Определение по дело №47/2020 на Окръжен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 3 февруари 2020 г.
Съдия: Галина Христова Нейчева
Дело: 20202200600047
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 29 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

гр. Сливен, 03.02.2020г.

            Сливенският окръжен съд, наказателно отделение, в закрито заседание на трети февруари през две хиляди и двадесета година в състав:

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:           МАРТИН ДАНЧЕВ

                                                                                 ЧЛЕНОВЕ:          ГАЛИНА  НЕЙЧЕВА

                                                                                                          ЮЛИАНА ТОЛЕВА

разгледа докладваното от съдия Нейчева ВНОХД № 47 по описа на съда за 2020г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 313 и следващите от НПК.

В РС - Казанлък е било образувано НОХД № 796 / 2018г. по внесен обвинителен акт от РП - Стара Загора против В.П.Г. за престъпление по чл. 325, ал. 2, вр. ал. 1 от НК.  След като всички съдии са се отвели от разглеждането му на основание чл. 29, ал. 2 от  НПК, с определение № 241 / 29.08.2018г. , съдебното производство  е прекратено и делото - изпратено на ВКС на основание чл. 43, т. 3 от НПК за определяне на друг равен по степен съд. С определение № 91 / 25.09.2018г. по частно дело № 897 / 2018г. на ВКС, III н.о. е изпратено НОХД № 796 / 2018г. по описа на РС - Казанлък  за разглеждане и  решаване на РС - Сливен.

По образуваното НОХД № 1229 / 2018г.  по описа на РС –  Сливен, с присъда № 180 / 25.11.2019г., подс. В.П.Г. е признат за виновен в това, че 12.04.2017г. в Центъра на гр. Казанлък, извършил непристойни действия, грубо нарушаващи  обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото, като насочил газов пистолет Р.А.К. „ELOK-DICLE  кал. 9 мм, с фабр. №  ED1430305 срещу Б.С. П. и И.А. К. - престъпление по чл. 325, ал. 1 от НК като го оправдава по повдигнатото обвинение за извършено престъпление по чл. 325, ал. 2, вр. ал. 1 от НК, изразяващо се в това, че ги е заплашил с него, както и че деянието се отличава с изключителна дързост. Подс. Г. за извършеното от него деяние на основание чл. 325, ал. 1, вр. чл. 78а от НК е освободен от наказателна отговорност и му е наложено административно наказание глоба в размер на 1 500 лв. Със същата присъда подсъдимият е осъден и да заплати направените по делото разноски. Съдът се е произнесъл и относно веществените доказателства.

В производството по делото пред СлРС е участвал прокурор Ж.В. от РП - Стара Загора. По делото са приложени само две командировъчни заповеди за участие на прокурор В. в съдебни заседания  по НОХД № 1229 / 2018г. на СлРС - съответно на 17.12.2018г. и на 11.02.2019г.

Срещу първоинстанционната присъда на СлРС е депозиран в предвидения от закона срок протест с искане въззивният съд да отмени  постановената присъда като неправилна и да постанови нова присъда, с която да признае подс. Г. за виновен в извършването на престъпление по чл. 325, ал. 2, вр. ал. 1 от НК и да му наложи наказание лишаване от свобода за срок от две години, изпълнението на което да бъде отложено за изпитателен срок от  четири години. Протестът е изготвен и подписан от прокурор В. от РП - Стара Загора и подпечатан с печат на РП - Стара Загора.

Срещу присъдата в законния срок е подадена и въззивна жалба от един от защитниците на подс. Г. с искане за нейната отмяна като незаконосъобразна и постановяване на нова присъда, с която подсъдимият да бъде признат за невиновен.

Безспорно въззивната жалба е подадена от надлежна страна, но за въззвинят протест липсват доказателства, въз основа на които да бъде извършена преценка дали той е подаден от лице, което има право на протест. Тази преценка е следвало да бъде направена преди изпращане на делото на въззивната инстанция, тъй като правомощието за връщане на протеста на основание чл. 323, ал. 1, т. 3 от НПК - ако не е подаден от лице, което има право на такъв, е предоставено на съдия от първоинстанционния съд.

За да бъде образувано въззивно производство, въззивният съд трябва да е сезиран с валидни жалба или протест. Право да инициират въззивно производство, съгласно чл. 318, ал. 1 НПК, имат: страните – чрез съответна жалба, както и прокурорът чрез подаване на протест, когато считат, че присъдата е неправилна. Прокурорът, който има право на въззивен протест срещу присъдата, е само прокурор от съответната местно компетентна прокуратура или прокурор, командирован в съответствие с чл. 147 ЗСВ. Подаването на протест срещу присъда, постановена от районен съд в определен съдебен район, от прокурор от районна прокуратура към друг съдебен район, е недопустимо поради нарушаване на правилата на местната подсъдност. Обстоятелството, че определен прокурор е изготвил обвинителен акт, въз основа на който се е развило съдебното производство и е участвал в последното /въпреки че по делото има доказателства за надлежно командироване  на прокурор В. само за две от съдебните заседания/, не може само по себе си да легитимира този прокурор като имащ право да подаде протест, защото този прокурор трябва да е местно компетентен – да е прокурор в прокуратурата, съответна на съда, разглеждащ делото, или да е командирован по предвидения в ЗСВ ред. /в този смисъл Решение № 300 / 05.11.2014г. по н.д. № 940 / 2014г., ВКС, III н.о./.

Атакувалият в конкретния случай присъдата на СлРС прокурор упражнява правомощията си в РП – Стара Загора, а не в РП – Сливен, които са еднакви по степен прокуратури, но попадат в различни апелативни райони. При липса на доказателства, че прокурор Ж.В. е бил командирован на основание чл. 147, ал. 3, т. 1 от ЗСВ за извършване на конкретните действия – протестиране на присъдата на СлРС, следва да се приеме, че същият няма правомощия на територията на РП – Сливен, която е съответната на СлРС прокуратура, оправомощена по смисъла на чл. 318 от НПК да протестира присъда на СлРС.

Поради липсата на доказателства за  надлежно сезиране на въззивната инстанция с протест от лице, имащо право на такъв, производството по настоящото дело следва да бъде прекратено и делото върнато на районния съд за установяване на обстоятелството дали прокурор В. е бил надлежно командирован да подаде протест против постановената от СлРС присъда, тъй като разглеждането на ненадлежен протест би довело до постановяване на съдебен акт от въззивната инстанция при съществено процесуално нарушение.

В случай, че прокурор В. не е бил командирован да подаде протест, следва да бъде изпълнена процедурата по чл. 323, ал. 1, т. 3 от НПК и едва след това Окръжният съд да бъде сезиран с въззивната жалба на защитника на подс. Г..

Така мотивиран, СлОС

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И : 

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по ВНОХД №  47 / 2020г. по описа на Окръжен съд - Сливен.

ВРЪЩА НОХД № 1229 / 2018г. на Районен съд – Сливен за изпълнение на дадените указания в мотивите на определението. 

Определението е окончателно.

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                                                                              

 

                                                                               

                                                                                  ЧЛЕНОВЕ: