Решение по дело №340/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 591
Дата: 4 май 2022 г.
Съдия: Румен Николов Йосифов
Дело: 20227040700340
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 февруари 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

№:         591                        04.05.2022г.                             гр.Бургас,

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд - гр.Бургас                                                         ХІІІ-ти състав

На четиринадесети април,                          две хиляди двадесет и втора година

В публично заседание в следния състав:

Председател:        Румен Йосифов

Членове:           1.  Павлина Стойчева

                           2. Веселин Белев

Секретаря: И.Л.

Прокурор: Х.К.

Като разгледа докладваното от съдия Румен Йосифов,

касационно наказателно административен характер дело № 340 по описа за 2022 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), вр. чл.348 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), вр. чл.208-228 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба на Е.А.Б., ЕГН-**********;***, против решение №10 от 25.01.2022г., постановено по НАХД № 20212110200346/2021г. на Районен съд - Айтос, с което e потвърдено наказателно постановление № 02-116/06.10.2021г. на началник-отдел „Рибарство и контрол - Черно море“-гр.Бургас, към Главна дирекция „Рибарство и контрол“ при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА), с което за нарушение на чл.32, ал.1, вр. Приложение №1, раздел Г, т.18 от Закона за рибарството и аквакултурите (ЗРА), на основание чл.70, ал.1 от ЗРА му е наложена глоба в размер на 1500 лева и за нарушение и на основание чл.88 от ЗРА му е наложена глоба в размер на 1000 лева.

Касаторът счита, че оспореното съдебно решение е постановено при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и на материалния закон. Твърди, че при насрочването на последното съдебно заседание съдът е посочил като дата и час – 19.01.2022г. от 13.30 часа, но го е провел по-рано на посочената дата – в 11,30 часа. Намира също, че показанията на разпитаните свидетели са взаимно противоречиви и изключващи се. Съдът не е събрал необходимите доказателства, не е установил правилно фактическата обстановка и въз основа на това е формирал неправилни правни изводи. Вмененото му нарушение не е доказано и са налице обстоятелства които разколебават обвинителната теза, без да уточнява кои са те. Заради твърдяната липса на безспорни доказателства счита наказателното постановление (НП) за незаконосъобразно. Моли за отмяна на атакуваното решение и потвърденото с него НП.

 

Посочените в жалбата оплаквания съдът квалифицира по чл.348, ал.1 от НПК – неправилно решение поради противоречие с материалния закон и допуснато съществено нарушение на процесуални правила. В съдебно заседание касаторът се представлява от редовно упълномощения адвокат Марина Д.-Николова от АК-Бургас, която поддържа жалбата на изложените в нея основания.

Ответникът по касация – ИАРА, редовно уведомен, не изпраща представител. Представен е отговор на касационната жалба, в който се заявява, че същата е неоснователна. Твърди се, че фактическата обстановка е напълно изяснена и правилно съдът е кредитирал показанията на свидетелите. Не са допуснати и съществени процесуални нарушения при насрочването и провеждането на последното открито съдебно заседание. Иска се от съда да потвърди обжалваното решение.

Представителят на Окръжна прокуратура - Бургас дава заключение за неоснователност на оспорването и пледира решението на районния съд да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

 

След като прецени твърденията на страните и събрания по делото доказателствен материал, Административен съд - Бургас в настоящия си състав, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК, от надлежна страна по смисъла на чл.210, ал.1 АПК, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 АПК, настоящият съдебен състав намира същата за неоснователна по следните съображения:

С обжалваното решение Районен съд - Айтос е потвърдил НП № 02-116/06.10.2021г., с което на касатора Б. за нарушение на чл.32, ал.1, вр. Приложение №1, раздел Г, т.18 от ЗРА, на основание чл.70, ал.1 от ЗРА е наложена глоба от 1500 лева и за нарушение и на основание чл.88 от ЗРА е наложена глоба от 1000 лева. Той е санкциониран затова, че на 30.05.2021г. в 11,30 часа на язовир, западно от с.Чукарка, общ.Айтос, е извършвал любителски риболов с 2 бр. въдици в работно положение, по врече на забрана съгласно чл.32, ал.1 от ЗРА. При поискване на документите за самоличност и риболовния билет от контролните органи, Б. не представил такива, а прибрал въдиците в автомобила си марка Фолксваген Пасат, рег.№ а9116ММ и напуснал местопроизшествието, с което възпрепятствал проверката.

Впоследствие бил установен със съдействие на органите на Полицията и му бил съставен акт за установяване на административно нарушение (АУАН). При връчването на акта Б. записал като възражение, че по време на проверката не е използвал въдиците, те били извън водата и е пристигнал на мястото 10-15 мин. преди проверяващите. Допълнително било подадено и саморъчно писмено възражение до директора на ИАРА в което са изложени същите твърдения.

Наказващият орган – началник-отдел „Рибарство и контрол - Черно море“-гр.Бургас, към Главна дирекция „Рибарство и контрол“ при ИАРА, не се съобразил с възражението на нарушителя и издал оспореното НП. В жалбата си срещу него Б. отново заявява, че когато отишъл на язовира, свалил въдиците си от багажника – в калъфи.  Тогава дошли проверяващите и той не извадил въдиците, а ги качил обратно в автомобила и се прибрал в дома си.

За да установи фактическата обстановка районният съд е провел три открити съдебни заседания. В първото – на 17.11.2021г., в присъствието на Б. и защитника му адвокат М. Д.-Н., не дал ход на делото и конституирал надлежния ответник – ИАРА. Второто съдебно заседание, проведено на 08.12.2021г., след приемането на писмените доказателства и обяснения на Б., било отложено по молба на ответната страна поради отпуск на актосъставителя. В това съдебно заседание, в присъствието на жалбоподателя и защитникът му, съдът изрично е записал в протокола, че отлага делото на 19.01.2022г. от 11.30 часа. Точно на тази дата и в този час било проведено третото открито съдебно заседание, съгласно протокола за провеждането му. В неговия ход, в отсъствието на Б. и адв.Д., съдът разпитал актосъставителя Йордан Раев и свидетеля И.К., двамата служители на ИАРА и установители на нарушението. Същите безпротиворечиво посочили, че когато пристъпили към проверката на Б., той издърпал въдиците, които били в работно положение и започнал да ги прибира, след което напуснал мястото без да представи документите си за самоличност.

При постановяване на решението си районният съд приел, че с оглед събраните по делото доказателства – показанията на Раев и Костадинов, двете нарушения са доказани по безспорен начин. Поради това потвърдил оспореното пред него НП, като е обсъдил, че както при неговото издаване, така и при съставянето на АУАН не са били допуснати съществени процесуални нарушения.

 

Съгласно чл.63в от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, следи служебно.

Касационната инстанция извърши проверка на решението относно приложението на закона, въз основа на фактическите констатации, приети от първоинстанционния съд при спазване на правилата за събиране, проверка и оценка на доказателствата.

Съдебното решение не страда от посочените пороци и е съобразено с материалния закон и процесуалните правила. Касаторът не ангажира никакви доказателства, че при насрочването на последното съдебно заседание съдът е посочил като дата и час – 19.01.2022г. от 13.30 часа, но го е провел по-рано на посочената дата – в 11,30 часа. В съдебния протокол от заседанието на 08.12.2021г. съдът изрично е записал, че отлага делото за 19.01.2022г. от 11.30 часа. Ако жалбоподателят и защитникът му не са били съгласни с неговото съдържание и са считали, че е имало разминаване между заявеното от съда и записаното в протокола, те са можели на основание чл.312, ал.1 от НПК, вр. чл.84 от ЗАНН, в тридневен срок от датата на изготвянето на протокола да направят писмени искания за поправки и допълнения. Следва да се има предвид, че по принцип в съдебния протокол се удостоверяват всички процесуални действия и изявления, извършени от съда, страните и другите участници в съдебно заседание. Протоколът е официален свидетелстващ документ с обвързваща доказателствена сила, поради което настоящата инстанция е задължена да приеме, че третото съдебно заседание е било насрочено и проведено на 19.01.2022г. от 11.30 часа, заради установяването на тези факти в двата съдебни протокола.

При постановяването решението си, районният съд пълно и всестранно е изследвал фактическата обстановка, която следва да се възприеме и от настоящия съдебен състав. АУАН и НП са издадени от компетентни органи и в предвидените от ЗАНН срокове, като от формална страна са спазени изискванията на чл.42 и чл.57 от ЗАНН. Възражения в тази насока не е направил и касаторът.

По същество, на база описаната фактическа обстановка административно-наказващият орган е достигнал до правилни изводи за доказаност на двете нарушения.

Разпоредбата на чл.32, ал. 1 от ЗРА постановява забрана за улова на риба и други водни организми през периода на тяхното размножаване съгласно Приложение № 1. Според раздел Г, т.18 на това приложение, за водни обекти, намиращи се до 500 м. надморска височина, какъвто според георграфските си координати е процесният, забраната е от 15 април до 31 май. Процесното нарушение е извършено на 30 май, т.е. един ден преди изтичането на тази забрана. Чл.70, ал.1 от ЗРА предвижда налагане на глоба от 1500 до 3000 лева на лицата които ловят риба и други водни организми в период на посочената забрана. От своя страна според чл.88 от ЗРА с глоба от 1000 до 2000 лева се наказва всеки, който препятства проверките, извършвани от контролните органи

Следователно с установяване на въдиците на нарушителя в работно положение във водата, прибирането им, отказът на Б. да бъде извършена проверка и напускане на местопроизшествието, той е осъществил съставите на двете нарушения, които са описани точно в акта и НП.

В случая не е спорно, че деецът е бил на мястото на нарушението в което по принцип се извършва риболов и го е напуснал в хода на проверката. Оспорва се единствено обстоятелството, че при проверката въдиците му не са били в работно положение, т.е. във водата. Наличието на този положителен факт се установява от събраните по делото доказателства, вкл. показанията на актосъставителя Раев и свидетеля К., чрез които с категоричност се установява, че контролните органи са видели въдиците на Б. спуснати във водата, а след опита им да извършат проверка, той ги прибрал и напуснал мястото.

Съдът няма причина да не даде вяра на посоченото от служителите на ИАРА. Те са свидетели-очевидци на нарушението. Дали са показанията си пред съда и под страх от наказателна отговорност. Показанията са от съществено значение и допринасят за изясняването на фактическата обстановка по делото, досежно събитията непосредствено предшестващи и последващи извършването на деянията, установяват отделни елементи от състава им – времето за тяхното осъществяване, мястото, начина по които са извършени, предмета и тяхното авторство. Показанията са логични, последователни и кореспондират както по между си, така и с останалия събран по делото доказателствен материал, поради няма причина те да не бъдат кредитирани. Не са налице никакви данни за предубеденост и заинтересованост на служителите от изхода на делото, а чрез залавянето на нарушителя те са изпълнили своите служебни задължения.

Фактите са установени правилно и в пълнота от районния съд, като при тяхната съвкупна преценка мотивирано е изведен правният извод за законосъобразност на наказателното постановление по отношение ангажиране отговорността на нарушителя за нарушения по чл.70, ал.1 от ЗРА и по чл.88 от ЗРА. Фактическите констатации и правните изводи за доказаност на двете нарушения, техния извършител и вината му, формирани от районния съд в тази насока, се споделят от настоящата инстанция, поради което не е необходимо тяхното преповтаряне.

С оглед на изложеното, съдът счита касационната жалба за неоснователна, а решението на Районен съд - Айтос за валидно, допустимо и постановено в съответствие с материалния закон, поради което същото следва да бъде оставено в сила. Не са налице пороци на решението, съставляващи касационни основания по смисъла на НПК, които да водят до неговата отмяна.

Воден от горното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, във връзка с чл.63в от ЗАНН, Административен съд - Бургас, ХІІI-ти състав,   

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ в сила решение №10 от 25.01.2022г., постановено по НАХД № 20212110200346/2021г. на Районен съд - Айтос.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

   ЧЛЕНОВЕ:     1.

 

 

 

  

                              2.