Определение по дело №401/2021 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 838
Дата: 1 ноември 2021 г.
Съдия: Христинка Данчева Димитрова
Дело: 20217270700401
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 29 октомври 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр.Шумен, 01.11.2021г.

 

 

Административен съд - град Шумен, в закрито заседание на първи ноември две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

Административен съдия: Христинка Димитрова

 

като разгледа докладваното от съдията АД № 401 по описа за 2021г. на Административен съд – гр. Шумен,  за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.145 и сл. от Административно процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е въз основа на жалба от И.М.И. *** против Заповед № СД-06-42/07.07.2021г. на министъра на правосъдието. С обжалвания акт се нарежда изключване на оспорващия от списъка на лицата, които могат да бъдат назначавани за синдици в производствата по несъстоятелност по Търговския закон, поради невнасяне на вноската за професионална квалификация за 2021г.

Жалбата е подадена чрез министъра на правосъдието до Върховен административен съд на РБ. ВАС е счел, че спорът е подсъден на Административен съд – Шумен и с определение № 10765/26.10.2021г. по АД № 10200/2021г. по описа на ВАС е прекратил производството по АД № 10200/2021г. на ВАС и е изпратил жалбата по подсъдност на Административен съд – Шумен.

Жалбоподателят твърди, че заповедта е незаконосъобразна, като сочи, че на задължението на синдика да прави ежегодни вноски за професионална квалификация кореспондира задължението на министъра на правосъдието съвместно с министъра на икономиката да организират курсове за квалификация на синдиците. Тъй като към 20 април 2021г., както и към датата на постановяване на атакуваната заповед, министърът на правосъдието и министърът на икономиката не са изпълнили задълженията си, вменени им по силата на чл.19, ал.1 от Наредба №3 за изготвяне, публикуване и изпращане на програмата за 2021г., то за министър на правосъдието не е възникнало правото да изключи синдикт от списъка по чл.655, ал.2, т.7 от ТЗ, поради това, че не е внесъл вноската за професионална квалификация за 2021г. 

Като самостоятелно основание за незаконосъобразност на заповедта се релевират доводи за постановяването ѝ противоречие с материалния закон. Оспорващият аргументира становище, че законово основание за изключване на лицето от списъка по чл.655, ал.1, т.7 от ТЗ е невнасянето на поне две годишни вноски. В тази насока сочи, че в разпоредбата на чл.655а, ал.2 от ТЗ е употребено множествено число – «невнасянето на вноските», докато наредбата оперира с единствено число – «невнасяне на вноската». Следователно подзаконовата разпоредба противоречи на нормативен акт от по-висока степен – ТЗ и в конкретния случай следва да се приложи законовата норма, предвид разпоредбите на чл.5, ал.1 от АПК и чл.15, ал.3 от Закона за нормативните актове.

Въз основа на изложените в жалбата аргументи се отправя искане за отмяна на Заповед № СД-06-42/07.07.2021г. на министъра на правосъдието.

С придружително писмо изх. № 94-Й-234/21 от 05.10.2021г. ответната страна изпраща административната преписка с опис на съдържащите се в нея документи. Прилага писмено становище за неоснователност на оспорването и по изложените в същото аргументи моли жалбата да бъде отхвърлена. Претендира присъждане на деловодни разноски, в това число юрисконсултско възнаграждение. 

След като се запозна със съдържанието на жалбата, оспорвания административен акт и приложените доказателства, съдът намира, че е сезиран с жалба срещу административен акт, подлежащ на съдебен контрол. Жалбата е подадена в законоустановения срок, от лице, имащо правен интерес от оспорване на процесния акт, поради което същата се явява допустима и делото следва да се насрочи за разглеждане в открито съдебно заседание.

Съдът намира, че като страни в настоящото производство следва да бъдат конституирани, както следва: оспорващ - И.М.И. *** и ответник – министър на правосъдието.

С оглед задължението за разпределяне на доказателствената тежест, произтичащо от разпоредбата на чл.170, ал.3 от АПК, съдът намира за необходимо да укаже на страните за кои обстоятелства следва да сочат доказателства, а именно:

- на оспорващия да се укаже, че е в негова тежест да ангажира доказателства в подкрепа на изложените в жалбата твърдения, както и че същите обосновават незаконосъобразност на обжалвания акт.

- на ответната страна да се укаже, че е в нейна тежест да докаже съществуването на фактическите основания, посочени в административния акт и изпълнението на законовите изисквания при издаването му, в т.ч., че актът е издаден от компетентен орган, при спазване на процедурата и при наличие на посочените в него материално правни основания.

Съдът констатира, че с жалбата е направено доказателствено искане административният орган да бъде задължен да представи програма на тематичните курсове за обучение на синдиците за 2021г., заповедта на министъра на правосъдието, с която програмата е приета / одобрена, както и доказателства за изпращане на програмата до оспорващия. Съдът намира искането за допустимо и относимо, поради което следва да бъде уважено, като ответната страна бъде задължена да представи посочените документи.

Водим от горното съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

Конституира като страни в настоящото производство както следва:

оспорващ - И.М.И. ***;

ответник министър на правосъдието, с адрес за призоваване гр.София 1040, ул.Славянска №1.

Насрочва АД № 401/2021г. по описа на ШАдмС за 08.12.2021г. от 09,30 часа, за която дата да се призоват страните на посочените от тях адреси.

Указва на оспорващия, че е в негова тежест да ангажира доказателства в подкрепа на изложените в жалбата твърдения, както и че същите обосновават незаконосъобразност на обжалвания акт.

Указва на оспорващия в седемдневен срок от получаване на препис от определението да посочи други доказателства, които иска да бъдат събрани в съдебното производство.

Указва на ответната страна, че е в негова тежест да докаже съществуването на фактическите основания, посочени в административния акт и изпълнението на законовите изисквания при издаването му, в т.ч., че актът е издаден от компетентен орган, при спазване на процедурата и при наличие на обуславящите го материално – правни предпоставки.

Указва на ответната страна в седемдневен срок от уведомяването да представи по делото програма на тематичните курсове за обучение на синдиците за 2021г., заповедта на министъра на правосъдието, с която програмата е приета / одобрена, както и доказателства за изпращане на програмата до оспорващия. При липса на такива документи, в същия срок съдът да бъде уведомен изрично.

 

Съдът на основание чл.40 и чл.41 от ГПК, във връзка с чл.144 от АПК предупреждава страните за следното:

Страната, която живее или замине за повече от един месец в чужбина, е длъжна да посочи лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията - съдебен адресат, ако няма пълномощник по делото в Република България. Същото задължение имат законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. Когато тези лица не посочат съдебен адресат, всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

Страната, която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който веднъж ѝ е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес. Същото задължение имат и законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. При неизпълнение на задължението всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

Дава възможност на страните до датата на съдебното заседание да представят нови доказателства.

Препис от настоящото определение да се изпрати на страните за сведение.

 

 

                                     Административен съдия: