орган е преценил като нарушена нормата на  чл.178, ал.1, т.8 от ЗДвП, което не отговаря на извършеното нарушение, тъй като Л. не е въвеждала нова организация на движение.Поначало деянието й е целяло опазване на имущество и няма как да й се вмени, че самоволно е въвела съвсем друга организация на движение.Последното деяние, означава слагане на знаци, светофарни уредби, пътна маркировка и т. н., което жалб.Л. не е сторила.В случая деянието й осъществява санкционната част от нормата на чл.178, ал.1, т.3 от ЗДвП, а не на т.8.

Като е определил неправилно санкционната норма адмитистративно-наказващия орган е издал едно незаконосъобразно наказателно постановление.Поначало нарушителя е правилно определен, няма нарушения в хода на административно-наказателното производство, но неправилното приложение на материалния закон в лицето на санкционната норма влекат незаконосъобразност на наказателното постановление.

Поради гореизложеното издаденото наказателно постановление следва да се отмени като незаконосъобразно. 

Водим от гореизложеното и на осн. чл.63, ал.1 от ЗАНН съдът

 

Р    Е    Ш    И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 18-0341-000484 от 10.07.2020 г. на Началник сектор към ОДМВР Габрово, РУ - Севлиево, с което на Л.С.Л.  за извършено нарушение по чл.9, ал.3 и на основание чл.178, ал.1, т.8 от ЗДвП е наложено наказание глоба в размер на 2000.00 / две хиляди / лева, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

ОСЪЖДА Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи - Габрово да заплати на Л.С.Л.   сумата от 200.00 / двеста / лв., съставляваща направени по настоящото дело разноски за адвокатско възнаграждение.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр.Габрово в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

                                                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: