Решение по дело №187/2019 на Районен съд - Белоградчик

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 26 август 2019 г. (в сила от 26 ноември 2019 г.)
Съдия: Анна Иванова Кайтазка
Дело: 20191310200187
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  132

гр.Белоградчик, 26.08.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

         Белоградчишкият районен съд, 4-ти състав в публично съдебно заседание на деветнадесети август две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                             Районен съдия: Анна Кайтазка 

 

при  участието на секретаря Наташа Стефанова, като разгледа докладваното от съдия Кайтазка НАХ дело № 187 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е  по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

         Образувано е по жалба на  ЕТ “А-ДИ-А. Д.“ гр.Б., с ЕИК *********, чрез А. И. Д., като представител на дружеството, срещу НП № 364533-F414966/15.10.2018 г. на Териториалния директор на ТД-НАП-гр.Велико Търново, с което на дружеството е наложена "имуществена санкция" в размер на 700,00 лв., на основание чл.185 ал.2 предл. последно от ЗДДС, за извършено нарушение по чл.33 ал.1 от Наредба № Н-18/2006г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства вр. чл.118 ал.4 от ЗДДС.

         В жалбата се излагат общи възражения за незаконосъобразност и необоснованост на НП, твърдят се  нарушения при съставяне на АУАН и издаване на НП, твърди се “малозначителност” на нарушението и се моли се НП да бъде отменено. В с.з. представител на жалбоподателя не се явява.

         Въззиваемата страна, чрез своя представител, моли съда да потвърди НП, като обосновано и законосъобразно. Същият изразява становище за доказаност на нарушението, авторът му и неговата вина, правилно определяне на наложената санкция и липса на условия за прилагане на чл.28 от ЗАНН. 

         Съдът, след като обсъди изложеното в жалбата и доводите на страните, и като прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства, намери следното от фактическа страна:

         На 25.09.2018 г. в търговски обект – магазин за промишлени стоки, стопанисван от ЕТ “А-ДИ-А.Д.“ гр.Б., с ЕИК *********, и с представител А. И. Д. с  ЕГН **********; магазин - находящ се в гр.Б., обл.В., на бул.”С.” № , се извършила проверка от органите на ТД-НАП-Велико Търново – офис Видин. Св.А.А. – ст.инспектор в отдел “Проверки” на ТД-НАП-В.Търново, офис Видин, съвместно с колега /И. Т./ – също инспектор по приходите в тази институция. В магазина не присъствал представляващия търговеца Ал.Д., но имало работник – продавач - Н.Р.. Двамата проверяващи установили, че в същият ден 25.09.2018 г. има положителна разлика от 16,77 лв. в касовата наличност  в обекта. От направената извадка “междинен отчет” на фискалното устройство в обекта било видно, че там е наличен дневен оборот 27,00 лв. до момента, а фактически наличните суми били преброени и описани писмено от Н.Р., в присъствието на проверяващите, като общо 43,77  лв. / общо в банкноти и монети/. Работният ден бил започнал със сумата от 10,00 лв. – оборотни средства, надлежно отразена във ФУ.

За удостоверение на извършената проверка бил съставен Констативен протокол от същата дата, надлежно подписан от всички присъствали лица. Заетото в обекта по трудов договор лице, обяснило че сумата от 16,00 лв. е оставена в обекта от клиент , като „капаро“ за бъдеща покупка на стока. Според проверяващите, това било възможно, но е следвало Н.Р. да ги отбележи във фискалното устройство на магазина с функцията “служебно въведена” сума. В последствие – на 02.10.2018 г., съгласно указания на проверяващите, в учреждението им се явил представителя на търговеца – собственика – Ал.Д., а свид.А.А. съставил на търговеца, в присъстването на колегата си Ир.Т. -  АУАН за извършено нарушение по чл.33 ал.1 от Наредба № Н-18/06г. на МФ вр чл.118 ал.4 от ЗДДС.  Димитров подписал съставения акт и приел копие от него. Въз основа на така съставеният акт е издадено обжалваното наказателно постановление № 364533 –F 414966/15.10.2018 г. от Териториалния директор на НАП-Велико Търново.  

         При така установената фактическа обстановка, от правна страна съдът прие:

          Жалбата е процесуално допустима, а разгледана по същество е основателна.

          Съдът приема от една страна за безспорно доказано, че на посочените дата и място в АУАН и НП, е осъществено админ. нарушение по чл.33 ал.1 от Наредба №18-Н на МФ, санкционирано по чл.185 ал.2 от ЗДДС, като санкциите са уредени в чл.185 ал.1 от ЗДДС. Извършването му фактически не се отрича от представителя на жалбоподателя. Нарушението е формално, и не е свързано с причините за липса или наличие в повече, на суми в касата на обекта, за осъществяването му е достатъчно просто да не е отразена подобна промяна в касовата наличност за деня.

         Съдът обаче, намира, че казусът представлява маловажен случай.        Според легалната дефиниция на този термин (чл.93 т.9 НК), "маловажен случай" има тогава, когато извършеното престъпление (респективно в случая административно нарушение), с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление (респективно административно нарушение) от съответния вид. Именно пред такъв житейски казус сме изправени ,тъй като:  при извършената проверка не са установени други нарушения, не са представени доказателства за други случаи на санкциониране на жалбоподателя за админ. нарушения в дейността му, поради което съдът приема, че сега констатираното е за първи път, стойността на сумата, предмет на нарушението е твърде ниска, няма настъпили някакви имуществени вреди за трети лица от стореното. При все това на търговеца е съставен акт и му е наложена санкция, която е явно несправедлива и не съответства на целите на наказанията/санкциите. Преценката, затова дали се касае за "маловажен случай" и следва ли да се приложи чл.28 ЗАНН, е предоставена на административно наказващия орган и същият е трябвало да съобрази, че може да не наложи санкционни мерки, а само да отправи предупреждение с оглед специалната превенция на закона. Контролът на тази преценка е предоставен и на съда. Административно наказващия орган е могъл да приложи чл.28 ЗАНН и настоящият съдебен състав счита, че не прилагането му в този случай води до незаконосъобразност на административния акт.        

         Изложените съображения мотивират съда да приеме, че обжалваното НП е незаконосъобразно и необосновано и като такова следва да бъде отменено.

         Водим от горното и на осн. чл.63, ал.1 от ЗАНН,  съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

         ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 364533 – F414966/ 15.10.2018 г. на Териториалния директор на ТД-НАП-гр.Велико Търново, с което е наложена на  ЕТ “А-ДИ-А. Д.“ гр.Б., с ЕИК *********, представляван от А. И. Д. с ЕГН ********** , "имуществена санкция" в размер на 700,00 лв., на основание чл.185 ал.2 предл. последно от ЗДДС, за извършено нарушение по чл.33 ал.1 от Наредба № Н-18/2006г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства вр. чл.118 ал.4 от ЗДДС.

             Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-Видин в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

                                                           

 

                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: