Определение по дело №182/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 167
Дата: 24 януари 2020 г.
Съдия: Здравка Георгиева Диева
Дело: 20207180700182
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 20 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Gerb osnovno jpegРЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Административен съд  Пловдив

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 167/24.1.2020г.

гр.Пловдив,  24 . 01. 2020г.

Административен съд – Пловдив, VI състав, в закрито заседание на двадесет и четвърти     януари през две хиляди и двадесета година в състав :

                                                                                 Административен съдия : Здравка Диева

като разгледа докладваното от съдията ч.адм.д.№ 182 / 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното :

            Производство по реда на чл. 147 ал. 3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/.

„МДЖИ Търговска Компания“ ЕООД, ЕИК *********, представлявано от М.М., ***, с пълномощник АД „***“, представлявано от адв.Д.Б. – управител, оспорва Решение № 1/02.01.2020г. на Директора на ТД на НАП – Пловдив, с което е прекратено производство по жалба вх.№ 70-00-13184/29.10.2019г. на търговското дружество-жалбоподател против Акт за прихващане и възстановяване /АПВ/ № Р-16002419005508-171-001/16.10.2019г., издаден на основание чл.92 ал.11 ЗДДС от М.Колева – гл.инспектор по приходите при ТД на НАП – Пловдив.

Жалбоподателят оспорва основанието за прекратяване на производството, възприето от административния орган – липса на подпис върху жалбата против АПВ/16.10.2019г., с вх.№ 70-00-13184/29.10.2019г. в ТД на НАП-Пловдив. Изводът за съществен порок на жалбата, обуславящ нейната нередовност, е квалифициран като неправилен и необоснован. Заявено е, че предвид констатацията за подадена жалба от името на управителя на дружеството – М.М., неподписана от него, е изпратено уведомление за отстраняване на нередовности, получено от управителя на 11.12.2019г. В срока по чл.147 ал.2 ДОПК, управителят представил уведомително писмо, с което заявил, че жалбата е подписана от адв.Д.Б. като процесуален представител на дружеството и към писмото са приложени адвокатско пълномощно и пълномощно за преупълномощаване. В допълнение управителят изрично потвърдил всички действия на пълномощника, вкл. подаването на жалбата против АПВ.  Счита се, че в случая е налице третата хипотеза от чл.147 ал.2 ДОПК и допуснатата нередовност е отстранена в изпълнение указанията на решаващия орган. Адвокатското пълномощно е подписано на 20.10.2019г., поради което се поддържа, че към дата на изпращане на жалбата – 28.10.2019г., адв.Б. е имал необходимата представително власт да подаде жалбата против АПВ. За необосновани са квалифицирани твърденията, че действията на адв.Б. могат да бъдат потвърдени само, ако е действал от свое име или без представителна власт – в качеството му на пълномощник, действията на адвоката винаги са от името на упълномощителяарг. и от чл.36 ал.2 ЗЗД/ и пълномощникът не може да подаде жалба от свое име, тъй като не е страна в производството, нито може да извършва валидни правни действия от чуждо име без необходимата представителна власт. В случая към жалбата не е представено пълномощното, но то е представено по-късно с молбата за отстраняване на нередовностите. Освен това, с писмото за отстраняване на нередовности управителят на дружеството изрично е посочил чий е подписа върху жалбата и изрично е потвърдил действията на пълномощника при подаване на жалбата, които две изявления на управителя потвърждават извършените процесуални действия и санират пропуските. Поискано е решението да бъде отменено.

Ответникът не е изразил становище с изпращане на преписката.

Оспореното решение е съобщено по електронен път – приложено е удостоверение за извършено връчване по електронен способ /л.9/, според съдържанието на което активиране на електронна препратка от посочен електронен адрес е осъществено на 06.01.2020г. Жалбата е подадена с вх. номер в ТД на НАП – Пловдив, от 10.01.2020г., поради което в 7 срок по чл.147 ал.3 ДОПК. Оспорването в срок от адресат на неблагоприятен акт е допустимо.

1. Решение № 1/02.01.2020г. е мотивирано от фактическа страна с данните за съобщаване и обжалване на АПВ от 16.10.2019г. : Установено било, че жалба с вх.№ 70-00-8548/11.07.2019г. против АПВ, е подписана под името на управителя с подпис, несъответстващ на публикувания в търговския регистър образец на същия. За констатираната нередовност, на основание чл.147 ал.2 ДОПК, на жалбоподателя е изпратено уведомление за отстраняване на нередовности от 08.11.2019г., връчено лично на управителя на 11.12.2019г. Посочено е, че са дадени конкретни указания за отстраняване на пропускът и същевременно дружеството е уведомено за последиците от неизпълнение на указанията – прекратяване на производството по жалбата.  В срок за отстраняване на нередовностите – 18.12.2019г. е получена молба от управителя Манев, с която заявил, че действително положения подпис не е негов, а на адв.Д.Б. – в качеството му на упълномощено лице., вкл. е представено пълномощното.

