Определение по дело №1/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 228
Дата: 4 февруари 2020 г. (в сила от 12 януари 2021 г.)
Съдия: Даниела Динева Драгнева
Дело: 20207040700001
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 2 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

Номер 228             Година 04.02.2020           град Бургас

 

Административен съд гр.Бургас, десети състав, на четвърти февруари две хиляди и двадесета година в закрито заседание в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Даниела Драгнева

 

Секретар

Прокурор

като разгледа докладваното от съдия Драгнева административно дело номер 1 по описа за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по искова молба на Д.Ф.С. *** срещу Комисия за защита на потребителите, за нарушение на закона за защита на потребителите, извършени от лица от КЗП-РД-Бургас и КЗП, с искане да се санкционират същите подобаващо от съда или от КЗП.  В представено уточнение по исковата молба от 06.11.2019г., ищецът сочи, че не знае как се определя паричната отговорност на държавните чиновници, когато са съучастници с незаконосъобразните действия на голяма компания, какъвто е търговеца А1bg и затова моли съда да реши, нужно ли е и колко трябва да бъде отговорността в пари за съучастие на държавни служители, които първо са инспектирали търговеца нарушил ЗЗП и второ са съставили документи с невярно съдържание, оневиняващи същият търговец-закононарушител. В уточнение от 26.11.2019г., се преповтарят уточненията от 06.11.2019г..

Исковата молба, като нередовна, е оставена без движение, като с разпореждане е указано на ищеца, че в 7-дневен срок от уведомяването следва да: 1.Да посочи вида (имуществени или неимуществени) на вредите които твърди, че е претърпял, както и размерът на претендираното обезщетение за тях.; 2.Да посочи конкретните административни актове, действия или бездействия, от които претендира, че са възникнали вредите, административните органи и/или длъжностните лица които са ги извършили или допуснали. В случай, че се претендират вреди от административни актове, следва да се ангажират доказателства, че същите са отменени по административен или съдебен ред.; 3.Да посочи доказателствата които иска да бъдат събрани и конкретните обстоятелства, които ще доказва с тях.; 4.Да представи всички писмени доказателства, с които разполага.; 5.Да заплати държавна такса в размер на 10 лева по сметка на Административен съд Бургас и да представи като доказателство по делото съответния платежен документ.; 6.Да представи две копия от уточнението, за връчване на ответника и Бургаска окръжна прокуратура.

Ищецът е уведомен за указанията на съда и последствията от тяхното неизпълнение на 13.01.2020г., като с разпореждане срокът за отстраняване на нередовностите по исковата молба е удължен до 27.01.2020г..

В така определения срок, а и до настоящия момент не са отстранени всички констатирани нередовности, а именно не е посочен размера на претендираните неимуществени вреди. От ищецът се прави искане вещо лице да определи съответното обезщетение, но това искане по своята същност не е изпълнение на указанията на съда. Само и единствено ищецът, лично може да прецени как са го засегнали конкретните действия, съответно обезщетение в какъв размер би могло да компенсира претърпените болки, страдания и негативни изживявания, тоест претърпените от него неимуществени вреди, тъй като това е субективна преценка на всеки отделен човек, за която не са нужни специални знания и не подлежи на установяване посредством заключение на вещо лице.

Аналогични указания относно размера на претендираните от ищеца вреди са му били дадени и от Бургаския районен съд, преди делото да бъде изпратено по подсъдност на Административен съд Бургас, но и тези указания не са изпълнени.

Съгласно чл.127, ал.1, т.3 от ГПК, в исковата молба следва да се посочи цена на иска, когато той е оценяем. Исковете по ЗОДОВ, независимо дали се претендира обезщетение за претърпени имуществени или неимуществени вреди, са оценяеми искове, поради което ищецът задължително следва да посочи размер на претендираното от него обезщетение за всеки вид вреда - имуществена и неимуществена. Обстоятелството, че съгласно чл. 52 от ЗЗД съдът определя присъдения размер на неимуществени вреди по справедливост, не освобождава ищеца при предявяване на исковата си молба да посочи в нея претендирания от него размер на тези вреди. Съдът следва да прецени какъв е справедливия размер на обезщетението, което да се присъди на лицето, но в рамките на претендираното от него обезщетение, като не разполага с правомощия да определя сам или посредством вещо лице цената на иска, при неговото завеждане.

Мотивиран от изложеното и на основание чл.203, ал.2 от АПК, във връзка с чл.1 ал.2 от ЗОДОВ, чл.144 от АПК и чл.129 ал.3 от ГПК, Административен съд Бургас, десети състав

 

О П Р Е Д Е Л И

 

ВРЪЩА исковата молба на Д.Ф.С. *** срещу Комисия за защита на потребителите.

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 1 по описа за 2020г. на Административен съд Бургас.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба пред Върховния административен съд в 7- дневен срок от съобщаването му на страните.

 

СЪДИЯ: