Решение по дело №2080/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1131
Дата: 9 октомври 2019 г.
Съдия: Зорница Николова Тухчиева Вангелова
Дело: 20195300502080
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 5 септември 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 1131

 

гр. Пловдив, 09.10.2019 г.

 

ОКРЪЖЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ГО, V- ти въззивен състав в открито съдебно заседание на тридесети септември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛАНА ИЗЕВА

                                        ЧЛЕНОВЕ:  РАДОСТИНА СТЕФАНОВА

                                                                  ЗОРНИЦА ТУХЧИЕВА

 

        при участието на секретаря Петя Цонкова, като разгледа докладваното от младши съдия Зорница Тухчиева въззивно гражданско дело № 2080 по описа за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

Образувано е по жалба с вх. №  44657/05.07.2019 г. по описа на РС- Пловдив от Й.Г.С., действаща чрез адв. Д.М., с която се обжалва изцяло решение № 2567 от 19.06.2019 г.,  постановено по гражданско дело № 19721/2018 г. по описа на РС-Пловдив, I- ви граждански състав, с което жалбоподателката е осъдена да върне, като освободи и предаде на В.Г.Г. наетия недвижим имот, а именно: Самостоятелен обект в сграда с идентификатор 56784.522.188.1.2 по кадастралната карта и кадастралните регистри, одобрени със Заповед №РД-18-48/03.06.2009г. на Изпълнителния директор на АГКК, последно изменение със заповед: няма издадена заповед за изменение в КККР, адрес на имота: ********** и който самостоятелен обект се намира в сграда № 1, разположена в поземлен имот с идентификатор 56784.522.188 с предназначение на самостоятелния обект: жилище, апартамент, брой нива на обекта: 1, с посочена в документа площ от 77,00 кв.м., прилежащи части: стълбището за апартамента и тавана, таванът, източното самостоятелно помещение в избата и ½ ид.ч. от общите части на сградата, при съседни самостоятелни обекти в сграда: на същия етаж: няма, под обекта: обект с идентификатор 56784.522.188.1.1, над обекта: няма, който самостоятелен обект съставлява втори жилищен етаж от двуетажна жилищна сграда, с площ от 77 кв.м., състоящ се от три стаи, хол, кухня и сервизни помещения, ведно с прилежащите към този етаж общи части: стълбището, водещо към апартамента и тавана, целият таван на сградата, самостоятелното източно избено помещение, както и 1/2 ид.ч. от общото избено помещение, ведно с ½  идеална част от общите части на сградата, ведно с ½ идеална част от Поземлен имот с идентификатор 56784.522.188.

С обжалваното решение жалбоподателката е осъдена да заплати на В.Г.Г. сумата от 86.40 лв. - разноски за държавна такса и  сумата от 1000,00 лева-  адвокатско възнаграждение.

В жалбата се излагат подробни съображения за незаконосъобразност, неправилност и необоснованост на атакуваното решение, като постановено при съществено нарушение на съдопроизводствените правила и материалния закон. Формулирано е искане за спиране на производството на основание чл.229, ал.1, т.5 от ГПК. Алтернативно, ако посоченото искане не бъде уважено исковите претенции да бъдат отхвърлени като неоснователни и недоказани, а сключеният от жалбоподателката договор за покупко-продажба на недвижим имот да бъде обявен за нищожен на основание чл. 152 и чл. 209 от ЗЗД. Претендират се разноски.Идентични доводи са наведени и в представените писмени бележки.

В срок е постъпил отговор на въззивната жалба от въззиваемия с – В.Г., чрез неговия процесуален представител – адв. Б., с който се моли атакуваното решение да бъде потвърдено изцяло като валидно, правилно и законосъобразно. Прави се искане за присъждане на направените в настоящото производство разноски за адвокатско възнаграждение.

В съдебно заседание пред въззивния съд, всяка от страните поддържа, съответно въззивната жалба и писмения отговор на въззивната жалба.

Настоящият съдебен състав на Пловдивски окръжен съд, след като провери обжалваното решение съобразно правомощията си по чл. 269 от ГПК, прецени събраните по делото доказателства и обсъди възраженията, доводите и исканията на страните, намери за установено от фактическа и правна страна следното:

          Въззивната жалба е подадена в срок, от страна, която притежава активна процесуална легитимация да обжалва и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което се явява процесуално допустима.

          Атакуваното решение е валидно и допустимо.

          Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения:

Първоинстанционният съд е бил сезиран с иск с правна квалификация чл. 233, ал.1 ЗЗД вр. чл. 310 ал. 1, т.2 ГПК, предявен от В.Г. против Й.С. за осъждане на ответната страна да опразни наето от нея помещение- недвижим имот, подробно описан в исковата молба, находящ се в **********. Фактическите обстоятелства, на които основава искането си са свързани с прекратяването на сключения между страните на 01.08.2012 г. договор за наем, считано от 01.12.2018г., предвид полученото от насрещната страна предизвестие на 30.10.2018 г., връчено от ЧСИ Петко Илиев, рег. № 821, с район на действие ОС- Пловдив и продължаващото въпреки това държане на имота от страна на същата.

От фактическа страна, по делото е безспорно установено, че на 01.08.2012 г. между страните е възникнало облигационно правоотношение на основание сключен между тях писмен договор за наем.

 Наличието на валидно договорно правоотношение се потвърждава и от извършената в хода на първоинстанционното производство съдебно- почеркова експертиза № 295/05.04.2019 г. Същата е назначена, тъй като ответницата е оспорила подписа си върху договора за наем. Направеното оспорване е останало недоказано, предвид заключението на вещото лице, от което се установява, че именно Й.С. е автор на подписа.

В изпълнение на посочения договор, ищецът е предоставил на наемателя за временно и възмездно ползване описания в исковата молба недвижим имот, представляващ етаж от къща, находящ се в град *************, със застроена площ от 77 кв. м. В чл. 2 от договора е посочено, че същият е за срок от една година, считано от датата на сключването му.

За да уважи предявения иск като основателен, първоинстанционният съд е приел, че договорът за наем се е трансформирал в безсрочен, предвид продължилото ползване на имота от наемателя със знанието и без противопоставянето на наемодателя, т.е. осъществил се е фактическият състав на чл. 236, ал.1 ЗЗД. Позовавайки се на разпоредбата на чл. 238 ЗЗД, съдът правилно е констатирал, че прекратяването на договора за наем е настъпило с изтичането на едномесечния срок от получаването на исковата молба от ответницата на 08.01.2019 г., а не с изтичането на едномесечния срок от връчването на покана от съдебния изпълнител, доколкото последния може да удостоверява връчване на книжа не изобщо, а само във връзка с образуваните пред него изпълнителни дела. Несъмнено е, че при връчен на 08.01.2019 г. (лист 20) на ответницата препис от исковата молба такъв месечен срок е изтекъл на 08.02.2019 г.

На следващо място, от разпитаните в хода на първоинстанционното производство свидетели М. Х. и Р. Ж., съдът е приел, че ответницата – жалбоподателка в настоящото производство, не е освободила и върнала процесния имот, като отказва да стори това.

Настоящият съдебен състав споделя изцяло фактическите и правни изводи на районния съд, които са обосновани и съответстват изцяло на събрания в хода на производството доказателствен материал.

Районният съд е изложил мотиви относно правната същност на договора и последиците от прекратяването на същия, свързани на правото на наемодателя да претендира, а за наемателя с възникване на задължението да върне наетата недвижима вещ, съгласно чл. 233, ал. 1, изр. 1-во ЗЗД, които мотиви настоящият съдебен състав, също споделя напълно.

Предвид обстоятелството, че правният извод, до който въззивната инстанция е достигнала, съответства изцяло на правните съждения на първоинстанционния съд, обжалваното решение следва да бъде потвърдено, а въззивната жалба да се остави без уважение.

          С оглед изхода на спора пред настоящата съдебна инстанция в полза на въззиваемия - ищец следва да бъдат присъдени сторените от него разноски за процесуална защита и съдействие. От представените своевременно в производството списък по чл. 80 ГПК /л. 16 в. гр. дело 2080/19 г/, пълномощно, договор за правна помощ от 15.07.2019 г. /л.12 – в. гр. дело 1672/19 г./ се установява, че въззиваемата страна е заплатила сумата от 1000,00 лева в брой за адвокатско възнаграждение.

По изложените съображения, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 2567 от 19.06.2019 г.,  постановено по гражданско дело № 19721/2018 г. по описа на РС-Пловдив, I- ви граждански състав.

 

ОСЪЖДА Й.Г.С., ЕИК ********** да заплати на В.Г.Г., ЕГН ********** сумата от 1000,00 лева /хиляда лева/ разноски във въззивната инстанция за адвокатско възнаграждение.

             Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховния касационен съд, в едномесечен срок от връчването му на страните, при наличие на предпоставките по чл. 280, ал. 1, т. 1т. 3 и ал. 2 ГПК.

Препис от решението да се връчи на страните.

 

 

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: