Решение по дело №128/2021 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260077
Дата: 8 юни 2021 г.
Съдия: Стоян Атанасов Германов
Дело: 20215000500128
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 25 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

  Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

№260077

 

08.06.2021 г., град Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ АПЕЛАТИВЕН СЪД, втори граждански състав

На дванадесети април през две хиляди двадесет и първа година

В публично заседание в следния състав:

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТАНИСЛАВ ГЕОРГИЕВ

ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ ПЕТРОВА

                                                   СТОЯН ГЕРМАНОВ

 

Секретар: АННА СТОЯНОВА

Като разгледа докладваното от съдия Стоян Германов в.гр.дело № 128 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е въззивно и се развива по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

         С Решение № 20201 от 11.12.2020 г., постановено по гр.дело № 273/2019 г. по описа на Окръжен съд – К. е прекратено учредено в град Т., Република България, между Т.Г.Т. с постоянен адрес:***, Република България, ул. „К. Д." № 27, с ЕГН - **********, и И.К. с постоянен адрес:***, Република България, ул. „В. Л." № 3, вх. А, ет. 4, ап. 11, с ЕГН - **********, на основание Протокол от 01.04.2013 г., подписан на 19.06.2013 г., дружество, по смисъла на чл. 357 от ЗЗД, за постигане на една обща стопанска цел - покупка и продажба на недвижими имоти и закупуване на недвижимо имущество в границите на Република Турция, поради основателни причини. Със същото решение е осъден И.К. с постоянен адрес:***, Република България, ул. „В. Л." № 3, вх. А, ет. 4, ап. 11, с ЕГН - **********, да заплати на Т.Г.Т. с постоянен адрес:***, Република България, ул. „К. Д." № 27, с ЕГН - **********, сумата от 10000 (десет хиляди) евро, представляваща част от дела на съдружника Т.Г.Т. в учредено, на основание Протокол от 01.04.2013 г., подписан на 19.06.2013 г., и прекратено дружество, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 13.11.2019 г. до окончателното й изплащане, както и да заплати направените по делото разноски в размер на 1 991 лева, като предявеният иск за разликата над 10 000 евро и до сумата в размер на 160 000 евро, като неоснователен в тази част е отхвърлен.

         Недоволен от така постановеното решение е останал жалбоподателя Т.Г.Т., който чрез пълномощника си адв. Г.И. го е обжалвал в частта, с която е отхвърлен предявения иск, а именно претенцията за присъждане на 150000 евро, като се моли отмяна първоинстанционното решение в обжалваната му част и или уважаване изцяло на иска с посочено правно основание чл. 359, ал. 3 от ЗЗД за посочената сума, или в условията на евентуалност за същата сума да бъде уважена претенцията по чл. 79, ал. 1 във вр. с чл. 284, ал. 2 от ЗЗД, като се иска и присъждане на разноските. В жалбата е изложена установената фактическа обстановка, като се набляга на липсата на извършване на каквато и да е дейност от страна на ответника И.К., т.е. ако се приеме наличие на гражданско дружество, то същото не е извършвало никаква стопанска дейност. Не са извършвани никакви разходи. За евентуалният иск в жалбата се излагат доводи за липсата на отчет от страна на ответника К., за неговото пълно бездействие и неизпълнение на възложеното от ищеца Т., а именно сключване на сделки с предмет недвижими имоти. Счита, че неправилно окръжният съд е приложил разпоредбата на чл. 358, ал. 2 от ЗЗД, защото липсва употреба на изпратената от ищеца на ответника сума за реализиране на стопанска цел. Липсвала възникнала имуществена общност по смисъла на чл. 359, ал. 2 от ЗЗД. Съдружникът, който не е изпълнил задължението си за вноска не би следвало да получава дял от внесената парична вноска от другия съдружник. Налице е противоречие с общия принцип на правото за недопускане на неоснователно разместване на блага. Това определяло първоинстанционното решение, като неправилно в материалноправен аспект. Според жалбоподателя е налице и съществено нарушение на съдопроизводствените правила, изразяващо се в необсъждане на доводите на ищеца, както и в нарушение на разпоредбата на чл. 235, ал. 2 от ГПК – неосноваване на решението върху приетите от него за установени обстоятелства по делото и върху закона. В жалбата се твърди и необоснованост на съдебното решение, изразяващо се в несъответствие между приетите по делото доказателства и погрешно формирани правни изводи въз основа на правилно установени факти.

         Ответникът по жалбата И.К. чрез особения си представител адв. Х.К. е оспорил въззивната жалба като неоснователна. Счита, че правилно окръжният съд е приел въз основа на доказателствата по делото наличие на гражданско дружество между страните. Правилно съдът е приел, че внесената сума в размер на 300000 евро ставала обща собственост между ищеца и ответника на основание чл. 359, ал. 2 от ЗЗД, защото протокола, подписан от двете страни през 2013 г. не съдържал изрична уговорка за размера на дяловете на съдружниците в гражданското дружество. Моли решението да бъде потвърдено.

         Въззивната жалба е подадена в срока по чл. 259, ал. 1 от ГПК; изхожда от легитимирано лице - страна по делото; засяга съответно неблагоприятна за него част от първоинстанционно решение и откъм съдържание и приложения е редовна, поради което се явява допустима.

         Съдът, след преценка на събраните в хода на производството доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено следното:

         Предмет на въззивно разглеждане е предявен от Т.Г.Т. против И. К. неуважен от първоинстанционният съд иск с цена 150000 евро, ведно със законната лихва от подаване на исковата молба до окончателното й плащане, сума представляваща част от дялова вноска в гражданско дружество създадено с подписан от страните протокол на 13.06.2013 г.

С жалбата в условията на евентуалност се претендира същата сума и законна лихва за неизпълнение от И.К. на възникнало облигационно отношение между страните – договор за поръчка. В настоящата инстанция не се дължи произнасяне по евентуалния иск, по който висящността не е възстановена, поради разглеждането на главните искове от първа инстанция и произнасяне по същество – уважаване изцяло на иска за прекратяване на гражданското дружество и частично присъждане на претендираната сума.

Въззивният съд споделя приетата от окръжния съд фактическа обстановка.

По делото е приет Протокол с посочена дата първи април 2013 г. и ръкописно изписана дата – 19.06.2013 г., подписан от страните, с което на ответника К. се възлага да купува и продава недвижими имоти в Турция, като за целта ищецът Т. следва да внесе по банкова сметка ***, разкрита в банка в Турция сумата от 500000 евро. Съгласно протокола след извършване на търговия в посоченото направление и приспадане на разходите, половината от печалбата остава за ответника К.. Периодът на търговското партньорство е определен на една година от датата на постъпването на посочената сума в банковата сметка. Съгласно заключението на неоспорената и приета по делото ССЕ, от банкова сметка *** Т.Т., открита в „А.Б. Б." АД по банкова сметка *** К. в банка „Т. И. Б." А. III. И., са наредени преводи в размер на 300 000 евро, както следва: на 15.05.2013 г. - 100 000 евро, на 17.06.2013 г. - 100 000 евро и на 04.07.2013 г. - 100 000 евро. Установява също така, че на 05.01.2016 г. по сметката на ищеца Т. в А. Б. Б." АД гр. С., е постъпила сума в размер на 78 000 лева (левовата равностойност на 40 000 евро) с наредител И.К.. Основанието за превода е „връщане на пари, получени за строителство". На 07.09.2015 г., по сметката на ищеца в „А. Б. Б." АД е постъпила сума в размер на 194 853.75 лева (левовата равностойност на 100 000 евро), с наредител А. К.. В тази връзка ищецът сочи в исковата молба, че лицето А. К. е в родствена връзка с И.К.. Ищецът е отправил до ответника, чрез 3-ти нотариус на Б. предупреждение № 12203 от 11,07.2017 г. с покана за връщане на сума от 160 000 евро. Ищецът кани ответника да му върне сумата от 160 000 евро, поради липса на изпълнение от страна на ответника. В отговор на ответника се оспорва наличието на каквото и да е задължение към ищеца.

         По делото не е спорен въпросът за компетентността на българския съд при наличието на страни – физически лица с българско гражданство и договор сключен на територията на страната.

         Основният въпрос от значение за правилно решаване на делото е правната квалификация на отношенията между страните по предмета на делото. Ето защо следва да се обсъдят детайлно и в съвкупност всички събрани по делото доказателства – писмени и експертни, както и доказаното поведение на страните за да се извлече действителната им воля.

         За да е налице гражданско дружество следва да има успоредни изявления на страните, насочени към обща стопанска цел, които не противоречат на закона, нито да го заобикалят.

         В приложените по делото протокол и писмо на ответника до ищеца с дата 01.04.2013 г. - приети и неоспорени, довели до извода на окръжния съд за наличие на гражданско дружество, страните се договарят за съвместна дейност насочена към търговия с недвижими имоти на територията на Република Турция. Посочените обстоятелства определят намеренията на страните, като такива, насочени към създаване на гражданско дружество – осъществяване на обща стопанска цел с обединени усилия. Гражданско дружество е възникнало между страните, като изпълнението на дейността му е обусловено от условие за внасяне на определена сума. Различните форми на участие в общата дейност на дружеството не обуславят различно съдържание на правата и задълженията, тъй като съдружниците нямат отделни цели и противоположни интереси в рамките на развиваната обща дейност – така Решение № 78 от 17.06.2009 г. по т.д. 756/2008 г. на II т.о. на ВКС. Следва да се отбележи и съгласието на страните с първоинстанционното решение в частта му за прекратяване на учреденото между страните дружество по смисъла на чл. 357 от ЗЗД, което не е обжалвано от тях и настоящият съд е обвързан с това решение.

         Внесените в дружеството суми от 300000 евро съгласно чл. 358, ал. 2, изр. I от ЗЗД става обща собственост на съдружниците. При прекратяване на дружеството всеки съдружник може да иска своя дял от общата съсобственост – чл. 359, ал. 3 от ЗЗД. Дружеството е прекратено съгласно влязлото в сила Решение № 20201 от 11.12.2020 г. по гр.д. № 273/2019 г. на Окръжен съд – К. в необжалваната му част. В нито едно от представените и приети по делото доказателства не е уговорено между съдружниците какъв е размерът на техните дялове. Съгласно чл. 359, ал. 2 от ЗЗД дяловете на двамата съдружника са равни. В тази насока е и клаузата в точка „е“ от подписаният протокол между страните за разпределяне на печалбата от дейността по равно. Ето защо приетото от първоинстанционният съд в мотивите относно изчисляване на дължимото е правилно – внесени 300000 евро – обща собственост на съдружниците. При прекратяване на гражданското дружество се полагат на всеки съдружник по 1/2 от общата собственост или по 150000 евро. Изплатени до завеждане на иска 140000 евро от ответника на ищеца. Дължими на ищеца – 10000 евро. Така и Решение № 118 от 21.10.2020 г. по т.д. № 2027/2019 г. на II т.о. на ВКС, Решение № 469 от 06.07.2010 г. по гр.д. № 410/2009 г. на III г.о. на ВКС. Правните разпоредби уреждащи отношенията между страните в този случай са императивни и са приложими в рамките на така заведения иск. Ето защо и възраженията в жалбата, свързани с противоречие с общия принцип на правото за недопускане на неоснователно разместване на блага в това дело са неоснователни. Въведеният предмет на делото от ищеца с исковата молба не включва извъндоговорно основание на претенцията му.

         Ето защо жалбата е неоснователна и първоинстанционното решение следва да бъде оставено в сила.

         В хода на производството пред въззивна инстанция е направено искане от особения представител на ответника по жалбата – адвокат Х.А.К. *** за присъждане на разноски. Съдът намира с оглед фактическата и правната сложност на делото и на основание чл. 47, ал. 6 от ГПК във вр. с чл. 26, ал. 2 от ЗПрП във вр. с чл. 36, ал. 2 от ЗАдв, във вр. с чл. 7, ал. 2, т. 5 от Наредба № 1 от 9 юли 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения на особения представител да бъде определено възнаграждение в размер на 3800-три хиляди и осемстотин лева, дължими от първоначалния ищец и настоящ жалбоподател, за плащането на което следва да бъде осъден.

Водим от горното съдът

 

                                               Р       Е       Ш      И:

 

         ПОТВЪРЖДАВА Решение № 20201 от 11.12.2020 г., постановено по гр.дело № 273/2019 г. по описа на Окръжен съд – К. в частта, с която е отхвърлен предявен иск от Т.Г.Т. с постоянен адрес:***, Република България, ул. „К. Д." № 27, с ЕГН – ********** против И.К. с постоянен адрес:***, Република България, ул. „В. Л." № 3, вх. А, ет. 4, ап. 11, с ЕГН – ********** за разликата над 10 000 евро до сумата в размер на 160 000 евро, внесени в учредено на основание протокол от 01.04.2013 г., подписан на 19.06.2013 г. и прекратено дружество, ведно с претендираната законна лихва, считано от 13.11.2019 г. до окончателното й изплащане.

         ОСЪЖДА Т.Г.Т. с постоянен адрес:***, Република България, ул. „К. Д." № 27, с ЕГН – ********** да плати на адвокат Х.А.К. *** сумата от 3800-три хиляди и осемстотин лева, представляващи възнаграждение на особен представител в производството пред настоящата инстанция

         Решението подлежи на обжалване пред ВКС на РБ при условията на чл. 280, ал. 1 от ГПК в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

 

 

      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

1.      

                                   ЧЛЕНОВЕ:

 

 

 

                                                                           2.