При тези факти е прието, че указанията за отстраняване нередовността на жалбата, не е отстранена, по следните съображения : Под съдържанието не стои името на адв.Б. и съответно неговия подпис и не става ясно кой е подписал жалбата, както и кое е лицето, което я подава. „Правните действия на адв.Б. биха могли да бъдат потвърдени в случай, че той е действал от свое име без представителна власт в полза на оспорващото дружество, но случаят не е такъв и това потвърждаване не валидира пороците на недопустимата жалба“. Изтъкната е значимостта на реквизитът на жалбата – подпис, като липсата му е равнозначна на липса на жалба. Счетено е, че в случая управителят на дружеството е следвало да подпише сам жалбата от името на дружеството. Поради отсъствие на предпоставката по чл.145 ал.1 т.5 ДОПК и неизпълнение на отправените указания за отстраняване на нередовността, респект. неотстраняването им, последвал извод за недопустимост на оспорването и прекратяване на производството.

2. Законосъобразността на административният акт се преценява въз основа на фактическите и правни основания, с приоритет на първопосочените. Съобрази се, че жалбата против АПВ е подадена от името на МДЖИ Търговска компания ЕООД, представлявано от управителя М.М. и с подпис над името на М.М.. След като установил несъответствие между положения подпис на управителя – според съдържанието на жалбата и подписа, публикуван в търговския регистър като образец, с основание териториалният директор е изпратил уведомление по см. на чл.147 ал.2 ДОПК за отстраняване на нередовността в 7 дн.срок. Указанията за отстраняване на нередовността са в насока – лично явяване на управителя за преподписване на жалбата със собствен подпис като законен представител на дружеството, или посредством заявяване – изрично и писмено, че се поддържа подаването на жалбата от името на управителя на търговското дружество, както и от кого е подписана подадената жалба и има ли представителна власт лицето, подало жалбата и потвърждаване на подадената жалба. Обсъдена е и товарителницата, в която не е вписано търговското дружество, а адвокатско дружество „***“, без яснота в какво качество подава жалбата. Тук се отбелязва, че както  връчването на съобщение на каквато и да е пратка, представлява техническо действие, така и подаването на жалба е техническо действие. В този см. не е необходима изрична представителна власт за самото фактическо действие на подаване на жалба, за разлика от действието – изготвяне и подписване на жалба.

С молба от 18.12.2019г. /л.12/, подписана от управителя на търговското дружество, е заявено от законният му представител, че жалбата е подписана от адв.Д.Б. – в качеството му на процесуален представител на дружеството. В потвърждение на твърдението е представено адвокатско пълномощно и пълномощно за преупълномощаване. Освен това, пряко изпълнявайки указанията, управителят е вписал, че с молбата потвърждава всички действия на пълномощника на дружеството, включително подаване на жалбата против АПВ.

Фактите от преписката обосновават извод за неправилно решение. Съгласно чл. 147 ал.2 ДОПК : „Ако подадената жалба не е подписана, не е посочен актът или действието, против които се подава, или не е приложено пълномощно, когато жалбата се подава от пълномощник, решаващият орган уведомява жалбоподателя за отстраняване на нередовностите в 7-дневен срок от получаване на съобщението. Когато недостатъците на жалбата не са отстранени в срок, производството се прекратява с решение на компетентния да я разгледа орган.“. В обхвата на нормата са няколко хипотези, като в случая формално жалбата е била подписана и е следвало да бъде отстранен пропуск относно отсъствие на автор на подписа в жалбата, предвид подаването й от дружеството чрез своя управител и констатираното несъответствие между образеца от подпис на законния представител в ТР и подписа в жалбата. Указанията за отстраняване на нередовността са алтернативно посочени в уведомлението на администрацията и една от възможностите е изпълнена. Тоест, не е било необходимо изпълнение на всички указания едновременно.

Според приложените към молбата на управителя на търговското дружество пълномощни и с оглед съдържанието й, следва, че жалбата е подписана от адвокат с конкретно посочено име. Жалбата против АПВ е подадена с вх.номер от 29.10.2019г., спрямо която дата е имало пълномощно от 20.10.2019г. за упълномощаване на адвокатско дружество „***“ /л.14/ от страна на М.М., в качеството му на законен представител /управител/ на МДЖИ Търговска компания ЕООД. Представителната власт в обхвата на упълномощаването, изрично съдържа представителство пред органите на НАП, АС-Пловдив и ВАС, по повод обжалване на АПВ № № Р-16002419005508-171-001/16.10.2019г. Дори само тази част от съдържанието на пълномощното е достатъчна, за да бъде прието редовно упълномощаване пред органите на НАП и конкретно – за обжалване на АПВ-то. Независимо от това, в пълномощното  еднозначно е посочено, че за целите на упълномощаването – упълномощеното адвокатско дружество разполага с правомощието да подава жалби /и други действия/, до окончателно приключване на спора в влязло в сила решение на съдебен или административен орган. На същата дата, в съответствие с чл.71 ал.1 от Закона за адвокатурата /“За защита и представителство пред съда, органите на досъдебното производство, административните органи и служби, физическите и юридическите лица клиентът упълномощава дружеството. Управителят на дружеството преупълномощава един или няколко съдружници.“/, управителят на адвокатското дружество е преупълномощил адв.Д.Б. и адв.З.Д. – заедно и поотделно, с правата от представителната власт на пълномощното за адвокатското дружество. Преупълномощаването е също от 20.10.2019г. С прилагане на пълномощното и пълномощното за преупълномощаване, както и с изрично заявеното в молбата на управителя по отношение индивидуализация на лицето, подписало и подало жалбата, констатираната нередовност е била отстранена. Това е така, защото подписалото жалбата лице е персонализирано в срока за отстраняване на нередовностите при доказана представителна власт за конкретно извършеното правно действие – подписване на жалбата.

Освен това, изрично са потвърдени и всички действия на пълномощника, включително подаването на жалбата, подписана от упълномощен  адвокат /лице от обхвата на чл.32 ГПК, респект. чл.18 АПК/. ДОПК не съдържа забрана за представителство на страна в административното производство от адвокат /вр. с чл.18 АПК по препратка от §2 ДР ДОПК/, като в случая е била налице хипотеза от чл.147 ал.1 ДОПК – жалбата е подадена от пълномощник, без да е приложено пълномощното. Това именно е последицата от процедурата по отстраняване на нередовността в 7 дн.срок. Обратно на приетото в решението – правното действие – подписване на жалба с изготвянето й, както и техническото по подаването й /за което също е налице представителна власт според съдържанието на пълномощното/, е извършено от упълномощено редовно лице именно в обхвата на предоставената му представителна власт, като упълномощителят може да потвърди извършените от него действия. Последиците от правните действия, които представителят извършва, възникват направо за представлявания – чл.36 ал.1 ЗЗД, поради което няма съмнение за редовното подаване на жалбата. Следва да бъде отбелязано, че административният орган се е позовал на чл.42 ЗЗД /без изрично да е вписал нормата/ - в частта : „Лицето, от името на което е сключен договор без представителна власт, може да го потвърди.“, но случаят не попада в обхвата на цитираната норма. От една страна е била налице необходимата представителна власт във времеви порядък и текстово съдържание, а от друга -потвърждаването на правното действие за подаване на жалба, произтича от указанията за отстраняване на нередовностите. Изрично е заявено, че жалбата е подписана и подадена от редовно упълномощено лице, в обхвата на предоставената му представителна власт и упълномощителят не е оттеглил пълномощията в цялост или частично към момента на подаване на жалбата с подписването й от упълномощеното лице.

Изложеното води до извод за основателност на жалбата /съдебният акт е необжалваем - Определения № 1072, № 2742, № 4203 от 2013г. на ВАС и др. - константна съдебна практика в тази насока /, поради което на основание чл. 147 ал. 3 от ДОПК, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

Отменя Решение № 1/02.01.2020г. на Директора на ТД на НАП – Пловдив, с което е прекратено производство по жалба вх.№ 70-00-13184/29.10.2019г. на МДЖИ Търговска компания ЕООД против Акт за прихващане и възстановяване /АПВ/ № Р-16002419005508-171-001/16.10.2019г.

Връща преписката на Директора на ТД на НАП - Пловдив за произнасяне по основателност на жалба вх. .№ 70-00-13184/29.10.2019г. на МДЖИ Търговска компания ЕООД против Акт за прихващане и възстановяване /АПВ/ № Р-16002419005508-171-001/16.10.2019г.

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

 

 Административен съдия :