Решение по дело №312/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1792
Дата: 30 декември 2022 г.
Съдия: Мария Димитрова Иванова Даскалова
Дело: 20227050700312
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 февруари 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

№_________/________________,гр.Варна

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд – Варна, IX-ти касационен състав, в публично заседание  на двадесет и осми април две хиляди двадесет и втора година в състав:

Председател: Красимир Кипров

       Членове: М.Иванова-Даскалова

Станислава Стоева

Секретар: Пенка Михайлова

Прокурор: Силвиян Иванов  

като разгледа докладваното от административния съдия М. Иванова- Даскалова КНАХД №312 по описа за 2022г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството  е  по реда на чл.208 и следв. от АПК във вр. с чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по жалба на дирекция „Инспекция по труда“-Варна против Решение №78/17.01.2022 г. по НАХД №4253/2021 г. по описа на  ВРС, с което е  отменено  НП №03-013917/30.06.2021г. на директора на дирекция „Инспекция по труда“-Варна, с което на И.В.Н. *** е наложено административно наказания „глоба“ в размер на 100лв. на основание чл.413, ал.1 от КТ за нарушение на чл.126, т.6 от КТ във вр. с чл.11, ал.5 и чл.12, ал.1 от Наредба №РД-07-2/2009г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

В касационната жалба се твърди, че Решението на ВРС е неправилно и незаконосъобразно. То било постановено в противоречие с материалния закон. Правилно РС установил, че АУАН и НП са издадени при спазване на процесуалните правила, в законовите срокове, с изискуемото съдържание, че е налице съответствие между АУАН и НП, а описаната фактическа обстановка се установява и потвърждава от събраните доказателства и санкционираното лице е могло да организира защитата си. Неправилно РС тълкувал чл.11, ал.5 от Наредба №РД-07-2/2009г., като приел, че следва работодателят да е отговорен за документирането на инструктажа на работещите, в това число на установеното лице да полага труд. В случая от писмените доказателства се установявало, че управителят на дружеството е определил длъжностно лице, натоварено с тази функция. В случая правилно била приложена привилегированата разпоредба на чл.415в, ал.1 от КТ, тъй като задължението за документиране на началния инструктаж било изпълнено от длъжностното лице до края на проверката. С документирането на инструктажа се доказало провеждането на такъв. От писмените и гласните доказателства можел да се изведе единствено извода за правилно и законосъобразно прилагане на закона при издаване на НП и ангажиране на отговорността за нарушението на отговорното длъжностно лице, качеството на което било безсъмнено доказано. Претендира се отмяна на Решението на ВРС на основание чл.348, ал.1, т.1 и ал.2 от НПК и вместо него да бъде постановено ново, с което НП да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно. В съдебно заседание упълномощения юрисконсулт поддържа жалбата и моли да бъде уважена. Претендира присъждане на разноски, представляващи юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът  - И.В.Н. *** депозира писмено възражение срещу жалбата, която намира за неоснователна. Решението на РС-Варна било постановено в съответствие с процесуалните правила и закона. Основателно РС отменил НП като незаконосъобразно поради липсата на пълно, точно и ясно описание на нарушението в обстоятелствената му част. В този смисъл била съдебната практика на ВРС и на Адм. съд-Варна по казуси със сходна фактическа обстановка. Счита, че не са налице основания за отмяна на Решението на РС-Варна.

Представителят на Варненска окръжна прокуратура дава заключение за оставяне в сила на обжалваното решение като правилно и законосъобразно.

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211 ал.1 от АПК от надлежна страна и е процесуално допустима.

Съгласно чл.63 ал.1 от ЗАНН  първоинстанционното решение подлежи на касационно оспорване на основанията в чл.348 ал.1 от НПК, като съгласно чл.218 от АПК касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци, а за валидност, допустимост и съответствие с материалния закон на решението следи и служебно. В жалбата се твърди неправилно приложение на закона.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Решението на РС-Варна е валидно и допустимо.

Касационният състав извърши проверка за правилността на приложението на материалния закон от ВРС, въз основа на фактическите установявания в решението му, с оглед забраната в чл.220 от АПК. РС установил, че с обжалваното НП е наложена на И.В.Н. на  основание чл. 413, ал.1 от  КТ глоба в размер на 100лв.  за  нарушение  на чл. 126, т. 6 от КТ във вр. с чл. 11, ал.5 и чл. 12, ал.1 от Наредба № РД-07-02 за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, а именно:  за това, че на 04.06.2021г. в  обект ресторант „Бийч“ в гр. Варна на плаж Алея Първа, стопанисван от „Сторидж 2019“ ЕООД, в качеството й на отговорно длъжностно лице съгласно Заповед от 29.04.2021г. не е документирала провеждането на начален инструктаж по безопасност и здраве при работа в Книга за инструктаж /Приложение 1/ на Н. М. М. на длъжност „готвач“ в ресторанта на дружеството. 

РС уважил въззивната жалба и постановил отмяна НП №03-013917/30.06.2021г. тъй като направил извода, че от описаното в него не било ясно какво точно нарушение издателя му е приел за извършено от И.Н.. РС намерил, че в НП издателят му следвало да посочи дали е приел, че е извършен инструктажа и на коя дата и само не е бил документиран, или е приел, че изобщо не е осигурено провеждане на инструктажа. В тази връзка въззивния съд акцентирал на обстоятелството, че различни субекти отговарят за осигуряване провеждането на инструктажа и за документирането му. Освен това следвало в обстоятелствена част на НП да се посочат елементите на трудовото правоотношение на М., за да се заключи, че именно на 04.06.2021г. е следвало да се извърши и да се документира начален инструктаж на същия. В тази връзка РС отчел представения и приет по делото трудов договор с М. с дата на постъпване - 05.06.2021г., с оглед на което е следвало да му бъде проведен инструктажа на 05.06.2021г. съгласно чл.12, ал.1 от Наредбата. РС приел, че неправилно е определена И.Н. за субект на административното нарушение в АУАН и в НП въз основа на Заповедта на работодателя от 29.04.2021г., тъй като в нея името й не фигурирало. Последният аргумент на въззивния съд за отмяна на НП е неправилното посочване в него на чл.126, т.6 от КТ като нарушена разпоредба.

Касационният съд намира, че в случая  е налице изложеното  в жалбата основание по чл.348, ал.1, т.1  от НПК за отмяна на въззивното решение  -  нарушение на  материалния закон.   

Фактите относно субекта на административно-наказателната отговорност са установени от въззивния съд при неправилна преценка на събраните по делото доказателства, което от своя страна е довело до погрешни правни изводи. Като писмено доказателство с преписката е приета представената от дружеството Заповед от 29.04.2021г. на управителя на „Сторидж 2019“ ЕООД, в т.ІІ на която е разпоредено инструктажите да се провеждат от управителя или от упълномощено от него лице. В преписката са налични достатъчно доказателства, а и няма спор между страните, че И.В.Н. е заемала длъжността „управител“ на ресторант „Бийч“, стопанисван от дружеството. В кредитираното от съда писмено обяснение от 09.06.2021г. Н. заявява, че е упълномощена от работодателя със заповед от 29.09.2021г.  да извършва инструктажи, за което има обучение от Службата по трудова медицина, за да може да ги извършва. При съпоставка в съвкупност на писмените доказателства е видно, че в обясненията Н. е посочила погрешно датата на заповедта, с която работодателят е възложил на управителя провеждането и документирането на инструктажите на работниците в обекта, тъй като обяснението е дадено от Н. през м. юни 2021г. и визираната от нея заповед е издадената от 29.04.2021г., а и няма как тя да се позовава през юни на заповед от м. септември. Освен това никой не твърди и не представя по делото заповед от 29.09.2021г.

Заявеното в обясненията на Н. обстоятелство, че тя като управител отговаря за документирането на инструктажите в обекта за изпълнение на което имала специално обучение кореспондира с приетото по делото удостоверение № 4/7.05.2021г. издадено от Служба по трудова медицина „Елей-2004“ ЕООД, че на 07.05.2021г. тя е завършила обучение по здравословни и безопасни условия на труд. Преценката в съвкупност на тези доказателства изцяло кореспондира с извода на актосъставителя и на наказващия орган, че управителя на ресторанта - И.Н. е отговорното за инструктажите в този обект „Сторидж 2019“ ЕООД длъжностно лице, а не управителя на дружеството. Поради това неправилно РС заключил, че НП е незаконосъобразно, поради неправилно определяне на И.Н. за отговорна за описаното в АУАН и в НП нарушение.

В несъответствие с установеното от РС в решението от фактическа страна, че по време на проверката на 04.06.2021г. ресторанта е работел и са били обслужвани клиенти, когато инспекторите се заели с описване на персонала и изискване на документи от управителя Н., до барбекюто имало трима готвачи, единият от които бил Н. М. М. са направените изводи, че не е ясно защо в обстоятелствената част на АУАН и на НП е прието, че на 04.06.2021г. е следвало Н. да документира проведения му начален инструктаж, а не на 05.06.2021г., която дата била посочена в трудовия му договор като дата на постъпване на работа. Щом М. е видян от проверяващите, че е единият от тримата готвачи, допуснати до барбекюто в ресторанта, който е бил отворен и е обслужвал клиенти и няма данни и доказателства той да е бил там в предходни дни, правилно 04.06.2021г. е датата на която и актосъставителя и наказващият орган са приели, че е следвало да се документира началния му инструктаж.

След като и в АУАН и в НП обвинението, което се вменява на управителя на ресторанта е, че не е документирала провеждането на начален инструктаж по безопасност и здраве на М., който единият от тримата готвачи видят до барбекюто по време на работа на обекта, когато се обслужват клиенти и нито Н., нито М., нито друго лице от персонала не са твърдяли, че не му е бил проведен начален инструктаж, правилно в акта и в НП не е предявено обвинение за неосигуряване или за непроверждане на начален инструктаж, а за неизпълнение на задължението за документирането му в нарочната книга от натовареното с тази функция длъжностно лице в обекта. Релевантните факти за конкретното нарушение са правилно и в пълнота установени и описани в АУАН и в НП, поради което неправилно в Решението на РС е преценено, че в обстоятелствената им част е следвало да имало конкретни данни за правоотношението на М. с дружеството. Това е обусловило неправилния извод на РС, че е налице неяснота и непълнота на описаното в акта и в НП нарушение, както и че е било ограничено правото на защита на привлеченото към отговорност лице. Това тричленният състав при проверката не установи, нито нарушения на процедурните правила при издаване на НП, които да са съществени и да обосновават отмяната му. След като РС е установил от фактическа страна, че М. заедно с други готвачи са били до барбекюто в отворения за клиенти ресторант, той е видян от проверяващите да работи в обекта по време на проверката, което независимо дали се основава на сключен трудов договор или не е породило по силата на чл. 11, ал.2 от Наредба № РД-07-2/2009г. задължение за Н. да   проведе начален инструктаж и да го документира в Книга за инструктажите /Приложение № 1/ съгласно чл. 11, ал.5 от Наредбата. От несъмнено установеният по делото факт за липсата на документиран инструктаж следва правния извод за допуснато от Н. нарушение, което правилно е квалифицирано в НП като такова по чл. 126,т.6 от КТ. Правилно е определена и санкционната норма на чл.413, ал.1 от КТ ,

С оглед гореизложеното оплакванията в касационната жалба са основателни. НП е правилно и законосъобразно издадено, в производство проведено при спазване на правилата, без да са били ограничени правата на И.Н. и възможността й да се запознае с обвинението, да го разбере, да го оспори и да направи твърденията си за други факти, ако счита такива за осъществени вместо констатираните и да ангажира доказателства за тях. Наложеното наказание с НП е в минималния размер от 100лв. предвиден в чл. 413, ал.1 от КТ и изцяло съответства на обществената опасност на деянието и дееца, справедливо е и достатъчно за постигане на целите на превенцията.

Поради това Решението на РС-Варна следва да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно и вместо него да бъде постановено ново, с което НП да бъда потвърдено.

При този изход на спора, своевременно направените искания от представителите на дирекция „ИТ“-Варна пред двете инстанции за присъждане на юрисконсултски възнаграждения са основателни и следва да бъдат уважени. На основание чл.63д, ал.3 и ал.5 от ЗАНН във вр. с чл.143, ал.3 и ал.1 от АПК, И.В.Н. следва да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“-Варна сумата от 160лв., представляваща юрисконсултско възнаграждение в размер на минимума от 80лв. за въззивната инстанция и в размер на 80лв. - за настоящата инстанция.

Водим от това и на основание чл.221 ал.2 от АПК, вр. чл.63в от ЗАНН, Съдът

Р   Е   Ш   И :

 

ОТМЕНЯ Решение №78/17.01.2022г. на Районен съд – Варна по НАХД №4253/2021г. и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

 

ПОТВЪРЖДАВА НП №03-013917/30.06.2021г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“-гр.Варна.

 

ОСЪЖДА И.В.Н. *** с ЕГН ********** да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“-Варна сумата от 160/сто и шестдесет/лева за юрисконсултско възнаграждение за двете съдебни инстанции.

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: