Решение по дело №297/2019 на Районен съд - Нови пазар

Номер на акта: 84
Дата: 6 декември 2019 г. (в сила от 4 март 2020 г.)
Съдия: Петина Кръстева Николова
Дело: 20193620200297
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   № 84

 

гр. Нови пазар, 06.12.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Районен съд - Нови пазар в съд в публичното си заседание на седми ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав :

                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ПЕТИНА НИКОЛОВА

при секретаря Валентина Великова, като разгледа докладваното от съдия Николова АНД № 297 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид:

Делото е образувано по подадена жалба по чл. 59 от ЗАНН от „Тасов” ЕООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. К., ул. „***“ № *, представлявано от Т.Н.М., срещу Наказателно постановление № 27-0000844 от 05.09.2019 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр. Шумен, с което на основание чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 414, ал. 1 от КТ на дружеството-жалбоподател е наложена имуществена санкция в размер на 1800 лв. Жалбоподателят твърди, че издаденото НП е незаконосъобразно, издадено при допуснати съществени противоречия с материалния и процесуалния закон. Твърди, че е нарушен принципът  едно и също лице да не се наказва за едно и също нещо два пъти. Освен това се твърди, че е налице основание за прилагане на чл. 28 от ЗАНН, тъй като непълнолетния работник е навършвал пълнолетие само след месец. По тези причини жалбоподателят моли наказателното постановление да бъда отменено.

В съдебно заседание процесуалният представител на дружеството жалбоподател подчертава, че поддържат изложените в жалбата твърдения.

Въззиваемата страна Дирекция „Инспекция по труда”- гр. Шумен се представлява от юрк. П.Д.. В съдебно заседание и в писменото становище, изпратено с административно наказателната преписка се твърди, че липсват допуснати нарушения, които да опорочават АУАН или НП. Намира извършеното нарушение за напълно доказано, а издаденото НП, като законосъобразно и правилно моли да бъде потвърдено. Счита, че по делото са събрани достатъчно доказателства, които да доказват извършеното нарушение. Счита, че навършването на 18 години на работника скоро след проверката не е факт, който освобождава работодателя от отговорност. Обръща внимание, че носителят на административно-наказателна отговорност и на наказателна такава са различни – в единия случай това е търговецът работодател, а в другия случай – физическо лице.

Съдът, като се запозна с приложените по делото доказателства и ги прецени в тяхната съвкупност и по отделно, установи следното от фактическа и правна страна:

Жалбата е подадена в срока по чл. 59, ал. 1  от ЗАНН от легитимирано лице, имащо правен интерес за обжалва горепосоченото наказателно постановление и се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество тя се явява неоснователна.

На 01.08.2019 г. служители на Дирекция „Инспекция по труда” гр. Шумен  - св. С.К. и колегата й Д.В.-И. – посетили търговски обект кафе-аператив в гр. К., ул. „***“ № *, стопанисван от жалбоподателя „Тасов” ЕООД. При проверката на място установили, че в обекта работи като сервитьор А.Д.Д.с ЕГН **********. Видно от подписаната от същата декларация тя била наета от управителя на дружеството жалбоподател на длъжността сервитьор още през месец юли 2019 г., уговорили са конкретните й задължения, възнаграждение и работно време. С работника не е сключен трудов договор в писмена форма, не е поискано разрешение от Д „ИТ“ гр. Шумен за наемане на непълнолетен работник, въпреки че А.Д.няма навършени 18 г. към датата на проверката, на същата не е проведен инструктаж за безопасни и здравословни условия на труд.

За констатираните нарушения е съставен протокол № ПР 1925363 от 07.08.2019 г. АУАН № 27-0000844 от 07.08.2019 г. е съставен за това, че на 01.08.2019 г. работодателят „Тасов” ЕООД е приел на работа лице, което няма навършени 18 г. без да е поискал разрешение за това от Д „ИТ“ гр. Шумен, с което е нарушил чл. 303, ал. 3 от КТ.

Актът е съставен в присъствието на представител на жалбоподателя – неговият управител, връчен и подписан от него на 07.08.2019 г. Възражения срещу АУАН не са постъпили.

Въз основа на така съставения АУАН е издадено Наказателно постановление № 27-0000844 от 05.09.2019 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр. Шумен, с което на основание чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 414, ал. 1 от КТ на „Тасов” ЕООД е наложена имуществена санкция в размер на 1800 лв. за нарушение на чл. 303, ал. 3 от КТ.

Съдът намира, че при съставянето на АУАН № 27-0000844 от 07.08.2019 г. не са допуснати съществени процесуални нарушения, водещи до отмяна на издаденото НП.

Намира също, че при съставянето на НП № 27-0000844 от 05.09.2019 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда”-гр.Шумен не са допуснати съществени процесуални нарушения, налагащи отмяната на НП. Твърденията на жалбоподателя за допуснато съществено процесуално нарушение, водещо до отмяна на НП, поради липса на описание на нарушението. В действителност в НП има детайлно описание на нарушението.

При установената по-горе фактическа обстановка, съдът намира, че жалбоподателят е осъществил нарушение на разпоредбите, посочени в АУАН и НП, като е приел на работа лицето А.Д.Д.с ЕГН **********, която видно няма навършени 18 г. без да е поискал разрешение от Д „ИТ“, както изисква разпоредбата на чл. 303, ал. 3 от КТ.

Тук съдебният състав намира за необходимо да коментира възраженията на жалбоподателя в жалбата. На първо място, съдията докладчик не счита,.ч е е допуснато процесуално нарушение като НП е издадено независимо от воденото в РП – Нови пазар досъдебно производство за деяние по чл. 192а, ал. 1 от НК. В действителност субект на деянията по административно-наказателната и наказателната отговорност са различни. В рамките на административно-наказателната отговорност е наложена имуществена санкция (която е форма на безвиновна отговорност) на юридическото лице - „Тасов” ЕООД. В рамките на наказателната отговорност, ако бъде привлечено обвиняемо лице, това ще бъде физическото лице, което е виновно без надлежно разрешение приел на работа лице, ненавършило 18-годишна възраст. Става дума за различни субекти, поради което принципът non bis in idem не е нарушен. В този смисъл и Решение № 210 от 30.05.2018 г. на АдмС - Смолян по к. а. н. д. № 92/2018 г.; Решение от 18.04.2016 г. на АдмС - Русе по к. а. н. д. № 94/2016 г.; Решение № 357 от 10.05.2010 г. на АдмС - София-област по ч. к. а. д. № 233/2010 г.

На второ място, съдът намира,ч е в случая не може да се приложи и чл. 28 от ЗАНН. За да се прецени наличието на маловажност на случая, трябва да се съобразят всички обстоятелства, при които е извършено деянието. Фактът, че работникът навършва 18 г. само след 1 месец е само едно от тези обстоятелства. Тук обаче прави впечатление, че работодателят е извършил и други нарушения на КТ – не е сключил трудов договор в писмена форма, не е инструктирал работникът за безопасни и здравословния условия на труд. Това показва една трайна нагласа за незачитане правилата на трудовото законодателство. А и по делото има данни, че лицето е било прието на работа още през м. юли. Освен това трябва да се има предвид, че в конкретния случай става дума за нарушение, извършено по отношение на норма на трудовото законодателство, която осигурява по-висока степен на защита на децата при наемането им на работа. Фактът, че наред с административната отговорност, законодателят е решил да въздигне деянието и в престъпление (чл. 192а от НК) само показва огромното значение, което се отдава на защитата на тази категория работници. Предвид това съдебният състав намира и това възражение на жалбоподателя за неоснователно.

Предвид това, съдът намира, че има нарушение на чл. 303, ал. 3 от КТ.

За това нарушение чл. 414, ал. 1 от КТ предвижда изрична санкция, а именно:  имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15000 лв. Настоящият съдебен състав счита, че поради липсата на смекчаващи или утежняващи вината обстоятелства наказанието следва да бъде около средния размер, но административно-наказващия орган е наложил наказание близо до минимума от 1800 лв. Не е в компетенциите на съда да увеличи така определеното наказание, поради което атакуваното наказателно постановление следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1, предл. първо от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА изцяло Наказателно постановление Наказателно постановление № 27-0000844 от 05.09.2019 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр. Шумен.

Решението подлежи на касационно обжалване съгласно ЗВАС пред Административен съд Шумен в 14 (четиринадесет) – дневен срок от получаване на съобщението, че същото е изготвено.

 

                                  

                                               Районен съдия: …………………..….......…

                                                                                  Петина Николова