Присъда по дело №3050/2019 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 7
Дата: 22 януари 2020 г. (в сила от 7 февруари 2020 г.)
Съдия: Росен Тенчев Чиликов
Дело: 20195530203050
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 12 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А  N

град  Стара Загора

22.01.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД  НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ

 

 

на Двадесет и втори Януари Две хиляди и Двадесета година в открито съдебно заседание, в състав:

 

Председател:             Росен Чиликов

 

          Съдебни заседатели:                                                                     

 

 

при секретаря Н. Георгиева в присъствието на  прокурора И. Косева като разгледа докладваното от съдията Чиликов НАКАЗАТЕЛНО ОБЩ ХАРАКТЕР ДЕЛО № 3050 по описа за 2019 година.

 

 

П Р И С Ъ Д И:

 

         ПРИЗНАВА подс.  Г.К.С. е роден на *** ***, с постоянен и настоящ адрес ***, българин, бълг. гражданин, с основно образование, пенсионер, неосъждан /реабилитиран/, ЕГН: ********** за ВИНОВЕН в това, че на 21.06.2019 г. в гр. Стара Загора, по хулигански подбуди причинил на Г.Л.К., лека телесна повреда, изразяваща се в контузия на гръдния кош, локален оток и палпаторна болка, което е причинило разстройство на здравето, извън случаите по чл. 128 и чл. 129 НК – престъпление по чл.131, ал.1 т.12, вр. чл.130, ал.1 от НК- и на основание чл. 78 А от НК го ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ КАТО МУ НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ ГЛОБА В РАЗМЕР НА 1 000 / ХИЛЯДА / лева.

 

     ОСЪЖДА подс. Г.К.С. *** направените по делото разноски в размер на 184,80 лева, а на РС град Стара Загора в размер на 30 лева.

.

       Присъдата подлежи на обжалване в петнадесет дневен срок от днес пред Окръжен Съд град Стара Загора.

 

 

 

                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Съдържание на мотивите

                                                 М О Т И В И

 

    

      Обвинението срещу подс. Г.К.С. е по чл.131, ал.1, т.12, вр. чл.130, ал.1 от НК за това, че на 21.06.2019 г. в гр. Стара Загора, по хулигански подбуди причинил на Г.Л.К., лека телесна повреда, изразяваща се в контузия на гръдния кош, локален оток и палпаторна болка, което е причинило разстройство на здравето, извън случаите по чл. 128 и чл. 129 НК .

 

       Подсъдимият в с.з.не  се признава за виновен.

 

      Представителя на Районна прокуратура Ст. Загора в с.з. поддържа обвинението.

     

      Граждански иск не е приет за съвместно разглеждане по съображения изложени в протоколно определение в с.з. на 04.12.2019 г.

 

     Производството по делото е проведено по реда на чл. 378 и следващите от НПК.

 

      От събраните по делото доказателства, установени с доказателствени средства – показанията на свидетелите, писмени, експертното заключение ,обясненията на подсъдимия – преценени по отделно и в тяхната съвкупност съдът приема за установено следното :      

 

       ПО ФАКТИЧЕСКАТА ОБСТАНОВКА

 

      

Свидетелката Г.К. / пострадала / работела на длъжност „продавач-консултант“ в магазин за хранителни стоки „Класик“, стопанисван от фирма „Ясмин“ ООД, който се намирал в района на блок № 80, в кв. „Самара“, в гр. Стара Загора.

На 21.06.2019г., съгласно утвърдения график, св. К. била на работа в търговския обект за времето от 07.00часа до 15.00часа. Освен нея, на работа била и колежката ѝ  - св. М.К..

Около 11.30часа, същия ден в магазина влязъл подс. Г.С., който си закупил бутилка бира и застанал пред магазина, за да я изпие.

След малко, когато си изпил бирата подсъдимият отново влязъл в магазина, за да върне празната бутилка. В ръката си обаче държал запалена цигара. Когато видяла това св. К. попитала подс. С. защо влиза с цигарата в магазина. Той от своя страна ѝ отвърнал с думите „Ми ти ко искаш ма!“ и вместо да излезе, се насочил към касите. Тогава св. К. отишла при подсъдимия и го помолила да напусне магазина. Вместо това, той се обърнал към нея с думите „Ти ли ще ми кажеш ма, аз какво да правя“, след което с дясната си ръка блъснал К. в областта на гърдите. От удара, тя залитнала назад и почувствала, че въздуха ѝ излиза и дишането ѝ за кратко спряло.

Св. Г.К. подала сигнал за случилото се чрез радиобутон /паник – бутон/ до охранителна фирма „Лайф Гард“ ЕООД, а през това време подс. С. напуснал търговския обект. На мястото незабавно пристигнал екип от охранители . Те задържали подсъдимия до пристигането на полицейския екип от Първо РУ на МВР – Стара Загора.

На следващия ден – 22.06.2019 г., пострадалата Г.К. посетила съдебен лекар и след извършен преглед ѝ било издадено съдебномедицинско удостоверение на живо лице № 135/2019 г. /л.10 от ДП/.

 

        Описаната фактическа обстановка се установява от показанията на свидетелите Г.К., М.Г., К.К., Д.П., съдебно-медицинско удостоверение № 135/19 г., протокол за предупреждение, които от части кореспондират с обясненията на подс. Г. С..

 

        В с.з. подс. Г. С. твърди, че е влязал в магазина със загасена цигара и първо той е бил блъснат от св. К..В тази част съдът не дава вяра на обясненията на подсъдимия по следните съображения.

 

 

         От показанията на пострадалата К. и св. М. Г., които са очевидци се установява, че подс. С. е влязъл в магазина със запалена и димяща цигара.Освен, че са възприели това обстоятелство пряко и непосредствено, св. К. твърди че е усетила и мириз.Свидетелите К. и Г. установят, че подс. С. е блъснал с ръце в областта на гърдите пострадалата К., която е залитнала. Твърдят, че никой в това число и пострадалата К. не е блъскал подсъдимия, а единствено св. К. му е направила забележка за влизането в магазина със запалена цигара.

 

        Показанията на свидетелите К. и Г. косвено се подкрепят от показанията на свидетелите К. К. / служител в охранителна фирма/ и св. Д. П. / полицейски служител /, които са пристигнали на място непосредствено след инцидента и описват състоянието на пострадалата и установяват какви извън процесуални изявления са възприели от подсъдимия и пострадалата във връзка със случилото се.

 

       Показанията на свидетелите кореспондират и с протокола за предупреждение от 26.06.2019 г., който протокол е подписан без възражения лично от подс. С..

    

       Показанията на свидетелите очевидци / К. и Г. / относно начина и механизма на причиняване на телесното увреждане / блъскане/ и последиците от него  са в съответствие и с експертното заключение на СМЕ.Описаните травматични увреждания от пострадалата К. /Контузия на гръдния кош, локален оток и болка/ се потвърждават от съдебно-медицинското удостоверение и експертното заключение на СМЕ.Тези травматични увреждания са получени от действието на твърди тъпи предмети и отговаряли да са получени по време и начин, описани от пострадалата, а именно – при нанасяне на удари с твърд предмет в травмираните области – каквито са и показанията на св. К..

 

         Следователно показанията на всички посочени свидетели из цяло кореспондират по между си, не съдържат никакво противоречие, а взаимно се допълват. Те са в пълно съответствие както с писмените доказателства / протокол за предупреждение, съдебно-медицинско удостоверение/, така и с експертното заключение. Това дава основание на съда да приеме, че са убедителни и да ги кредитира с доверие.

 

 

        От друга страна обясненията на подс. Г. С. се явяват от една страна изолирани от останалия доказателствен материал и не се подкрепят нито пряко нито косвено от никакви доказателствени средства. От друга страна се опровергават по несъмнен и безспорен начин от доказателствата установени с останалите доказателствени средства, което дава основание на съда да приеме, че се касае за защитна позиция, на което подсъдимия има право, но същата е опровергана.

 

Въз основа на посочените доказателствени средства, които са различни по вид / гласни, писмени, експертно заключение /, взаимно се допълват ,  кореспондират по между си  и не съдържат никакво противоречие съдът прави единствено възможният извод относно главния факт в процеса / има ли извършено престъпление и кой е неговият автор / - подс. Г. С. е автор на деянието, в което е обвинен.

 

 

          

            ПО ПРАВНАТА КВАЛИФИКАЦИЯ.       

 

 

         Имайки предвид установената в с.з. по безспорен начин фактическа обстановка съдът намира, че подс. С. е осъществил от обективна и субективна страна състава на чл.131, ал.1 т.12, вр. чл.130, ал.1 от НК .

 

 

      ОБЕКТИВНИ ПРИЗНАЦИ ОТ СЪСТАВА НА ПРЕСТЪПЛЕНИЕТО.

 

      Съставът на чл.131, ал.1 т.12, вр. чл.130, ал.1 от НК от обективна страна изисква да е осъществено изпълнителното деяние причиняване на лека телесна повреда, да е настъпил съставомерния резултат / лека телесна повреда по смисъла на чл. 130, ал. 1 НК / и да съществува пряка причинна връзка вежду деянието на дееца и настъпилия съставомерен резултат.      

 

 

        Подсъдимият С. чрез блъскане в областта на гърдите на пострадалата К. е осъществил изпълнителното деяние причиняване на лека телесна повреда.

 

Видно от експертното заключение на съдебно-медицинската експертиза по писмени данни пострадалата Г.К. е получила следните травматични увреждания: Контузия на гръдния кош, локален оток и палпаторна болка. Тези травматични увреждания са получени от действието на твърди тъпи предмети и отговаряли да са получени по време и начин, описани по-горе, а именно – при нанасяне на удари с твърд предмет в травмираните области. Причинено е разстройство на здравето, извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК, което дава основание да се приеме, че е причинена лека телесна повреда по смисъла на чл. 130, ал. 1 НК.

 

 

От установената фактическа обстановка и доказателствения материал следва извода, че съществува пряка причинна връзка между деянието на подс. С. и настъпилите съставомерни обществено опасни последици. Без извършено деяние от страна на подсъдимия нямаше да и се причини лека телесна повреда и съответно да настъпи съставомерния резултат.

 

 

 

 

 

      СУБЕКТИВНИ ПРИЗНАЦИ ОТ СЪСТАВА НА ПРЕСТЪПЛЕНИЕТО.

 

               От субективна страна съставът на престъплението изисква пряк умисъл и подбудите за извършване на престъплението да са хулигански.

 

        Конкретните условия на време, място и обстановка / на публично място – в магазин, в присъствието на други хора /, демонстрираното явно неуважение към личността и обществото, предходното и последващо поведение на подсъдимия / влизане със запалена цигара в магазина, отправяне на груби реплики към пострадалата , която е и служител в магазина и изпълнява трудовите си функции /, демонстрирането на пренебрежение, демонстративното блъскане без да е предизвикан с неправомерни действия  дават основание на съда да приеме, че подсъдимият е демонстрирал незачитане на добрите нрави, нормите на поведение,неуважение към обществото и правата на личността. Блъскането на пострадалата е започнал без личен мотив, което в никакъв случай не изключва хулиганските подбуди.

 

       Следователно съдът приема, че подбудите и мотивите за извършване на престъплението са хулигански и деянието следва да се квалифицира по чл. 131, ал. 1 т. 12 НК.

 

       От установената в хода на съдебното следствие фактическа обстановка и от обективираните действия на подсъдимия следва извода, че към момента на деянието е действал с пряк умисъл.

 

        Подс. С. е съзнавал обществено опасния характер на деянието / знаел е че блъска пострадалата в областта на гърдите / , предвиждал е  обществено опасните последици / че може да настъпят телесни увреждания / и е искал настъпването им / блъснал е пострадалата със сила предполагаща получаване на телесно увреждане /.

 

 

        Имайки предвид изложените до тук мотиви и на основание цитираните законови текстове подс. С. следва да бъде признат за виновен и наказан.

 

 

 

          ПО ИНДИВИДУАЛИЗАЦИЯТА НА НАКАЗАНИЕТО

 

 

 

         Подс. С. към момента на деянието е неосъждан,до момента не е освобождавана от НО с приложение на чл. 78 А от НК, за престъплението се предвижда наказание глоба и друго по-леко, няма причинени имуществени щети, не са налице отрицателните предпоставки на чл. 78 А , ал. 7 НК, поради което съдът няма алтернатива и същата следва да бъде освободена от НО и на основание чл. 78 А от НК да му се наложи административно наказание.

 

         При определяне вида и размера на наказанието съдът приема като смекчаващи вината обстоятелства –чистото съдебно минало, добрите характеристични данни / липсват негативни характеристични данни/.Доказателства за отегчаващи вината обстоятелства не се събраха.

 

 

         Следователно на подсъдимия следва да се наложи наказание при превес на смекчаващите вината обстоятелства и с оглед постигане целите чл.  12 ЗАНН – Глоба в размер на 1 000 лева съобразена и с имотното му състояние.

 

 

 

            РАЗНОСКИ И ПРИЧИНИ

 

 

   На основание чл. 189, ал. 3 НПК направените по делото разноски в размер на 184,80 лева следва да се заплатят на ОД на МВР град Стара Загора от подс. С.,*** размер на 30 лева / възнаграждение за явяване на вещото лице/.

 

 

  ПРИЧИНИ

 

Несъобразяване на поведението с общоприетите норми и добрите нрави.

 

 

                 

 

                      РАЙОНЕН СЪДИЯ :