Решение по дело №1643/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1298
Дата: 18 юли 2018 г. (в сила от 15 ноември 2018 г.)
Съдия: Ивелина Христова Христова-Желева
Дело: 20183110201643
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 април 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

 

Номер1298/18.7.2018г.                 Година 2018                             Град Варна

 

 

                                                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                                           двадесет и седми състав

На деветнадесети юни                                Година две хиляди и осемнадесета

В публично заседание в следния състав:

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВЕЛИНА ХРИСТОВА-ЖЕЛЕВА

 

Секретар : МАРИЯ МИЛАНОВА

като разгледа докладваното от съдията АНД №1643 по описа на съда за 2018г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

        Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН и е образувано  по жалба на „С.Т." ЕООД,ЕИК *********,със седалище и адрес на управление,***, aп. 1, представлявано от управителя Б.М.Ч., депозирана чрез адв. Е.М. от ВАК, против Наказателно постановление № 03-008952/01.11.2017 г., издадено от Директора на Дирекция "Инспекция по труда" - гр. Варна, с което на дружеството е наложено административно наказание „Имуществена санкция" в размер на  2000 /две хиляди /  лева, на основание чл. 416, ал.5 от Кодекса на труда /КТ/ и чл.85, ал.1 вр. чл.81, ал.2 от Закона за насърчаване на заетостта /ЗНЗ/, за нарушение на чл.28, ал.3, т.1 от ЗНЗ и чл.23, ал.1, т.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на посредническа дейност по наемане на работа.

         В жалбата се излагат   твърдения за незаконосъобразност и неправилност на НП, и за неговото издаване  при допуснати съществени процесуални нарушения, неправилно приложение на материалния закон, и необоснованост, поради което се моли за неговата отмяна. В условията на евентуалност се иска намаляване на наложената определяне на наказанието в размера на минимума, предвиден в санкционната норма на чл. 81, ал. 2 от Закона за насърчаване на заетостта или приложение разпоредбата на чл.28 от ЗАНН.

      Според въззивника при провеждане на административно-наказателното производство, както и при издаването на постановлението са допуснати съществени процесуални нарушения и несъответствия с материалния закон. Сочи се, че в хода на административно-наказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване правото на защита. Изтъква се, че фактическата обстановка, касаеща извършеното нарушение е описана бланкетно, както в НП, така и в АУАН. Въз основа на същата не било възможно да се формира извод, въз основа на какви факти и обстоятелства е заключено, че е извършена посредническа дейност от дружеството жалбоподател, както и в какви конкретни действия се е изразило насочването и подпомагането за започване на работа на лицето, съотв. въз основа на какви факти е заключено, че същото е търсещо работа лице. В НП липсвали описани съставомерни факти относно посочените обстоятелства, а се съдържа единствено констатация, че „С.Т." ЕООД в качеството си на посредник е осъществило посредническа дейност по наемане на работа без сключен посреднически договор с търсещото работа лице К.А., като е насочил и подпомогнал лицето за започване на работа в „Тера тур сервиз" ЕООД на 09.06.2017 г.; Липсвали факти, обосноваващи извода, че именно „С.Т." ЕООД е било посредник при започване на работа на лицето при работодателя „Тера тур сервиз" ЕООД. В съдържанието на НП липсват доказателства за конкретно извършени от въззивното дружество дейности. Липсвали  доказателства за извършване на посредническа дейност по отношение на лицето, посочено в НП, и то конкретно на 09.06.2017 г. С всички тези пропуски било опорочено наказателното постановление като акт на административно-наказателния процес, тъй като същото не отговаря на изискванията на чл. 57, ал. 1 т. 5 ЗАНН  и поради това било ограничено правото на защита на жалбоподателя. АНО неправилно определил датата и мястото на нарушението, като в случая липсвали доказателства нарушението да е извършено на посочената в постановлението дата- 09.06.2017 г. и на посоченото място- офис в гр.Варна, ул. „Д-р Пискюлиев"№1, ет.З.

     В заключение се изтъква, че изводите на АНО за извършена посредническа дейност от дружеството-жалбопоподател във връзка със сключения на 09.06.2017 г. трудов договор почиват на предположения, които не са подкрепени с доказателства.

    В съдебно заседание въззивната страна, редовно призована, не се представлява. По делото е постъпила молба от адв. Е.М. от ВАК, която поддържа жалбата и моли НП да бъде отменено на основанията посочени в жалбата. Алтернативно моли за изменение на НП към предвидения в закона минимум.

       Въззиваемата страна, редовно призована, в съдебно заседание се представлява от ю.к.О., който оспорва жалбата и моли НП да бъде потвърдено.

        С оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

 

         През 25.09.2017г.  служители на Д“ИТ“ – Варна, сред които св.Н.З., извършили проверка на дружеството „С.т.“ ЕООД, като поводът за проверката бил, че дружеството притежавало удостоверение за осъществяване на посредническа дейност за Република България и за чужбина, издадено от Министъра на труда. В хода на проверката бил посетен офисът на дружеството. Посредством работещо в офиса лице, за проверката бил уведомен управителя на дружеството  Б.Ч.. През месец октомври  2017 г. от управителя по проверката били представени договори с работодатели, сред които и „Тера тур сервиз“ ЕООД, както и заявка за свободни работни места за сезонни работници – сервитьори и бармани в обекти на „Тера тур сервиз“ ЕООД. Били изискани  обяснение от управителя на дружеството, като в писмените обяснения той посочил, че по лиценза за чужбина не работи в момента и няма сключени договори с работодатели. Посочено било още, че дружеството извършвало дейност във връзка с лиценза си за РБългария. В обясненията били посочени няколко работодатели, с които дружеството имало сключени договори, сред които и „Тера тур сервиз“ ЕООД, заявките, свободни работни места и в какво се състои работата.  В обясненията си изискани от органите на ИТ, управителят на въззивното дружество посочил още, че кандидати за работа от Молдова и Украйна били свързани с работодатели, с които дружеството имало сключени договори. Получените от кандидатите документи били обработвани с цел получаване на разрешение за краткосрочна заетост. Всички одобрени кандидати, започвали работа при съответния работодател, като в заключение в обясненията си управителя на въззивното дружество посочил, че не сключва договори с работниците, а изисквали само копия от международен паспорт и нотариално заверено копие от диплом за завършена степен на образование. В хода на проверката св.З. се снабдила с декларация за осъществяване на краткосрочна заетост без разрешение за работа чрез регистрация подадена от „Тера тур сервиз“ ЕООД в Агенцията по заетостта на 05.05.2017г., регистрирана под рег.№70 от 23.05.2018г. а Агенцията по заетостта. Към тази декларация бил приложен списък с 32 лица, чужденци, сред които и К.А., с място на работа Хотел Хелиос Парадайз и продължителност на заетостта 09.06.2017-07.09.2017г. Св.З. извършила проверка в масивите на НАП и установила, че с лицето А. бил регистриран сключен трудов договор на 09.06.2017г.

     При тези констатации, на 20.10.2017г. св.З. съставила срещу дружеството акт за установяване на административно нарушение, в който посочила, че дружеството като посредник при извършване на посредническа дейност по наемане на работа в нарушение на изискванията за осъществяване на дейността не е сключило посреднически договор с търсещото работа лице К.А., родена на ***г., гражданин на Украйна сл.№**********, като посредника е насочил и подпомогнал лицето за започване на работа в „Тера тур сервиз"ЕООД, което на 09.06.2017г. е устроена на работа. За дата на извършване на нарушението била посочена 09.06.2017г., до който момент според актосъставителя дружеството следвало да сключи посреднически договор с лицето.

     Актът за установяване на административно нарушение бил съставен,  надлежно предявен и връчен на упълномощено от представляващия дружеството лице. В графата за възражения  било отбелязано, че на дружеството ще се възползва от правото си да подаде писмени възражения. Възражения не постъпили в срокът по чл.44 от ЗАНН.

       На 01.11.2017г. административно наказващият орган издал обжалваното НП, с което възприел фактическите и правните констатации на актосъставителя и наложил административно наказание от вида имуществена санкция в размер на 2000 лева.

      Описаната фактическа обстановка се  установява и потвърждава от събраните по делото доказателства гласни и писмени доказателства, а именно свидетелски показания, писмените материали - преписката по АНП, вкл.АУАН, протокол за извършена проверка, обяснения от управителя на въззивното дружество, идентификационна карта, удостоверение за регистрация на основание чл.28, ал.5 от ЗНЗ, договор между „С.т.“ ЕООД и „Тера тур сервиз"ЕООД, заявка по договор за посредническа дейност, декларация за осъществяване на краткосрочна заетост, ведно с приложен списък на чужденци и др.които съдът кредитира изцяло като достоверни и непротиворечиви.

      Като непротиворечиви, конкретни, логични и добросъвестни, съдът кредитира изцяло показанията на депозирани в с.з. от актосъставителя св.Н.З..

