Решение по дело №2067/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 121
Дата: 30 януари 2020 г.
Съдия: Ивайло Асенов Йорданов
Дело: 20194520202067
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

град Русе, 30.01.2020 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

             РАЙОНЕН СЪД - РУСЕ, девети наказателен състав, в публично заседание, проведено на втори декември две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: И. ЙОРДАНОВ

 

при секретаря РАДОСТИНА СТАНЧЕВА и прокурора …..………………, като разгледа докладваното от съдия Йорданов АНД 2067 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

Образувано е по жалба на Й.В.Н., депозирана против наказателно постановление № 19-1085-000150/29.01.2019г., издадено от Началник Сектор „ПП“ при ОДМВР - Русе, с което на жалбоподателя, на основание чл. 182, ал. 1, т. 6 ЗДвП са наложени административно наказание „Глоба“ в размер на 700 лева и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 месеца, за нарушение по чл. 21, ал. 1 ЗДвП.

С жалбата се ангажират твърдения, че наказателното постановление е незаконосъобразно, тъй като не е съобразено със закона и се моли за неговата отмяна.

В съдебно заседание жалбоподателят поддържа депозираната от него жалба. В хода и по реда на съдебните прения релевира доводи, че не му е бил връчен акта и че не е знаел, за неговото съставяне, поради и което не е посочил и лицето, което е управлявало моторното превозно средство.

Административнонаказващият орган, редовно призован не изпраща представител и не заема становище по депозираната жалба

Районна прокуратура - Русе, редовно призована, не изпраща представител.

 

По допустимостта на жалбата

 

Жалбата изхожда от активно процесуално легитимирано лице, адресат на издаденото наказателно постановление, депозирана е в преклузивния срок за обжалване и касае подлежащо на съдебен контрол наказателно постановление, поради и което същата се явява процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество досежно нейната основателност.

 

Съдът‚ след като извърши служебна проверка на обжалваното наказателно постановление, съгласно изискванията на чл. 314 НПК, вр. чл. 84 ЗАНН, въз основа на събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната взаимна връзка и зависимост, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 31.03.2018г., в 07,11 часа, в град Русе, бул. „България“ – до бензиностанция Лукойл, посока ГКПП Дунав мост, на GPS координати N 43.50.4794 E 25.58.5573, с автоматизирано техническо средство – дигитална стационарна радарна установка SITRAFFIC ERS 400, с фиксиращо устройство за скорост, дата и час, и изображение с клип № 201803310092 е било заснето МПС – лек автомобил „БМВ 320Д“, с рег. № Р 29 88 ВВ, собственост на жалбоподателя, което моторно превозно средство при разрешена стойност на скоростта 50 км/ч, за движение в населено място е било установено да се движи със скорост 108 км/ч, от която скорост е била приспадната максимално допустимата грешка от 3 км/ч., като е прието, че посоченото моторно превозно средство се е движило с превишение от 55 км/ч.

Въз основа на така установените факти, по реда на чл. 43, ал. 2 ЗАНН е бил съставен АУАН бл. № 166177 от 05.04.2019г. срещу жалбоподателя, за нарушение по чл. 21, ал. 1 ЗДвП.

Въз основа на така съставения АУАН на 29.01.2019г. било издадено и оспореното наказателно постановление, при същата фактическа обстановка и правна квалификация на деянието, както изложените в АУАН и на жалбоподателя, на основание чл. 182, ал. 1, т. 6 ЗДвП е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 700 лева и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от три месеца, за извършеното от него нарушение на чл. 21, ал. 1 ЗДвП.

При съставянето на АУАН е допуснато съществено процесуално нарушение, довело до нарушаване правото на защита на наказаното лице, което представлява самостоятелно основание за отмяна на оспореното наказателно постановление, с оглед разпоредбата на чл. 348, ал. 3 НПК, приложима на основание чл. 335, ал. 2, вр. чл. 84 ЗАНН.

Съгласно нормата на чл. 43, ал. 1 ЗАНН, АУАН се предявява на нарушителя, за да се запознае със съдържанието му и го подпише със задължението да уведоми наказващия орган, когато промени адреса си. Според ал. 2 на нормата - когато нарушителят откаже да подпише акта, това се удостоверява чрез подписа на един свидетел.

В процесния случай, отказът на нарушителя да подпише акта е бил удостоверен с подписа на свидетеля И.Д.И.. От показанията на този свидетел в съдебно заседание обаче, не се установява да е налице отказ на нарушителя да подпише акта, а самият свидетел посочва, че е присъствал при връчването на електронни фишове на лицето, но не е сигурен дали конкретният АУАН е бил предявен на нарушителя и дали същият е отказал да го подпише. В своите показания актосъставителят също не посочва конкретни обстоятелства във връзка със отказа на нарушителя да подпише акта, а тези обстоятелства при разпита в процесуалното му качество на свидетел, актосъставителя извежда на базата на предположения, без да се изнася конкретни факти, във връзка с отказа на нарушителя да подпише акта.

Предявяването на акта на нарушителя е от особена значимост, тъй като той по своята същност представлява официално обвинение в извършване на административно нарушение и започване на процедура по преследването му. Именно за това в закона е предвидено удостоверяване на това предявяване с подпис на нарушителя, респ. със свидетел на отказа му да подпише акта. В случая от събраните в хода на производството по обжалване на наказателното постановление гласни доказателства не може да бъде обоснован извод, че е налице отказ от страна на нарушителя да подпише акта. По делото липсват доказателства, препис от съставения АУАН да е бил връчен на наказаното лице, като по този начин на същия да е предоставена възможност в този етап от производството да упражни признатите му по закон права, а именно да се запознае със съдържанието на предявеното му административно обвинение и да реализира правото си на защита в тази фаза на процеса.

По гореизложените мотиви, наказателното постановление следва да бъде отменено като издадено при допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, довело до  съществено ограничаване правото на защита на привлеченото към административнонаказателна отговорност лице.

 

Водим от горното и на основание чл. 63 от ЗАНН‚ съдът

 

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 19-1085-000150/29.01.2019г., издадено от Началник Сектор „ПП“ при ОДМВР - Русе, с което на Й.В.Н., ЕГН:**********, с адрес ***, на основание чл. 182, ал. 1, т. 6 ЗДвП са наложени административно наказание „Глоба“ в размер на 700 лева и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 месеца, за нарушение по чл. 21, ал. 1 ЗДвП.

 

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд - Русе в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

 

 

                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: