Определение по дело №1673/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 23
Дата: 7 януари 2020 г.
Съдия: Величка Атанасова Георгиева
Дело: 20197180701673
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 6 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

№ 23

 

 

Град Пловдив, 07.01.2020 година

 

       

       АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ, І отделение, ХІV състав, в закрито заседание на седми януари през две хиляди и двадесетата година, в състав:

 

                          АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: ВЕЛИЧКА ГЕОРГИЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията административно дело № 1673 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по реда на чл.159 АПК.

Образувано е по жалба на Р.И.С., ЕГН  **********,*** против заповед № П-1411 от 29.05.2019 г. на началника на Затвора Пловдив, с която е отказана замяна на режима на изтърпяване на наказанието на лишения от свобода Р.И. *** намира, че е сезиран с недопустима жалба, защото оспорената заповед не подлежи на съдебно обжалване от осъденото лице, защото нормата на чл.66, ал.1 и ал.2 ЗИНЗС предвижда възможност за съдебно оспорване само на заповедта за замяна на първоначално определения режим в по-лек и това оспорване може да бъде направено само и единствено от прокурора, доколкото нормата изрично посочва, че заповедта подлежи на оспорване с протест, а право на протест има единствено прокурорът. В този смисъл определение № 2954 от 28.02.2019 г. по адм. дело № 1160/2019 г. на ВАС, І о., определение № 111 от 04.01.2019 г. по адм. дело № 15247/2018 г. на ВАС, ІV о.

Нормите на ЗИНЗС са специални, съдържат в себе си забрана за обжалване на заповедта за замяна на първоначално определения режим в по-лек от лишения от свобода, която забрана, макар и да не е формулирана изрично, се подразбира от начина, по който е структурирана правната норма и от изричното посочване на начина, по който подлежи на протест единствено и само заповедта за замяна на режима с по-лек, но не и заповедта за отказ за замяна. Отказвайки замяна на първоначално определения режим, началникът на затвора не внася никаква промяна в правния мир, поради което заповедта му не засяга ничии законни интереси.

Новелата на чл.66 ЗИНЗС не предвижда възможност за оспорване на заповедите за отказ за замяна на първоначалния режим от осъденото лице, защото за него не е налице правен интерес от това оспорване, защото тя по никакъв начин не нарушава и не застрашава правата на осъденото лице и не поражда за него други, нови задължения, различни от вече определените с влязлата в сила присъда, с която този режим е определен. В този смисъл оспорената заповед не е неблагоприятна за жалбоподателя, защото с нейното издаване правното положение на жалбоподателя като осъдено лице не е утежнено или променено по какъвто и да било начин.

Наличието на годен за обжалване административен акт и на правен интерес са абсолютни положителни процесуални предпоставки за допустимост на съдебното обжалване, за която съдът е длъжен да следи служебно. Съответно тяхната липса обуславя недопустимост на жалбата и на търсената съдебна защита.

Предвид всичко изложено съдът намира, че жалбата като недопустима следва да се остави без разглеждане и образуваното съдебно производство следва да се прекрати. Затова и на основание чл.159, т.1 и т.4 АПК Административен съд Пловдив, І отделение, ІV състав,

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

         ОТМЕНЯ насроченото за 29.01.2020 г. открито съдебно заседание.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Р.И.С., ЕГН  **********,*** против заповед № П-1411 от 29.05.2019 г. на началника на Затвора Пловдив.

         ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 1673 по описа на Административен съд Пловдив за 2019 година.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в седемдневен срок от съобщаването с препис за страните.

 

 

 

                      АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: