Решение по дело №1418/2019 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 496
Дата: 15 ноември 2019 г. (в сила от 10 декември 2019 г.)
Съдия: Мария Атанасова Терзиева
Дело: 20195310101418
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е 

 

                                            15.11.2019 г.                           гр. Асеновград

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

АСЕНОВГРАДСКИ РАЙОНЕН СЪД, втори граждански състав на петнадесети октомври две хиляди и деветнадесета година в публичното заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ТЕРЗИЕВА

 

секретар Йорданка Тянева

като разгледа докладваното от съдия МАРИЯ ТЕРЗИЕВА гражданско дело № 1418 по описа за 2019 г. и като обсъди:

 

            Иск с правно основание чл.127 от СК.

          Ищецът Т.Г.Ч. моли да се постанови решение, с което да му  бъде предоставено упражняването на  родителските права върху детето Стефка Таскова Чакърова, като бъде определено местоживеенето на детето при него на посочения в ИМ адрес, на майката С.А.К. да се определи режим на лични отношения с детето,  същата да бъде осъдена да заплаща на детето месечна издръжка в размер на  150 лв., считано от депозиране на исковата молба до настъпване на законни причини за нейното изменение  или прекратяване. Твърди, че  страните по делото са живели на семейни начала няколко години, но от м.май 2019 г. са във фактическа раздяла. От съвместното им съжителство имат родено едно ненавършило пълнолетие дете Стефка Таскова Чакърова, родено на *** г. в гр. Асеновград. Твърди, че от раждането и понастоящем детето се отглежда в дома на бащата, които полага всички необходими грижи в негов интерес, поема всички разходи за неговото отглеждане и издръжка. От м.май 2019 г. ответницата е напуснала семейното жилище и се е устроила да живее с друг мъж в село Първенец. Твърди, че от момента на раздялата ответницата не се интересува от детето, не е плащала издръжка за него. Посочва, че детето е на 2 години, освен това бащата и детето живеят в едно домакинство с бабата по бащина линия, която му помагат при отглеждане на детето и заплащане на консумативи.  Заявява, че ответницата няма задължения към други низходящи,  че е редно същата да поеме част от издръжката на детето. Ангажира доказателства, претендира за разноски. Моли осн.чл.127 ал.3 от СК да се определи привременна мярка, до приключване на производството по делото - детето Стефка Таскова Чакърова да има местоживеене при бащата. Ангажира доказателства, претендира за разноски в производството.

         В срока по чл. 131 от ГПК не е постъпил отговор от ответника С.А.К..  Същата редовно уведомена за съдебно заседание – не се явява, не ангажира доказателства.

След като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съдът намира за установено следното:

Не е спорно между страните, а и от събраните доказателства се установява, че са родители на детето Стефка Таскова Чакърова, родено на *** г.

От изготвения по делото социален доклад се установява, че бащата основно се грижи за отглеждане на детето Стефка от м.май 2019 г. включително, подпомаган от родителите му. Жилищните условия в дома му са добри. Бащата може да предостави условия за отглеждане и възпитание на детето и за в бъдеще, има и подкрепа от страна на близки и роднини. За детето се полагат добри грижи и се задоволяват базовите, здравните и психоемоционалните му потребности. Не са установени рискови фактори за детето, в средата в която се отглежда.

От показанията на свидетеля Любомир Борисов В. се установява, че бащата Т. работи частно в строителството. Т. има едно дете – момиченце, за което се грижат основно той и неговата майка. Условията в дома им са много добри. Майката на детето С. през миналата година е изоставила детето на грижите на бащата, сега живее с друг мъж, в друго населено място. Тя не се интересува от детето и  Т., не е давала издръжка на детето.

От показанията на свидетелката Радка Еминова Шербанова – майка на ищеца Т. и баба на детето Стефка, които съдът кредитира се установява, че тя подпомага бащата при отглеждане на детето, те живеят в едно жилище /в едно домакинство/. Детето вече е на 2 години, майката го е изоставила миналата година м.май и е „тръгнало по лоши пътища – ходи от мъж на мъж“. Т. работи на частно в строителството и се грижи за издръжката на детето. Майката С. не е пращала издръжка на детето, не му е купувала подаръци. Свидетелката споделя, че за издръжка на детето месечно са необходими около 250 лева.

След като родителите на Стефка не живеят заедно, те нямат възможност ежедневно да вземат решения, касаещи грижите за него и отглеждането му. Ето защо и на основание чл. 127, ал.2 от СК спорът се решава от районния съд по настоящия адрес на детето. Между тях не е спорен въпросът относно местоживеенето му и упражняването на родителските права, като с оглед възрастта на детето и събраните доказателства то следва да бъде при ищеца.

От ангажираните доказателства се установи, че от раждането за детето се грижи бащата, подпомаган от бабата, че детето е свикнало и продължава да живее при бащата, но е необходимо изграждане и съхранение на емоционална връзка с майката /въпреки, че същата се е дезинтересирала от детето – оставила го е изцяло на грижи на бащата, не е депозирала отговори,  не се явява в съдебно заседание/. По изложените съображения съдът намира, че предложения режимът на лични отношения в ИМ е удачен, считано от влизане в сила на съдебното решение. Ето защо следва да се определи следния режим на лични отношения между майката и детето: същата ще има право да взема детето: всяка първа и трета събота и неделя от месеца, от 09.00 часа до 18.00 часа  - без преспиване, по един месец през лятото, който не съвпада с платения годишен отпуск на бащата.

Ответникът дължи издръжка безусловно, тъй като детето не е  навършило пълнолетие. Страните не спорят относно размера на същата. В тежест на ответника е да установи, че е заплащал такава от м.май 2019 г. /раздялата на страните/, за което по делото липсват доказателства. От ищеца бяха доказани нуждите на детето, не бяха ангажирани доказателства дали ответницата получава доходи и в какъв размер, както и възможността на същата да дава търсената издръжка. Но тъй като родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца, независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си, а претендираната издръжка е в размер на 150 лв. – малко над минимално определената за страната, поради което претенцията за издръжка ще следва да се уважи изцяло. По изложените съображения съдът намира, че ответникът следва да бъде осъден да заплаща на детето си издръжка в размер на 150 лева, считано от датата на подаване на исковата молба до настъпване на законна причина за изменение или прекратяване.

На основание чл. 78, ал.1 от ГПК ответникът дължи направените по делото разноски и следва да бъде осъден да заплати на ищеца разноски общо в размер на 435 лева, то които: 85 лева държавна такса и 350 лева, заплатено адвокатско възнаграждение.

Мотивиран от горното съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОПРЕДЕЛЯ местоживеенето на Стефка Таскова Чакърова, ЕГН ********** при неговия баща Т.Г.Ч., ЕГН ********** ***, като ПРЕДОСТАВЯ УПРАЖНЯВАНЕТО НА РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА върху Стефка Таскова Чакърова, ЕГН ********** на неговия баща Т.Г.Ч., ЕГН ********** ***.

 

ОПРЕДЕЛЯ следния режим на лични отношения между майката С.А.К., ЕГН ********** *** и детето Стефка Таскова Чакърова, ЕГН **********:

всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 9.00 часа до 18.00 часа - без преспиване и един месец през лятото, който не съвпада с платения годишен отпуск на бащата.

 

ОСЪЖДА С.А.К., ЕГН ********** ***, да заплаща на детето си Стефка Таскова Чакърова, ЕГН **********, чрез неговия баща и законен представител Т.Г.Ч., ЕГН ********** ***, месечна издръжка в размер на 150 лева (сто и петдесет) лева, считано от датата на подаване на исковата молба 03.07.2019 г. до настъпване на законна причина за нейното изменение или прекратяване.

 

ОСЪЖДА С.А.К., ЕГН ********** ***, да заплати на Т.Г.Ч., ЕГН ********** ***, сумата от 435 лева (четиристотин тридесет и пет лева), направени по производството разноски.

 

Допуска предварително изпълнение на решението, на осн.чл.242 ГПК.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Окръжен съд Пловдив, в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: