Решение по дело №2850/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 658
Дата: 13 май 2022 г.
Съдия: Лилия Александрова
Дело: 20217040702850
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 21 декември 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр.Бургас, № 658 / 13.05.2022г.

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

                АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр.Бургас, в съдебно заседание на петнадесети февруари, през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                                                                             СЪДИЯ:  ЛИЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА

 

при секретар С.Атанасова, като разгледа докладваното от съдията адм.д. №2850 по описа за 2021 година и за да се произнесе, съобрази:

 

Производството е по реда на чл.145 и сл. от АПК.

Жалбоподателката С.П.Н., ЕГН **********, с постоянен адрес *** и настоящ адрес ***, чрез пълномощника си адвокат Д.Д.-Ф., САК е оспорила заповед № ЗД/Д-А-210/06.12.2021г. на директора на Дирекция „Социално подпомагане“ Бургас, с която е наредено временно настаняване на малолетното дете Б.К.П. в семейството на роднини, а именно при Ж.К.П., който е дядо по бащина линия на детето, за срок до произнасяне на съда с решение по чл.28 от Закона за закрила на детето.   

Жалбоподателката счита, че обжалваната заповед е незаконосъобразна, постановена при неспазване на установената от закона форма, съществено нарушение на администартивно-производствените правила и в противоречие с материалноправните разпоредби. Счита, че при излагане на мотивите и съображенията си административният орган не е съобразил всички доказателства, които са от съществено значение за издаването на акта. Твърди, че не става ясно как органа е преценил интересът на детето и го е настанил при дядото по бащина линия при положение, че заявления за това са подадени и от бабата и дядото по майчина линия, още повече, че бащата на детето и дядо му обитават едно и също жилище и детето и ставало свидетел на конфликти между тях, за което са налични докладни записки. Сочи, че не става ясно защо ДСП – Бургас настанява детето при дядото по бащина линия, след като от събраните данни и доказателства е видно, че при всяка конфликтна ситуация между родителите на детето присъства и дядото, на такива данни липсват за бабата и дядото по майчина линия. Отделно от това се посочва, че другото дете на родителите – Д. П.а, живее и се отглежда от майката на С. и по отношение на нея не е констатиран риск или неблагоприятна семейна среда от страна на отглеждащия родител, нито пък нисък родителски капацитет. Счита, че е нарушена разпоредбата на чл.35 от АПК, както и принципът на истинност, установен в чл.7 от АПК. Иска обжалваната заповед да бъде отменена като незаконосъобразна.

В съдебно заседание, чрез представител по пълномощие, поддържа жалбата и пледира за отмяна на обжалваната заповед. Представя списък с разноски. Депозира писмени бележки.

Ответникът, чрез представител по пълномощие, оспорва жалбата и пледира за нейното отхвърляне. Твърди, че при издаването на процесната заповед Дирекция „Социално подпомагане“ Бургас е съобразила , както закона, така и най-добрия интерес на детето. Сочи, че е дадено предпочитание на дядото по бащина линия, тъй като той трайно полага грижи за това дете, познава потребностите му и имат изградена емоционална връзка. Не отрича за данни за конфликт между бащата и дядото по бащина линия, но от лятото на миналата година дядото живее в отделно жилище, в което и понастоящем отглежда внука си. Счита, че жалбата е неоснователна, а обжалваният административен акт е законосъобразен въз основа на мотивите, подробно изложени в него. Претендира юрисконсултско възнаграждение. При евентуално отмяна за заповедта прави възражение за прекомерност на адвокатския хонорар.

ФАКТИ:

От съвместното съжителство на жалбоподателката С.П.Н. и К.Ж.П. е родено на ***г. малолетното дете Б.. След фактическа раздяла на родителите е постигнато споразумение по чл. 127, ал. 1 от Семейния кодекс, утвърдено с решение № 269 от 12.02.2016г. постановено по гр.д. № 8499/2015г. по описа на Районен съд – Бургас, с което родителските права по отношение на малолетното дете Б.К.П. се предоставят на бащата К.Ж.П. до навършване на пълнолетие на детето, като местоживеенето на детето съвпада с това на бащата в гр.Бургас, ж.к. „Зорница“, бл.30, вх.5, ет.6, ап.17, а на майката С.П.Н. е определен режим на лични отношения (л.86).

С решение № 260439 от 16.10.2020г. постановено по гр.д. № 1813/2020г. по описа на Районен съд – Бургас е отхвърлена претенцията на С.П.Н. против К.Ж.П. за изменение на определените с решение № 269/12.02.2016г. по гр.д. № 8499/2015г. по описа на БРС мерки относно упражняването на родителските права по отношение на детето на страните Б.К.П., местоживеенето му и личните отношения с момчето. С решението страните са напътени да ползват социална услуга „семейно консултиране и подкрепа“, предоставяна от ЦОП – Бургас (л.81-85).

С решение № V-54 от 16.08.2021г. постановено по в.гр.д. № 2857/2020г. по описа на Окръжен съд – Бургас е потвърдено изцяло решение № 260439/16.10.2020г. по гр.д. № 1813/2020г. по описа на БРС като правилно и законосъобразно. С решението е указано на ДСП – Бургас да извърши преценка, дали детето Б.К.П.  е в риск, с оглед данните от вещото лице Врабчева, че същото е подложено на емоционално насилие и от двете семейства (л.72 – 80).

На 24.08.2021г. от Дирекция „Социално подпомагане“ – Бургас е изготвен социален доклад във връзка с постъпил сигнал за детето Б.К.П., подаден от майката С.П.Н., в който се твърди, че при упражняване на режима на лични контакти през уикенда (21-22.08.2021г.) е забелязала оток и синина в областта на слепоочието на детето. Проведена била среща с майката и детето на територията на ОДЗ – Бургас, на която среща майката споделила, че е завела Б. на преглед в Спешен кабинет на УМБАЛ – Бургас, където детето е било прегледано от дежурен лекар и било издадено съдебно медицинско удостоверение № 421/2021г. При проведената среща детето не дало категорична информация от къде е отока и синината, а заявило, че е станало на плажа в присъствието на дядо му, но баща му не знаел за това. В социалния доклад е посочено, че е проведена работна среща по Координационен механизъм за взаимодействие в работата по случаи на деца жертви на насилие или в риск от насилие и трафик на 24.08.2021г. от 11:30 часа в сградата на ОЗД/ДСП – Бургас, на която са взети следните решения: 1. Детето Б. да остане в дома на своя баща в изпълнение на съдебното решение на РС Бургас, със срок – постоянен; 2. Бащата на детето да подаде заявление за продължаване на социалната услуга към ЦОП – Бургас, ул.“Дрин“ № 9, със срок – 10 дни след подаване на заявление от страна на бащата (л.70).

На 01.09.2021г. до директора на Дирекция „Социално подпомагане“ – Бургас е подадена заявка от началника на Пето РУ – Бургас за издаване на направление за социална услуга „Подготовка и изслушване на дете в специализирано помещение – Синя стая“ в ЦОП – Бургас (л.69).

На 07.09.2021г. с определение, постановено по гр.д. № 5258/2021г. по описа на РС Бургас К.Ж.П. и Ж.К.П. са задължени да се въздържат от домашно насилие спрямо Б.К.П., съответно – син на първия от тях и внук на втория (л.95).

На същата дата е издадена и заповед за незабавна защита № 70, с която са постановени мерки за закрила на основание чл.18, ал.1 от Закона за защита срещу домашното насилие, като са задължени К.Ж.П. и Ж.К.П., да се въздържат от домашно насилие спрямо Б.К.П., съответно – сина на първия от тях и внук на втория (л.97).

На 23.09.2021г. от Центъра за обществена подкрепа в Община Бургас е изготвен социален доклад относно прекратяване предоставянето на социална услуга – „Подготовка и изслушване на дете в специализирано помещение – Синя стая“ от Център за обществена подкрепа – община Бургас на детето Б.К.П.. В доклада е посочено, че на 02.09.2021г. е осъществен телефонен разговор с господин П., в който е информиран относно постъпилите заявки и направление в ЦОП и е договорен час за подготовка за изслушване на детето - 07.09.2021г. в 10 часа. В уговорения ден господин П. позвънил и съобщил, че изразява колебание относно желанието си да доведе детето. Посочено е, че в хода на разговора господин П. лесно преминавал от кооперативна в агресивна позиция, но в края на разговора се ангажирал да позвъни в ЦОП в сряда – 08.09.2021г., за да информира за своето окончателно решение. Сочи се, че на 09.09.2021г. предвид липсата на яснота относно позицията на бащата по отношение изслушването на детето, е осъществено посещение в дома на господин П. и той е подписал задължителната документация за ползване на социална услуга, давайки съгласие детето да бъде изслушано на 13.09.2021г. в 13 часа и в 10 часа – подготовка за изслушване. Посочено е, че на 13.09.2021г. господин П. телефонирал в ЦОП и информирал, че няма да доведе детето за подготовка и изслушване, предвид разразили се скандали от страна на майката предходния ден при предаването на детето. Във връзка с това екипът уведомил съответно органите на ОЗД и Полиция и след проведени няколко разговора с бащата и дядото на детето било договорено дядото – господин Ж.П. да доведе детето за подготовка в ЦОП в 11 часа. При непосредствения контакт на психолога с детето, установил, че Б. е силно тревожен, неподвижен, установявал кратко очен контакт със специалиста. Според психолога, след реализираната среща с детето, то не е склонно да говори по въпроси касаещи семейната ситуация и отношения, поради което е отчетен риск от ретравмиране. Сочи, че Б. се нуждае от сигурна и спокойна среда, в която да разгърне своя потенциал и да се развиват неговите индивидуални възрастови интереси. В доклада е посочено, че на 13.09.2021г. в 13 часа детето се явило за изслушване, придружено от своя дядо по бащина линия. На изслушването детето отказва да говори по въпроси, касаещи предмета на изследването и семейните отношения, предвид това и отчитайки тревожността на Б. било взето решение на този етап да не се правят допълнителни опити за изслушването му. Предвид това е посочено, че се прекратява предоставянето на социална услуга „Подготовка и изслушване на дете в специализирано помещение – Синя стая“, считано от 14.09.2021г. (л.67-68).

На 04.10.2021г. А.П.П. - старши полицай в група „ООР“ на Пето РУ при ОД на МВР – Бургас изготвил докладна записка до началника на Пето РУ – Бургас за това, че на 04.10.2021г. около 19.00 часа по разпореждане на ОД на Пето РУ бил изпратен да окаже съдействие на К.Ж.П. за вземане на детето му Б.К.П. от бившата му съпруга във връзка с решение на БОС. При посещение на адреса на майката, тя е заявила, че ще предаде детето след като се обади по мобилния телефон на адвокатката си и говори с нея. На входа на апартамента излязло и детето, което било запитано от майка си дали иска да отиде при баща си, но то не е отговорило (л.60).

На 05.10.2021г. е съставен протокол за проведена среща на екипа по Координационен механизъм за взаимодействие в работа по случаи на деца, жертва на насилие или в риск от насилие и трафик, на която са взети следните решения: 1. Детето Б. да бъде изведено от семейната среда и да се настани в Център Спешен прием към ЦОП „Филип Кутев“ – Бургас за срок от 24 часа; 2. Двамата родители да бъдат насочени за изследване на родителския им капацитет към ЦОП Бургас за срок от 10 дни; 3. Да се приложи мярка „Полицейска закрила“ на детето на 05.10.2021г.; 4. Да се проведе среща между детето и работещия психолог преди прилагането на мярката спрямо него за срок от 24 часа (л.65 – 66).

На 05.10.2021г. социален работник в ОЗД – Бургас на основание чл.5, ал.1 от Наредбата за условията и реда за предоставяне на полицейска закрила на детето е поискала от началника на Пето РУ – Бургас да бъде предоставена полицейска закрила на детето Б.К.П., тъй като малолетният е подложен на постоянен психически и емоционален тормоз от страна на двамата си родители, които са разведени и го използват като инструмент в разрешаване на споровете помежду си. Посочено е, че след проведена среща по координационен механизъм в ОЗД – Бургас е взето решение за предоставяне на полицейска закрила и настаняване в спешен прием, тъй като съществува непосредствена опасност за здравето и емоционалното развитие на детето – чл.3, ал.2 от Наредба № І-51/12.03.2001г. за условията и реда за предоставяне на полицейска закрила на детето (л.62).

На същата дата със заповед № 3388з-424/05.10.2021г. е предоставена полицейска закрила на детето Б.К.П. с мотивите изложени в искането (л.63).

На 07.10.2021г. с приемо-предавателен протокол детето Б.К.П. е предадено на Х.А.– социален работник при ОЗД – Бургас и е настанено в ЦОП „Филип Кутев“ – Бургас, тъй като срокът на полицейската закрила е изтекъл (л.64).

На 07.10.2021г. от служители в отдел „Закрила на детето“ е изготвен социален доклад до директора на Дирекция „Социално подпомагане“ – Бургас във връзка със случая на Б.К.П.. В социалния доклад са изложени фактите и събитията до момента на съставянето му. По отношение опазване здравето на детето е посочено, че има личен лекар и е с правилно физическо и нерво-психическо развитие. По отношение на образованието е посочено, че за учебната 2021/2022 година, Б. е записан като ученик в трети клас и редовно посещава учебните занятия и занималня. Класният ръководител споделил, че от началото на учебната година, детето е мудно, некомуникативно и неориентирано. Посочено е, че Б. не споделял и не търсел съдействие от учителя и съучениците си. По отношение на емоционалното и поведенченско развитие на Б. е изложено, че детето не е склонно да говори по въпроси касаещи семейната ситуация, поради което е налице риск от травмиране. Посочено е, че Б. се нуждае от сигурна и спокойна среда, в която да разгърне своя потенциал и да се развиват неговите индивидуални възрастови интереси. Видимо детето е стресирано и объркано. Посочено е, че взаимоотношенията в семействата на бащата и майката на Б. са сложни, конфликтни и неприемливи. По отношение капацитета на родителите е изложено, че и двамата родители към момента не са в състояние да осигурят стабилна среда за развитие на малолетното си дете, както и да му осигурят подкрепяща семейна среда, за да може детето да изгради и поддържа отношения на привързаност, които да го подпомогнат в създаването на бъдещи отношения и трайни емоционални връзки. Сочи се, че отношенията между майката и бащата не са се променили в положителна посока, у същите липсва осъзнатост на поведението и негативното му отражение върху емоционалното и психическо здраве на детето, то продължава да е въвлечено в конфликтите между родителите и отношенията им му въздействат травмиращо. В социалния доклад е посочено, че бащата разчита основно на помощта и подкрепата на баща си Ж.П., който осигурява финансовите средства, необходими за закупуване на храна, дрехи, училищни пособия и други вещи необходими за детето. В по-голямата част от времето дядото Ж.П. е иззел родителските функции – осигурява финансовите средства за отглеждането на детето, води го и го взема от училище, полага грижи за него в дома си, познава нуждите и потребностите му, води го на разходка в парка, на плаж през лятото. В доклада са описани и факторите на средата и семейството, като в заключение е дадена препоръка да се издаде заповед от директора на Дирекция „Социално подпомагане“ Бургас за насочване на детето Б.К.П. към краткосрочна социална услуга в общността в Център Спешен прием към ЦОП „Филип Кутев“ Бургас за срок от един месец или до промяна в обстоятелствата (л.56-59).

На 07.10.2021г. директорът на Дирекция „Социално подпомагане“ Бургас е издал заповед № ЗД/Д-А-187/07.10.2021г., с която малолетното дете Б.К.П. е насочено към ползване на краткосрочна социална услуга център „Спешен прием“ към Център за обществена подкрепа „Филип Кутев“, за срок от един месец, считано от 07.10.2021г. На основание чл.60, ал.1 от АПК е разпоредено предварително изпълнение на заповедта, с цел осигуряване на живота и здравето на детето и в негов най-добър интерес (л.54-55).

Майката С.П.Н. е направила искане пред Административен съд – Бургас за отмяна на разпореждането, с което е допуснато предварително изпълнение на заповед № ЗД/Д-А-187/07.10.2021г., за което е образувано адм.д. № 2425/2021г. по описа на съда и е постановено определение № 2039 от 14.10.2021г., с което направеното искане е отхвърлено (л.44).

Майката С.П.Н. е поискала от Административен съд – Бургас да разпореди преустановяване на незаконосъобразни действия на Дирекция „Социално подпомагане“ Бургас, изразяващи се в настаняване на детето Б.К.П. в Център „Спешен прием“ към Център за обществена подкрепа „Филип Кутев“ – Бургас със заповед № ЗД/Д-а-187 от 07.10.2021г., последвана от заповед № ЗД-Д-А-200 от 05.11.2021г., и двете издадени от издадена от директора на Дирекция „Социално подпомагане“ Бургас, за което е образувано адм.д. № 2676/2021г. по описа на Административен съд – Бургас и е постановено разпореждане № 5277 от 08.12.2021г., с което искането е отхвърлено (л.36-37). 

На 14.10.2021г. началника на Пето РУ – Бургас е уведомил директора на Дирекция „Социално подпомагане“, отдел „Закрила на детето“, че на 03.10.2021г. отново е било потърсено съдействие от бащата и дядото на Б.К.П., тъй като не е предаден навреме от страна на майката С.П.Н., съгласно съдебното решение за определяне на режим на лични контакти. Посочено е, че майката е завела детето на следващия ден на училище без нужните принадлежности, които са били донесени по-късно от дядото Ж.П. и на същия ден след занятия майката отново е взела сина си Б.. Посочено е, че на 04.10.2021г. адресът на майката е бил посетен от полицейски служители, заедно с бащата и дядото на Б., като на адреса са били майката и детето, което било облечено само по потник и шорти. По съвет на адвоката на майката детето е било попитано дали иска да отиде при баща си, но дете не е посмяло да отговори и мълчало. Посочено е, че бащата на детето е заявил, че не може да вземе в този вид детето, тъй като на вън е студено и на следващия ден майката завела детето на училище. В заключение е заявено, че предвид изложеното и нестабилната семейна среда, е отчетен риск за емоционалното, психическото и социално развитие на детето Б.К.П. (л.61).

На 15.10.2021г. директорът на Дирекция „Социално подпомагане“ – Бургас издал направление за ползване на социални услуги № НП/Д-А-333/15.10.2021г., с което насочил детето Б.К.П. за предоставяне на социална услуга – Център за обществена подкрепа и социална услуга „Оценка на родителски капацитет – комплексна оценка на уменията и възможностите родител/семейство за полагане на грижа за дете“, като бъдат обследвани и отношенията между майката и детето (л.18).

На 18.10.2021г. директора на Дирекция „Социално подпомагане“ – Бургас е издал заповед № ЗД/Д-А-190/18.10.2021г., с която К.Ж.П. е насочен към ползване на краткосрочна социална услуга „Оценка на родителски капацитет – комплексна оценка на уменията и възможностите  на родител/семейство за полагане на грижа за дете“ към Център за обществена подкрепа – Бургас, за срок от два месеца (л.23-24).

На 22.10.2021г. до директора на ДСП – Бургас са подадени заявления с желание за отглеждане на детето Б. П. от П.С.Н. и Д.К. Н. – дядо и баба на детето по майчина линия.

Такова заявление до директора на ДСП – Бургас е подадено и от Ж.К.П. – дядо на Б.К.П. по бащи ни линия на 25.10.2021г. (л.46). Приложена е и декларация от 22.10.2021г. за даване на съгласие по чл.24, ал.3 от Закона за закрила на детето (л.47).

На 05.11.2021г. от служители в Дирекция „Социално подпомагане“ – Бургас е изготвен социален доклад по случая на Б.К.П., в заключението на който с цел осигуряване правата на детето е дадена препоръка за издаване на заповед от директора на Дирекция „Социално подпомагане“ Бургас за насочване на детето Б.К.П. към краткосрочна социална услуга в общността в Център Спешен прием към ЦОП „Филип Кутев“ Бургас за срок от един месец или до промяна на обстоятелствата (л.40-43).

На същата дата директора на Дирекция „Социално подпомагане“ Бургас издал заповед № ЗД/Д-А-200/05.11.2021г., с която насочил малолетното дете Б.К.П. към ползване на краткосрочна социална услуга център „Спешен прием“ към Център за обществена подкрепа „Филип Кутев“, за срок от един месец, считано от 07.11.2021г. (л.38-39).

На 08.11.2021г. от социален работник в ЦОП – Бургас е изготвен социален доклад относно невъзможността за предоставяне на социална услуга „Оценка на родителски капацитет от Център за обществена подкрепа – община Бургас на лицето С.П.Н.. В социалния доклада е изложено, че били проведени шест телефонни разговора (на 19.10.2021г., 21.10.2021г., 22.10.2021г., 26.10.2021г. и 28.10.2021г.) с Н. за започване на процедурата по предоставяне на социалната услуга. Била е разяснена същността на социалната услуга, процедурите и дейностите, които следва да бъдат изпълнени за реализирането й, информирана е за срока за реализиране на срещи, предложено е да посочи удобно за нея време съобразно работното време на Центъра. Тя заявила невъзможност, предвид трудовата си ангажираност, като на последното позвъняване не отговарила (л.17).

На 17.11.2021г. служители в Дирекция „Социално подпомагане“ Бургас изразили становище във връзка с подаденото от Ж.П. до директора на ДСП Бургас заявление за настаняване на детето Б.К.П. в семейството му. В становището е посочено, че Ж.П. е дядо на детето по бащина линия, детето го познава и има изградена емоционална връзка помежду им. Ж.П. познава режима и навиците на детето и полага непосредствени грижи за него. Установено е, че Ж.П. е разведен от 1995г., като от брака си има две деца – К.Ж.П. – баща на детето Б. и П.Ж.П.. След развода, родителските права по отношение на дъщеря му са предоставени на него, а по отношение на сина му - на майката. По отношение на трудовия му стаж е установено, че по-голямата част е преминал в „Мрежи високо направление“ – Електропреносен район – Бургас на длъжност оператор ел.подстанция. От м.11.2018г. е пенсионер и получава лична пенсия за осигурителен стаж и възраст в размер на 1440 лева, като едновременно с това продължава да работи по график на 12-часов работен ден като охрана във фирма „Кремък“ ЕООД с брутно трудово възнаграждение за м.09.2021г. в размер на 746,72 лева. Посочено е, че П. заявил, че има подкрепяща го среда от страна на няколко приятели, които изразили готовност при необходимост да му оказват помощ в грижите за Б.. Ж.П. живее в гр.Бургас, к-с „Лазур“, бл.14, ет.6, ап.36, където обитава собствен двустаен апартамент, състоящ се от дневна (обзаведена с мека мебел, ниска маса, табуретки, висока маса, столове, секция, библиотека), спалня (обзаведена с голямо и малко легло, гардероб и две бюра), кухня с всички необходими електроуреди, кухненски шкафове, трапезна маса със столове и диван, антре с портманто и гардероб, баня с тоалетна. Сочи се, че в дома са създадени и се поддържат много добри битови и хигиени условия и е създадена подходяща среда за отглеждане на дете. Посочено е, че П. живее сам, но споделил, че има връзка от 14 години с жена от гр.Пловдив, която Б. познава и гостувал в дома й в гр.Пловдив. Повод това проучване е била осъществена среща и направен опит за разговор с малолетния Б. с цел установяване на желанията и нагласите на детето, но по време на срещата детето игнорирало социалния работник, не желаело да каже как се казва, в кой клас е и как се чувства в Центъра. Посочено, че предвид оценения риск за емоционалното и психическото състояние на детето, в негов интерес е да бъде осигурена стабилна, спокойна и надеждна семейна среда за неговото отглеждане. ДСП Бургас е направило заключение, че дядото Ж.П. разполага с достатъчно ресурс да осигури адекватна и пълноценна грижа за малолетния Б.. В интерес на детето е да бъде променена мярката за закрила, а именно в настаняване в семейство на роднини по реда на чл.26 от Закона за закрила на детето (л.45).

На 19.11.2021г. служители в Дирекция „Социално подпомагане“ Бургас изразили становище и във връзка с подадените от П.С.Н. и Д.К. Н. до директора на ДСП Бургас заявления за настаняване на детето Б.К.П. в семейството им. В становището е посочено, че Д. и П. са баба и дядо на детето Б., той ги познава и има изградена емоционална връзка помежду им, като семейство Н. познават режима и навиците на детето и са полагали непосредствени грижи за него. Установено е, че Д.и П.Н.имат сключен граждански брак, от който имат една дъщеря – С., майка на малолетния Б.. Д.Н. работи като медицинска сестра в ЦКОДУХЗ – Бургас, а П.Н.работи в ОП Общински имоти Бургас на длъжност общ работник. Не са представили удостоверения за трудовото си възнаграждение. Установено е, че П.Н.е пенсионер и получава лична пенсия за осигурителен стаж и възраст в размер на 501,46 лева за месец октомври 2021г. Семейство Н. живее в гр.Бургас, ул.“Македония“ № 44, ет.5, ап.9, където обитава собствен двустаен апартамент, който се състои от дневна с кухненска част (обзаведена с две легла, маса, столове, скрин, фотьойл, кухненски шкафове и необходимите електроуреди), спалня (обзаведена с разтегателно легло, гардероб, шкафове, ракла, бюро), антре с портманто и огледало и баня с тоалетна. Сочи се, че в дома са създадени и се поддържат добри битови и хигиенни условия и е създадена среда подходяща за отглеждане на дете. Посочено е, че семейство Н. съжителства с дъщеря си С.Н. и нейната 3 годишна дъщеря Д.. При осъществената среща семейство Н. заявили, че притежават апартамент и в комплекс „Славейков“, в който след ремонт, възнамеряват да се нанесат и там да се грижат за малолетния Б.. По повод това проучване била осъществена среща и направен опит за разговор с малолетния Б. с цел установяване на желанията и нагласите на детето, но по време на срещата детето игнорирало социалния работник, не желаело да каже кака се казва, в кой клас е и как се чувства в Центъра. Посочено, че предвид оценения риск за емоционалното и психическото състояние на детето, в интерес на детето е да бъде осигурена стабилна, спокойна и надеждна семейна среда за неговото отглеждане, което не би могло да бъде изпълнено в съжителство с майката на детето – госпожа С.Н..*** счита, че Д.Н. и П.Н.не разполагат с достатъчно ресурс за да осигурят адекватна и пълноценна грижа за малолетния Б., поради което намират, че не е интерес на детето да бъде настанено в семейството на Д.и П.Н.по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето (л.51).

На 30.11.2021г. служители в ЦОП – Бургас изготвили социален доклад относно прекратяване предоставянето на социална услуга „Оценка на родителски капацитет“ от ЦОП – Бургас на лицето К.Ж.П.. Посочено е, че в рамките на предоставената социална услуга са реализирани следните дейности: посещение на адреса по местоживеене на К. П., индивидуални срещи с баща му, телефон разговор с управителя на Център „Спешен прием“ към ЦОП „Филип Кутев“ – Бургас, телефонен разговор с класния ръководител на Б., телефонни разговори с К. П., предоставяне на въпросник за родители, който П. е попълнил в домашни условия. В социалния доклад са посочени битовите условия в жилището, което обитава бащата; образованието, трудовата заетост и доходите му; здравословното му състояние; всекидневните грижи, които е полагал за детето; безопасността; правилата и границите; връзката родител-дете; структурата на семейството и семейните взаимоотношения. В резултат на изложено в заключение е посочено, че родителят е присъствал активно в живота и грижите за Б. от най-ранните години на неговия живот и заявявал чувства на силна привързаност, обич и отдаденост към детето си. Демонстрирал желание и увереност за пълноценно задоволяване на възрастовите и индивидуалните потребности на детето си, след възстановяването си, като посочил наличие на подкрепяща среда и помощ в грижите за детето своите родители. При срещата с баща си Ж.П. в дома му К. П. демонстрирал грубо и неуважително отношение към своя баща. К. П. изразявал желание за полагане грижи за детето си в семейна среда, но в същото време не се откроявало желание и готовност за промяна на нагласите му спрямо сътрудничеството с другия родител в интерес на детето, предприемане на действия по подобряване на здравословното си състояние с цел готовност да полага пълноценни грижи за Б..Отчетено е, че от момента на извеждане на детето от семейната среда, Ж.П. – дядо на детето изцяло поел ангажиментите и отговорностите на бащата като родител. Посочено е, че влошеното здравословно състояние на К. П. и липсата на критично отношение спрямо собственото му здраве (отлагане посещения при медицински специалисти – гастроентеролог, невролог, психиатър и спиране приема на предписана медикаментозна терапия), поставяйки се в ситуация на зависимост от грижите на своите родители, липсата на постоянна трудова заетост и регламентирани доходи са фактори, които ограничават възможностите на родителя за осигуряване на устойчивост, сигурност и пълноценна грижа за детето (л.19-22).

На 06.12.2021г. до директора на „Социално подпомагане“ – Бургас е подадено отново заявление от П.С.Н. и Д.К. Н., дядо и баба по майчина линия, с което информират, че от 10 дни живеят в апартамента в ж.к. „Славейков“, бл.70, вх.А, ет.3, ап. 8, за което са уведомили и отдел „Закрила на детето“ за посещение на адрес (л.48). Подадени са и заявления от двамата, с които прилагат изисканите изследвания (л.49 – 50).

На 06.12.2021г. от социален работник „Закрила на детето“ е изготвен социален доклад във връзка със случая на Б.К.П.. Изложени са потребностите на детето, свързани с развитието му, капацитета на родителите, факторите на средата и семейството. Направена е оценка за основните проблемни зони, основните нужди на детето, ресурси и протективни фактори, както и оценка на риска. Изложени са изводи и препоръки. Въз основа на всичко е направено предложение детето Б. К. П. да бъде настанено в семейството на близки – в семейството на Ж.К.П. - дядо по бащини линия, съгласно чл.4, ал.1, т.2 от Закона за закрила на детето до произнасяне на съда с решение или до промяна в обстоятелствата, наложили предприемането на съответната мярка за закрила (л.31-34).  

Вземайки предвид изготвения социален доклад на 06.12.2021г. директорът на Дирекция „Социално подпомагане“ Бургас издал процесната заповед № ЗД/Д-А-210/06.12.2021г., с която наредил временно настаняване, считано от 07.12.2021г. на малолетното дете Б.К.П. в семейството на роднини – господин Ж.К.П., с адрес в гр.Бургас, к-с „Лазур“, бл.14, ет.6 за срок до произнасяне на съда с решение по чл.28 от Закона за закрила на детето. В мотивите на заповедта директора на Дирекция „Социално подпомагане“ Бургас се позовал на предоставеното становище от служители на Дирекция „Социално подпомагане“ Бургас, изготвено във връзка с подаденото от господин Ж.П. – дядо на детето по бащина линия заявление за настаняване на Б. в семейството му (л.5 и л.29).

Заповедта е получена от жалбоподателката С.Н. на 07.12.2021г. (л.30).

ПРАВНИ ИЗВОДИ:

Жалбата е подадена в срок от надлежно легитимирано лице, поради което е допустима за разглеждане.

Разгледана по същество е неоснователна.

Заповедта е издадена от компетентен орган. Според чл.27, ал.1 от ЗЗД настаняването на дете в семейството на роднини или близки, в приемно семейство и в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа се извършва със заповед на директора на Дирекция „Социално подпомагане“ по настоящия адрес на детето. В конкретния случай няма спор по делото, че настоящият адрес на детето е в гр.Бургас, затова следва да се направи извод, че процесната заповед, издадена от директора на Дирекция „Социално подпомагане“ Бургас е издадена от орган, който е материално и териториално компетентен.

В хода на административното производство пред органа не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да доведат до отмяна на оспорената заповед на това основание. Жалбоподателят, който е единият родител на детето, както и другият родител са били уведомени за започналото производство и поканени да участват в него. Извършено е било проучване и оценка, като е събрана необходимата информация от семейството, от детето, от дядовците и бабите на детето, от V РУ, както и от училището, което е в съответствие с изискванията на чл.14 ППЗЗД. Изготвен е доклад по чл.16, ал.4 от ППЗЗД, като в него са оценени и индивидуалните потребности на детето, рисковете за него, ресурсите за справяне, родителския потенциал, както и възможността детето да бъде отглеждано от бабата и дядото по майчина линия, или от дядото по бащина линия. При издаване на заповедта е спазена изискуемата писмена форма. Тя е мотивирана с оглед съдържащите се в нея фактически и правни основания за издаването й, като мотиви, освен в заповедта, се съдържат и във всички документи, представляващи административната преписка, в т.ч. и всички съставени социални доклади, протоколи за проведени работни срещи и изготвени мнения от психолог.

Съгласно чл.26, ал.1, изр. второ от ЗЗД, на което се е позовал и административният орган в процесната заповед, настаняването на дете в семейство на роднини или близки, в приемно семейство, или в социална или интегрирана здравно-осигурителна услуга за резидентна грижа се извършва от съда. До произнасянето на съда Дирекция „Социално подпомагане“ по настоящия адрес на детето извършва временно настаняване по административен ред. Именно за този вид настаняване се касае и в процесния случай. При анализ на нормата става ясно, че това е форма на привременна мярка, определена от административен орган и изпълнявана по административен ред до разрешаване на въпроса с настаняването на детето чрез произнасянето на съда с влязъл в сила съдебен акт. Следва да се посочи, че компетентният съд по чл.26, ал.1, изр.първо ЗЗД е районният съд. В конкретния случай към датата на постановяване на настоящото решение пред Районен съд Бургас има образувано гражданско дело № 8947/2021г., по което е постановено решение № 619 от 05.04.2022 г., с което детето Б. П. е настанено в дома на дядо му по бащина линия Ж.К.П. за срок от една година и е определен режим на лични отношения между детето и неговите родители (https://legalacts.justice.bg/Search/GetActContentByActId?actId=FubNm3FZBwo%3D). Решението е било обжалвано и към момента на постановяване на настоящото решение въззивната жалба е в процес на администриране, което означава, че към настоящия момент съдебното производство по настаняване на детето не е приключило.

Заповедта, която е предмет на делото, е издадена в съответствие с материалноправните изисквания на закона, визирани в чл.25, ал.1, т.2 и т.3 от ЗЗД, според който може да бъде настанено извън семейството дете, чиито родители, настойници или попечители без основателна причина трайно не полагат грижи за детето или се намират в трайна невъзможност да го отглеждат. В ал.2 на същия член е регламентирано условието, че настаняването на детето извън семейството се налага като мярка за закрила след изчерпване на всички възможности за закрила в семейството, освен в случаите когато се налага спешното му извеждане. В разпоредбата на чл.33, ал.1 от ППЗЗД е дефинирано понятието „спешно настаняване извън семейството“, като е регламентирано, че такова настаняване се предприема в случаите, когато има опасност за здравето и живота на детето.

В случая след раздялата на родителите, въз основа на постигнато между тях споразумение по чл. 127, ал. 1 от Семейния кодекс, утвърдено с решение № 269 от 12.02.2016г. постановено по гр.д. № 8499/2015г. по описа на Районен съд – Бургас родителските права по отношение на малолетното дете Б.К.П. са предоставени на бащата К.Ж.П. до навършване на пълнолетие на детето, като местоживеенето на детето съвпада с това на бащата в гр.Бургас, ж.к. „Зорница“, бл.30, вх.5, ет.6, ап.17, а на майката С.П.Н. е определен режим на лични отношения.

Възложените на бащата родителски права не се променят и след решение № 260439 от 16.10.2020г. постановено по гр.д. № 1813/2020г. по описа на Районен съд – Бургас, с което е отхвърлена претенцията на С.П.Н. против К.Ж.П. за изменение на определените с решение № 269/12.02.2016г. по гр.д. № 8499/2015г. по описа на БРС мерки относно упражняването на родителските права по отношение на детето Б.К.П..

След сигнал на майката – процесна жалбоподателка, подаден на 24.08.2021г. в ДСП Бургас, директорът е подал заявка до началника на Пето РУ Бургас за издаване на направление за социална услуга „подготовка и изслушване на детето в специализирано помещение – синя стая“ в ЦОП Бургас. На 23.09.2021г. ЦОП Бургас е изготвил социален доклад за прекратяване на тази услуга относно детето Б. П.. От социалния доклад се установява, че срещата с детето е била организирана трудно поради отказа на бащата да го доведе в ЦОП Бургас, като подробности относно общуването с него са описани по-горе в решението. В крайна сметка детето е било доведено за разговор от дядо му Ж.П.. По време на този разговор психолог е установил, че детето Б. е тревожно, неподвижно и установява за кратко очен контакт, защото не е склонно да говори по въпроси, касаещи семейната ситуация и отношенията между членовете на семейството. Поради отказа на детето да общува по въпроси, които са изцяло в предмета на изследването, екипът на ЦОП Бургас взел решение да не прави допълнителни опити за изслушване на детето поради риск от ретравмиране. По тази причина е прекратена социалната услуга „Подготовка и изслушване на дете в специализирано помещение – синя стая“.

От всички описани в настоящото решение факти се установява, че детето Б. П. е подложено на постоянен психически и емоционален тормоз от страна на двамата родители, които са разделени и всеки от тях въз основа на натрупаното огорчение и разочарование спрямо другия пренася в общуването си с детето това настроение и отношение, или както са се изразили социалните работници в ОЗД Бургас, родителите използват детето като инструмент за разрешаване на споровете помежду си, или по-скоро за нанасяне на емоционални и психически удари един спрямо друг чрез детето без да си дават сметка, че така му нанасят непоправими емоционални и психически травми. Изследванията, които административният орган е осъществил посредством психолог, сочат, че детето е еднакво индиферентно към всеки от родителите. По делото е установено още, че детето след раздялата на родителите си е прекарало най-дълго време с дядо си по бащина линия, при който е настанено временно с процесната заповед. Установено е, че дядото Ж.П. познава режима, навиците, настроенията и емоциите на детето и най-често полага непосредствена грижа за него. Установено е още, че самото дете Б. се чувства привързано и спокойно в компанията на дядо си Ж.П.. От цялото семейство, другият човек, по отношение на който детето Б. реагира изцяло положително, е неговата сестра Д. П.а, която е родена през 2018г.

От направеното от административния орган изследване несъмнено се установява, че в семейството на детето Б. няма възрастен родител или прародител, който да е със съвършени характеристики да отглежда дете. Избраният от административния орган вариант детето да бъде настанено при дядо си по бащина линия отчита най-вече отношенията между този възрастен роднина и детето Б., както и обстоятелството, че детето се чувства спокойно и защитено. Постановеното от Районен съд Бургас решение от 22.12.2021г.по гр.дело № 5958/2021г., с което Ж.П. е задължен да се въздържа от домашно насилие спрямо внука си Б. П., не е влязло в сила. При служебна проверка съдът установи, че по въззивна жалба против това решение е било образувано въззивно гр.дело № 133/2022г. на Окръжен съд Бургас, което не е приключило. Така от една страна към този момент няма влязъл в сила съдебен акт по отношение на твърдението, че дядото Ж.П. е причинил домашно насилие спрямо внука си Б. П.. От друга страна от мотивите на решението се установява, че се касае за ескалирал спор между дядото Ж.П. и бащата на детето К. П., на който спор детето е станало свидетел. Директни действия в този спор чрез тялодвижения или чрез думи спрямо детето Б. не са били предприемани. Без съмнение никое дете не бива да става свидетел на скандали между възрастни негови роднини, но този единствен скандал, който не е насочен директно към детето, съпоставен с останалото поведение на дядото Ж.П., установено от административния орган, не може да опровергае правилността на взетото решение от същия орган, материализирано в процесната заповед.

Двамата родители вербално проявяват желание да отглеждат детето си, но с действията, които осъществяват, предимно му нанасят емоционални травми и не показват никакво желание и готовност да променят нагласите си, да си сътрудничат в интерес на детето и в този смисъл да правят всичко необходимо, което да доведе до полагане на пълноценни грижи за детето Б..

Съдът не дава вяра на заключителен доклад за резултатите от предоставяне на социална услуга и оценка на родителския капацитет, изготвени от Й.Т.– експерт психолог във Фондация „Защита правата на децата“ гр. София, които са представени от жалбоподателката. Констатациите в тях противоречат на всички останали събрани по делото доказателства. Този факт, съпоставен с факта, че те се изготвени по поръчка на жалбоподателката, ги прави ненадеждни. Освен това докладът и оценката са изготвени по поръчка на жалбоподателката, извън съдебното производство. По съществото си те целят да заместят съдебно-психологическа експертиза, което е недопустимо в производството.

На последно място съдът счита, че обжалваната заповед е издадена и в съответствие с целта на закона. Съгласно чл.1, ал.1 от ЗЗД законът урежда правата, принципите и мерките за закрила на детето, органите на държавата и общините и тяхното взаимодействие при осъществяване на дейностите по закрила на детето. Според ал.2 на същия член държавата защитава и гарантира основните права на детето във всички сфери на обществения живот, за всички групи деца, съобразно възрастта, социалния статус, физическото, здравословното и психическото състояние, като осигурява на всички подходяща икономическа, социална и културна среда, образование, свобода на възгледите и сигурност. Като орган по провеждането на държавната политика в областта на закрила на детето – чл.6, т.2 от ЗЗД, Дирекция „Социално подпомагане“ Бургас е длъжна да гарантира сигурността на детето Б., като с издаване на процесната заповед, тази цел на закона е реализирана. Тя е временна мярка и в достатъчна степен гарантира изпълнението на поставените от закона цели до постановяването от Районен съд Бургас на влязло в сила решение, с което да се разреши въпросът с настаняването на детето Б..

Поради изложеното жалбата като неоснователна следва да бъде отхвърлена.

Съобразно изхода от оспорването разноски следва да се присъдят в полза на ответника. Предвид характера на спора, както и съгласно разпоредбата на чл.78, ал.8 от ГПК, във връзка с чл.24 от Наредбата за заплащането на правната помощ, юрисконсултското възнаграждение за ответника е в размер на 150 лева.

По изложените съображения, на основание чл. 172 ал. 2 от АПК, съдът

 

РЕШИ

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на С.П.Н., ЕГН **********, с постоянен адрес *** и настоящ адрес ***, против заповед № ЗД/Д-А-210/06.12.2021г. на директора на Дирекция „Социално подпомагане“ Бургас.

ОСЪЖДА С.П.Н., ЕГН ********** да заплати на Дирекция „Социално подпомагане“ Бургас юрисконсултско възнаграждение в размер на 150 (сто и петдесет) лева.

Решението може да се обжалва пред Върховен административен съд в четиринадесетдневен срок от връчването му.

 

 

СЪДИЯ: