Определение по дело №76/2019 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 67
Дата: 18 февруари 2019 г.
Съдия: Красимир Костов Коларов
Дело: 20195001000076
Тип на делото: Въззивно частно търговско дело
Дата на образуване: 11 февруари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                                                                                                                                                                                 О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И Е №

  

    67         Дата  18.02. 2019г.

 

 

 

ПЛОВДИВСКИ АПЕЛАТИВЕН  СЪД ,  търговско отделение, трети състав

 

 

                                                               Председател:Красимир Коларов  

                                                                           Членове:  Георги Чамбов

                                                                                                Емил  Митев    

 

    в закрито заседание   на     18.02.  2019 г.

     разгледа докладваното от съдията - докладчик  Емил Митев  частно  търг.дело №  76 /2019г  , за да се произнесе взе предвид следното :

            

           Производството е по реда на  чл.274,ал.1 т.2 ГПК .

           Образувано е  по частната жалба  на Й.В.С. *** против Определение № 28  от 09.01.2019 г., постановено от Кърджалийският окръжен съд  по търг. Дело № 275/2013 г. по описа на съда.

          По силата на  обжалваното определение  първоинстанционният съд е  преценил, че  искането за отмяната на решение № 69 от 02.06.2016 г.,постановено от ОС – гр.К.  по  т.д. №275/2013 г. по описа на съда  е недопустимо. Поради това и молбата с повторно искане по чл.744 ТЗ  е оставена без разглеждане като недопустима , като е постановено  връщането  й.

          Според изложеното в  частната жалба  ТД „****“ООД ,което е заличено има  и друго  имущество, което   се  състои от недвижими имоти  по „ новопизпратения  списък на ипотекирани имоти“.

           Пловдивският  апелативен съд след преценка на изложените в частната жалба оплаквания, приема за установено следното:

 

         Съдът по несъстоятелността е бил сезиран с искане по чл.745 ТЗ- за  възобновяване на производството по несъстоятелност на основание чл.744,ал.1,т.2 ТЗ.

       Според молителят е налице новооткрито имущество, което  е посочено в изготвената от Синдика на „**** „ООД/ в несъстоятелност/ ****обява за  продажба на цялото имущество от масата на несъстоятелността.

          Съдът по несъстоятелност е приел,че  с  такова искане за възобновяване на производството  по несъстоятелност поради новооткрито имущество  вече е бил сезиран. Това производство е приключило с постановен от съда  отказ да се възобнови производството по несъстоятелност  на основание чл.244,ал.1 т.2  ТЗ  и спорът е приключил с влязъл в сила съдебен акт.  

         Искането  за възобновяване на производството е преценено като недопустимо, поради което  е оставено без разглеждане.

           Действително  съдът вече е бил сезиран с искане за възобновяване на производството по несъстоятелност на същото основание – чл.744,ал.1 т.2 ТЗ .  Производството по това искане е приключило  с Решение № 97 от 21.08.2017 г.,постановено от КОС по  търг.дело№ 275/2013 г. по описа на съда. С това решение е постановен отказ да се възобнови производството по несъстоятелност  Решението  е потвърдено  с Решение № 346  от 01.12.2017г., постановено от ПАС по  търг.д.№ 683/2017 г. по описа на същия съд. В мотивите на въззивното решение съдът е коментирал факта ,че молителката – частен жалбоподател пред тази инстанция свърза наличието на имущество с твърдението ,че дъщерното на длъжника  дружество  било заличено с решение, постановено по чл.735 ТЗ, което пък сочело ,че притежаваното  към този момент имущество е преминало в патримониума на  Едноличния  собственик на капитала. По повод на това ПАС е отбелязъл, че такъв придобивен способ  за  придобиване на вещни права не е предвиден нито в ЗС , нито в ТЗ относно производството по несъстоятелност.

         Това последно изречение молителката не е прочела или ако го е прочела , просто  не го е осмислила, което е обяснимо,тъй като все пак не е юрист.

       

            Доказателство за което е , че отново е депозирала  молба за възобновяване на производството, като новооткритото имущество е  пак същото. Става въпрос за продажба като цяло  на  недвижимо имущество от масата на несъстоятелността, собственост на „**** „ООД / в несъстоятелност/.

          Въззивното решение на ПАС е  влязло в сила  на   27.12.2018 г.,, на която дата е постановено Определение № 759 от същата дата,с  което не е допуснато касационно обжалване на въззивното решение.

         Правилно  съдът е  приел, че  по същото искане за  „ новооткрито имущество“ от масата на несъстоятелността съдът се е произнесъл с влязъл  в сила съдебен акт.  Поради което  и повторната  молба за възобновяване на производството по несъстоятелност на същото основание – чл.744,ал.1 т.2 ТЗ е недопустима и правилно е оставена без  разглеждане.

         По тези съображения Пловдивският апелативен съд

 

                               О   П   Р  Е  Д  Е  Л   И :

 

          ПОТВЪРЖДАВА  Определение № 28 от 09.01.2019 г.,постановено от Кърджалийският окръжен  съд по търг.дело № 275/2013 г. по описа на съда,с която е оставена без разглеждане като недопустима  молба с вх.№ 61/08.01.2019 г. с искане за възобновяване на производството по несъстоятелност на длъжника „**** „ЕООД на основание чл.744,ал.1 т.2 ТЗ.

           Определението подлежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен срок от съобщението пред Върховнкия касационен съд.

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:            ЧЛЕНОВЕ:1.                2.