Решение по дело №272/2020 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 169
Дата: 21 октомври 2020 г. (в сила от 6 ноември 2020 г.)
Съдия: Кремена Григорова Борисова
Дело: 20207270700272
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 29 юни 2020 г.

Съдържание на акта

                            Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е№ ........

 

гр.Шумен, 21.10.2020г.

 

Административен   съд   -   град   Шумен, в закрито заседание на двадесет и първи октомври две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                     Аминистративен съдия: Кремена Борисова

 

като разгледа докладваното от административния съдия административно дело № 272 по описа за 2020г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производство по реда на чл.175 от АПК .

          Съдебното производство по делото  е образувано по реда на чл. 186 ал. 4 от Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/, вр. чл. 145 и следващите от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ по жалба на „И.“ ЕООД с ЕИК:....., със седалище ***, представлявано от управителя R=H=R=,чрез пълномощника му и процесуален представител-адв.К.С.. от АК-Шумен със съдебен адрес ***-13 против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 110-ФК/11.03.2020г. на Началник отдел "Оперативни дейности"- гр.Варна в ГД „Фискален контрол“ при ЦУ на НАП-гр.София, с която на дружеството е наложена ПАМ– запечатване на търговски обект–бензиностанция „ИВЕКС“, находящ се в с.Пет могили община Никола Козлево обл.Шумен ,стопанисван от „И.“ ЕООД с ЕИК:..... и е забранен достъпът до него за срок от четиринадесет дни, на основание чл.186 ал.1т.1 б.Г от ЗДДС и чл.187 ал.1 от ЗДДС. В заповедта е материализирано разпореждане за нейното предварително изпълнение, основано на чл.188 от ЗДДС, във връзка с чл.60 от АПК, което е оспорено с настоящата жалба в отделен петитум и съдът се произнесе по искането с определение на днешна дата.

С решение№165 от 16.10.2020год.,постановено по А.д.№272/2020год. по описа на ШАдмС  е отмена Заповед за налагане на принудителна административна мярка№110-ФК/11.03.2020г. на Началник отдел "Оперативни дейности"- гр.Варна в ГД „Фискален контрол“ при ЦУ на НАП-гр.София.Със същото решение в абзац втори от диспозитива на решението е осъдена НАП София да заплати на „ИФЕНС“ЕООД с ЕИК ....., със седалище ***, представлявано от управителя R=H=R= направените по делото разноски общо в размер на 550лв.

Решението на съда е съобщено на оспорващия  и на ответника на 19.10.2020год. .

 С молба  с рег.№ДА-01-2587 от 20.10.2020г. по описа на ШАдмС,  оспорващият-„И.“ЕООД ,чрез процесуалния си представител-адв.Кр.С. е отправил искане за допускане поправка на очевидна фактическа грешка в диспозитива,с който са присъдени разноските по делото,тъй като там погрешно е изписано наименованието на дружеството „ИФЕНС“ЕООД вместо правилното „И.“ЕООД.

Съдът, като прецени доводите на молителя, както и събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, установи следното:

Молбата за поправка на очевидна фактическа грешка на решението, в частта  от решението,касаеща  разноските, е подадена от надлежно легитимирана страна по делото , поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, същата се явява основателна, предвид следните съображения:

Съгласно разпоредбата на чл.175 ал.1 от АПК по свой почин или по искане на страна съдът може да поправи допуснати в решението писмени грешки,грешки в пресмятането или други подобни очевидни неточности.Съобразно разпоредбата на ал.2 на същия текст от закона,решението за поправката се постановява в закрито заседание и подлежи на обжалване по реда на самото решение,след влизане в сила то се отбелязва върху поправеното решение и преписите.

В случая от материалите по делото се установи по категоричен начин,че при изписване наименованието на оспорващото дружество в диспозитива на решението в частта му касателно присъждане на разноските по делото е допусната очевидна техническа грешка,като наименованието на същото погрешно е изписано като „ИФЕНС“ ЕООД вместо правилното наименование на оспорващия  „И.“ЕООД

При това положение настоящият съдебен състав намира искането за поправка на допусната очевидна фактическа грешка в решението  за основателно, поради което същото следва да бъде уважено.

По изложените съображения и на основание чл.175 ал.2 от АПК,

 

          Р  Е  Ш  И:

 

ДОПУСКА ПОПРАВКА НА ОЧЕВИДНА ФАКТИЧЕСКА ГРЕШКА в решение№165 от 16.10.2020год. на Шуменския административен съд,постановено по А.д.№272/2020год. по описа на с.с.,като в диспозитива  на решението,  абзац втори наименованието  на оспорващото дружество  след „ОСЪЖДА Националната агенция по приходите град София да заплати на „ИФЕНС“ЕООД „ се чете „И.“ЕООД.

Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд на Република България, в 14 - дневен срок от връчването му на страните.

Препис от настоящото определение да се изпрати на страните по реда на чл.138 ал.1 от АПК.

След влизане в сила на решението за поправка на ОФГ, извършената поправка да се отбележи  върху поправеното решение и преписите от него .

 

Административен съдия: