Решение по дело №274/2019 на Районен съд - Самоков

Номер на акта: 24
Дата: 14 февруари 2020 г. (в сила от 27 ноември 2020 г.)
Съдия: Янко Венциславов Чавеев
Дело: 20191870100274
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 март 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

...19

гр. Самоков, 14.02.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

САМОКОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, пети състав, в публичното съдебно заседание, проведено на тридесети септември през две хиляди и деветнадесетата година, в състав:

       РАЙОНЕН СЪДИЯ  ЯНКО ЧАВЕЕВ

                                           

при участието на секретаря Дарина Николова сложи за разглеждане докладваното от съдията гр. д. № 274 по описа на съда за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Е. Емилиова М. от гр. Самоков е предявила срещу Прокуратурата на Република България, гр. София иск за заплащане на сумата 6000 лв., представляваща обезщетение за причинените й неимуществени вреди вследствие на повдигнато срещу ищцата обвинение в престъпление по чл. 314, ал. 1 от НК, по което тя е оправдана с влязло в сила решение по ВНАХД № 39/2014 г. по описа на Кюстендилския окръжен съд, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 28.03.2014 г. – датата на влизане на решението в сила, до окончателното й изплащане. Ищцата претендира и направените по делото разноски.

Твърди се в исковата молба, че с постановление от 17.06.2013 г. на разследващ полицай от РУП – гр. Дупница срещу ищцата било повдигнато обвинение за престъпление по чл. 314, ал. 1 от НК с твърдение да е извършено на 31.01.2013 г. в гр. Дупница. Районна прокуратура – Дупница внесла в Районен съд – Дупница постановление с предложение за освобождаване на ищцата от наказателна отговорност за това престъпление с налагане на административно наказание, по което било образувано НАХД № 881/2013 г. по описа на РС – Дупница. С решение от 23.10.2013 г. първоинстанционният съд признал ищцата за виновна в извършване на това престъпление и я освободил от наказателна отговорност с налагане на административно наказание „глоба” в размер 1000 лв. Ищцата обжалвала решението и по жалбата й било образувано ВНАХД № 39/2014 г. по описа на Кюстендилския окръжен съд, който с решение от 12.03.2014 г., влязло в сила на 27.03.2014 г.  отменил решението на РС – Дупница и признал ищцата за невинна по обвинението.

Сочи се в исковата молба, че обвинението причинило на ищцата неимуществени вреди, тъй като до повдигането му същата се ползвала с добро име, авторитет и уважение сред роднини, близки и приятели. Обвинението довело до рязка промяна в поведението на ищцата и в емоционалното й състояние, като от жизнерадостна и весела тя станала затворена, избягвала да контактува с приятелите си и дори с близките си, изпитвала срам от повдигнатото й обвинение и от наложената й мярка за неотклонение „подписка”. Ищцата се притеснявала, че ще бъде считана за престъпник от своите приятели и познати. Обвинението станало общоизвестно в града, в който ищцата живее. Тя се считала подложена на нападки, че може да влезе в затвора и у нея се породил постоянен и силен стрес, като същата изпитвала страх и безпокойство от възможността да изтърпи предвиденото в закона наказание за това престъпление.

В срока по чл. 131 от ГПК ответникът – Прокуратура на Република България, представляван по право съгласно т. 5 от ТР № 3/2004 г. на  ОСГК на ВКС от прокурор от РП – Самоков, представя отговор на исковата молба, в който оспорва иска по основание и размер. Изтъква се в отговора на исковата молба, че твърденията на ищцата за посочените като претърпени от нея неимуществени вреди са недоказани. Оспорва се наличието на причинна връзка между действията на ответната страна и настъпването на такива вреди, за които се претендира обезщетението. Изтъква се, че размерът на претендираното обезщетение е прекомерен и не съответства на обстоятелствата по делото. В допълнение към отговора, в срока по чл. 131 от ГПК прокурор от РП – Самоков е направил и възражение за погасяване по давност на претендираната от ищцата законна лихва върху обезщетението за периода от 28.03.2014 г. до предявяване на иска.

В съдебно заседание ищцата, чрез пълномощника си адв. Стоян Скачев, поддържа иска.

Ответникът, чрез Районния прокурор на РП – Самоков, поддържа становището, заявено в отговора на исковата молба.

Съдът, като прецени по свое убеждение събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Предявен е иск с правно основание чл. 4, вр. чл. 2, ал. 1, т. 3 от ЗОДОВ.

Искът е предявен срещу пасивно легитимирания ответник /в този смисъл са и разясненията, дадени в т. 5 от Тълкувателно решение № 3/22.04.2004 г. на ОСГК на ВКС/ и е допустим.

Искът е частично основателен.

Съгласно чл. 7 от ЗОДОВ ответникът Прокуратура на Република България носи отговорност за действията на разследващ орган, а именно на разследващ полицай от РУП – Дупница по досъдебно производство № 353/2013 г. по описа на РУП – Дупница, изразяващи се в привличане на ищцата като обвиняема за престъпление по чл. 314 от НК, извършено на 31.01.2013 г. в гр. Дупница, за чиято законосъобразност прокурорът е длъжен да следи съобразно разпоредбите на чл. 196, ал. 2 и чл. 219, ал. 1 от НПК, както и за действията на прокурор от Районна прокуратура – Дупница по повдигане на обвинение пред Районен съд – Дупница за това престъпление с постановление от 26.06.2013 г. за предлагане за освобождаване на ищцата от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, по което е образувано НАХД № 881/2013 г. по описа на същия съд.

Отговорността на ответника е обусловена от безспорно установеното по делото обстоятелство, че с влязло в сила на 28.03.2014 г. решение № 35/12.03.2014 г. по ВНАХД № 39/2014 г. по описа на Кюстендилския окръжен съд решението на РС – Дупница по НАХД № 881/2013 г., с което ищцата е призната за виновна по обвинението за престъпление по чл. 314 от НК, извършено на 31.01.2013 г. и на основание чл. 78а от НК е освободена от наказателна отговорност за това престъпление с налагане на административно наказание „глоба” в размер 1000 лв., е отменено и ищцата е призната за невинна и е оправдана по това обвинение.

Установява се от показанията на св. Йорданка М. (майка на ищцата), че тя първа уведомила ищцата за воденото срещу нея досъдебно производство в РУП – Дупница и че по време на наказателното производство ищцата изпитвала притеснение, затворила се в себе си, започнала да страда от безсъние и да не се храни редовно, избягвала контакти с приятели и роднини, отлагала поемането на нови професионални ангажименти като архитект, а и отношението към нея и майка й от страна на наемодателите им в гр. Дупница охладняло. Свидетелят Мирослав Спасов, който живее в гр. Самоков, забелязал, че ищцата избягва да се събира с общата им компания и когато я попитал за причината, тя му споделила, че срещу нея е повдигнато обвинение и се чувства потисната и възприема укор в погледите на хората, с които контактува.

Горепосочените негативни усещания у ищцата, установени от показанията на свидетелите М. и Спасов, представляват подлежащи на обезщетяване от ответника неимуществени вреди, причинени й от повдигането срещу нея на обвинението в престъпление по чл. 314 от НК, по което тя е оправдана с влязъл в сила съдебен акт.

Размерът на обезщетението за тези вреди се определя по справедливост съгласно чл. 52 от ЗЗД, субсидиарно приложим в настоящото производство на основание § 1 от Заключителните разпоредби на ЗОДОВ, като по смисъла на посочената разпоредба справедливостта не е абстрактно понятие, а е критерий, обусловен от редица конкретно съществуващи обстоятелства, подлежащи на преценка от съда при определяне размера на обезщетението. 

От материалите по приобщеното НАХД № 881/2013 г. по описа на РС – Дупница се установява, че общата продължителност на наказателното производство за вмененото на ищцата деяние – от образуване на ДП № 353/2013 г. на РУП – Дупница с постановление на РП – Дупница от 23.04.2013 г. до влизане в сила на 28.03.2014 г. на решение № 35/12.03.2014 г. по ВНАХД № 39/2014 г. на Кюстендилския окръжен съд, не е висока - 11 месеца и 5 дни. Досъдебното производство е приключило за 2 месеца и не са налице данни факти и обстоятелства от разследването да са станали широко обществено достояние. Като свидетели в досъдебното производство са разпитани ограничен кръг лица – родителите на ищцата, две служителки на отдел „ГРАОН и общински архив” в Община Дупница и наемодателя на ищцата и майка й за недвижим имот, находящ се в гр. Дупница. Останалите действия по разследването се свеждат до събиране на писмени доказателства и не се установява те да са обусловили информиране на широк кръг лица за конкретни факти от предмета на разследването и за евентуално участие на ищцата във вмененото й престъпление. В този смисъл показанията на св. М., в частите им, в които тя сочи, че близките и приятелите на ищцата се отнасяли подозрително към нея и я смятали за престъпник, съдът възприема като декларативни, тъй като – освен че са изложени в абстрактна форма – те не се подкрепят от показанията на св. Спасов, който сочи, че ищцата е била тази, която след проявен от него приятелски интерес за причината за нейната потиснатост, му е споделила, че срещу нея е повдигнато обвинение в извършване на престъпление. В централната фаза на наказателния процес - съдебната, в която принципът на публичност има много по-съществено проявление, разглеждането на делото също не е предизвикало узнаване на обвинението срещу ищцата от широк кръг лица. Производството пред РС – Дупница е протекло в едно съдебно заседание по реда на Глава Двадесет и осма от НПК без разпит на свидетели и вещи лица, като същите обстоятелства са валидни и за разглеждане на делото от въззивната инстанция Кюстендилски окръжен съд.   

Престъплението, в което е обвинена ищцата не е тежко по смисъла на чл. 93, т. 7 от НК – за него е предвидено наказание до две години или пробация. Вярно е, че сама по себе си възможността да бъде наложено наказание „лишаване от свобода” на ищцата е от естество да й причини смущение, притеснение и потиснатост, но интензитетът за реализация на тази възможност обективно не е бил висок поради наличието на всички положителни предпоставки и липсата на пречки по чл. 78а от НК за освобождаването на ищцата от наказателна отговорност за това престъпление с налагане на административно наказание. Освен това, на досъдебното производство обвинението срещу ищцата е повдигнато в присъствието на неин упълномощен защитник, при чието квалифицирано участие в наказателния процес на ищцата следва да е било разяснено задължението на съда да приложи този институт ако я признае за виновна, а и ищцата е призована пред РС – Дупница с връчено й постановление, с което е предложено същата да бъде освободена от наказателна отговорност за престъпление по чл. 314 от НК с налагане на административно наказание. Всички тези обстоятелства сочат, че в съзнанието на ищцата не са формирани сериозни представи, че за престъплението, в което е обвинена, ще й бъде наложено наказание по НК и ще се счита осъждана ако бъде призната за виновна  извършване на това престъпление.

Наред с това, в наказателното производство срещу ищцата спрямо нея е била взета най-леката мярка за неотклонение – подписка, която е служебно отменена още от първоинстанционния РС – Дупница с влязло в сила като необжалвано и непротестирано протоколно определение от 23.10.2013 г. По делото не се установяват конкретни обстоятелства относно изпълнението на тази мярка докато тя е била в сила, които да имат значение за извода на съда относно интензитета на причинените на ищцата неимуществени вреди вследствие на повдигнатото й обвинение.

На следващо място, повдигнатото срещу ищцата обвинение не е било единствената причина за установената от гласните доказателствени средства нейна емоционална потиснатост и ограничаване на социалните й контакти. Свидетелката М. сочи за криза в семейството на ищцата през 2012 – 2013 г., която с оглед материалите по досъдебното производство очевидно е имала и друга обективна причина – изтърпяването по това време на наказание „лишаване от свобода” от бащата на ищцата. Наред с това, показанията на свидетелите М. и Спасов в насока, че по същото време ищцата се разделила със свой дългогодишен интимен приятел, също не могат да обосноват извод, че причина за това е повдигнатото й обвинение.

В обобщение, незаконното обвинение срещу ищцата й е причинило установените и посочени по-горе негативни изживявания – стрес, страх и емоционална потиснатост, срам от повдигнатото й обвинение и ограничаване на контактите й в социалната й среда – представляващи подлежащи на компенсаторно обезщетяване неимуществени вреди. С оглед установените в настоящото производство обстоятелства относно интензитета на тези вреди, съдът намира, че справедливото парично обезщетение за тяхното компенсиране е 900 лв., като за разликата над тази сума до пълния предявен размер на иска от 6000 лв. същият е неоснователен и следва да бъде отхвърлен. Върху сумата на обезщетението ответникът дължи законна лихва за забава от датата на влизане в сила на съдебния акт, с който ищцата е оправдана по повдигнатото й обвинение, т. е. от 28.03.2014 г. до окончателното й изплащане. По аргумент от противното от разпоредбата на чл. 119 от ЗЗД възражението на ответника за частично погасяване по давност на претенцията за законна лихва върху обезщетението е неоснователно.

По разноските.

С оглед изхода на делото и направеното от ищеца искане ответникът следва да бъде осъден да му заплати сумата 190 лв., от които 10 лв. представляват внесена държавна такса по иска и 180 лв. представляват част от платеното от него адвокатско възнаграждение, определена съразмерно с уважената част от иска в съответствие с чл. 10, ал. 3, изр. второ от ЗОДОВ. 

Воден от гореизложеното, съдът

 

РЕШИ:

 

ОСЪЖДА, на основание чл. 4, вр. чл. 2, ал. 1, т. 3 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ), Прокуратурата на Република България, с адрес гр. София, бул. „Витоша” № 2, да заплати на Е. Емилиова М., ЕГН **********, с адрес ***, сумата 900 лв. /деветстотин лева/, представляваща обезщетение за неимуществени вреди, причинени от обвинение в извършване на престъпление по чл. 314 от НК, по което Е. Емилиова М. е оправдана с влязло в сила решение по ВНАХД № 39/2014 г. по описа на Кюстендилския окръжен съд и изразяващи се в психически страдания от преживени стрес, страх и емоционална потиснатост, срам от повдигнатото й обвинение и ограничаване на контактите й в социалната й среда, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 28.03.2014 г. до окончателното й изплащане, като ОТХВЪРЛЯ предявения иск с правно основание чл. 4, вр. чл. 2, ал. 1, т. 3 от ЗОДОВ В ЧАСТТА МУ за разликата над присъдената сума до пълния предявен размер от 6000 лв.

ОСЪЖДА, на основание чл. 10, ал. 3 от ЗОДОВ, Прокуратурата на Република България да заплати на Е. Емилиова М. от гр. Самоков сумата 190 лв. за разноски по делото.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с въззивна жалба пред Софийския окръжен съд в двуседмичен срок от връчване на препис.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: