Решение по дело №1313/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 957
Дата: 9 юли 2021 г.
Съдия: Янка Желева Ганчева
Дело: 20217050701313
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 юни 2021 г.

Съдържание на акта

Р       Е         Ш        Е         Н         И         Е

 

 

N………. 

 

гр. Варна………………2021 г.

 

 

В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

Административен съд - Варна, ІІІ касационен състав,  в публично заседание на първи юли  две хиляди двадесет и първа  година  в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНКА ГАНЧЕВА

                                ЧЛЕНОВЕ: ДАРИНА РАЧЕВА

                                                        ДАНИЕЛА НЕДЕВА

                                                                     

      

при секретаря Теодора Чавдарова, с участието на прокурора от Окръжна прокуратура – Варна Александър Атанасов, изслуша докладваното от съдията Ганчева, кас.адм.нак. дело № 1313 по описа за 2021 г. за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, вр. чл. 63 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба от „ДПД ТРАВЕЛ" ЕООД с ЕИК .********, представлявано от П. Д. М. , чрез адв. А. Д. срещу решение № 135 от 20.05.2021г. на ВРС, постановено по н.а.х.д. № 1771/2021 г., по описа на ВРС, ХХVІІ състав, с което е потвърден Електронен фиш /ЕФ/ Серия Г № 0031547, с който на „ДПД ТРАВЕЛ" ЕООД ЕИК ******** за нарушение на чл. 483, ал.1, т.1 вр. чл.638, ал.4, вр.чл.638, ал.1, т.2 вр. чл.461, т.1 от Кодекса за застраховането КЗ/ на дружеството е наложена „имуществена санкция“ в размер на 2000 /две хиляди/ лева. Със същото решение са присъдени разноски в полза на ОД на МВР-Варна в размер на 80 /осемдесет/ лева, представляващи юрисконсултско възнаграждение. В касационната жалба решението на ВРС се атакува като незаконосъобразно поради неправилно приложение на материалния закон, допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и поради явна несправедливост на наложеното наказание. Изложени са пространни мотиви. В заключение се иска от касационната инстанция да постанови решение, с което да отмени решението на ВРС ведно с потвърдения с него електронен фиш.

Ответникът по касация – Областна Дирекция на Министерство на вътрешните работи /ОД на МВР/ - Варна, за него представител не се явява. От надлежно упълномощен юрисконсулт са депозирани писмени бележки с.д. № 9788/ 29.06.2021 г., в които е изразено становище по хода на делото, по доказателствата и по съществото на касационния спор. Жалбата се оспорва като неоснователна. Претендира се присъждане на юрисконсултско възнаграждение в полза на ответника. Алтернативно – в случай, че жалбата бъде уважена, моли на касатора да се присъдят разноски за тази инстанция в минимален размер. 

Участващият в производството представител на Окръжна прокуратура – Варна дава становище за неоснователност на касационната жалба.

Касационната жалба е подадена в срок, пред надлежен съд от страна, която има интерес от оспорване на въззивното решение, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна поради следните съображения:

Производството пред ВРС е образувано по повод постъпила жалба от „ДПД ТРАВЕЛ" ЕООД с ЕИК ********, представлявано от П. Д. М. , срещу ЕФ Серия Г № 0031547, с който на дружеството за нарушение на чл. 483, ал.1, т.1 вр. чл.638, ал.4 , вр.чл.638, ал.1, т.2 вр. чл.461, т.1 от Кодекса за застраховането КЗ/ на дружеството е наложена „имуществена санкция“ в размер на 2000 /две хиляди/ лева. Административнонаказателната отговорност на „ДПД ТРАВЕЛ" ЕООД е ангажирана за това, че на 18.02.2021 г. в 08,43 ч. в гр. Варна, бул. „Левски“ на място с GPS координати (43.219539,27.941479) е установено управление на МПС – Мерцедес Спринтер (автобус) с рег. № ********, регистрирано на територията на Р България и което не е спряно от движение, за което няма сключен договор „Гражданска отговорност на автомобилистите“.  Нарушението е установено с АТСС.

При постановяване на въззивното решение съдът е изследвал правната природа на електронния фиш като се позовал на легалната дефиниция на понятието, дадена в т.1 на §1 на ДР на ЗАНН, възпроизведена и в т. 63 на §6 от ДР на ЗДвП. Установено е също, че към момента на заснемане с АТСС санкционираното дружество няма валидно сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ за автобус с рег. № *******, с което обективно е осъществен съставът на нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от КЗ.  Установено е, че процесният ЕФ отговаря на критериите за форма и съдържание, установени в чл.189, ал.4 от ЗДвП вр. с чл.638, ал.1, т.2 вр. ал.4 от Кодекса за застраховането, както и че при издаването му не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила предвид особеностите на процедурата по налагане на административни санкции чрез издаване на електронен фиш.

В мотивите на съдебното решение съдът е изложил съображенията си, които са го мотивирали да приеме, че разглежданият казус не представлява маловажен случай. Коментиран е и размерът на наложената имуществена санкция като е посочено, че в санкционната норма този размер е фиксиран – 2000 (две хиляди) лева.

Мотивиран така, ВРС постановил решение, с което потвърдил  ЕФ Серия Г № 0031547, издаден от ОД на МВР Варна.

Решението е правилно.

Касационната инстанция възприема изцяло констатациите на районния съд от фактическа страна, които изцяло кореспондират със събраните по делото доказателства, а така също и правните му изводи, които са достатъчно изчерпателни и задълбочени, поради което в съответствие с чл. 221, ал. 2, изречение второ от АПК не е необходимо да ги преповтаря и препраща към тях.

Следва да се отбележи, че изложените в касационната жалба доводи са идентични с тези, изложени в жалбата, с която е сезирана въззивната инстанция. Те касаят законосъобразността на оспорения електронен фиш, а не са касационни основания по смисъла на чл.348 от наказателно-процесуалния кодекс. На изложените в жалбата възражения ВРС е отговорил подробно след извършен задълбочен анализ на приложимата правна уредба. Както се посочи и по-горе, тези изводи на първоинстанционния съд се споделят изцяло от касационната инстанция и не се налага да се мултиплицират в мотивите към настоящото решение.

Между страните в производството не е спорно, че нарушението е извършено и установено на територията на гр. Варна, от което правилно е изведен извод, че териториално компетентна да издаде процесния ЕФ е именно ТД на МВР – Варна, доколкото електронните фишове не са издават от конкретно длъжностно лице, а от името на съответната ОД на МВР.

Съгласно чл. 638, ал. 1 КЗ, на лице по чл. 483, ал. 1, т. 1, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се налага:  глоба от 250 лева – за физическо лице или имуществена санкция от 2 000 лева – за юридическо лице или едноличен търговец. Нормата на чл. 638, ал. 4 КЗ сочи, че когато с автоматизирано техническо средство или система е установено управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, на собственика на моторното превозно средство се налага глобата или имуществената санкция по ал. 1. Нормите на чл. 638, ал. 1 КЗ и чл. 638, ал. 4 КЗ се съотнасят една спрямо друга като обща към специална с оглед начина на установяване на нарушението. Чл. 638, ал. 1 КЗ предвижда налагане на административно наказание -глоба или имуществена санкция, за нарушаването на чл. 483, ал. 1, т. 1 КЗ, без да конкретизира начина на установяване на нарушението. Отговорността на нарушителя в този случай се ангажира по общия ред на ЗАНН и КЗ. От друга страна нормата на чл. 638, ал. 4 КЗ изрично регламентира начина, по който следва да е установено административното нарушение – с автоматизирано техническо средство или система по време на управление на моторно превозно средство, по отношение на което не е изпълнено задължението по чл. 483, ал. 1, т. 1 КЗ. Предвид специалния способ за установяване на нарушението в тази хипотеза, в чл. 647, ал. 3 КЗ е предвиден и различен ред за налагане на административното наказание – чрез издаване на електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в ЗДвП. В случая нарушението е установено с автоматизирано техническо средство или система по време на управление на моторното превозно средство, собственост на касатора, правилно административнонаказателната му отговорност е ангажирана на основание чл. 638, ал. 4 КЗ посредством издаването на електронен фиш, съгласно чл. 647, ал. 3 КЗ.  

 Санкционната норма на приложения чл. 638, ал.1, т.2 от КЗ, препращащ към чл. 483, ал.1, т.1 от същия кодекс недвусмислено сочи, че задължение за сключване на задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ е вменено на собственика на моторното превозно средство. Дружеството-касатор не оспорва факта, че автобус с рег. № ******** е негова собственост, респективно – негово е било задължението да сключи такъв договор.

Най-важното – нито пред въззивната инстанция, нито пред настоящата касационна, са представени доказателства – застрахователна полица/договор, които категорично да оборват твърдението на ответника, че към посочения в ЕФ момент – 18.02.2021 г., 08,43 ч., за описаното превозно средство санкционираното дружество „ДПД ТРАВЕЛ" ЕООД има валидно сключен договор за застраховка „Гражданска отговорност“.

Отправените към съда искания с касационната жалба за събиране на нови доказателства са недопустими в настоящото производство по аргумент от чл. 220 и чл.219, ал.2 от АПК, поради което съдът ги оставя без уважение.

Предвид този изход на делото на ответника следва да се присъдят своевременно претендираните с писмената защита разноски за юрисконсултска защита. По реда на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН във вр. чл. 78, ал. 8 от Гражданския процесуален кодекс, чл. 37 от Закона за правната помощ и чл. 27е от Наредба за заплащането на правната помощ /обн., ДВ, бр. 5 от 17.01.06 г./, настоящият състав определя юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лева.

 

Водим от горното и на основание чл.221 ал.2 от АПК във връзка с чл.63 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 135/20.05.2021 г., постановено по НАХД № 1771/2021 г. по описа на Районен съд - Варна.

 

ОСЪЖДА „ДПД ТРАВЕЛ" ЕООД с ЕИК ********, представлявано от П. Д. М. , да заплати на ОД на МВР - Варна сума в размер на 80 /осемдесет/ лв.

 

 Решението е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        

 

 

ЧЛЕНОВЕ: