Решение по дело №1994/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 4231
Дата: 6 ноември 2019 г. (в сила от 27 ноември 2019 г.)
Съдия: Надежда Георгиева Славчева-Андонова
Дело: 20195330101994
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 февруари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

    4231   06.11.2019г., гр.Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски районен съд, гражданско отделение, в открито заседание на седми октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: НАДЕЖДА СЛАВЧЕВА

          

при секретаря Марина Кондарева, като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 1994   по описа на съда за 2019 година и за да се произнесе,  взе  предвид следното:

 

         Предявен е иск с правно основание чл.25, ал.1 от Закона за задълженията и договорите – за нищожност на завещателно разпореждане, поради липса на форма.

         В исковата молба и допълнителна молба от *** от Л.Б.М. против Е.Н.М. се твърди, че на *** починал братът на ищеца И. Б.М., като от *** същият бил в брак с ответницата, от който брак двамата нямали родени деца. След смъртта си И. М. оставил като наследници страните по делото – неговите брат и съпруга. На *** ответницата придобила в режим на СИО със съпруга си чрез договор за покупко-продажба недвижим имот – апартамент в гр.П., ж.к. „***”, бл.***, вх.*, ет.*, ап.***. Като съпрузи двамата нямали регистриран режим на имуществени отношения, поради което от посоченото жилище 2/3 ид.ч. се падали на ответницата и 1/3 ид.ч. – на ищеца, които ищецът бил декларирал в данъчната служба. С писмо от *** ответницата информирала ищеца, че притежава саморъчно завещание, съставено от нейния съпруг в нейна полза. Действително на *** било регистрирано саморъчно завещание, обявено с протокол № *, дело № *** на *** с рег.№ *** на НК, по силата на което ответницата се явявала единствен наследник на покойния брат на ищеца. Твърди се, че процесното завещание е нищожно, поради липса на форма, както и че не е написано и подписано от И. Б.М.. Направено е искане за постановяване на решение, с което да се прогласи нищожността на саморъчното завещание, в частта, с която завещателят И. Б.М. се разпорежда с ид.ч. в процесния недвижим имот.

В срока по чл.131 ГПК по делото е постъпил писмен отговор от Е.Н.М., със становище за допустимост, но неоснователност на предявения иск. Посочено е, че саморъчното завещание е написано лично от завещателя, с неговия почерк и подпис, по негова воля и при спазване на законоустановената форма и реквизити. Първоначално завещателят искал да направи завещание в полза на сина на ответницата от първия брак А. И. Ш., но последният не бил съгласен. Посочено е, че ответницата не е въздействала на съпруга си и била много изненадана, когато намерила завещанието в своя полза. Направено е искане за отхвърляне на предявения иск.

         Съдът, като прецени всички събрани по делото доказателства и доводите на страните по вътрешно убеждение, прие за установено от фактическа страна следното:

         По делото е представен препис – извлечение от акт за смърт на И.Б.М., поч. на ***.

         Видно от удостоверение за наследници на И. Б.М., негови законни наследници са Е.Н.М. и Л.Б.М. – преживяла съпруга и брат – страни по делото.

         Представено е удостоверение, изх.№ *** от ***, издадено от *** рег.№ *** на Нотариалната камара, с район на действие РС Пловдив, според което на дата *** е обявено саморъчното завещание на И. Б.М., за което е съставен протокол за обявяване на саморъчно завещание № ***, акт № *, дело № ***.

         По делото е представено в заверено копие саморъчно завещание на И. Б.М. от ****, с което същият е завещал на Е.Н.М. цялото си собствено недвижимо и движимо имущество.

         По делото е прието заключение на изготвената химическа експертиза, според което използването на деструктивен метод /свързан с отнемане на химикална паста, а оттам и на частици от хартията на документа/ не може да бъде ефективно приложим относно установяването периода на написването на съответния документ. Според вещото лице в криминалистическата практика няма достатъчна надеждна и универсална методика за определяне на относителната и абсолютната давност на ръкописни текстове в документи по стареенето на багрилата, използвани при написването им. При багрилата, при относително кратки времеви разлики – от минути до *** години не настъпват изменения, които могат да бъдат установени със съвременни технически средства и апаратури. Не съществува методика, която да установи времето и времевия интервал при полагане на химикална паста за изписване на даден текст и за полагане на подписи.

         По делото е прието и заключение на изготвената съдебно-почеркова експертиза, според което ръкописният текст, с който е изпълнено саморъчно завещание от *** не е изпълнен от лицето И. Б.М.; подписът под „Завещател” в саморъчното завещание не е изпълнен от лицето И. Б.М.. 

         При така възприетата фактическа обстановка съдът направи следните правни изводи:

         Според разпоредбата на чл.25, ал.1 от Закона за наследството саморъчното завещание трябва да бъде написано ръкописно от самия завещател, да съдържа означение на датата, когато е съставено, и да е подписано от него. Подписът трябва да бъде поставен след завещателните разпореждания. А според чл.42, б. „б” ЗН завещателното разпореждане е нищожно, когато при съставянето на завещанието не са спазени разпоредбите на чл.25, ал.1 от закона.

         От заключението на изготвената съдебно-почеркова експертиза, което съдът възприема изцяло като компетентно и обективно дадено, неоспорено от страните, се установява, че ръкописният текст, с който е изпълнено саморъчно завещание от *** не е изпълнен от лицето И. Б.М., както и че подписът под „Завещател” в саморъчното завещание не е изпълнен от лицето И. Б.М.. В съдебно заседание на *** вещото лице разясни, че по принцип евентуална контузия на дясна ръка би могла да се отрази, но в конкретния случай при фрапиращите разлики, констатирани от вещото лице по общи и частни признаци – различен наклон, различен темп на изпълнение, различна посока на движение при започване на подписите, различна разтегнатост по вертикала, различна точка на завършване на подписите между инкриминирания подпис и подписите на лицето И. Б.М., това не би дало отражение. С оглед на категоричния извод на вещото лице съдът намира, че завещателното разпореждане и нищожно, той като при съставяне на завещанието не са спазени изискванията на чл.25, ал.1 ЗН за саморъчното му написване и подписване от завещателя. Поради това предявеният иск е основателен и следва да бъде уважен.

          С оглед изхода на делото и предвид направеното от ищцовата страна искане, на ищеца следва да се присъдят направените по делото разноски в общ размер от 1 154.51 лв., по представения списък по чл.80 ГПК.

     По изложените съображения съдът

        

                                                               Р   Е   Ш   И:

 

          ОБЯВЯВА ЗА НИЩОЖНО завещателно разпореждане, извършено във формата на саморъчно завещание от *** от И. Б.М., поч. на *** в полза на Е.Н.М., ЕГН ********** ***, обявено на дата ***, за което е съставен протокол за обявяване на саморъчно завещание № ***, акт №*, дело № *** по описа на ***, рег.№ *** на Нотариалната камара, с район на действие Районен съд Пловдив.

          ОСЪЖДА Е.Н.М., ЕГН ********** *** да заплати на Л.Б.М., ЕГН ********** *** сумата от 1 154.51 лв. /хиляда сто петдесет и четири лева и 51 ст./ направени по делото разноски.

 

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ:п/Н.Славчева

 

Вярно с оригинала.

М.К.