Решение по дело №761/2020 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 260002
Дата: 5 януари 2021 г. (в сила от 29 юни 2021 г.)
Съдия: Мария Минчева Велкова
Дело: 20204500500761
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 14 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

N260002

                                 

гр.Русе, 05.01.2021 г.

 

                                   В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

РУСЕНСКИЯТ    ОКРЪЖЕН   СЪД           ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ          в

закрито заседание на пети януари  през две хиляди и двадесет и първа година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ВЕЛКОВА

          ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИНА МАГАРДИЧИЯН

                                 БОЯН ВОЙКОВ, мл. съдия

                                 

                               

при секретаря и в присъствието на прокурора                                                                             като разгледа докладваното от съдията  ВЕЛКОВА  В. гр. дело N761 по описа за  2020   година, за да се произнесе, съобрази следното: 

 

Производството е по чл.463 от ГПК- обжалване на разпределение на сума от публична продан на недвижим имот.

 

Постъпила е жалба от длъжника Б.Ц.В. против разпределение на сума от публична продан на недвижим имот от 23.10.2020 г. по изп.д.№ 20178330400798 по описа на ЧСИ В.М.- рег.№ *** на КЧСИ. Твърди се, че същото е незаконосъобразно и се иска неговата отмяна по изложените в жалбата съображения. 

Взискателят и ответник по жалбата „Уникредит Булбанк“ АД- гр.София не е подал писмени възражения и не взема становище по основателността на жалбата.

Присъединените взискатели  и ответници по жалбата „Агро-1“ ЕООД-гр.Русе , Х.Д.Р., П.Т.Г., „ Райфайзенбанк / България“ ЕАД- София, ОББ АД- гр.София, Община-Русе, НАП, ТД-Варна, офис Русе, „Юробанк България“ АД-София и „Райзайзен Лизинг България“ ООД не са подали писмени възражения и не вземат становище по жалбата.

Длъжниците и ответници по жалбата „Бова комерс“ ЕООД-Русе и „Транс Агро“ ЕООД- Русе не са подали писмени възражения и не вземат становище по основателността на жалбата.

Приложени са мотивите на ЧСИ във връзка с обжалваното разпределение.

 

След преценка на доводите на страните, доказателствата по делото и мотивите на ЧСИ, въззивният съд приема следното:

Жалбата е подадена от процесуално легитимирано лице- длъжника,  в законоустановения срок и срещу подлежащо на съдебен контрол действие на съдебния изпълнител, поради което е допустима.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Изпълнителното производство е образувано по молба на взискателя „Уникредит Булбанк“ АД- гр.София срещу Б.Ц.В.,*** и „Бова комерс“ ЕООД-Русе за събиране на вземания на банката по договор за кредит, обезпечен с ипотека върху недвижим имот.

В хода на производството като взискатели са присъединени „Агро-1“ ЕООД- гр.Русе, Х.Д.Р., П.Т.Г., „ Райфайзенбанк / България“ ЕАД- София, ОББ АД- гр.София, Община-Русе, НАП, ТД-Варна, офис Русе, „Юробанк България“ АД-София и „Райфайзен Лизинг България“ ООД по реда на чл.456-459 от ГПК- по право и въз основа на писмено искане, придружено с удостоверение или изпълнителен лист.

По делото са извършвани редица изпълнителни действия, в т.ч.и публична продан на ипотекирания недвижим имот- собственост на длъжника. Първоначално за купувач на имота е обявен присъединения взискател Х.Д.Р. за сумата от 128 109.60 лв., която е била предмет на разпределение от 17.10.2018 г. Това разпределение е изготвено от ЧСИ след отмяна на предходно разпределение на същата сума с решение №223/ 18.05.2018 г. по в.гр.д.№ 236/2018 г. по описа на РОС и е обжалвано от присъединения взискател Х.Р.. С решение № 20/ 23.01.2019 г. на РОС, постановено по в.гр.д.№ 819/2018 г. жалбата срещу разпределението е оставена без уважение. Решението на РОС е потвърдено с решение № 172/1.07.2019 г. на ВТАС по в.гр.д.№ 125/2018 г.

Присъединеният взискател Х.Д.Р. не е внесъл в срок дължимата от него сума и с разпореждане от 02.08.2019 г. ЧСИ е обявил за купувач на имота  следващия по ред наддавач- П.Т.Г. за сумата от 118 406.40 лв. По делото е изготвено ново разпределение от 02.08.2019 г. , което е обжалвано от присъединения взискател, обявен за купувач- П.Г., чиято жалба е отхвърлена с решение №440/18.11.2019 г. по в.гр.д.№ 613/2019 г. на РОС, потвърдено от ВТАС.

Поради невнасяне на дължимата сума в законоустановения срок за купувач на имота е обявен следващия по ред наддавач- П.Г. А. за сумата в размер на 108 703.20 лв., която е внесена в срок.

След внасянето на сумата ЧСИ е изготвил ПВНИ, както и обжалваното разпределение, за които действия участниците в изпълнителното производство са надлежно уведомени.

Доказателствата по делото сочат, че ЧСИ в съответствие с изискванията на чл.456, чл.458 и чл.459 от ГПК е присъединил като взискатели по изпълнителното дело „Агро-1“ ЕООД- гр.Русе, Х.Д.Р., П.Т.Г., „ Райфайзенбанк / България“ ЕАД- София, ОББ АД- гр.София, Община-Русе, НАП, ТД-Варна, офис Русе, „Юробанк България“ АД-София и „Райфайзен Лизинг България“ ООД по реда на чл.456-459 от ГПК- по право и въз основа на писмено искане, придружено с удостоверение или изпълнителен лист.

Събраната по изпълнителното дело сума от публичната продан на недвижимия имот в размер на 108 73.20 лв. е била недостатъчна за удовлетворяване на вземанията на взискателите, поради което правилно и законосъобразно на основание чл.460 от ГПК ЧСИ е изготвил обжалваното разпределение. За предявяването му длъжниците и взискателите са били надлежно уведомени съгласно изискването на чл.462 от ГПК.

В разпределението конкретно е посочена сумата за разпределение, взискателите и размера на вземанията им, както и начина на тяхното формиране. При извършването на разпределението са били спазени привилегиите, визирани в чл.136 и чл.137 от ЗЗД. Видно от обжалваното разпределение същото е изготвено изцяло в съответствие с горецитираните правни норми.

Съгласно разпоредбата на чл.136 от ЗЗД ползват се с право на предпочтително удовлетворение в реда, по който са изброени следните вземания:

 1. вземанията за разноски по обезпечаването и принудителното изпълнение, както и за исковете по чл. чл. 134 и 135 - от стойността на имота, за който са направени, спрямо кредиторите, които се ползват от тези разноски;

 2. вземанията на държавата за данъци върху определен имот - от стойността на този имот

3. вземанията, обезпечени със залог или ипотека - от стойността на заложените или ипотекирани имоти;

 4. вземанията, заради които се упражнява право на задържане - от стойността на задържаните имоти; ако това вземане произтича от разноски за запазване или подобрение на задържания имот, то се удовлетворява преди вземанията по т. 3;

 5. вземанията на работници и служащи, произтичащи от трудови отношения, и вземанията за издръжка;

 6. вземанията на държавата, освен тия за глоби; като вземанитая с еднакъв ред се удовлетворяват съразмерно.

Правилно и законосъобразно в първи ред от обжалваното разпределение са посочени вземанията на първоначалния взискател за направените от него разноски по осъществяването на конкретния изпълнителен способ като е посочен и начина на определяне на същите. Законосъобразно във втори ред е включено вземането на Община- Русе за дължимия ДНИ, а в следващия ред е разпределена сума за обезпеченото с ипотека върху продадения имот вземане на първоначалния взискател. Законосъобразно с четвърти ред са посочените вземанията на държавата съгласно удостоверението на ТД на НАП-Варна, а в пети ред- вземанията на останалите хирографарни взискатели.

Тъй като сумата е била недостатъчна за пълното удовлетворяване на тези вземания, правилно същите са били удовлетворени съразмерно в съответствие с изискванията на чл.136, ал.3 от ЗЗД.

Неоснователно е  оплакването, че размерът на вземането на първоначалния взискател не е правилно определен. В разпределението е точно е посочен както размерът на дълга , така и начина на неговото формиране като при определянето на вземането на банката- взискател са съобразени и посочените от жалбоподателя съдебни актове. Преписи от същите са представени по изпълнителното дело от взискателя и преди извършването на разпределението ЧСИ е определил актуалния размер на вземането на банката- взискател.

В обжалваното разпределение ЧСИ конкретно е посочил вида и размера на  разноските в изпълнителното производство, вкл. и дължимото адв. възнаграждение. Срещу размера на адв. възнаграждение на процесуалния представител на взискателя жалбоподателят не е възразявал по реда на чл.78, ал.5 от ГПК и правилно същото е включено вдоговорения и удостоверен в договора за правна защита размер. Следва да се посочи, че ЧСИ няма правомощия служебно да извършва преценка дали е налице прекомерност на адв. възнаграждение. Такава се извършва по искане на другата страна, каквото по делото не е правено от длъжниците.

Неоснователно е и позоваването на несеквестируемост от страна на длъжника. Предмет на принудителното изпълнение е жилищен имот, който е ипотекиран в полза на банката взискател за обезпечаване на вземането й- предмет на принудителното изпълнение. Поради това  длъжникът не може да се позовава на несеквестируемост по отношение на ипотекирания в полза на банката- взискател недвижим имот- арг. от чл.445 от ГПК. Учредяването на ипотека е разпоредително действие от страна на длъжника, което го лишава от привилегиите на несеквестируемостта. От това разпоредително действие на длъжника се ползват и другите кредитори на длъжника. Поради това изложените от жалбоподателя доводи са изцяло несъстоятелни.

Обжалваното разпределение не страда от пороци, които да обосновават неговата отмяна.

С оглед на изложеното жалбата се явява неоснователна и следва да се остави без уважение.

По изложените съображения Русенският окръжен съд

 

                                Р   Е   Ш   И  : 

 

ОСТАВЯ без уважение жалбата на длъжника Б.Ц.В. против разпределение от 23.10.2020 г. по изп.д.№ 20178330400798 по описа на ЧСИ В.М.- рег.№ *** на КЧСИ.

 

Решението може да се обжалва пред ВТАС в едноседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

         ЧЛЕНОВЕ: