Определение по дело №536/2018 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 574
Дата: 25 юли 2018 г.
Съдия: Катя Ганева Савова
Дело: 20183130100536
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 май 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№…………/25.07.2018 г.

гр. Провадия

 

ПРОВАДИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, пети състав, в закрито съдебно заседание, на двадесет и пети юли през две хиляди и осемнадесета година,в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: КАТЯ САВОВА

 

като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 536 по описа на съда за 2018 г., съобрази следното:

Производството е образувано по искова молба от С.А.И., ЕГН **********, като майка и законен представител на Х.И.А., ЕГН **********, подадена чрез адв. И.А., срещу И.А.В., ЕГН **********, с искане да бъде постановено решение, с което родителските права над детето да бъдат предоставени на ищцата, като се определи режим на лични отношения с ответника. Иска се ответникът да бъде осъден да заплаща и месечна издръжка за детето, както и издръжка за минал период. Иска се заместващо съгласие на бащата за издаване на задграничен паспорт на детето и за пътуване в чужбина.

В срока по чл. 131 ГПК е постъпил отговор на исковата молба от ответника И.А.В..

Извършвайки служебна проверка, съдът констатира, че молбата, с която е сезиран е допустима и отговаря на изискванията за нейната редовност по чл. 127, ал. 1 и чл. 128 ГПК, поради което производството по делото следва да бъде насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание.

Следва да бъде съобщен на страните проект за доклад по делото, както и да бъдат допуснати до събиране представените с молбата писмени доказателства.

Предвид изложеното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

НАСРОЧВА производството по делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 28.09.2018 г. от 11:00 часа, за която дата и час да се уведомят страните.

КОНСТИТУИРА като контролираща страна в производството Дирекция “Социално подпомагане”, гр. Провадия, на основание чл. 15, ал. 6 от ЗЗДт. Същата да се извести за висящността на процеса, като й се връчи препис от исковата молба и доказателствените й приложения.

СЪОБЩАВА на страните следния проект за доклад на делото, на основание чл. 140, ал. 3 ГПК:

Твърди се в исковата молба, че страните са живели на съпружески начала от 2011 г. В началото на нашия съвместен живот любовта и предаността бяха основни градивни единици на нашето семейство. През 2012 г. се родил сина им Х.И.А.. Ответникът отдал приоритет на задоволяване единствено на личните си потребности. Започнал да изневерява. Причините за раздялата всъщност били многостранни и се коренели главно в невъзможността на ответника да се адаптира към условията на семеен живот, още повече че детето им имало здравословни проблеми и се нуждаело от специални грижи. След раждането на сина им, ищцата изцяло поела грижите за него с помощта на нейните родители. С ответника живеели известно време (около три години) в Германия, където детето започнало да посещава специални курсове, тъй като лекарите имали съмнение, че е аутист. Ходело на градина в Бремен, Германия, като му бил назначен специалист, който да се занимава само с него.

През септември 2017 г. ответникът отпратил ищцата в България уж за малко, като отписал и детето от градината. Впоследствие разбрала, че го прави, защото желае да е с друга жена. Оттогава не се е интересувал от нея и детето.

След раздялата ни ищцата и детето останали да живеят в с.Блъсково в жилището на нейните родители. Към настоящия момент детето не посещава детска градина като другите деца, за него се грижа ищцата и няма възможност да работи.

Към настоящия момент бащата напълно се е дезинтересирал от сина си и към настоящия момент единствено майката полага грижи по отглеждането и възпитанието на детето Х. със съдействието на своите родители. Счита, че тези грижи, които родителят полага във връзка с отглеждането на детето, следва да се вземат под внимание при определяне размера на издръжката, която този родител дължи, затова тя трябва да поема по-малката част от необходимата за издръжката на детето сума.

Молила бащата да даде съгласие детето да пътува в чужбина, в страните от Европейския съюз и по специално до Германия, където ищцата има роднини и където би могло да посещава центрове за специално лечение и да се среща с експерти от областта на психологията с оглед овладяване на заболяването, като последното не означава контактите на бащата да се ограничат, а напротив, тъй като същият живее и работи в Германия. Бащата, обаче, отказва с най-различни неоснователни мотиви. Към настоящия момент получаването на съгласието е възпрепятствано не само от нежеланието на бащата да го даде, а и от обстоятелството, че ответника работи в Германия и се връща рядко в България.

С оглед на изложеното се иска от съда с решение да предостави упражняването на родителските права над упражняването на родителските права по отношение на детето Х.И.А. да бъде предоставено на майката С.А.И.. Местоживеенето на детето да бъде с майка си С.А. ***. Бащата И.А.В., да заплаща в полза на детето Х.И.А., чрез неговата майка и законен представител С.А.И., ежемесечна издръжка в размер на 350 (триста и петдесет) лева, с падеж 5 (пето) число на месеца, за който се дължи, считано от деня на депозиране на исковата молба, както и издръжка за минало време в размер на 2800 (две хиляди и осемстотин) лв., представляващи ежемесечна издръжка за детето в размер на 350 (триста и петдесет) лв., считано от 01.09.2017г. до датата на завеждане на иска. Да бъде определен следния режим на лични отношения между детето Х.И.А. и неговия баща И.А.В.: адаптационен период от 12 (дванадесет) месеца, считано от датата на влизане в сила на решението - всяка първа и трета събота или неделя от месеца от 9:00 до 17:00 часа без преспиване при бащата. След изтичане на адаптационния период да бъде определен разширен режим на контакти - всяка първа и трета седмица от месеца от 10,00 часа в събота до 17,00 часа в неделя с преспиване в дома на бащата, както и един месец през лятото по време на лятната ваканция (ако детето посещава учебно заведение), когато майката не е в платен годишен отпуск, както и всяка четна година по 3 (три) дни на коледните празници, считано от 10:00 часа на 24 декември до 12:00 часа на 26 декември и всяка нечетна година по 3 (три) дни на новогодишните празници, считано от 10:00 часа на 31 декември до 12:00 часа на 2 януари, един ден на великденските празници, като детето ще бъде вземано и връщано от бащата на адреса по местоживеене на детето, такъв какъвто е посочен в съдебното решение. Моля се за заместващо съгласието на бащата И.А.В. да бъде издаден задграничен паспорт на детето Х.И.А., като за целта майката С.А.И., да подаде заявление за издаване на паспорт на детето и получи готовия паспорт, както и да дадете разрешение, заместващо съгласието на бащата, детето Х. да пътува заедно с С.А.И. или с трето лице (в случай, че майката даде съгласие за това) до страните от Европейския съюз, в т.ч. Германия, Италия, Франция, Румъния, Унгария, Австрия, Люксембург, Гърция, Испания, и до Турция без ограничения в броя на пътуванията и тяхната продължителност до навършване на пълнолетие на детето.

В условията на евентуалност се моли за заместващо съгласието на бащата, детето Х. да пътува заедно с С.А.И. или с трето лице (в случай, че майката даде съгласие за това) или с трето лице (в случай, че майката даде съгласие за това) до страните от Европейския съюз, в т.ч. Германия, Италия, Франция, Румъния, Унгария, Австрия, Люксембург, Гърция, Испания, и до Турция, три пъти за всяка календарна година за срок от по 45 (четиридесет и пет) дни, като разрешението се дава за срок от 5 години, считано от влизане в сила на решението или от допускането на предварително изпълнение на решението. Моли да се допуснете предварително изпълнение на решението.

На основание чл.127, ал.З от СК моли с нарочен акт до произнасянето на съда и влизането в сила на окончателното решение по чл.127, ал.2 СК да определите привременни мерки, а именно: Упражняването на родителските права по отношение на детето Х. да бъдат предоставени на майката С.А.И.. Местоживеенето на детето да бъде с майка си С.А. ***. Бащата да заплаща в полза на детето Х., чрез неговата майка и законен представител С.А.И. ежемесечна издръжка в размер на 350 (триста и петдесет) лева, с падеж 5 (пето) число на месеца, за който се дължи, считано от постановяване на определението за привременни мерки до датата на влизане в сила на решението по чл.127, ал.2 от СК. Да бъде определен следния режим на лични отношения: всяка първа и трета събота или неделя от месеца от 9:00 до 17:00 часа без преспиване при бащата, като детето ще бъде вземано и връщано от бащата на адреса по местоживеене на детето, такъв какъвто е посочен в определението за привременните мерки.

В срока за отговор на исковата молба на основание чл. 131 ГПК, ответникът И.А.В., е взел становище. Искова молба е допустима, но частично основателна. Не оспорва че страните са родители на детето Х.И.А.. Твърди, че не отговарят на истината твърденията на ищцата, че аз съм се дезинтересирал от ежедневните битови и други проблеми на семейството. Напротив ищцата напуснала дома през месец февруари 2013 год. След това ответника заминал да работи в чужбина за Германия. През м. август 2014 година се прибрал в България за да отпразнувам рождения си ден със семейството си и синът ни. В деня на рождения ден ищцата дошла със синът им и го помолила отново да заживеят заедно. Поради професионалните ангажименти на ответника, след две седмици отново заминал за Германия. Ищцата останала в домът му в гр. Провадия, където за нея и детето се грижили ответника и неговите родители. Това продължло 4 месеца. В Германия живели 3 години. През този период установили, че детето има здравословни проблеми, които се изразяват в това, че то не говори, и трудно общува с нас. През м. септември 2017 година ищцата и синът им се прибрали в България в домът на родителите му в гр.Провадия. Решението за връщане й го взели понеже били убедени, че в България детето ще получи адекватна лекарска помощ. През целия този период ответника издържал финансово семейството си както и за периода след завръщане в България. Не отговаря на истината твърдението на ищцата, че след завръщането и от Германия в България се е прибрала с детето в с.Блъсково. Не е вярно и твърдението на ищцата, че от завръщането и в България не се интересувал от детето при условие че те живеят в домът му в Провадия и родителите му полагали грижи за тях. През м.ноември ответника се прибрал и донесъл подаръци и достатъчно средства за детето, за да има и за следващия декември месец. Следващия път когато изпратил пари бил през м. януари 2018 год., като продължил да изпраща средства за тяхната издръжка и за всички необходими действия свързани с лечението на детето. Майка му Севда полагала грижи за детето и ищцата през целия период до заминаването и в края на м. февруари 2018 година в с.Блъсково. твърди, че за всички разходи свързани с лечението на детето е изпращал пари.

 Не се противопоставя на искането родителските права по отношение на детето да бъдат предоставени на майката, както и детето да живее с майката в с.Блъсково, общ.Провадия, обл.Варна. Противопоставя се на искането на ищцата за размера на сумата необходима за месечна издръжка на детето. Противопоставя се на претенциите на ищцата да бъде заплатена издръжка за минало време в размер на 2800 лв. за периода 1.09. 2017 до дата на завеждане на иска. Не се противопоставя на предложения режим на лични отношения между детето и бащата. Противопоставя се по отношение на претенцията на ищцата да бъде дадено разрешение заместващо съгласието на бащата да бъде издаден задграничен паспорт на детето Х., както и неговото получаване от майка му. Противопоставя се да бъде дадено разрешение заместващо съгласието на бащата, детето Х. да пътува заедно със Снежана А.И. или с трето лице /в случай, че майката даде съгласие за това / в рамките на Европейския Съюз и Турция, както и претенциите й посочени в условията на евентуалност поради следните основания:

Производството е с правно основание чл. 127, ал. 2 и 127а СК.

УКАЗВА на ищцата, че носи доказателствена тежест и следва да докаже изложените обстоятелства в исковата молба, а именно, че ответникът не полага грижи за своите деца.

УКАЗВА на ответника, че носи доказателствена тежест и следва да докаже, че полага грижи за своите деца и има възможност за това.

ДОПУСКА ДО СЪБИРАНЕ като писмени доказателства по делото, представените с молбата писмени документи.

ОТЛАГА произнасянето по искането с правно основание чл. 323 от ГПК за първото по делото съдебно заседание, след изготвяне на социален доклад по случая.

ДОПУСКА до разпит двама свидетели при режим на водене НА ИЩЦАТА, с показанията на който установи обстоятелството, че бащата и майката на детето Х. не поддържат никакъв контакт помежду си, обстоятелството, че към настоящия момент детето Х. живее при майка си и единствено тя се грижи за него, както и за условията, при които живее детето Х..

ДОПУСКА до разпит двама свидетели при режим на водене НА ОТВЕТНИКА, с показанията на който установи твърдяното в отговора на исковата молба.

ДА СЕ ИЗДАДЕ на ищцата съдебно удостоверение, по силата на което да се снабди с друго такова от НАП - Варна, от което да е видно има ли регистрирани трудови договори, страна по които да е ответникът И.А.В., ЕГН:********** за периода от началото на 2017 до датата на издаване на удостоверението и какъв е размера на получаваното от него трудово възнаграждение по месеци за същия период, както и със справка-данни за осигуряването относно осигурителния доход на И.А.В., ЕГН:********** за периода от началото на 2017 до датата на издаване на удостоверението, след заплащане на държавна такса в размел на пет лева.

Напътства страните към медиация или друго доброволно уреждане на спора.

Препис от определението да се изпрати на страните и на ДСП Провадия.

           

Определението не подлежи на обжалване.

                                                                              

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: