Решение по дело №159/2019 на Районен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 3 юли 2019 г. (в сила от 16 декември 2019 г.)
Съдия: Доротея Енчева Иванова
Дело: 20193330200159
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е  

 

Номер  270                      03.07.2019г.                          Град  Разград

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Разградският районен съд                                        наказателен  състав

На   трети  юни                                                        Година 2019

В публичното заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДОРОТЕЯ ИВАНОВА

Секретар: Даринка Димитрова

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдията Доротея Иванова

административно наказателно дело номер 159 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Постъпила е жалба от „Ж.“ ЕООД, ЕИК *** със седалище и адрес на управление гр.Дупница, чрез проц.представител адв.А.М., против НП № 17- 000549/25.07.2018г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Разград, с което на основание чл.416, ал.5 от КТ във вр. с чл.413, ал.2 от КТ на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 2000лв. за нарушение на чл.14, ал.1 във вр. с чл.16, ал.1, т.7 от ЗЗБУТ и т.2.13 от Приложение № 2 към чл.2, ал.2 от Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи. В жалбата сочи, че НП е незаконосъобразно, постановено при допуснати нарушения на материалния закон и процесуалните правила, поради което моли да бъде отменено изцяло. В с. з. повереникът на жалбоподателя- адв.М. заявява, че поддържа жалбата на посочените основания, поради което моли да бъде отменено НП изцяло.

Въззиваемата страна – Дирекция „Инспекция по труда“- Разград, счита жалбата за неоснователна, а издаденото НП за правилно и законосъобразно. Счита наведените доводи за нарушения на материалния и процесуалния закон за неоснователни.

Районна прокуратура гр.Разград при редовност в призоваването, не се явява представител и не заявява становище по жалбата и НП.

Разградският районен съд, след като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

За периода от 18.06.2018г. до 22.06.2018г., ст. инспектор в ДИТ – Разград - св. Ю. М. *** – св. Ив. И., по сигнал за трудова злополука, извършили проверка по работни места по спазване на трудовото законодателство в обект „строеж на склад за технически материали, намиращ се в Биовет АД клон Разград на ул.Априлско въстание № 66, където дейност чрез наети лица осъществявал жалбоподателя, в качеството си на работодател и изпълнител по договор, а впоследствие и в офис на ДИТ - Разград.

При проверката, контролните органи установили, че на 18.06.2018 г. около 13,00 ч., по време на работа, работникът  Е. Б. К., назначен по трудов договор на длъжност автокранист, паднал на земята пред кабината на управлявания от него строителен автокран Либхер с товароподемност 35т. и починал на място.

При огледа на мястото на злополуката, контролните органи установили, че работникът е извършвал трудова дейност, като при декофриране е управлявал строителния кран, който бил собственост на Ж. ЕООД, работа, при която съществува непосредствена опасност за здравето и живота на работещия и риск от падане от височина, без работникът да е подходящо екипиран с предпазни очила, предпазна каска и други подходящи лични предпазни средства.

Проверката продължила в офис на ДИТ – Разград по документи предоставени от жалбоподателя, при което било установено, че Ж. ЕООД в качеството си на работодател не е осигурил на работника Е. Б. К. лични предпазни средства, работно облекло, обувки, ръкавици с пет пръста, предпазни очила и каска. Описаната фактическа обстановка, контролните органи установили, чрез оглед на мястото на трудовата злополука, снемане на писмени обяснения от едноличния собственик на капитала К. Ж. и по документи предоставени от жалбоподател – Рамков договор за наем на автокран, Допълнително споразумение от 02.01.2018 г., Трудов договор № 75/27.06.2017 г. и допълнително споразумение към него, длъжностна характеристика, Списък на служителите в Ж. ЕООД за обект Разград, полагащи им се ЛПС, Декларация, 5 бр. фактури за закупуване на работно облекло, обувки и изработване на надписи. 

Проверката приключила със съставянето на Протокол за извършена проверка № ПР 1821093/29.06.2018 г.

На база установената фактическа обстановка на 28.06.2018 г. в офис на ДИТ – Разград, в присъствие на представител на жалбоподателя бил съставен АУАН № 17-000549, в който нарушението било описано по посочения начин. Нарушението било квалифицирано като такова по чл.14, ал.1 вр. 16, ал.1 от ЗЗБУТ и т.2.13 от Приложение 2 към чл.2, ал.2 от Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи. АУАН връчен срещу подпис на представляващото дружеството лице, което не вписало възражение.

На база съставения АУАН, на 25.07.2018г. било издадено и процесното НП, в което адм. наказващия орган по идентичен с АУАН начин описал словесно нарушението, също го квалифицирал като такова по чл. 14, ал.1 вр. чл.16, ал.1 от ЗЗБУТ и т.2.13 от Приложение 2 към чл.2, ал.2 от Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи, а на основание чл.416, ал.5  във връзка с чл.413, ал.2 от КТ, наложил на жалбоподателя имуществена санкция  в размер на 2000,00 лв.

НП било връчено по седалището на жалбоподателя на 09.08.2018 г., жалбата срещу него постъпила при административнонаказващия орган на 14.08.2018 г.

Към преписката са приложени цитираните по-горе НП, АУАН, призовка, протокол от извършена проверка, рамков договор, допълнително споразумение, трудов договор и допълнително споразумение към него, длъжностна характеристика, списък на служителите в Ж. ЕООД обект Разград полагащи им се ЛПС, декларация от К. Ж., 5 бр.фактури, писмо до ОП- Разград, писмо от ОП- Разград, служебна карта, заповеди за определяне на компетентни лица.

Актосъставителят и свидетелят по акта- св.Ю.М. и св.Ив.И. са разпитани в с.з. и по същество потвърждават изложеното в АУАН, като уточняват, че не са се казвали на крана, тъй като не им е било разрешено.

Според показанията на св.П.- колега на починалия Е. К.заявява, че случилото се е било по време на обедната почивка и не са били в работен процес. Свидетелят е категоричен, че както на него, така и на останалите кранисти, общо петима човека, включително и К. са им били раздадени лични предпазни средства - имали са син работен гащеризон, сива тениска с надпис, летни работни обувки с метално бомбе тип сандал, а в кабината на крана са държали каската, предпазните очила.

От приложеното по делото ДП № 15/2018г. по описа на ОСлО при ОП- Разград става ясно, че същото е прекратено на основание чл.243, ал.1, т.1 във вр. с чл.24, ал.1, т.1 от НК, като прокурорът е приел, че липсва престъпление по чл.123, ал.1 от НК и смъртта на К. е естествена и не зависи от липсата или наличието на ЛПС. Освен това от показанията на съпругата на К. по това ДП се установява, а това е прието и от прокурора, че същата е говорила със съпруга си около 12.40 ч. по време на обедната почивка.   

Въз основа на така изложените фактически обстоятелства, съдът направи следните правни изводи:

Жалбата е допустима, като подадена в срок от надлежна страна срещу подлежащ на обжалване акт, а разгледана по същество се явява основателна и доказана.

При издаване на АУАН и НП са спазени стриктно разпоредбите досежно тяхното съставяне. Същите са издадени от компетентни органи, в предвидените от закона срокове и при спазване на изискуемите за тяхната валидност форма и съдържание. Констатираното нарушение е индивидуализирано по място и време, като е описано и конкретното извършеното от обективна страна, което впоследствие е подведено под съответната за това правна норма.

С оглед на събраните по делото доказателства съдът намира, че липсва нарушението от страна на жалбоподателя на чл. 14, ал.1 вр. чл.16, ал.1 от ЗЗБУТ и т.2.13 от Приложение 2 към чл.2, ал.2 от Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи. В случая съдът намира, че констатациите на проверяващите се опровергават от другите приложени както по преписката писмени доказателства, така и тези по ДП № 15/2018г. и свидетелските показания.

Съгласно разпоредбата на чл.16, ал.1, т.7 от ЗЗБУТ При осъществяване на дейността за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд работодателят е длъжен: т.7. да не допуска до местата, където съществува сериозна или специфична опасност за здравето и живота, лица, които не са подходящо обучени, инструктирани и екипирани.

В случая съдът намира, че работодателят е осигурил необходимата екипировка на починалия работни Е. К., което се установява и от направените снимки при огледа на местопроизшествието- същият е с работно облекло и работни обувки, а според св. П. всички кранисти, включително и К. са съхранявали каската, предпазните си очила и ръкавиците в кабината на крана. Никой от разпитаните свидетели - М. и И. не са се качвали в крана за да установят дали действително там се намират тези ЛПС. Всички събрани гласни доказателства, сочат, че смъртта на К. е настъпила по време на обедната почивка, като отивайки към работните си места в нейния край, са го намерили паднал до крана. В тази връзка показанията на съпругата му са, че е говорила, както всеки ден, със съпруга си по време на обедната почивка и той й е звънна в 12.40 ч., което нормално предполага, че към този момент той не е изпълнявал трудовите си функции и не е било необходимо да ползва ЛПС.

От изложеното следва, че липсва нарушение на трудовото законодателство относно осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд, които да обективират в признаците на административно нарушение по чл.413, ал.2 от КТ от страна на работодателя, тъй като не се установява неизпълнение от страна на жалбоподателя на задълженията му да осигури здравословни и безопасни условия на труд, свързани с неосигуряването на предпазна каска, предпазни очила и други подходящи за извършваната работа ЛПС.  

Ето защо и по изложените съображения, съдът намира, че атакуваното НП следва да бъде отменено, като незаконосъобразно.     

Воден от гореизложеното, съдът

 

Р      Е      Ш     И      :

 

ОТМЕНЯ КАТО НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО НП № 17- 000549/25.07.2018г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Разград, с което на основание чл.416, ал.5 от КТ във вр. с чл.413, ал.2 от КТ на „Ж.“ ЕООД, ЕИК *** със седалище и адрес на управление гр.Дупница, е наложена имуществена санкция в размер на 2000лв. за нарушение на чл.14, ал.1 във вр. с чл.16, ал.1, т.7 от ЗЗБУТ и т.2.13 от Приложение № 2 към чл.2, ал.2 от Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.

Решението подлежи на касационно обжалване по реда на АПК пред Разградски административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

Районен съдия: