Решение по дело №2462/2020 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 260132
Дата: 15 март 2021 г. (в сила от 30 април 2021 г.)
Съдия: Димитър Петков Димитров
Дело: 20203630102462
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

260132/15.3.2021г.

гр. Шумен

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Районен съд - Шумен, IX-ти състав, в публично съдебно заседание проведено на първи март, две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

Районен съдия: Димитър Димитров

 

при секретаря Т. Т., като разгледа докладваното от съдията ГД № 2462/2020 г., по описа на ШРС, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по искова молба от С.Д.М. ***, против Й. Р. М. ***, в която са предявени, в условията на първоначално обективно кумулативно съединяване конститутивен иск, с правно основание чл. 49, ал. 1 СК, за прекратяване на гражданския брак между страните, поради дълбокото и непоправимо разстройство настъпило след сключването му, както и небрачни искове: 1/с правно основание чл. 56, ал. 1 СК - за предоставяне ползването на семейното жилище в гр. Банкя, ул. „***“ № 19 на ответника; 2/с правно основание чл. 53 СК - за запазване на брачното фамилно име на ищцата: „М.”.

Ищцата обосновава исковата си претенция твърдейки, че с ответника сключили брак на 14.05.1987 г. в гр. Шумен, като от брака имат три деца, които към момента са пълнолетни. В първите години след брака отношенията им били добри, но с течение на времето охладнели един към друг и се отчуждили. Така през 2012 г. ищцата напуснала семейното жилище, в което живеели под наем в гр. Банкя и заминала за Кралство Великобритания, където се установила и в момента продължава да живее и работи. Твърди, че от тогава са разделени с ответника. Намира бракът им за дълбоко и непоправимо разстроен. Моли съдът да постанови решение, с което да прекрати брака им без произнасяне на вината. Не се противопоставя семейното жилище, което е напуснала да бъде предоставено на ответника. Моли да бъде запазено брачното й фамилно име.

В срока по реда на чл. 131 ГПК ответникът, уведомен чрез свои близки със задължение да предадат, не подава писмен отговор.

В открито съдебно заседание ищцата чрез процесуалния си представител поддържа исковата молба. Ответника не се явява и не изпраща представител.

Съдът, след като взе предвид допуснатите и приети по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

Страните са съпрузи по силата на сключения между тях граждански брак на 14.05.1987 г., за което обстоятелство е съставен Акт за граждански брак № ***, от длъжностното лице по гражданско състояние в Община Шумен. От брака си имат три пълнолетни деца – Д. Й.М., Д. Й.М. и Л. Й. Раим. От ангажираните по делото гласни доказателства посредством разпит на свидетеля Стоян Обретенов – родственик на ищцата, кредитирани при условията на чл. 172 ГПК, с оглед евентуална заинтересованост от изхода на делото, се установява, че страните повече от 7-8 години са разделени и не поддържат контакти. Ищцата живеела в Лондон. Ответникът също бил в чужбина, но не знае къде точно. От три години ищцата съжителствала с друг мъж.

Съдът, въз основа на установеното, като съобрази становищата на страните и нормативните актове, регламентиращи процесните отношения, преценени поотделно и в съвкупност, извежда следните правни изводи:

От показанията на разпитания свидетел се установява, че от 7-8 години страните не живеят съвместно, като след раздялата им всеки живее отделно в чужбина. Вярно е, че фактическата раздяла не е абсолютно основание за прекратяване на брака (ППВС №10/1971 г., т. 3), както и че не всяка фактическа раздяла между съпрузите води до дълбоко и непоправимо разстройство на брака, но в настоящия случай раздялата, е с не малка давност, през което време бракът им е съществувал само формално. През този период съпрузите не са се събирали да живеят заедно, не са поддържали общо домакинство, не са имали отношения като съпрузи, като всеки от тях в личен план е установил свой собствен начин на живот, изключващ изцяло другия. През този период, двамата не са били отдадени на обща грижа и единомислие за съществуването и просперитета на семейството. Всякакви контакти между тях са прекъснати и те са отчуждени един от друг. Изхождайки от установената по делото фактическа обстановка и поведението на страните, съдът приема за установено, че брачните отношения между съпрузите са дълбоко и непоправимо разстроени, а брачната връзка няма предписаното от закона и добрите нрави съдържание. Предвид всичко изложено, съдът намира, че запазването на брака е лишено от смисъл, тъй като е изпразнен от съдържание, това би било вредно, за обществото и самите съпрузи, между които не съществува физическа и духовна близост, изчезнали са чувствата на обич, взаимност и привързаност, поради което следва да бъде прекратен.

Съгласно чл. 49, ал. 2 СК с решението за допускане на развода съдът се произнася и относно вината за разстройството на брака, ако някой от съпрузите е поискал това. В хода на процеса ищцата изразява желание съдът да не се произнася по вината, а ответникът не взема отношение, поради което не е необходимо съдът да изследва този въпрос.

Според чл. 322, ал. 2, изр. ІІ ГПК с иска за развод задължително се предявяват и разглеждат исковете за ползването на семейното жилище, за издръжката между съпрузите и за фамилното име.

По иска с правно основание чл. 56, ал. 1 СК.

Съгласно § 1 СК Семейно жилище по смисъла на СК е жилището, което е обитавано от двамата съпрузи и техните ненавършили пълнолетие деца. Предоставянето за ползване на семейното жилище е последица от развода между страните-елемент от имуществените последици на прекратяването на брака. Ищцата твърди, че страните са напуснали семейното жилище, поради което съдът не следва да се произнася.

По иска с правно основание чл. 53 СК.

Съгласно разпоредбата на чл. 326 ГПК в решението, с което се допуска разводът, съдът разрешава и въпроса за фамилното име, което съпрузите ще могат да носят в бъдеще. Или, законодателят е допуснал и служебно произнасяне по този въпрос. От страна на жената, по отношение, на която по безспорен начин се установява, че при сключването на гражданския брак е приела фамилното име на мъжа, е поискано запазване на брачното фамилно име, от което следва да бъде постановено, след прекратяване на брака жената да носи брачното си фамилно име.

Относно разноските.

Предвид изхода на спора и липсата на искане от ищеца за присъждане на реализираните от нея разноски по делото, обуславя същите да се възложат в тежест на всяка от страните така, както са ги извършили.

На основание чл. 6, т. 2 от Тарифа за държавните такси събирани от съдилищата по ГПК, съдът определя окончателна държавна такса в размер на 50 лв., която следва да бъде платена от ответника, след приспадане на първоначално внесената такса от ищцата в размер на 25 лв., на основание чл. 329, ал. 1 ГПК.

Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

Прекратява гражданския брак между С.Д.М., с ЕГН ********** и адрес: ***, и Й. Р. М., с ЕГН ********** и адрес: ***, сключен на 14.05.1987 г. пред длъжностното лице по гражданско състояние на Община Шумен, за което обстоятелство е съставен Акт за граждански брак № ***, на основание чл. 49, ал. 1 СК.

Постановява след прекратяването на брака жената да носи брачното си фамилно име „М.“, на основание чл. 53 СК.

Осъжда Й. Р. М., с ЕГН ********** и адрес: ***, да плати в полза на Държавата, към бюджета на съдебната власт, по сметка на РС Шумен, с BG 20 BUIN 7014 3130 2030 14, при ТБ „Алианц България“ АД – Шумен, сумата от 25.00 (двадесет и пет) лева, представляваща окончателна държавна такса по иска за развод, на основание чл. 6, т. 2 от Тарифа за държавните такси събирани от съдилищата по ГПК както и 5.00 лева такса в случай на служебно издаване на изпълнителен лист, на основание чл. 78, ал. 6 ГПК.

Препис от настоящото решение да се връчи на страните заедно със съобщението за постановяването му, на основание чл. 7, ал. 2 ГПК.

Решението подлежи на обжалване пред ШОС в двуседмичен срок от връчването му на страните, на основание чл. 259, ал. 1 ГПК.

 

Районен съдия:……………….