РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 10597
Пловдив, 03.12.2024 г.
Административният съд - Пловдив - XVII Състав, в закрито заседание в състав:
Съдия: | ТАТЯНА ПЕТРОВА | |
като разгледа докладваното от съдията Татяна Петрова административно дело № 2673 по описа за 2024 година на Административен съд - Пловдив, за да се произнесе, взе предвид следното: |
Съдът констатира, че административната преписка е представена на електронен носител, но в незаверен вид, освен това представените електронни документи, за които се твърди да са подписани с квалифициран електронен подпис (включително оспореното решение) не могат да бъдат успешно валидирани.
В тази връзка следва да се уточни, че така представените писмени доказателства, които съставляват част от административната преписка по оспорвания акт не удовлетворяват изискванията на чл. 152, ал. 2 от АПК.
Според чл. 141 от АПК, пред съда могат да бъдат представяни електронни документи, подписани с квалифициран електронен подпис, съгласно изискванията на Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (OB, L 257/73 от 28 август 2014 г.) и на Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги. Според определението за електронен документ в чл. 3, т. 35 от регламента това е всяко съдържание, съхранявано в електронна форма, по-специално текстови или звуков, визуален или аудио-визуален запис. Автор на електронното изявление, съгласно чл. 4 от ЗЕДЕУУ, е физическото лице, което в изявлението се сочи като негов извършител.
По правилото на чл. 152, ал. 2 от АПК, при подадена жалба органът е длъжен в 3-дневен срок да я изпрати до съда заедно със заверено копие от цялата преписка по издаването на акта. Това правило се явява специално по отношение на чл. 183 от ГПК като поставя императивно изискване преписката да бъде представена като съвкупност от заверени копия на хартиени документи.
Правилото на чл. 183, ал. 1 и ал. 2 от ГПК борави с две понятия – „заверен от страната препис“ и „официално заверен препис“, като единствено завереният от страната препис може да бъде представен и като електронен образ, заверен от страната с квалифициран електронен подпис. Завереният от страната препис има доказателствена стойност на копие от документ, а официално заверения препис на документ има същата доказателствена стойност, като оригиналния документ.
Когато документът е издаден от орган на държавна власт, в рамките на служебната му компетентност в препис, при поискване от противната страна, с оглед процесуалната възможност, предвидена в разпоредбата на чл. 183 от ГПК, е достатъчно представянето на копие от документа, заверено от органа, който го е издал. Тази заверка има характер на официална заверка, по смисъла на разпоредбата на чл.183 от ГПК.
Както вече бе казано, административната преписка е представена на електронен носител, но в незаверен вид (същата съдържа сканирани цифрови образци от документи, съставени на хартиен носител, които не са заверени от страната с квалифициран електронен подпис), а представените електронни документи, за които се твърди да са подписани с квалифициран електронен подпис (включително оспореното решение) не могат да бъдат успешно валидирани.
При това положение ответникът следва да бъде задължен да представи надлежно заверена административната преписката на хартиен носител или в електронен вариант чрез Системата за сигурно електронно връчване, но заверена с квалифициран електронен подпис, в 7-дневен срок от съобщаването, съобразно указанията дадени в мотивната част на настоящото разпореждане.
Ще следва да се представят също така Сертификат за валидността на електронните подписи за електронните документи, подписани с квалифициран електронен подпис, както и Сертификат за валидността на квалифицирания електронен подпис, с който ще бъде направена заверката на електронните образци от хартиените документи.
Така мотивиран, Съдът
РАЗПОРЕДИ:
ЗАДЪЛЖАВА ответника в 7-дневен срок от съобщаването:
- да представи по делото пълната административна преписка надлежно заверена на хартиен носител или в електронен вариант чрез Системата за сигурно електронно връчване, но заверена с квалифициран електронен подпис, съобразно указанията дадени в мотивната част на настоящото разпореждане.;
- Сертификат за валидността на електронните подписи за електронните документи, подписани с квалифициран електронен подпис, както и Сертификат за валидността на квалифицирания електронен подпис, с който ще бъде направена заверката на електронните образци от хартиените документи.
ЗАДЪЛЖАВА Община Асеновград в 7-дневен срок от съобщаването да представи по делото надлежно заверено копие на пълната преписка по проведената обществена поръчка приключила със сключването на Договор BG16RFOP001-1.025-0003-C01-S-04 от 13.07.2018 г., както и всички други писмени доказателства относими към посочения договор, касаещи наложената с оспореното решение финансова корекция.
Препис от разпореждането ДА СЕ ИЗПРАТИ на страните.
Разпореждането е окончателно и не подлежи на обжалване.
Съдия: | |