       Съдът изцяло кредитира писмените материали по делото, не оспорени от страните и приобщени към доказателства по делото.  

      Съдът, предвид становището на страните и императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание, прави следните правни изводи:

 

      Жалбата е процесуално допустима, подадена е в срок, от надлежна страна, в установения от закона 7-дневен срок от връчване на НП и пред надлежния съд – по местоизвършване на твърдяното нарушение. Поради това жалбата е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

       Съгласно разпоредбите на чл.75 и чл.85 от ЗНЗ и чл.416, ал.1 и 2 от КТ и приложената по делото заповед, АУАН и НП са издадени от компетентни органи.

       АУАН и издаденото въз основа на него НП  са съставени в сроковете по чл.34,ал.1 и 3 от ЗАНН.

       При цялостната проверка на атакуваното АУАН и НП, настоящият съдебен състав констатира нарушение на разпоредбите на чл. 42 от  ЗАНН  и чл.57, ал.1 от ЗАНН– относно описание на нарушението .

         Нарушение по  чл. 28, ал.3, т.1 от ЗНЗ, ще е налице в случай, че лице, което извършва посредническа дейност по наемане на работа не е сключило посреднически договор с лице, търсещо работа.

       Няма спор между страните, че въззивникът притежава Удостоверение за регистрация за извършване на посредническа дейност по наемане на работа № 2232/09.03.2017 г. за Р България, за предоставяне на следните посреднически услуги: информиране и/или консултиране на търсещите работа лица и на работодателите; насочване към обучение на възрастни; насочване и подпомагане за започване на работа, включително в друго населено място в страната или в други държави.

      В АУАН и НП, обаче  не са описани каквито и да било факти, от които е направен правния извод, че „С.т.“ ЕООД е извършвало посредническа дейност по отношение на лицето К.А. и че не е имало сключен посреднически договор между дружеството и търсещото работа лице. Според чл. 26 от ЗНЗ "Посредническите услуги по заетостта включват: информиране и/или консултиране на търсещите работа лица и на работодателите;2. психологическо подпомагане на търсещите работа лица; насочване към подходящи програми и мерки за заетост и обучение; насочване към обучение на възрастни; насочване и подпомагане за започване на работа, включително в друго населено място в страната или в други държави.

  В АУАН и В НП не се посочени каквито и да било факти, от които да се направи извод, че са били извършени някои от тези дейности, а само бланкетно е посочено, че посредника е насочил и подпомогнал лицето да започне работа в „Тера тур сервиз"ЕООД. Това категорично ограничава правото на защита. Защитата се гради срещу фактите и в случая въззивната страна е била лишена от възможност да очертае фактическите предели, в които следва да се защитава, обстоятелствата, които следва да доказва. Недопустимо е едва в съдебно заседание да става ясно в какво се е изразявала посредническата дейност - насочил и подпомогнал лицето да започне работа. Константна е и съдебната практика, както и съдебната доктрина, че нарушението следва да става ясно от описанието му в АУАН и в НП и че не е достатъчно същото да се описва от доказателствата, събрани в хода на производството. Нарушението трябва да става ясно от самото наказателно постановление. Дори и в съдебно заседание, въззиваемата страна не ангажира доказателства за това, че такова нарушение е било извършено, нито че това е станало именно на 09.06.2017 г. и не става ясно въз основа на какви факти е направен този извод. Липсват и факти, които да се отнесат към субекта на нарушението. Посочен е изводът, че „С.т.“ ЕООД е било посредник, но липсват каквито и да било факти, от които да се направи този извод.

    Предвид горното, съдът намира, че нарушението не е описано от фактическа страна, с което е ограничено правото на защита и НП следва да бъде отменено за допуснати съществени процесуални нарушения.

   Липсата на фактическо описание затруднява и преценката на съда относно правилното приложение на материалния закон. Според чл. 26 от ЗНЗ, насочване и подпомагане за започване на работа, по същността си е посредническа услуга. Не става ясно от фактическото описание на нарушението за какво точно е наказано дружеството. В хода на производството не са ангажирани категорични доказателства за извършването на такава посредническа дейност. И тава е така тъй като не бяха ангажирани каквито и да било доказателства, че именно с посредническата дейност на въззивното дружество, лицето А. е започнало работа в „Тера тур сервиз"ЕООД. От обясненията на управителя на дружеството е видно, че същото е имало сключени договори за посредническа дейност и с други работодатели. Това, че в хода на проверката е представен само договор с „Тера тур сервиз"ЕООД и заявка по договора, не означава и не представлява пряко доказателство, че именно с посредничеството на въззивното дружество лицето А. е започнала работа в „Тера тур сервиз"ЕООД. Нещо повече видно от заявката по договора за работно място хотел Хелиос Парадайз – Слънчев бряг е сключен договор за намирането на работа на 28 човека за F&B, 4 камериерки и 9 готвачи, а видно от декларацията за краткосрочна заетост на „Тера тур сервиз"ЕООД  и приложението към нея А. е работила като сервитьор в посочения хотел. От така приложената към преписката декларация и приложенията по нея, също не става ясно, че именно въззивното дружество е посредничело за намирането на работа на това лице. По аналогия от наказателното право, изводът за извършено нарушение може да се гради и само върху косвени доказателства, но когато те в своята съвкупност водят до единствения и непоколебим извод за извършено нарушение. В този случай единственото косвено доказателство – наличието на сключен договор за посредничество за наемане на работа между въззивното дружество и „Тера тур сервиз"ЕООД. Не са ангажирани и каквито и да било преки доказателства, че тази услуга е била извършена  по отношение на лицето А.. Нещо повече не са ангажирани доказателства, че именно на 09.06.2017г. не е сключен договор за посредническа дейност. Актосъставителят и АНО обосновават тази дата с момента на устройване на работа на лицето в „Тера тур сервиз"ЕООД. От приложената  обаче  по преписката Декларация от „Тера тур сервиз"ЕООД входирана в АЗ на 05.05.2017г. е видно, че към нея са били приложени и 32 бр. заверени от работодателя копия от трудови договори за лицата посочени в списъка към декларацията, сред които и лицето К.А.. Това идва да покаже, че посредническата дейност за това лице е била завършена далеч преди посочената в АУАН и НП дата 09.06.2017г.. Поради това съдът намира, че дружеството е наказано за нарушение, което не е доказано да е извършено, респективно да е извършено на посочената в АУАН и НП дата. Горното представлява неправилно приложение на материалния закон. Предмет на въззивната проверка е дали е извършено именно описаното от АНО нарушение, а не каквото ида било друго. Предвид презумпцията за невиновност, в тежест на АНО е да докаже нарушението, вкл. конкретната дата на извършване. Датата на която А. е започнала работа далеч не може да се приеме за дата на нарушението, т.к. то не се изразява в започване на работа. Нарушението следва да се счита довършено в момента на извършване на действията, с които се осъществява посредническа дейност. Дори да е имало някакви действия по извършване на посредничество за конкретното лице, то безспорно на 09.06.2017 г. такива вече не е имало, т.к. към тази дата лицето вече е започнало работа, а и видно от цитираната по горе декларация към 05.05.2017г. вече е имало наличен сключени договор с А.. Не на последно място законът ясно е дефинирал в какво се изразява посредническата дейност. За да има такава, следва да са извършени именно действията, описани в чл. 2 от Наредбата:

" 1. (изм. - ДВ, бр. 22 от 2010 г.) информиране и/или консултиране на търсещите работа лица и на работодателите;

2. психологическо подпомагане на търсещите работа лица;

3. (изм. - ДВ, бр. 22 от 2010 г.) насочване към обучение на възрастни;

4. насочване и подпомагане за започване на работа, включително в друго населено място в страната или в други държави"

В АУАН и в НП не е описано такова действие да е извършвано от въззивното дружество на датата описана в двата акта- 09.06.2017г.

         С оглед изложеното до тук, съдът не намира за нужно да излага аргументи за приложение разпоредбата на чл.28 от ЗАНН.

         Предвид изложените аргументи съдът прецени, че атакуваното НП е незаконосъобразно и следва да бъде отменено.

 

         Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

                                                              Р  Е  Ш  И :

 

       ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 03-008952/01.11.2017 г., издадено от Директора на Дирекция "Инспекция по труда" - гр. Варна, с което на „С.Т." ЕООД,ЕИК ********* е наложено административно наказание „Имуществена санкция" в размер на  2000 /две хиляди /  лева, на основание чл. 416, ал.5 от Кодекса на труда /КТ/ и чл.85, ал.1 вр. чл.81, ал.2 от Закона за насърчаване на заетостта /ЗНЗ/, за нарушение на чл.28, ал.3, т.1 от ЗНЗ и чл.23, ал.1, т.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на посредническа дейност по наемане на работа.

 

     Решението  подлежи на касационно обжалване пред Административен съд- Варна в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че решението и мотивите са изготвени.

                                                      

 

                                                             СЪДИЯ при РС- Варна: